Projektor Xgimi Aura - recenzja | test | opinie

General Information

hdtvcompl-xgimi-aura-test-1.jpg
eu.xgimi.com
Wstęp
Dla miłośników kina, obraz z projektora ma w sobie coś, czego żaden telewizor nie jest w stanie dostarczyć. Ciężko dokładnie określić, co poza przekątną sprawia, że projektory zapewniają sporą frajdę. Być może to pierwsze wizyty w kinie zaszczepiają rodzaj obrazu, który potem kojarzy się z "prawdziwym" filmem. W każdym razie, dla większości z nas w redakcji, kino domowe, to zestawienie sprzętów, które w miarę możliwości zdecydowanie powinno uwzględniać projektor.

Jeszcze jakiś czas temu, posiadanie projektora wiązało się z koniecznością odpowiedniego rozprowadzenia przewodów i (najlepiej) właściwą adaptacją pomieszczenia. I do tej pory, jest to zdecydowanie najlepszy sposób na uzyskanie najlepszych efektów. Jednak nie każdy chce i nie każdy ma możliwość dostosowania przestrzeni na potrzeby kina. Technologia ma jednak spore zdolności wypełniania nisz rynkowych i za sprawą projektorów krótkoogniskowych można cieszyć się obrazem projekcyjnym, o dużych przekątnych, także bez większych ingerencji w pomieszczenia. Xgimi Aura to jedno z takich właśnie rozwiązań.


hdtvcompl-xgimi-aura-test-9.jpg

Budowa
Xgimi Aura to estetycznie wykończone urządzenie, o wymiarach (ok) 60 x 40 x 14 cm i wadze (ok) 11kg. Wzornictwo i zastosowane materiały sprzyjają eksponowaniu projektora, co uwzględniając budowę i specyfikę pracy, jest tak czy inaczej koniecznością. Każda ścianka obudowy wydaje się być maksymalnie wykorzystana przez inżynierów. Na górze znajduje się ujście układu optycznego. Boki zapewniają wentylację (wlot z jednej strony i wylot z drugiej). Tylną ściankę projektora wyposażono w szereg gniazd pozwalających na podłączenie dodatkowych urządzeń, a na froncie umieszczono zespół głośników, który ukryto za czarną maskownicą. Gdy uwzględnimy system operacyjny Android TV (wraz z funkcjonalnością Chromecast), możemy mówić o rozwiązaniu typu all-in-one, które teoretycznie nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń do dostarczania rozrywki. Dla użytkowników chcących nieco poszerzyć liczbę źródeł, producent udostępnia m.in. 3 porty HDMI (w tym jeden wyposażony w komunikację ARC), 3 porty USB, LAN i wyjście optyczne. Dostarczany w komplecie minimalistyczny pilot pasuje do projektora, zarówno od strony projektu jak i zastosowanych materiałów. Byłoby miło, gdyby pilot miał podświetlane przyciski, ale niestety ta opcja nie znalazła się na wyposażeniu.


hdtvcompl-xgimi-aura-test-11.jpg

Obraz
Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że stosowanie mechanizmów optyki krótkiego rzutu pociąga za sobą pewne konsekwencje. Do dziś nie udało nam się spotkać projektora tego typu, który w zakresie dokładności odwzorowania kolorów, czy głębi obrazu, oferowałby parametry zbliżone do podobnie wycenianych projektorów klasycznych. Xgimi Aura nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Pytanie tylko, czy musi być? Projektory krótkoogniskowe to rozwiązania, które można zakwalifikować do grupy produktów lifestyle'owych, a na takie urządzenia warto patrzeć z nieco innego punktu.

Od pierwszych chwil można zauważyć, że Xgimi Aura nie bawi się w subtelności. To projektor o mocnym charakterze, który prezentuje obrazy w intensywny i żywy sposób. Nie zależnie od tego, czy mowa o filmach, grach, czy animacjach i nie zależnie od tego, który z fabrycznych trybów zostanie ustawiony, na ekranie pojawi się eksplozja kolorów, która może przywodzić na myśl popularne określenie patrzenia na świat przez różowe okulary. Co prawda w tym przypadku okulary są niebieskie, gdyż to ten kolor jest bardziej eksponowany względem pozostałych składowych. Mając na uwadze, to że duży odsetek użytkowników korzysta z telewizorów w trybach "standardowych" i "żywych/dynamicznych", taki charakter projektora wydaje się dobrze wpisywać w preferencje potencjalnych nabywców.


hdtvcompl-xgimi-aura-test-3.jpg
eu.xgimi.com
Poziom jasności oraz dynamika obrazu pozwalają korzystać z urządzenia nie tylko w pomieszczeniach mocno zaciemnionych, ale także w pokojach z włączonym oświetleniem. Korzystanie z projektora w dzień, gdy słońce pada na ekran/ścianę, nie należy do komfortowych i raczej nie ma większego sensu. Nieco pomocny może się okazać w takich sytuacjach ekran ALR, choć najlepiej poczekać na delikatny zmierzch, pochmurny dzień, czy wieczór. Takie warunki pozwolą w pełni cieszyć się przekątnymi 90-120". Oczywiście, wraz z ograniczaniem światła w pomieszczeniu, rzucany obraz znacząco zyskuje na głębi i kontrastowości.

Projektor Aura ma pewną tendencję do przepalania informacji w jaśniejszych obszarach obrazów, ale ilość szczegółów jest na akceptowalnym poziomie. Ilość informacji w ciemniejszych obszarach jest poprawna, choć generalnie, klasyczne urządzenia DLP potrafią wyciągnąć w tym aspekcie nieco więcej. Wrażliwi na tzw. efekt tęczy, zapewne będą kierować swoje kroki w inną stronę, nie mniej trzeba przyznać, że projektor radzi sobie w tym aspekcie całkiem dobrze i całkiem sprawnie minimalizuje to zjawisko. Ogólnie, dynamika obrazu i poziom kontrastu jaki oferuje Xgimi Aura są dobrze skalkulowane i bez lepszego punktu odniesienia, użytkownikom ciężko będzie dostrzec gdzie projektor mógłby być nieco lepszy.


hdtvcompl-xgimi-aura-test-12.jpg

Przetwarzanie ruchu jakie oferuje Aura dość mocno przypomina obróbkę spotykaną w telewizorach. Załączenie algorytmu upłynniania (nawet w najlżejszej formie) z automatu tworzy widoczny efekt teatralny, choć przyznać trzeba, że ilość artefaktów, przy tak intensywnie pracującym układzie jest na całkiem niskim poziomie. Dla uzyskania wrażeń bardziej kinowych sugerujemy całkowite wyłączenie układu przetwarzania, który w swojej natywnej formie pracuje na dobrym poziomie. Podobnie sprawa wygląda z układem wzmacniania kontrastu. Choć ta technologia nie jest tak agresywna w działaniu jak upłynnianie, to obraz prezentuje się lepiej, przy wyłączonej opcji.

Nieco więcej czasu zajęło nam przyzwyczajenie do sposobu prezentacji sygnałów HDR. Wspomniana wyżej intensywność obrazów podczas odtwarzania sygnałów SDR jest wyraźnie potęgowana przez projektor, gdy odtwarzane są materiały HDR. Urządzenie dysponuje co prawda możliwością konwersji treści HDR do SDR, ale to z kolei generuje nieadekwatnie duży spadek nasycenia barw. Aura nie oferuje osobnych ustawień dla trybu HDR. Do dostosowania obrazu zaprzęgnięto specjalny algorytm, który bazuje na ustawieniach przeprowadzonych dla SDR. W trakcie szukania możliwie najlepszego rozwiązania dla wyświetlania treści, nadszedł moment, w którym zrezygnowaliśmy z ekranów na rzecz ścian. I tu pewne zaskoczenie. Okazuje się, że dla tego urządzenia, to właśnie ściana, w wielu przypadkach może być bardziej sensownym towarzyszem niż ekran. Teoretycznie ściana nie jest rozwiązaniem optymalnym pod względem jakości obrazu, ale w naszej sytuacji ekrany mocniej ukazywały niedociągnięcia projektora, podczas gdy ściany (zarówno białe jak i szare) więcej wybaczały i prezentowały obrazy w łagodniejszy sposób, sprawiając tym samym, że treści HDR stały się bardziej przyjazne dla oka. W sumie, brak ekranu znacznie lepiej wpisuje się w lifestylową filozofię i znacząco zmniejsza koszt całkowity rozwiązania, zatem o ile ściany są gładkie i nie odbiegają kolorystycznie od bieli i szarości, duży plus dla takiego właśnie rozwiązania.


hdtvcompl-xgimi-aura-test-2.jpg
eu.xgimi.com
Instalacja i obsługa
Xgimi Aura oferuje możliwość uzyskania obrazu o przekątnej sięgającej nawet 150", przy czym producent zaznacza, że optymalne rezultaty osiągane są przy wielkościach z zakresu 80" - 120". Te widełki zapewniają także bardziej przyjazne odległości projektora względem ściany (11-30cm).

Xgimi Aura wydaje się być zaprojektowany z myślą o użytkowniku, który nie przepada za spędzaniem czasu na ustawianiach i dostrajaniu obrazu. Przy wykorzystywaniu ściany jako powierzchni wyświetlania, nawet pierwsza instalacja nie powinna zająć zbyt dużo czasu. Przypominamy, że zarówno ściana jak i ewentualny ekran powinny być równe/płaskie. Wszelkiego rodzaju falowanie lub nierówności będą przekładać się na załamania geometrii. Gdyby zdarzyło się jednak, że zajdzie potrzeba korekcji, użytkownik ma do dyspozycji dwa rodzaje ustawień (4-ro i 8-mio punktowy).


hdtvcompl-xgimi-aura-test-5.jpg
eu.xgimi.com
Zakres ingerencji w ustawienia samego obrazu w dużej mierze ogranicza się do ustalenia poziomu jasności i wyboru trybu obrazu jaki nas interesuje. My w obydwu przypadkach proponujemy tryb niestandardowy (custom), w którym producent pozwala na nieco większe możliwości dostrojenia. Ustawienia jasności, poza wyborem intensywności, umożliwiają korekcję skali szarości (1P), co w naszej sytuacji pozwoliło nieco zmniejszyć dysproporcje między RGB. W ustawieniach trybu obrazu, delikatne zmniejszenie poziomu jasności bieli oraz zmniejszenie ostrości sprawiło, że urządzenie zaczęło wyświetlać nieco więcej informacji (szczególnie w jaśniejszych obszarach). Wybór ciepłej temperatury pozwolił na dalsze zbliżenie obrazu do naturalności.

hdtvcompl-xgimi-aura-test-7.jpg

Podczas rozważania zakupu Xgimi warto wziąć pod uwagę poziom głośności jego pracy. Urządzenie niestety jest dość głośne. W przypadku większych pomieszczeń, gdzie odległość widzów od projektora będzie nieco większa, a poziom głośności odtwarzanych materiałów nieco większy, kultura pracy nie powinna przeszkadzać. Jednak jeśli odległość między projektorem a widzami będzie powiedzmy w okolicach 3m, to przy średnich i niższych poziomach głośności, praca zarówno układu chłodzenia jak i samego urządzenia może wpływać na przyjemność z korzystania.

Sterowanie projektorem odbywa się za pomocą pilota, który łączy się z jednostką poprzez bluetooth. Mały lag w realizacji poleceń i brak przywieszeń pozostawiły pozytywne wrażenia. W nieco innym lagu, zmierzyliśmy 44ms opóźnienia (w trybie gier, przy sygnale 3840x2160@60fps), co wydaje się sensownie wpisywać w generalny profil urządzenia.


hdtvcompl-xgimi-aura-test-10.jpg

Dźwięk
Układ przetworników głośnikowych zintegrowanych w obudowie, strojony jest przez Harman/Kardon. Uwzględniając zgrabne wymiary, brzmienie całkiem zaskakuje pełnowymiarowością. Jego charakter jest po nieco jaśniejszej stronie, z uwagą często skupiającą się na dialogach, a to, w zależności od jakości materiałów, może wymagać pewnych regulacji poziomu głośności projektora w trakcie oglądania.
Xgimi Aura potrafi grać dość głośno, także użytkownicy, którzy z jakiegoś względu nie zdecydują się na bardziej adekwatne zewnętrzne nagłośnienie, będą w stanie nagłośnić nawet spory pokój. Inżynierowie Xgimi zaprojektowali 3 tryby efektów dźwiękowych. Możliwości obejmują także opcję DTS Studio Sound, ale w naszym odczuciu, próby uprzestrzennienia lepiej pozostawić wyłączone. Przydatna za to, okazała się tzw. opcja balansu głośności, która nieco wyrównała pasmo.


hdtvcompl-xgimi-aura-test-4.jpg
eu.xgimi.com
System operacyjny i multimedia
Implementacja systemu operacyjnego Android TV w urządzeniu tego typu, choć może się wydawać czymś naturalnym, to stosunkowo nowy koncept na rynku projektorów. W opisywanym urządzeniu, ogólnie system działa poprawnie, jednak ma przynajmniej jedną kwestię, która dla niektórych użytkowników może okazać się zaskoczeniem. Otóż, urządzenie nie jest kompatybilne m.in. z serwisem Netflix. Sposobem na obejście problemu jest podłączenie konsoli lub zewnętrznego odtwarzacza, obsługującego N platformę, nie mniej wiedząc, że urządzenie korzysta z Android TV, można by oczekiwać obsługi serwisu w standardzie. Projektor nie miał problemów z przenośnymi pamięciami USB. Nie licząc materiałów Dolby Vision, które generalnie nie są obsługiwane, Xgimi bez problemu odtworzył nasze testowe klipy z materiałami SDR, HDR10, i HLG, o różnych prędkościach fps.


hdtvcompl-xgimi-aura-test-6.jpg

Specyfikacje
Źródłem światła w urządzeniach Aura są diody laserowe, które mają zapewnić ok 20000 godzin pracy. Laserowe źródło światła ma także nieco krótszy czas chłodzenia, co umożliwia znacznie sprawniejsze włączanie i wyłączanie urządzenia. Projektor nie korzysta z natywnej rozdzielczości 4K, ale dzięki technologii przesuwania pixeli można wyświwetlać treści o rozdzielczości UHD (3840 x 2160). Wybrane dane specyfikacji technicznej prezentują się następująco:


Generalne:
  • Rodzaj urządzenia: Laserowy projektor ultra-krótkiego rzutu
  • Technologia wyświetlania: DLP
  • Chip: 0.47” DMD
  • Wspierane formaty: SDR, HDR10, HLG
  • Jasność: 2400 ANSI Lumens1
  • Obsługiwana rozdzielczość: 3840 x 2160 pixels
  • Żywotność źródła światła: 20000 godz.
  • Soczewka: High Light Transmission Coated Lens
  • 3D: Frame Packing & Side by Side
  • MEMC
Projekcja:
  • Współczynnik rzutu: 0.233:1
  • Ostrość: regulacja z pilota
  • Zakres przekątnych:80” - 150”2
  • Korekcja Keystone: 8-Point Keystone Correction & 4-Point Keystone Correction
Audio:
  • Głośniki: 4 x 15W Harman/Kardon
  • DTS-HD
  • DTS-Studio Sound
  • Dolby Audio
  • Dolby Digital (DD)
  • Dolby Digital Plus (DD+)
System:
  • RAM: 2GB
  • Pojemność: 32GB
  • System: Android TV™
  • Chromecast built-in/Airscreen
  • Fast Boot
Łączność:
  • Wejścia:
    AC x 1
    HDMI x 2, HDMI (EARC Supported) x 1
    USB x 3, Mini USB(Debug) x 1
    LAN x 1
  • Wyjścia:
    Słuchawkowe x 1 (3.5mm)
    Optyczne x 1
  • WiFi: Dwa zakresy 2.4/5GHz, 802.11a/b/g/n/ac6
  • Bluetooth: 5.0/BLE
Pozostałe:
  • Głośność pracy: <32dB (temp.25 st. & odległość 1m)
  • Pobór energii: <350W
  • Zasilanie: AC100-240V, 50/60Hz(350W)
  • Wymiary (S x G x W): 606 x 401 x 139.5mm
  • Waga: 11kg
Rekomendowana cena detaliczna: 12699 pln

Po więcej informacji na temat Xgimi Aura, przekierowujemy na stronę producenta.

hdtvcompl-xgimi-aura-test-8.jpg

Dla kogo
Xgimi Aura to rozwiązanie, które uwzględniając trendy, ma spore szanse zyskiwać na popularności. Nie ma większego sensu patrzeć na nie jako bezpośrednią alternatywę dla projektorów kinowych, czy telewizorów. Aura to rozwiązanie... inne. Nie jest to projektor dla kogoś, kto przemaluje specjalnie pomieszczenie, zakupi ekran Screen Research i wstawi nagłośnienie JBL Synthesis. Nie jest to także produkt dla kogoś, kto poszukuje idealnego odwzorowania barw i kto podczas 20-tego razu oglądania Władcy Pierścieni sprawdza, czy wzory na szacie Gandalfa są odpowiednio widoczne.

Xgimi Aura, to rozwiązanie dla kogoś, kto prawdopodobnie w ogóle nie chce ekranu, być może wstawi jakieś kolumny (choć szybciej zdecyduje się na głośniki naścienne lub instalacyjne), a oglądając filmy, nie zastanawia się, czy czerń kostiumu Batmana nie powinna być jednak nieco bardziej antracytowa.

Możliwość uzyskania 120" przekątnej (bez dużej, czarnej plamy na ścianie, w chwilach nieużywania) oraz całkiem obfitego dźwięku, ze zgrabnego, estetycznie wykonanego urządzenia, to cechy, które bez problemu znajdą swoich odbiorców. Jeśli jesteś jedną z osób, która bardziej zwraca uwagę na estetykę pomieszczenia, a nieco mniej wagi przykłada do wierności oglądanych materiałów lub jeśli obecnie korzystasz z telewizora w trybie standardowym lub dynamicznym i nie planujesz tego zmieniać, to być może, jak sugeruje Xgimi, twój następny telewizor, wcale nie będzie telewizorem.

https://www.ceneo.pl/117075851#crid=649462&pid=27474

PORÓWNAJ CENY PROJEKTORA XGIMI AURA W POLSCE

Comments

Dla niektórych tak jest :)
Co ciekawe, w odpowiednich warunkach, duże przekątne z projektora (100" i więcej) potrafią być często przyjemniej i "łatwiej" przyswajane przez nasze oczy niż tej samej wielkości obrazy pokazywane na TV.
 

Item information

Added by
M.
Wyś
2883
Komentarze
2
Last update

More from M.

Do góry