TV LCD LED TCL 98 P745 - recenzja | test | opinie

Telewizor LCD LED TCL 98 P745 - recenzja | test | opinie użytkowników. Sprawdzamy czy warto kupić 98 calowy telewizor LCD TCL.

General Information

TCL_98P745@hdtvcompl-2.jpg

tcl.com

Wstęp - TCL 98 P745

Słowo uniwersalny, w odniesieniu do wielu rzeczy, które z założenia mają pełnić pewne dość specyficzne funkcje, potrafi nieraz skomplikować sprawy. Bywa, że korzystanie ze stricte "dedykowanych" rozwiązań, dla konkretnych sytuacji jest mało możliwe i w takiej sytuacji często pojawia się sformułowanie, że szukamy czegoś uniwersalnego, co w założeniu obejmować ma nieco szerszy zakres potrzeb. Dziś opiszemy coś, co pod pewnymi względami, może być określone jako rozwiązanie uniwersalne. Mowa o całkiem sporych rozmiarów, telewizorze TCL 98 P745

Kluczowe Wnioski z Recenzji TCL 98 P745

KategoriaWnioski
Uniwersalność i RozmiarŁączy światy projektorów i telewizorów dzięki dużej przekątnej 98 cali.
Budowa i DesignSolidna konstrukcja z cienkimi ramkami i solidnymi stopkami, nie do końca przemyślane prowadzenie przewodów i dobrze zaprojektowany pilot.
Jakość ObrazuSolidne odwzorowanie kolorów, lepsza jakość po kalibracji, wyzwania z ciemnymi odcieniami i kontrastem.
Wrażenia z GryWsparcie dla UHD 144Hz, kompatybilny z VRR, ALLM, Freesync Premium.
Jakość DźwiękuMoże być nierówna i czasami irytująca, sugerując potrzebę zewnętrznego systemu nagłośnienia.
System i ObsługaGoogle TV czasami działa opieszale, wymaga poprawek.
Specyfikacja TechnicznaZaawansowane funkcje, wsparcie dla HDR, niski input lag, odpowiednia ilość złączy.
Dla Kogo?Idealny dla użytkowników szukających dużego ekranu z doświadczeniem podobnym do kina domowego, którym nie przeszkadzają wymienione w artykule niedociągnięcia.


Budowa - TCL 98 P745

TCL_98P745@hdtvcompl-4.jpg
tcl.com
Seria P 745 to dość podstawowa linia produktów w ofercie TCL. W tak plasowanych rozwiązaniach z reguły nie ma co oczekiwać wysokiej jakości materiałów, dlatego to, co oferuje 98” model TCL może całkiem pozytywnie zaskakiwać. Zarówno cienką ramkę jak i szeroko ustawione stopki wykonano z solidnych materiałów.

TCL_98P745@hdtvcompl-11.jpg

W tylnej części nóżek wydrążone zostały tunele, w których można poprowadzić przewody. Niestety nie są one zbyt głębokie/szerokie, więc za dużo się tam nie zmieści.

TCL_98P745@hdtvcompl-13.jpg

W centralnej części dolnej ramki, pod logo TCL, umieszczono obudowę z czujnikami oraz diodę LED. Po jej bokach rozmieszczono głośniki (skierowane w dół), a na tylnej ścianie, poza gniazdami wejść i wyjść oraz gniazdem zasilania, umieszczony został głośnik niskotonowy.

TCL_98P745@hdtvcompl-12.jpg

Plastikowy pilot wykonany został estetycznie i dzięki zaokrąglonym kształtom dobrze leży w dłoniach. Znajdziemy tu zarówno numeryczną klawiaturę, jak i przyciski skrótów do serwisów/opcji.

Jakość obrazu - ustawienia fabryczne - TCL 98 P745


TCL_98P745@hdtvcompl-precal.jpg
Podobnie jak budowę, fabryczne ustawienia telewizora, w trybie film, można określić jako solidne. Jednak zanim się zagłębimy w szczegóły, zaczniemy od największego problemu, na jaki natrafia nie tylko opisywany TCL, ale wszystkie współczesne telewizory i projektory. Chodzi o jakość sygnału.

Podejrzewamy, że stwierdzenie, iż obecnie jednym z głównych źródeł większości miłośników filmów są serwisy streamingowe, nie będzie mocno na wyrost. Sposób funkcjonowania wszystkich ‘Netflix’ów’ i ‘Prime’ów’ sprawia, że bitrate (ilość danych przesyłanych w danej jednostce czasu) oferowanych materiałów pozostawia nieco do życzenia. Potrafi to być ‘pewnym’ problemem dla wielu telewizorów i projektorów. W szczególności dla urządzeń, które do procesów przetwarzania korzystają z nieco prostszych podzespołów. A właśnie do tej grupy można zaliczyć opisywanego TCL’a.

TCL_98P745@hdtvcompl-6.jpg
tcl.com
98 P745 okazał się być wyjątkowo wrażliwy na jakość sygnału. Stwierdzenie wyjątkowo, jest w tym przypadku dość mocno powiązane z prawie 100” przekątną, która nie sprzyja ukrywaniu… czegokolwiek. To właśnie wielkość telewizora sprawiła, że mimo iż temat wpływu jakości źródeł sygnału na jakość obrazu jest ogólnie znany, postanowiliśmy na samym początku wyraźnie zaznaczyć, że jakość materiałów w przypadku tego modelu będzie miała duży wpływ na ostateczne wrażenia. Kolejnym czynnikiem będzie odległość widzów od ekranu, która naszym zdaniem, w przypadku tego modelu powinna wynosić min 5m. Mając to na uwadze, możemy przejść dalej.

TCL_98P745@hdtvcompl-7.jpg
tcl.com
Kolory na fabrycznym ustawieniu filmowym, są zaskakująco bliskie naturalnym. Może nie jest to odwzorowanie, którego nie da się poprawić, ale jest nad wyraz dobrze. Zarówno kolory skóry, jak i większość barw i odcieni jest dobrze nasycona i oferuje dobry poziom jasności. Skala szarości jest delikatnie rozjechana, ale odchylenia są na tyle nieduże, że podejrzewamy, iż większość użytkowników ceniąca sobie naturalny obraz, będzie zadowolona, nawet jeśli nie zdecyduje się na dostrojenie swoich urządzeń. Szarości nie posiadają wyraźnych zabrudzeń, które w znaczący sposób mogłyby zepsuć doznania podczas oglądania. Na pewne trudności TCL natrafia, gdy ma wyświetlać odcienie czerni i bieli. Sposób ich prezentacji tworzy wrażenie sztucznego potęgowania kontrastu i zmniejsza nieco szczegółowość w ciemnych scenach oraz w materiałach z dużą rozpiętością szarości bliskich bieli. Przy ciemnych przejściach tonalnych, ilość zakłóceń jest nieco większa, niż w telewizorach wyższej klasy, ale generalnie w tym aspekcie także jest zaskakująco dobrze. Płynność to element, który nieco odstaje od poziomu wyżej wspomnianych aspektów i wypada po prostu średnio. Jeśli weźmiemy pod uwagę natywne przetwarzanie (bez załączonych algorytmów upłynniania), ilość drgań i rozmyć w niektórych scenach może być dość mocno zauważalna. Mimo tego, uważamy że oglądanie filmów z wyłączonym trybem wyrazistości ruchów oferuje bardziej kinowe doznania. Jeśli komuś jednak taki sposób prezentacji będzie przeszkadzać, ma do dyspozycji możliwość aktywowania aż czterech parametrów pracujących nad upłynnieniem obrazów. A jeśli oglądającym nie przeszkadza efekt teatru, to regulacja pozwala na niemalże całkowite wyeliminowanie zjawiska skoków.

Jakość obrazu – Kalibracja TCL 98P745


TCL_98P745@hdtvcompl-grayscl.jpg
Wprowadzenie korekcji do ustawień fabrycznych pozwoliło uzyskać jeszcze bardziej naturalne odwzorowanie kolorów. Spore zmiany pojawiły się w zakresie definiowania tekstur w ciemniejszych scenach oraz w sposobie różnicowania szczegółów. Zmniejszyło się także rozświetlanie skór oraz wspomniane wyżej wrażenie sztucznego pompowania kontrastu.

TCL-98P745-satu.jpg

Ujęcia z gęsto ułożonymi liniami (jak np. siatka tenisowa) są obrazami, z którymi telewizor radzi sobie podobnie jak inne produkty w swojej klasie. Materiały HDR prezentowane są w taki sposób, że najszybciej dostrzegalnym aspektem jest większa intensywność kolorów. Towarzyszy jej także nieco szersza rozpiętość, ale pozostaje ona nieco w cieniu intensywności.
Zawartością, która z reguły robiła spore wrażenie na oglądających (zarówno w SDR jak i HDR) był sport. Tak duża przekątna okazała się dostarczać dużo frajdy w tym aspekcie, nawet w sytuacjach gdy jakość mogłaby być nieco lepsza.

Jakość obrazu – Gry TCL 98 P745


TCL_98P745@hdtvcompl-colorcheck.jpg

TCL 98 P745 pozwala na odbiór sygnałów UHD z odświeżaniem 120Hz (wg specyfikacji do 144Hz). Wyświetlacz jest także kompatybilny z gamingowymi trybami HDR oraz z technologiami VRR, ALLM i Freesync Premium, co po aktywowaniu odpowiednich ustawień, każdorazowo obwieszczał podczas wykrywania konsoli Xbox. Ciężko nam dokładnie określić, czy to kwestia wielkości ekranu, czy może jakiegoś układu stosowanego przez TCL, ale zmiany odświeżania obrazu, wydawały się być bardziej odczuwalne niż w wielu innych telewizorach i wyraźniej wpływały na odczucia podczas rozgrywek.

Jakość dźwięku


TCL_98P745@hdtvcompl-10.jpg
tcl.com
Charakter brzmienia TV za to potrafił nieraz irytować. I mamy wrażenie, że w tym aspekcie, nie jest to kwestia tylko jakości materiałów, bo nawet przy zawartościach z płyt dźwięki potrafiły w dość krótkim czasie stawać się męczące. Zmuszało nas to do częstego jeżdżenia suwakiem i poszukiwania odpowiedniego trybu oraz poziomu głośności dla wyświetlanych zawartości. Mamy jednak nadzieję, że przy takiej przekątnej, ekranom tym będzie towarzyszyć jakiś zewnętrzny system nagłośnienia, na który zasługują i który sprawi, że ta kwestia nie będzie problemem.

System i obsługa TCL 98 P745


TCL_98P745@hdtvcompl-5.jpg
tcl.com
Tym sposobem dotarliśmy do opisu sekcji, w której telewizor pokazał się z nieco słabszej strony. W ostatnim czasie, mając do czynienia z systemami operacyjnymi Google’a (czy to Android TV, czy Google TV) pisaliśmy, że to dojrzałe OS’y. Opisywany TCL pokazał, że implementacja nawet dojrzałego systemu, nie zawsze może pójść zgodnie z planem. Niestety… praca i obsługa systemu w naszej sztuce pozostawiała nieco do życzenia. Częste opóźnienia w reakcji na polecenia, niewykonywanie komend i długi czas uruchamiania różnych aplikacji sprawiły, że wg nas producent powinien przyjrzeć się tematowi. Mamy wrażenie, że większość opisywanych kwestii będzie można naprawić aktualizacją oprogramowania, ale to zapewne czas pokaże.
Zastanawiamy się, na ile nasze wrażenia wynikają z faktu, iż większość czasu jednak spędzamy z urządzeniami wykorzystującymi nieco bardziej zaawansowane układy. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że ktoś może powiedzieć, że się czepiamy, bo przecież sekunda, czy dwie sekundy w tą, czy w tą, to nie problem. I jasne… olbrzymi problem to rzeczywiście nie jest. Nie mniej, jeśli mielibyśmy na co dzień korzystać z tak działającego telewizora, to zapewne zdecydowalibyśmy się na zakup zewnętrznego odtwarzacza w stylu Apple TV. Z nieco lepszej strony pokazał się wbudowany odtwarzacz plików, który był chyba najsprawniej działającym układem systemowym w opisywanym telewizorze, choć sporadycznie jemu także zdarzało się przycinać. Pod względem jakości obrazu, pliki odtwarzane przez telewizyjne USB, w naszym odczuciu oferowały nieco mniejsze nasycenie niż ten sam materiał puszczany z odtwarzacza Oppo.

Specyfikacja TCL 98 P745


TCL_98P745@hdtvcompl-3.jpg
tcl.com
Mimo iż seria P to podstawowa linia produktów w ofercie TCL, to pod względem wyposażenia, prezentowany 98 P745 nie ma się czego wstydzić. Panel z odświeżaniem do 144Hz i wartością input lag = 14ms (uhd @ 60p), procesor z układami sztucznej inteligencji, wsparcie dla szerokiej gamy sygnałów HDR, czy gniazda HDMI o specyfikacji 2.1 to wyposażenie, któremu mało czego brakuje. Jego główną atrakcją jest jednak 98” przekątna i fakt, że można go nabyć za nie całe 10tyś pln (cena ważna w trakcie opisywania produktu). Wiemy, że technologia się zmienia i wszystko się rozwija, ale 98” w tak przystępnej kwocie to naprawdę coś.

Wybrane dane techniczne przedstawiają się następująco:
 • Przekątna ekranu: 98" / 248,9 cm
 • Widoczna przekątna: 97.5" / 248 cm
 • Gamut (CIE1976) R.709 / DCI-P3: 100% / 95%
 • Typ ekranu: LCD (LED - bezpośrednie podświetlenie)
 • Przestrzeń kolorów: WGC
 • HDR: Dolby Vision IQ, HDR10+, HDR10, HLG
 • Picture Performance Index: 3000.0
 • Rozdzielczość: 3840x2160
 • Odświeżanie: 100/120/144Hz (240Hz FHD)
 • 10 bit panel
 • Procesor: AiPQ 3.0
 • Upscaling: UHD Deep Learning AI SR
 • Adaptive picture
 • Calman Ready (po aktualizacji)
 • Moc: 2x30 W
 • Dolby Audio: Dolby AC4, Dolby TrueHD
 • DTS: DTS-X
 • Przetwarzanie: Dolby Atmos, DTS Virtual-X, Virtualization & upmix
 • Equalizer: 7 pasmowy
 • Układ głośników: 2.1 ONKYO
 • Budowa głośników: 2 drożne, skierowane w dół + subwoofer
 • System: Android OS - GoogleTV (ATV 12.0)
 • Sklep z aplikacjami: Google Play Store
 • Smart Home: TCL Home, Google Home, Apple Home Kit, Alexa Smart Home, Matter
 • Współpraca z asystentami głosowymi: Google Assistant, Amazon Alexa
 • MultiView
 • Wewnętrzna pamięć / dostępna pamięć: 20.7GB / 18.7GB
 • Processor: Quad Core
 • SoC: MT5896 / 4x CA73 1.4GHz
 • Pamięć systemowa (DRAM): 3 GB
 • Miracast (Windows Project to)
 • MultiView screens: 4.0
 • Apple AirPlay: AirPlay 2
 • WiFi Sharing: Chromecast & T-cast
 • Bluetooth:
  • codec / version: SBC / 5.0
  • gamepads supported: 4.0
  • headphones connections: 1.0
  • profile: A2DP, HID
 • DLNA 1.5
 • USB HID support
 • DTV Tuner: DVB-T2/C/S2
 • Video decoding: H.265 UHD, H.264, MPEG-2
 • HDMI: 4 x, UHD 144/240p HDR, ALLM, eARC, HDCP: 2,3, HDMI eARC/ARC, HDMI CEC (T-link)
 • Przepustowość HDMI:
  • 48G: 1,2
  • 18G: 3,4
 • USB: 1 x 2.0 + 1 x USB 3.0
 • Ethernet (LAN RJ-45)
 • WiFi:
  • ac/n/g 2.4/5Ghz
  • MIMO
  • WiFi 5
 • Digital Audio Out: Optical
 • Gniazdo słuchawkowe
 • Pobór energii:
  • SDR: G (198 W)
  • HDR: G (389 W)
 • Zasilanie: 220-240V~50Hz
 • Wymiary (S x W x G): 2177 / 1288 / 420 mm
 • Rozstaw stopek: 1740 / 420 mm
 • Waga: 58,00 kg
Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.


Pomiary TCL 98 P745

TCL_98P745@hdtvcompl-uni.jpg
Jak na tak dużą przekątną, TCL zaoferował dobre podświetlenie. Pomiar wykazał co prawda różnice w wartościach, które na papierze mogą wydawać się spore, ale wrażenia podczas oglądania obrazów z regularną zawartością pozostawały pod tym względem pozytywne. Na planszach testowych pewne nierówności były widoczne przy krawędziach i w górnych ćwiartkach matrycy, ale zanikały, gdy z plansz testowych przerzucaliśmy się na filmy czy gry. Przy tak dużej powierzchni, stosunkowo nieduże problemy z jendolitością i równomiernością wypada uznać za sukces. Pozytywne wrażenia mieliśmy także jeśli chodzi o odbicia. Matryca w tym modelu nie jest w pełni matowa, ale powierzchnia w przyjazny sposób radzi sobie ze światłami i odblaskami. TCL średnio z kolei wypada jeśli chodzi o ”utrzymanie kątów”. Podejrzewamy jednak, że przy tej wielkości ekranu, użytkownicy raczej nie będą napotykać na ten problemem zbyt często. Zmierzone wartości w opisywanym modelu TCL 98P745 prezentują się następująco:

Średni błąd dE2000 ułożenia RGB w skali szarości IRE 0-1000,3
Średni błąd dE2000 rozłożenia nasycenia RGBCMY (punkty co 20%)0,54
Średni błąd dE2000 rozkładu kolorów Colorchecker0,4
Jasność maksymalna447 cd/m2
Jasność maksymalna typowa HDR425 cd/m2
Średnia temperatura barwowa6529 K
Stopa Kontrastu4048:1
Dostrojenie przestrzeni REC.70999,6 %
Dostrojenie przestrzeni UHDA-P3 1976uv92,89 %
Dostrojenie przestrzeni UHDA-P3 1931xy86,81 %
Dostrojenie przestrzeni BT2020 1976uv71,21 %
Dostrojenie przestrzeni BT2020 1931xy63,44 %
Input lag (3840x2160; 60fps)14 ms
Pobór energii SDRśrednio 152 W
Pobór energii HDRśrednio 324 W

Dla kogo - podsumowanie TCL 98 P745

TCL_98P745@hdtvcompl-8.jpg
tcl.com
Dlaczego w ogóle na wstępnie poruszyliśmy kwestię uniwersalności? Przekątna 98” to tereny do niedawna zarezerwowane głównie dla projektorów. Mając na uwadze właśnie wielkość, TCL 98P745 niejako łączy świat przekątnych projektorowych, ze światem telewizorów, oferując pewien poziom uniwersalności. Fanów obrazu z projektora, zapewne żaden telewizor nie przekona do zmiany technologii, co nie zmienia faktu, że TCL 98 P745 dla wielu może być wyjątkowo atrakcyjną propozycją, wprowadzającą na tereny, na które do tej pory nie byli chętni, czy gotowi wkroczyć. Przy zapewnieniu odpowiedniej odległości od ekranu oraz materiałów wysokiej jakości, dla wielu użytkowników TCL 98 P 745 może się okazać całkiem sporym zaskoczeniem.

Comments

Wow, niecałe 10 tyś za 100 cali. Abstrahując czy jakoś kogoś zadowoli czy nie jest to ciekawy przełom na rynku konsumenckim.
 

Item information

Added by
M.
Wyś
4530
Komentarze
3
Last update

More in TV

More from M.

Do góry