General Information
Szukając informacji na temat dobrych telewizorów, trudno nie trafić na debaty i materiały porównujące najpopularniejsze technologie wyświetlania: OLED i LCD. Ta druga jest zdecydowanie bardziej dojrzała i przez pewien czas wydawała się być w stagnacji, jednak w ostatnich latach wprowadzenie technologii MiniLED okazało się sporą innowacją, która przełożyła się na znaczącą poprawę w zakresie jakości obrazu.
Matryce OLED są obecne już kilka dobrych lat i nie tak dawno także doczekały się pewnego przełomu w postaci matryc QD-OLED. Jednymi z najnowszych wcieleń technologii Quantum DotMiniLED oraz QD-OLED są telewizory Samsung Neo QLED QN900D oraz Samsung OLED S95D.
Samsung.com
Dziś, właśnie w oparciu o wspomniane wyżej, flagowe linie produktowe Samsung, przybliżymy zastosowane w obydwu kategoriach rozwiązania, mając nadzieję, że pomoże to w ewentualnych decyzjach odnośnie wyboru między technologiami QD-OLED, a Neo QLED.
Zaczniemy od tego, że zarówno telewizory Samsung Neo QLED serii AI TV Excellence Line QN900D jak i Samsung OLED serii S95D wykorzystują technologię Quantum Dot (czyli: kropki kwantowej). Kropki kwantowe to ultramikroskopijne (ich rozmiary podawane są w nanometrach) materiały półprzewodnikowe. W zależności od wielkości, po podświetleniu emitują światło o różnej barwie. Dzięki kontroli ich wielkości, możliwe jest uzyskanie precyzyjnej i wydajnej emisji kolorów, co w rezultacie pozwala uzyskać jaśniejsze i bardziej nasycone barwy, a to z kolei przekłada się na szerszą paletę i lepsze pokrycie przestrzeni kolorów.
Samsung QD-OLED
Telewizory OLED korzystają z samoemisyjnych organicznych diód, które nie wymagają dodatkowego podświetlenia i można nimi sterować indywidualnie, bez konieczności stosowania dodatkowego źródła światła. Ta technologia umożliwia uzyskanie wyjątkowo głębokich czerni. Zastosowanie dodatkowych kropek kwantowych pozwoliło firmie Samsung zwiększyć poziom jasności matryc oraz poszerzyć możliwości odwzorowywania kolorów, względem tradycyjnych matryc OLED.
Uwzględniając te właściwości, można łatwo wywnioskować, że linia telewizorów Samsung S95D sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kontrast i dokładna reprodukcja kolorów odgrywają kluczową rolę. Właśnie dlatego wiele studiów filmowych, korzysta z wyświetlaczy typu OLED jako ekranów referencyjnych. Jakość obrazu jaką oferują telewizory Samsung S95D pozwala użytkownikom z łatwością zanurzyć się w seansach filmowych.
Warto tu zaznaczyć, że ekrany OLED ze względu na mocno błyszczące matryce i nieco niższy poziom jasności najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach pozwalających stworzyć odpowiednią atmosferę... tak przynajmniej było do tej pory.
Samsung OLED HDR Pro - OLED bez refleksów
Seria telewizorów Samsung S95D zmienia bowiem reguły gry. Zapewnienie warunków kinowych nadal wyciągnie z telewizorów OLED maksymalne możliwości, jednak dzięki temu, że matryca OLED bez refleksów, stworzona przez firmę Samsung dla serii S95D redukuje odbicia światła naturalnego i sztucznego, oferując jednocześnie wyższy poziom jasności względem innych matryc OLED, użytkownicy mogą komfortowo korzystać z telewizorów S95D także w warunkach dziennych.
Samsung Game Bar
W związku z bardzo szybkim czasem reakcji, wyświetlacze OLED często polecane są także dla miłośników gier. Implementując technologię Freesync Premium Pro, w połączeniu z komponentami korzystającymi z technologii AMD, telewizory Samsung potrafią z jeszcze większą łatwością właściwie wyświetlać obrazy podczas rozgrywek gamingowych.
Wszystkie wyżej opisane aspekty sprawiają, że seria telewizorów S95D firmy Samsung będzie świetnym wyborem dla wielu miłośników filmów i gier, którzy chcą także mieć możliwość komfortowego oglądania w ciągu dnia, nie zależnie od tego jak jasno pomieszczenie jest oświetlone, bądź jak dużo światła do niego wpada. Telewizory OLED S95 są dostępne w wielkościach z przekątnymi 55", 65" i 77", co powinno pozwolić na znalezienie właściwej przekątnej do większości pomieszczeń.
W tegorocznej linii telewizorów Samsung QD-OLED to jednak nie wszystko…
Procesor Samsung NQ4 AI Gen2
Postęp jaki w ostatnim czasie dokonał się w sferze technologii sztucznej inteligencji, umożliwił wprowadzenie rozwiązań niespotykanych do tej pory w urządzeniach konsumenckich. Świetnym przykładem może być seria nowych smartfonów samsung Galaxy S24. I choć AI wielu osobom kojarzy się właśnie ze smartfonami i komputerami, to technologia sztucznej inteligencji wyraźnie zaznacza także swoją obecność w tegorocznej linii telewizorów Samsung. W serii S95D, firma zastosowała nowy procesor NQ4 AI Gen2, który optymalizuje wyświetlaną zawartość, dopasowując ją do matryc w rozdzielczości 4K. Telewizory Samsung S95D potrafią m.in. wykrywać jaki rodzaj zawartości jest wyświetlany na telewizorze i aktywować odpowiedni układ. Automatyczny Tryb Gry AI potrafi nawet zoptymalizować ustawienia do konkretnego gatunku gry. Układy sztucznej inteligencji poprawiają doznania także w zakresie dźwięku. Aktywny Wzmacniacz Głosu Pro to specjalny algorytm, który analizuje dźwięki tła, klarowność głosu i hałas otoczenia oraz izoluje głosy aktorów od innych odgłosów, tak aby dialogi były lepiej słyszalne.
AI w tym telewizorze to także:
Obok procesora NQ4 AL Gen2 firma opracowała także potężny układ NQ8 AI Gen3, który zawiera 25 razy więcej sieci neuronowych w porównaniu ze swoim poprzednikiem. Jest ich teraz aż 512. Procesory Samsung NQ8 AI Gen3 są montowane we flagowej serii telewizorów Samsung AI Neo QLED QN900.
Skalowanie Samsung AI 8K Pro
Telewizory Neo QLED łączą w sobie wszystkie zalety dobrze znanych telewizorów QLED i przenoszą je na znacznie wyższy poziom. Po części dzieje się tak za sprawą 40-krotnie mniejszych (względem konwencjonalnych rozwiązań) diód Quantum Mini LED. To rozwiązanie pozwala umieścić więcej diód na mniejszym obszarze i bardziej precyzyjnie sterować ekranem. Przekłada się to m.in. na możliwość uzyskania głębszych czerni w połączeniu z jasnymi i żywymi kolorami. Drugim elementem wpływającym na poziom doznań jest wspomniany procesor NQ8 AI Gen 3, który wspomagany jest przez sztuczną inteligencję. W układzie NQ8 AI Gen3, 512 neuronowych sieci uczy się każdej sceny, aby odpowiednio zoptymalizować obraz i dźwięk i zapewnić niewiarygodnie wciągające wrażenia, w najwyższej jakości.
Jak wiadomo skalowanie do docelowej rozdzielczości nie dorównuje jakością materiałom zarejestrowanym w tejże rozdzielczości, a przy rozważaniu dużych przekątnych, rozdzielczość 8K może być interesującym argumentem. Telewizory 8K mogą być ciekawą opcją także dla tych, którzy nie przesiadują zbyt daleko od swoich ekranów oraz dla tych, którzy nie przepadają za częstymi wymianami sprzętu. Współcześnie, liczba treści 8K jest łagodnie mówiąc dość znikoma, ale duża część produkcji filmowych dostępnych w serwisach streamingowych została nakręcona właśnie w 8K, a mając na uwadze postęp technologiczny i regularnie zwiększające się prędkości przesyłu internetowego, są spore szanse, że w niedalekiej przyszłości treści te staną się szeroko dostępne. W przypadku gier jest jeszcze lepiej, bo mając odpowiednie komponenty już dziś można cieszyć się taką zawartością.
Ale nawet w przypadku mniejszej liczby pikseli, dzięki zaawansowanym układom AI, telewizory Neo QLED Excellence Line 8K wykorzystując najnowszą technologię Skalowania AI 8K Pro, przekształcają każdą klatkę do rozdzielczości, zbliżonej do natywnego 8K. Dzięki temu już dziś, nawet z bieżącymi materiałami 4K, użytkownicy telewizorów Samsung Neo QLED mogą oglądać swoje ulubione seriale, filmy i streamować treści z internetowych serwisów i witryn, z niespotykaną dotychczas szczegółowością i ostrością. Wysoka jasność i zaawansowane sterowanie matrycami Neo QLED oferują przy tym wyjątkowy poziom dynamiki obrazów.
Samsung AI Motion Enhancer Pro
W celu zwiększenia immersyjności, telewizory QN900 wykorzystują kolejne algorytmy AI. Wzmocnienie Głębi Obrazu Pro wykrywa obszary, na których zazwyczaj skupia się oko człowieka, i odpowiednio sterując ekranem zwiększa kontrastowość pierwszego planu, zwiększając jednocześnie poczucie głębi. Upłynniacz Ruchu AI Pro dba z jednej strony o zapewnienie optymalnej płynności, a z drugiej minimalizuje artefakty mogące się pojawiać przy standardowym działaniu tego typu algorytmów. Układ ten dba jednocześnie o optymalizację ostrości obiektów i napisów. Dzięki temu, oglądanie sportu jest jeszcze bardziej emocjonujące. A chyba każdy, kto choć raz oglądał mecz, czy inne wydarzenie sportowe na dobrym, dużym ekranie, wie jak trudno jest wrócić do mniejszej przekątnej. Dlatego telewizory Neo QLED 8K dostępne są w wielkościach aż do 85", co sprawia że nawet w dużych salonach, przy pomocy wspomnianych układów AI, będą w stanie zaoferować wyraźne obrazy.
Podobnie jak w serii OLED S95D tak i w serii NeoQLED 8K, sztuczna inteligencja dba także o doznania brzmieniowe. Obok wspomnianego wcześniej Aktywnego Wzmacniacza Głosu Pro, seria telewizorów QN900 wykorzystuje także algorytmy Adaptacji Dźwięku Pro i Technologię Dźwięku Podążającego za Obrazem Pro. Korzystając z mocy AI, układy te optymalizują dźwięk, biorąc pod uwagę zarówno warunki w pomieszczeniu, jak i specyfikę odtwarzanych treści i pozwalają jeszcze dokładniej śledzić akcje.
Samsung AI TV
Telewizory wielu marek już od pewnego czasu oferują znacznie więcej niż tylko wyświetlanie obrazów z podłączonych źródeł. A gdy mowa o flagowych liniach Samsung S95D i NQ900D, to wiele z zastosowanych rozwiązań i technologii jest tak zaawansowana, że zasługuje na osobne artykuły.
Układy AI jakie zaimplementowano w telewizorach Samsung pomagają uzyskać nową perspektywę, a rozwiązania i technologie zastosowane w najwyższej serii QN900D, w dużym stopniu uzasadniają określenie najbardziej innowacyjnych telewizorów, jakie firma Samsung do tej pory wypuściła. W ofercie telewizorów firmy Samsung dzięki zaawansowanym technologiom, których tylko skromna cześć opisana jest powyżej, znajdują się pozycje, które mają szanse trafić w gusta zarówno miłośników kina, seriali, jak i fanów sportu, czy gamingu. Zainteresowanych zgłębieniem oferty producenta odsyłamy do poradnika, w którym Samsung pomaga w znalezieniu produktu dostosowanego do własnych potrzeb.
Matryce OLED są obecne już kilka dobrych lat i nie tak dawno także doczekały się pewnego przełomu w postaci matryc QD-OLED. Jednymi z najnowszych wcieleń technologii Quantum DotMiniLED oraz QD-OLED są telewizory Samsung Neo QLED QN900D oraz Samsung OLED S95D.
Dziś, właśnie w oparciu o wspomniane wyżej, flagowe linie produktowe Samsung, przybliżymy zastosowane w obydwu kategoriach rozwiązania, mając nadzieję, że pomoże to w ewentualnych decyzjach odnośnie wyboru między technologiami QD-OLED, a Neo QLED.
Zaczniemy od tego, że zarówno telewizory Samsung Neo QLED serii AI TV Excellence Line QN900D jak i Samsung OLED serii S95D wykorzystują technologię Quantum Dot (czyli: kropki kwantowej). Kropki kwantowe to ultramikroskopijne (ich rozmiary podawane są w nanometrach) materiały półprzewodnikowe. W zależności od wielkości, po podświetleniu emitują światło o różnej barwie. Dzięki kontroli ich wielkości, możliwe jest uzyskanie precyzyjnej i wydajnej emisji kolorów, co w rezultacie pozwala uzyskać jaśniejsze i bardziej nasycone barwy, a to z kolei przekłada się na szerszą paletę i lepsze pokrycie przestrzeni kolorów.
Samsung QD-OLED
Telewizory OLED korzystają z samoemisyjnych organicznych diód, które nie wymagają dodatkowego podświetlenia i można nimi sterować indywidualnie, bez konieczności stosowania dodatkowego źródła światła. Ta technologia umożliwia uzyskanie wyjątkowo głębokich czerni. Zastosowanie dodatkowych kropek kwantowych pozwoliło firmie Samsung zwiększyć poziom jasności matryc oraz poszerzyć możliwości odwzorowywania kolorów, względem tradycyjnych matryc OLED.
Uwzględniając te właściwości, można łatwo wywnioskować, że linia telewizorów Samsung S95D sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kontrast i dokładna reprodukcja kolorów odgrywają kluczową rolę. Właśnie dlatego wiele studiów filmowych, korzysta z wyświetlaczy typu OLED jako ekranów referencyjnych. Jakość obrazu jaką oferują telewizory Samsung S95D pozwala użytkownikom z łatwością zanurzyć się w seansach filmowych.
Warto tu zaznaczyć, że ekrany OLED ze względu na mocno błyszczące matryce i nieco niższy poziom jasności najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach pozwalających stworzyć odpowiednią atmosferę... tak przynajmniej było do tej pory.
Samsung OLED HDR Pro - OLED bez refleksów
Seria telewizorów Samsung S95D zmienia bowiem reguły gry. Zapewnienie warunków kinowych nadal wyciągnie z telewizorów OLED maksymalne możliwości, jednak dzięki temu, że matryca OLED bez refleksów, stworzona przez firmę Samsung dla serii S95D redukuje odbicia światła naturalnego i sztucznego, oferując jednocześnie wyższy poziom jasności względem innych matryc OLED, użytkownicy mogą komfortowo korzystać z telewizorów S95D także w warunkach dziennych.
Samsung Game Bar
W związku z bardzo szybkim czasem reakcji, wyświetlacze OLED często polecane są także dla miłośników gier. Implementując technologię Freesync Premium Pro, w połączeniu z komponentami korzystającymi z technologii AMD, telewizory Samsung potrafią z jeszcze większą łatwością właściwie wyświetlać obrazy podczas rozgrywek gamingowych.
Wszystkie wyżej opisane aspekty sprawiają, że seria telewizorów S95D firmy Samsung będzie świetnym wyborem dla wielu miłośników filmów i gier, którzy chcą także mieć możliwość komfortowego oglądania w ciągu dnia, nie zależnie od tego jak jasno pomieszczenie jest oświetlone, bądź jak dużo światła do niego wpada. Telewizory OLED S95 są dostępne w wielkościach z przekątnymi 55", 65" i 77", co powinno pozwolić na znalezienie właściwej przekątnej do większości pomieszczeń.
W tegorocznej linii telewizorów Samsung QD-OLED to jednak nie wszystko…
Procesor Samsung NQ4 AI Gen2
Postęp jaki w ostatnim czasie dokonał się w sferze technologii sztucznej inteligencji, umożliwił wprowadzenie rozwiązań niespotykanych do tej pory w urządzeniach konsumenckich. Świetnym przykładem może być seria nowych smartfonów samsung Galaxy S24. I choć AI wielu osobom kojarzy się właśnie ze smartfonami i komputerami, to technologia sztucznej inteligencji wyraźnie zaznacza także swoją obecność w tegorocznej linii telewizorów Samsung. W serii S95D, firma zastosowała nowy procesor NQ4 AI Gen2, który optymalizuje wyświetlaną zawartość, dopasowując ją do matryc w rozdzielczości 4K. Telewizory Samsung S95D potrafią m.in. wykrywać jaki rodzaj zawartości jest wyświetlany na telewizorze i aktywować odpowiedni układ. Automatyczny Tryb Gry AI potrafi nawet zoptymalizować ustawienia do konkretnego gatunku gry. Układy sztucznej inteligencji poprawiają doznania także w zakresie dźwięku. Aktywny Wzmacniacz Głosu Pro to specjalny algorytm, który analizuje dźwięki tła, klarowność głosu i hałas otoczenia oraz izoluje głosy aktorów od innych odgłosów, tak aby dialogi były lepiej słyszalne.
AI w tym telewizorze to także:
- Tryb Adaptacyjny AI, dzięki któremu można wytrenować telewizor jak lubimy oglądać różne treści
- AI Energy Mode
- Automatyczne wykrywanie minimapy AI
- Skalowanie obrazu z wykorzystaniem 20 sieci neuronowych
Obok procesora NQ4 AL Gen2 firma opracowała także potężny układ NQ8 AI Gen3, który zawiera 25 razy więcej sieci neuronowych w porównaniu ze swoim poprzednikiem. Jest ich teraz aż 512. Procesory Samsung NQ8 AI Gen3 są montowane we flagowej serii telewizorów Samsung AI Neo QLED QN900.
Skalowanie Samsung AI 8K Pro
Telewizory Neo QLED łączą w sobie wszystkie zalety dobrze znanych telewizorów QLED i przenoszą je na znacznie wyższy poziom. Po części dzieje się tak za sprawą 40-krotnie mniejszych (względem konwencjonalnych rozwiązań) diód Quantum Mini LED. To rozwiązanie pozwala umieścić więcej diód na mniejszym obszarze i bardziej precyzyjnie sterować ekranem. Przekłada się to m.in. na możliwość uzyskania głębszych czerni w połączeniu z jasnymi i żywymi kolorami. Drugim elementem wpływającym na poziom doznań jest wspomniany procesor NQ8 AI Gen 3, który wspomagany jest przez sztuczną inteligencję. W układzie NQ8 AI Gen3, 512 neuronowych sieci uczy się każdej sceny, aby odpowiednio zoptymalizować obraz i dźwięk i zapewnić niewiarygodnie wciągające wrażenia, w najwyższej jakości.
Jak wiadomo skalowanie do docelowej rozdzielczości nie dorównuje jakością materiałom zarejestrowanym w tejże rozdzielczości, a przy rozważaniu dużych przekątnych, rozdzielczość 8K może być interesującym argumentem. Telewizory 8K mogą być ciekawą opcją także dla tych, którzy nie przesiadują zbyt daleko od swoich ekranów oraz dla tych, którzy nie przepadają za częstymi wymianami sprzętu. Współcześnie, liczba treści 8K jest łagodnie mówiąc dość znikoma, ale duża część produkcji filmowych dostępnych w serwisach streamingowych została nakręcona właśnie w 8K, a mając na uwadze postęp technologiczny i regularnie zwiększające się prędkości przesyłu internetowego, są spore szanse, że w niedalekiej przyszłości treści te staną się szeroko dostępne. W przypadku gier jest jeszcze lepiej, bo mając odpowiednie komponenty już dziś można cieszyć się taką zawartością.
Ale nawet w przypadku mniejszej liczby pikseli, dzięki zaawansowanym układom AI, telewizory Neo QLED Excellence Line 8K wykorzystując najnowszą technologię Skalowania AI 8K Pro, przekształcają każdą klatkę do rozdzielczości, zbliżonej do natywnego 8K. Dzięki temu już dziś, nawet z bieżącymi materiałami 4K, użytkownicy telewizorów Samsung Neo QLED mogą oglądać swoje ulubione seriale, filmy i streamować treści z internetowych serwisów i witryn, z niespotykaną dotychczas szczegółowością i ostrością. Wysoka jasność i zaawansowane sterowanie matrycami Neo QLED oferują przy tym wyjątkowy poziom dynamiki obrazów.
Samsung AI Motion Enhancer Pro
W celu zwiększenia immersyjności, telewizory QN900 wykorzystują kolejne algorytmy AI. Wzmocnienie Głębi Obrazu Pro wykrywa obszary, na których zazwyczaj skupia się oko człowieka, i odpowiednio sterując ekranem zwiększa kontrastowość pierwszego planu, zwiększając jednocześnie poczucie głębi. Upłynniacz Ruchu AI Pro dba z jednej strony o zapewnienie optymalnej płynności, a z drugiej minimalizuje artefakty mogące się pojawiać przy standardowym działaniu tego typu algorytmów. Układ ten dba jednocześnie o optymalizację ostrości obiektów i napisów. Dzięki temu, oglądanie sportu jest jeszcze bardziej emocjonujące. A chyba każdy, kto choć raz oglądał mecz, czy inne wydarzenie sportowe na dobrym, dużym ekranie, wie jak trudno jest wrócić do mniejszej przekątnej. Dlatego telewizory Neo QLED 8K dostępne są w wielkościach aż do 85", co sprawia że nawet w dużych salonach, przy pomocy wspomnianych układów AI, będą w stanie zaoferować wyraźne obrazy.
Podobnie jak w serii OLED S95D tak i w serii NeoQLED 8K, sztuczna inteligencja dba także o doznania brzmieniowe. Obok wspomnianego wcześniej Aktywnego Wzmacniacza Głosu Pro, seria telewizorów QN900 wykorzystuje także algorytmy Adaptacji Dźwięku Pro i Technologię Dźwięku Podążającego za Obrazem Pro. Korzystając z mocy AI, układy te optymalizują dźwięk, biorąc pod uwagę zarówno warunki w pomieszczeniu, jak i specyfikę odtwarzanych treści i pozwalają jeszcze dokładniej śledzić akcje.
Samsung AI TV
Telewizory wielu marek już od pewnego czasu oferują znacznie więcej niż tylko wyświetlanie obrazów z podłączonych źródeł. A gdy mowa o flagowych liniach Samsung S95D i NQ900D, to wiele z zastosowanych rozwiązań i technologii jest tak zaawansowana, że zasługuje na osobne artykuły.
Układy AI jakie zaimplementowano w telewizorach Samsung pomagają uzyskać nową perspektywę, a rozwiązania i technologie zastosowane w najwyższej serii QN900D, w dużym stopniu uzasadniają określenie najbardziej innowacyjnych telewizorów, jakie firma Samsung do tej pory wypuściła. W ofercie telewizorów firmy Samsung dzięki zaawansowanym technologiom, których tylko skromna cześć opisana jest powyżej, znajdują się pozycje, które mają szanse trafić w gusta zarówno miłośników kina, seriali, jak i fanów sportu, czy gamingu. Zainteresowanych zgłębieniem oferty producenta odsyłamy do poradnika, w którym Samsung pomaga w znalezieniu produktu dostosowanego do własnych potrzeb.