TV OLED Samsung QE S95D - recenzja | test | opinie

Telewizor QD-OLED Samsung QE55S95D

General Information

Wstęp

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-10.jpg

samsung.com

Patrząc na postęp technologiczny i nowe rozwiązania stosowane w różnych wprowadzanych do sprzedaży produktach, można nieraz odnieść wrażenie, że niektóre z tych "rewolucyjnych" zmian to w dużej mierze deliktane poprawy ładnie opakowane marketingowo. Jednak nieraz pośród nowości trafia się coś wyjątkowego. Naszym zdaniem, właśnie z czymś takim mamy do czynienia w przypadku telewizora OLED Samsung QE S95D.

Budowa

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-2.jpg

Samsung One Connect

Linia telewizorów Samsung S-95D wydaje się implementować najlepsze rozwiązania technologiczne jakie producent oferuje na dzień dzisiejszy w dziale telewizorów OLED. Poruszając kwestie wzornictwa i budowy, wypada wręcz zacząć od modułu One Connect. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, separujące matrycę od właściwego zasilania i większości układów elektronicznych, które zamknięte zostały w zewnętrznym opakowaniu. W module tym znajdują się procesor graficzny, główny chipset z układami sztucznej inteligencji, a także gniazda wejściowe telewizora i główny zasilacz. Moduł wykonany jest z dobrej jakości plastiku. I choć w produkcie wyższej klasy można by oczekiwać aluminium to trzeba przyznać, że jednostka prezentuje się dobrze. Został estetyczne zaprojektowany i jest zaskakująco zgrabny, mając na uwadze to, jak dużo elektroniki zostało w nim upakowane. Jednym z efektów pobocznych tego upakowania, są dość wysokie temperatury, jakie może osiągać One Connect. Sugerujemy aby w miarę możliwości nie stawiać nic na jednostce i zapewnić jej odpowiednią przestrzeń. Ciężko powiedzieć, na ile (i czy w ogóle) separacja matrycy od zasilania i układów przetwarzania wpływa na poprawę jakości obrazu w związku z minimalizacją różnego rodzaju zakłóceń, nie mniej nawet jeśli nie, to takie rozwiązanie znacząco poprawia elastyczność montażu i umożliwia bardziej swobodne dojście do gniazd, szczególnie w przypadku wieszania TV na ścianie. Zainteresowanych ustawieniem telewizora na meblu, ucieszy informacja, że w komplecie znajduje się solidnie wykonana podstawa, która poza osadzeniem wyświetlacza umożliwia umiejscowienie modułu One Connect. Zewnętrzny box łączy się z telewizorem specjalnym przewodem. W zestawie dostępne są dwie długości: krótka, do montażu na podstawie i długa, dla chcących ustawić moduł w większej odległości od ekranu. Wszystkie terminale wejściowe umieszczono z tyłu jednostki, a podłączenie do zasilanie poprowadzono z boku. Zastanawia nas na ile możliwe byłoby umiejscowienie jednego gniazda USB na froncie modułu One Connect, co mogłoby w pewnych sytuacjach jeszcze bardziej ułatwić sporadyczne podłączenia przenośnych pamięci, ale to tylko tak na marginesie.

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-3.jpg

samsung.com

Sam telewizor, to wyjątkowo estetyczny projekt. Konstrukcja z zewnętrznym modułem pozwoliła firmie uzyskać głębokość około 1cm na całej powierzchni budowy, co w przypadku montaży ściennych i zastosowania odpowiednich uchwytów, sprawi że OLED S 95 D zaprezentuje się bardzo efektownie. Materiały zastosowane do budowy ekranu są mieszanką plastiku i aluminium.

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-1.jpg

Samsung S95D - obudowa tył​

Podczas przykręcania podstawy telewizora, zauważyliśmy, że tylna ściana miejscami nieco odstaje od ramek. Po skręceniu i ustawieniu całości nie jest to widoczne, ale wkradło się uczucie pewnego zawodu. Od strony wzorniczej, system oferuje minimalistyczny wygląd z detalami takimi jak żebrowanie obudowy modułu One Connect, czy subtelnie zintegrowane logo, które pozostawiają przyjemne uczucie, pewnej wyjątkowości produktu. Kto wie, być może w przyszłości projektantom uda się jeszcze ładniej ukryć i tak delikatnie zaprojektowaną obudowę czujek i czujników, w której umiejscowiono także przycisk pozwalający na obsługę wybranych funkcji.

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-5.jpg

Samsung S95D - pilot

Pilot to stosowane już od pewnego czasu przez Samsung'a bardzo minimalistyczne i ergonomiczne rozwiązanie. Ma zintegrowany akumulator, a na tylnej ściance znaleźć można panel słoneczny do jego ładowania. Mamy wrażenie że wykończeniem sam pilot nieco odstaje od TV, ale generalnie jest OK. System Tizen zaprojektowano tak, by zmaksymalizować wykorzystanie minimalistycznej budowy pilota i ograniczyć konieczność korzystania z ekranowej klawiatury. Całość działa na tyle spójnie, że po zaprzyjaźnieniu się z obsługą, nawet brak podświetlenia klawiszy nie powinien być odczuwalny.

Jakość obrazu - ustawienia fabryczne - tryb Filmmaker

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-precal.jpg

Samsung S95D - wyniki pomiaru ustawień fabrycznych

Nie wiemy, jakie mogą być wahania względem poszczególnych sztuk w serii telewizorów S95D. Nie mniej jeśli producentowi uda się utrzymać możliwie niewielkie odchylenia względem modelu, który trafił do nas na testy, to można zaryzykować stwierdzenie, że w trybie Filmmaker użytkownicy, którzy nie zdecydują się na kalibrację, nie będą bardzo mocno poszkodowani.
Odwzorowanie kolorów jest naturalne, bez znaczących odchyleń, czy podkręceń, które mogłby przeszkadzać podczas korzystania. Skala szarości, choć ma miejsce na poprawę, może być określona jako zrównoważona. Generalnie kolory i ich odwzorowanie to jeden z większych plusów telewizorów QD-OLED i model S95 D to potwierdza. Co prawda fabryczne ustawienia można w tym zakresie nieco poprawić, jednak nawet po ustawieniu fabrycznego trybu filmmaker można cieszyć się bardzo poprawnym nasyceniem i ogólnie dobrą reprodukcją. Mając na uwadze to jak dobrze prezentował się pod względem kolorystycznym ubiegłoroczny S90C, możemy napisać, że w tym roku sprawa wygląda jeszcze lepiej, ponieważ poziom jasności jaki oferował nasz testowy model w szczycie wynosił ponad 1680 nit (dla sygnałów HDR). Jest to wartość robiąca wrażenie, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę to, że pomiar uwzględnia 10% okno w planszach testowych i jak to w przypadku wyświetlaczy OLED, spada gdy jasne obszary zaczynają zajmować więcej przestrzeni. Jednak naszym zdaniem, sama jasność szczytowa bez właściwego sterowania nie byłaby niczym szczególnym. Na szczęście właściwe sterowanie pikselami pomaga w uzyskaniu lepszych niż w poprzedniku przejść tonalnych, a także poprawia przestrzeń barwową. W rezultacie tegoroczna linia S95D praktycznie w pełni obejmuje standard UHDA-P3. Wyższe wartości nitów sprzyjają także pracy w pomieszczeniach z intensywnym oświetleniem. Będąc przy jasności zauważyliśmy, że w ciemnych scenach, ich bardzo ciemne obszary są delikatnie rozświetlane przez telewizor, jednak jest to na tyle subtelne, że traktujemy to bardziej jako niuans niż problem. W przypadku sygnałów HDR dochodzi także pewne prześwietlanie obszarów z bardzo intensywną bielą, które można nieco poprawić przez zmianę ustawień, ale o tym za chwilę.

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-6.jpg

samsung.com

Odwiedzając stronę producenta można zauważyć, że Samsung mocno zaznacza obecność sztucznej inteligencji, nie tylko w swoich smartfonach, ale także w telewizorach. Procesor NQ4 AI Gen2 jest wspierany przez takowe właśnie układy. Mają one za zadanie optymalizować poszczególne aspekty zarówno obrazu jak i dźwięku. Na ile jest to widoczne w codziennym użytkowaniu? Naszym zdaniem to zależy. Jeśli Samsung S 95 D dostanie dobry sygnał (także niższej rozdzielczości), jego układ upscallingu będzie potrafił dobrze przetworzyć obrazy w zakresie ostrości i głębi. Poprawnie poradzi sobie także z redukcją szumów. Telewizor nie wyeliminuje ich całkowicie, ale naszym zdaniem dzięki temu obraz jest nieco zbliżony do kinowego. W przypadku słabszych bądź mocno skompresowanych sygnałów, sytuacja ulega nieco pogorszeniu. Ilość szumów staje się większa, a w niektórych sytuacjach, przy przejściach tonalnych mogą pojawiać się artefakty. Nieco słabiej (choć nadal dobrze) wypadają także natywnie pracujące układy odpowiadające za przetwarzanie ruchu. Niektóre sceny naszych materiałów testowych sprawiły, że drgania obrazu (i nie mówimy tu o zjawisku judder) potrafiły być szybko zauważalne. Można je upłynnić, jednak wiąże się to z wprowadzeniem tzw. "efektu teatralnego", który wygeneruje kolejne drobne zakłócenia, nie mniej jeśli komuś to nie przeszkadza, przy odrobinie zabawy w parametrach, Samsung potrafi zaoferować stosunkowo dobry balans między płynnością a kinowością.

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-8.jpg

Samsung S95D - matowa matryca OLED

O ile działanie układów AI w większości przypadków ograniczać się będzie do wprowadzania delikatnych zmian, a nieraz wręcz niuansów, to jest jeden aspekt linii telewizorów S 95D, który naszym zdaniem zasługuje na miano prawdziwej innowacji. Chodzi o matrycę QD-OLED HDR Pro z technologią redukującą odbicia światła. Zastosowana powłoka, sprawia że Samsung S95D dosłownie zmienia reguły gry i to zarówno w przypadku światła naturalnego jak i sztucznego.
Jak większość technologii, ta także niesie za sobą pewne mniej radosne konsekwencje. Obrazy w porównaniu do klasycznych rozwiązań nie mają takiej głębi i soczystości i mogą być nieco mniej ostre. Poza tym, gdy panel wystawiony zostanie na prawdziwe tortury oświetleniowe, w pewnych sytuacjach czernie nie będą OLED'owo czarne. Ale... wszystko to blednie w porównaniu z komfortem jaki telewizor będzie w stanie zapewnić w tych samych sytuacjach, względem nie tylko innych telewizorów OLED, ale także wszelkiego rodzaju wyświetlaczy LCD Mini LED. Sposób w jaki matryca radzi sobie z niechcianym oświetleniem, może nie jest na poziomie czarnej dziury, ale jest jednym z najlepszych z jakimi się się spotkaliśmy. A w połączeniu z właściwościami technologii OLED oraz dobrym sterowaniem jasnością, zyskujemy wyraźny, pełen życia obraz o bardzo dobrej dynamice, który nie zależnie od sytuacji pozwala swobodnie cieszyć się zawartością. Co ważne gdy TV znajdzie się w kinowych warunkach, czerń nadal sprawi, że urządzenie zniknie z pomieszczenia, a powłoka nie wypierze telewizora ze zdolności oddawania tekstur.

Stabilność obrazu i minimalizowanie drgań w sekcjach z gęsto ułożonymi liniami (np. siatka tenisowa) jest na dobrym poziomie. Nadal jest miejsce na poprawę, ale też zauważyliśmy postęp względem poprzednika. Dobre ustawienia fabryczne dotyczą także sygnałów HDR. Prezentowane kolory, szczególnie te jaśniejsze są bardzo dobrze nasycone, co ciągle wielu innym ekranom nie udaje się tak dobrze. Niestety, Samsung niezmiennie pozostaje producentem nie wspierającym technologii Dolby Vision w telewizorach. Widząc jak dużo S 95 D jest w stanie wyciągnąć w chwili obecnej, pobudza wyobraźnię do rozważań w stylu co by było gdyby.


Jakość obrazu - kalibracja

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-grayscl.jpg

Samsung S95D - wyniki pomiaru po kalibracji (Skala szarości + EOTF)

Jak pisaliśmy wyżej, fabryczne ustawienia naszej sztuki sprawiły, że kalibracja w przypadku tego modelu pod wieloma względami była bardziej dopieszczeniem niż kolosalną poprawą. Udało się doczyścić skalę szarości i zmniejszyć błędy w odwzorowaniu kolorów. Widoczne różnice w codziennym użytkowaniu przełożyły się na delikatne poprawy odcieni skór i wyświetlania jasnych szarości. Sporą zmianę zauważalną przy materiałach HDR wniosło zmniejszenie poziomu szczytowej jasności z maksymalnego na średni. Pociągnęło to co prawda za sobą obniżeniem wartości szczytowych jasności do poziomu ok 1230nit, jednak widocznie poprawiło szczegółowość w obszarach z różnymi odcieniami bieli. Poza tym, ponad 1200 nit to i tak zacny wynik. Mając na uwadze rewelacyjny kontrast i dynamikę obrazów, świetne odwzorowanie kolorów, obłędnie dobrą powłokę antyrefleksyjną oraz to, że większość układów działa co najmniej dobrze, największą bolączką telewizora może okazać się technologia ASBL, czyli układ zmniejszający jasność, mający na celu zabezpieczenie ekranu przed zbyt szybkim zużyciem, a także zmniejszenie poboru energii. W codziennym użytkowaniu, zauważalność jego działania będzie mocno zależna od wyświetlanych treści. W pewnym stopniu cechy i sposób działania matrycy HDR Pro sprawiają, że w wielu sytuacjach treści, nawet z działającą technologią, prezentowane są z dobrą dynamiką. Nasz pomiar pokazał, że w pierwszym okresie po aktywowaniu algorytmu, jasność spada w stosunkowo wolnym tempie, także w sytuacjach gdy obrazy będą zmienne, może się okazać, że działanie układu będzie niedostrzegalne. W warunkach testowych jasność w naszym TV potrafiła spadać aż o 75%, jednak podczas codziennego użytkowania, jest niemalże niemożliwością doprowadzenie do takiego ściemnienia, nie mniej podczas wyświetlania takich rzeczy jak filmy zimowe, mecze hokeja itp. działanie funkcji może być zauważalne.

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-color.jpg

Samsung S95D - wyniki pomiaru po kalibracji (odwzorowanie kolorów)

Jakość obrazu - Gry

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-4.jpg

Samsung S95D - menu trybu gier

Samsung OLED S95D może okazać się wyjątkowo ciekawym ekranem dla graczy konsolowych. Zmierzone opóźnienie pokazało wartości 9 ms dla 60fps oraz 4,6ms dla 120fps. Połączenie z odpowiednio ustawioną konsolą Xbox, automatycznie przełączało TV w tryb gry, z aktywną technologią zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR). Dla graczy PC, z odpowiednio wyposażonymi komputerami, częstotliwość odświeżania może sięgnąć 144Hz. Jeśli na co dzień TV będzie pracował w trybie Filmmaker, to zapewne przy automatycznym trybie gry wymagana będzie zmiana części ustawień obrazu, który fabrycznie jest bardziej landrynkowy. Samsung S95D pozwala także na wyświetlanie gier w formacie HDR, przy czym tu także aktualny jest brak kompatybilności ze standardem Dolby. Poza tym sugerujemy pozostawienie opcji mapowania w trybie wyłączonym, co zaowocuje nieco lepszym balansem i mniejszymi rozświetleniami. W grach HDR panele QD-OLED zdają się jeszcze lepiej pokazywać jak dobrze nasycone potrafią być jasne barwy. Menu gaming'owe udostępnia serię skrótów do poszczególnych ustawień oraz opcje stricte powiązane z grami jak np możliwość ustawienia celownika (opcja mogąca sprawdzać się w grach typu FPS)

Jakość dźwięku
Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-11.jpg

Samsung S95D - głośniki (samsung.com)

Dźwięk w modelu S95D jest... poprawny. Większość zakresu pasma jest dość zbalansowana, przy czym dla lubiących niskie częstotliwości charakter będzie zapewne dość szczupły. Dialogi i wokale są wyraźne, choć przy nieco wyższych poziomach głośności stają się delikatnie ostrawe. Jak często nam się zdarza, w tej sytuacji także napiszemy, że tej klasy obraz zasługuje naszym zdaniem na znacznie lepszy dźwięk i sugerujemy dobranie do telewizora sensownego systemu audio.


System i obsługa

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-12.jpg

Samsung S95D - Menu

Samsung S95D korzysta z autorskiej platformy Tizen. Tegoroczna wersja wprowadza pewne zmiany. Przede wszystkim, mamy wrażenie, że system działa szybciej i bardziej płynnie. W głównym menu ekranowym pojawiła się strefa Daily+, która w połączeniu z opcją Smart Things jest swego rodzaju lifestylowym centrum z opcjami zarządzania innymi urządzeniami. Są tu także skróty do pracy z komputerem, czy szybki dostęp do aplikacji treningowej. Samsung, podobnie z resztą jak inni producenci telewizorów chciałby, by TV był wykorzystywany jako centrum zarządzające nie tylko rozrywką, ale także np systemem automatyki ("smart home"). Osobiście, na dziś dzień nie jestem przekonany do rozwiązania, w którym to telewizor pełni rolę głównego pilota i stanowi centrum dowodzenia. Tablety, telefony, klawiatury ścienne oraz piloty oferują wg mnie znacznie lepsze doświadczenie jeśli chodzi o sterowanie systemami automatyki. Korzystając z okazji, sprawdziliśmy jednak działanie ekosystemu matter z telewizorem Samsung S95D pełniącym funkcję centrali i na tą chwilę, naszym zdaniem obecna funkcjonalność aplikacji w TV będzie przydatna głównie do monitorowania, a nie do sterowania.

System Tizen, po podłączeniu wszystkich urządzeń i właściwej konfiguracji pozostaje bardzo przyjazny w obsłudze i działa szybko i płynnie. Jednak w trakcie naszych testów natrafiliśmy na kilka błędów. Aplikacja Tidal ciągle ma pewnego bug'a i korzystanie z materiałów video, jest możliwe dopiero po odsłuchaniu utworu audio. Poza tym każdorazowe, pierwsze połączenie z urządzeniami iOS za pomocą Airplay, zajmowało kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, podczas których z głośników potrafił dobiegać dźwięk puszczanego materiału, ale ekran pozostawał czarny. Poza tym aplikacja Redbull TV potrafiła wymagać resetartu. Jeśli chodzi o bardziej popularne serwisy typu Netflix, czy Amazon Prime, to tu wszystko działało bez zastrzeżeń. Zintegrowany odtwarzacz plików poradził sobie ze wszystkimi materiałami testowymi i oferował sprawną obsługę. Pilot potrafi obsługiwać wiele z podłączonych do TV po HDMI urządzeń (konsole, odtwarzacze, STB itp.) Po pewnym czasie jaki może być potrzebny do zaprzyjaźnienia się z systemem Tizen, poruszanie się po nim dla większości użytkowników powinno być proste i przyjemne.


Specyfikacja

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-7.jpg

samsung.com
  • Wyświetlacz: QD-OLED (samoemisyjne piksele)
  • Seria: S95D (2024/2025)
  • Przekątne ekranu: 55", 65", 77"
  • Rozdzielczość: 3,840 x 2,160
  • Częstotliwość odświeżania: 120Hz (do 144Hz)
  • Powłoka Antyrefleksyjna: OLED bez refleksów
  • Neuronowy Procesor AI Quantum 4K Gen2
  • HDR:
    • OLED HDR Pro
    • HDR 10+ (ADAPTIVE/ GAMING)
    • HLG (Hybrid Log Gamma)
  • Percepcyjne mapowanie kolorów
  • Ultra Szeroki Kąt Widzenia
  • Wzmocnienie Głębi Obrazu
  • Upłynniacz Ruchu 144Hz
  • Inteligentna Kalibracja
  • Inteligentne Skalowanie: 4K AI
  • Filmmaker Mode (FMM)
  • Dolby Atmos
  • Dźwięk Podążający za Obiektem+ (OTS)
  • Dolby Digital Plus: MS12 5.1ch
  • Q-Symphony
  • Moc RMS: 70W
  • Rodzaj głośników: 4.2.2CH
  • Bluetooth Audio
  • Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA)
  • Funkcja Adaptacji Dźwięku Pro
  • System operacyjny: Tizen™ Smart TV


  • Asystent głosowy Bixby
  • Rozpoznawanie głosu: 1-10m
  • Przeglądarka internetowa
  • SmartThings
  • Media Home
  • Multi View: 2 źródła wideo
  • Tryb Ambient+
  • Automatyczny Tryb Gry
  • Game Motion Plus
  • Dynamiczny Korektor Czerni Game
  • Surround Sound Game
  • Ultra Szeroki Widok w Grach
  • Mini Map Zoom
  • FreeSync Premium Pro
  • HGiG
  • Tuner:
    • DTV: DVB-T2CS2/HEVC x 2
    • Tuner analogowy
  • CI (Common Interface): CI+(1.4)
  • HbbTV: 2.0.3
  • Gniazda:
    • HDMI: 4; (High Frame Rate); 4K 144Hz (dla wejść HDMI 1/2/3/4); CEC Anynet+
    • USB: 3 x USB-A, 1x USB-C
    • Ethernet (LAN)
    • Wyjście audio cyfrowe (optyczne): 1
    • Wejście RF (sygnał telewizji naziemnej/kablowej/satelitarnej): 1/1(wspólne z naziemną)/2
    • Wbudowany WLAN: WiFi5- Bluetooth: BT5.2
  • Moduł One Connect Pro: Y24 4K
  • Infinity One Design
  • Bezramkowy Ekran
  • Ultra Slim
  • Kolor Graphite Black
  • Podstawa Slim OC Stand, Titan Black
  • Wsparcie dla 9:16
  • Elektroniczny informator programowy (EPG)
  • Teletext (TTX)
  • Zasilanie: AC220-240V~ 50/60Hz
  • Pobór mocy (tryb czuwania): 0.50 W
  • Czujnik eko
  • Auto Power Saving
  • Klasa efektywności energetycznej: G
  • Automatyczne wyłączanie zasilania
  • Wymiary (55"):
    • Opakowanie (SxWxG): 1432 x 818 x 165 mm
    • Zestaw z podstawą (SxWxG): 1224,6 x 771,4 x 267,9 mm
    • Zestaw bez podstawy (SxWxG): 1224,6 x 706,3 x 11 mm
    • Wymiary podstawy: 360,0 x 267,9 mm
    • Standard VESA: 400 x 300 mm
  • Waga:
    • brutto (z opakowaniem): 33,1 kg
    • z podstawą: 23,9 kg
    • bez podstawy: 13,8 kg
Rekomendowana cena detaliczna Samsung QE 55 S95D: 11999pln

Więcej informacji na temat modelu znaleźć można na stronie producenta.


Pomiary

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-uni.jpg

Samsung S95D - pomiary

Jako że matryce OLED są organicznymi panelami samoemisyjnymi (nie wymagają podświetlenia), większość prezentuje się bardzo dobrze w zakresie jednolitości. Samsung S95D z matową matrycą QD OLED w kwestii równomierności i jednolitości sprawuje się bardzo dobrze. Minimalne pasy można było dostrzec na planszach testowych w rejonach ekstremalnie bliskich czerni (poniżej IRE 5), ale w żaden sposób nie przekładało się to na codzienne użuytkowanie. Kąty oglądania są także bardzo dobre. W związku z ograniczonym czasem na testowanie nie stwierdzimy jak bardzo podatna na wypalenia może być seria ekranów S95D, nie mniej pozostajemy przy zdaniu, że oglądając treści różnego rodzaju i korzystając z różnych źródłach obrazu, ryzyko szybszego zużycia materiału w nowych telewizorach OLED jest stosunkowo niewielkie.

Zmierzone wartości w opisywanym modelu Samsung QE55S9D ATXXH prezentowały się następująco:

ParametrWartość
Średni błąd dE2000 ułożenia RGB w skali szarości IRE 0-1000,2
Średni błąd dE2000 rozłożenia nasycenia RGBCMY (punkty co 20%)0,61
Średni błąd dE2000 rozkładu kolorów Colorchecker0,71
Jasność maksymalna1684 cd/m²
Średnia temperatura6566 K
Stopa Kontrastu147852533278:1
Pokrycie przestrzeni REC.709100%
Dostrojenie przestrzeni REC.70999,8%
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3100%
Dostrojenie przestrzeni UHDA-P3 1976uv99,48%
Dostrojenie przestrzeni UHDA-P3 1931xy98,88%
Pokrycie przestrzeni BT2020 1976uv74,12%
Pokrycie przestrzeni BT2020 1931xy72,11%
Input lag (3840x2160; 60fps)9ms
Input lag (3840x2160; 120fps)4,6ms
Pobór energii SDRśrednio 60-70W
Pobór energii HDRśrednio 150-260W


Dla kogo - podsumowanie

Samsung_QE_S95D@hdtvcompl-9.jpg

samsung.com

Trzecia generacja telewizorów z matrycami QD OLED zaowocowała linią S95D, która oferuje użytkownikom coś wyjątkowego. Podobnie jak inni producenci TV, Samsung także uczestniczy w pogoni za maksymalnymi poziomami jasności, czy bardziej zaawansowanymi układami sztucznej inteligencji. Jednak obok tego, firmie udało się zaoferować coś, co w wielu sytuacjach, w dużo bardziej wyraźnym stopniu może wpłynąć na poprawę komfortu oglądania treści na ekranie telewizora. Matryca OLED HDR Pro z technologią redukcji odbić światła sprawia, że telewizory S95D wnoszą spory powiew świeżości nie tylko na rynku ekranów OLED, ale ogólnie TV. Zastosowana technologia ma wpływ na pewne zmniejszenie OLED'owości obrazu, jednak w sytuacjach, gdy oświetlenie pomieszczenia znacząco zmniejsza komfort oglądania, S95D zapewnić może użytkownikom, jakość jakiej do tej pory nie byli w stanie uzyskać. I co istotne, po zapewnieniu warunków kinowych, telewizor nadal będzie w stanie zaoferować solidną czerń i zrobić bardzo duże wrażenie na oglądających. Samsung S95D to pozycja zdecydowanie warta uwagi dla poszukujących naprawdę dobrego TV, do rozmaitych warunków oświetleniowych.

innowacja-medium.jpg

Comments

There are no comments to display.

Item information

Added by
M.
Wyś
863
Last update
Author rating
4,75 star(s)

More in TV

More from M.

Do góry