TCL Mini-LED 65C825 - test, recenzja - czyli nadchodzi pogromca Oled TV ? Co jest prawdą a co mitem !

demola84

New member
Nie potrafisz ocenić kątów po kilku dniach użytkowania???
Im większy kontrast natywny matrycy, tym mniejsze kąty. Ten TV ma bardzo wysoki kontrast natywny a więc pytanie o kąty jest jak najbardziej zasadne.
Możesz cokolwiek o nich napisać/porównać itp?

Tak nie potrafię, co w tym dziwnego? Nie interesuje mnie ten parament więc swoją uwagę skupiałem na innych rzeczach.

W każdym bądź razie, wczoraj przyjrzałem się temu i jest średnio. Kolory dość szybko jak na mój gust ulegają zmianie wraz z kątem patrzenia. Patrzenie na TV pod kątem 50 stopni daje już zauważalne pogorszenie kolorów, które objawia się przede wszystkim ich spłowieniem. Z ciekawostek, mam wrażenie że później wraz ze wzrostem kąta patrzenia ta "degradacja" w zasadzie jest cały czas na podobnym poziomie, pomijając oczywiście jakieś już ekstremalne kąty patrzenia. Tak więc jeżeli ktoś zamierza patrzeć na ten TV pod kątem, to chyba nie będzie najlepszy zakup, w mojej opinii, choć z drugiej strony to nie jest tak, że ten obraz jest nieakceptowalny. W rzeczywistości wygląda to tak jakby ktoś zbyt mocno przykręcił nasycenie kolorów. Jakichś przekłamań w samych barwach nie zauważyłem.

Co do odbić, wczoraj było kilka godzin słońca to też coś już mogę na ten temat napisać. I tu jest bardzo dobrze. TV stoi przy oknach od południa, a naprzeciw okna od zachodu tak więc nie ma lekko, a mimo wszystko spokojnie można oglądać nawet bardzo ciemne sceny. Odbicia są, bo jest to nie do uniknięcia, ale są one mocno rozmyte i niewyraźne. W moim poprzednim TV wyglądało to o wiele gorzej. Sama matryca jest matowa więc efekt lustra jest mocno ograniczony. Nie ma też efektu tęczy jak w Samsungach, więc moim zdaniem jest na prawdę ok. W zasadzie delikatna tęcza się pojawia ale jest ona naprawdę mała i myślę że zupełnie pomijalna.

Co do koncentratora, sprawdziłbym, ale nie posiadam takiego. Najprościej byłoby chyba sprawdzić gdzieś w sklepie. Sorry, tutaj nie pomogę.
 
Ostatnia edycja:

andyd970

Member
Po co mu pasywny hub jak on chce podłączyć kilka dysków jak napisał przecież to mu nie będzie działać jak chce podłączać kilka dyskow to musi kupić aktywny hub z własnym zasilaniem.
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Wszytko zależy jakie dyski chce podłączyć -niskoprądowe SSD to i 3 bez dodatkowego zasilania podłączy, a duże hdd w obudowach mają swoje zasilanie.
 

tobot

Member
Po co mu pasywny hub jak on chce podłączyć kilka dysków jak napisał przecież to mu nie będzie działać jak chce podłączać kilka dyskow to musi kupić aktywny hub z własnym zasilaniem.


Dzięki za zajęcie się tematem podłączenia dodatkowych HDD lub pendrive'ów do istniejącego jednego portu USB W TCL C65C825 - pytanie narodziło się, bo: jeden dysk na stałe do... timeschifting'u... (następny ze zbiorami filmów, jeszcze jeden do podłączenia na szybko czegoś akurat znalezionego - bo po co ciągle rozłączać od jednego portu, alpejskie kombinacje grążące uszkodzeniem portu - wcześniej czy później) i właśnie, może niepotrzebnie jątrzyłem, a należałoby zacząć od: czy ten TV ma funkcję timeschifting w ogóle??? (Np. 65XH9505 nie posiadał tej funkcji)
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Po co mu pasywny hub jak on chce podłączyć kilka dysków jak napisał przecież to mu nie będzie działać jak chce podłączać kilka dyskow to musi kupić aktywny hub z własnym zasilaniem.

Nigdzie nie było mowy o pasywnym hubie ani też o tym, że mają to być dyski HDD a 3 SSD spokojnie pociągnie nawet pasywny hub.
 

Giboo

New member
Witam
Ma ktoś bezpośrednie porównanie tego szkiełka z modelami Sony XH i X90 jak wypada on pod względem uplyniania obbrazu, skalowania, czy spokojnie bez żalu można zamiast w/w brać TCL?
 

Adresik84

Member
Są jakieś różnice względem matrycy odświeżania w wersji 55 calowej a 65 ?
Pilot/y działają po bluetooth ?
Kamerka jest dostępna jako opcja czy w standardzie a obu wersji 55 /65 ?
Komendy głosowe w języku polskim czy tylko angielskim ?
 

neutron1

New member
Coraz bardziej jestem przekonany do tego tv, jeszcze tylko czekam
na jakąś recenzją philipsa 9506 którego też biorę pod uwagę.
Jako długoletni posiadacz Panasonica 50st60 nie strawię świecącej czerni,
czy w 65c825 czerń naprawdę jest taka dobra ?
 

demola84

New member
Są jakieś różnice względem matrycy odświeżania w wersji 55 calowej a 65 ?
Pilot/y działają po bluetooth ?
Kamerka jest dostępna jako opcja czy w standardzie a obu wersji 55 /65 ?
Komendy głosowe w języku polskim czy tylko angielskim ?


Podświetlenie jest to samo w dużym i małym, choć jakieś odstępstwa w poziomach jasności mogą być.
Mały po BT duży tylko IRDA, przynajmniej mi nie udało się go sparować w żaden sposób.
Kamerka dostępna w zestawie, za nic nie trzeba dopłacać.
Komendy głosowe działają jak najbardziej w j. polskim. Z ciekawostek nie znalazłem też żadnych błędów w tłumaczeniu menu, typu literówki itd.

Coraz bardziej jestem przekonany do tego tv, jeszcze tylko czekam
na jakąś recenzją philipsa 9506 którego też biorę pod uwagę.
Jako długoletni posiadacz Panasonica 50st60 nie strawię świecącej czerni,
czy w 65c825 czerń naprawdę jest taka dobra ?

Czerń jest bardzo dobra, ale trzeba pamiętać, ze mimo wszystko to LCD tule że z podświetlaniem strefowym. Oznacza to, że będziemy mieli tu do czynienia z efektem bloomingu czy bardziej po naszemu rozkwitu, co z kolei objawia się rozświetleniem czerni wokół bardzo jasnego elementu na ekranie. Jak duży będzie to efekt, zależy od poziomu jasności wyświetlanego obrazu. Z własnych obserwacji mogę napisać, że efekt widoczny jest w zasadzie tylko późnym wieczorem bądź w nocy. Za dnia trudno coś zauważyć. Po drugie, trzeba mieć świadomość tego, że największy blooming będziemy mieli podczas wyświetlania białych obiektów na czarnym tle, a z takimi raczej za często nie mammy do czynienia podczas filmów. No chyba że oglądamy filmy z napisami, tu może to trochę przeszkadzać. Po trzecie, efekt ten w zasadzie przeszkadza mi tylko w jednym przypadku, kiedy oglądam film np. w formacie Dolby Vision, albo np. HDR10. Wtedy TV automatycznie przełącza się w tryb wspierający te standardy i wbija dość wysokie wartości jasności, co potęguje wyżej wspomniane efekty rozkwitu. Przy oglądaniu np. Netflixa w HD w całkowitych ciemnościach i zmniejszeniu poziomu jasności do wartości nie powodujących oślepienie, efekt jak dla mnie jest całkowicie akceptowalny, żeby nie napisać pomijalny.

Podsumowując wszystko tu zależy od osobistych preferencji, sposobu konsumowania treści, pory w jakiej to robimy itd. Niestety nie ma TV idealnych jak już wspominałem i zawsze jest coś kosztem czegoś.
 
Ostatnia edycja:

Adresik84

Member
Podświetlenie jest to samo w dużym i małym, choć jakieś odstępstwa w poziomach jasności mogą być.
Mały po BT duży tylko IRDA, przynajmniej mi nie udało się go sparować w żaden sposób.
Kamerka dostępna w zestawie, za nic nie trzeba dopłacać.
Komendy głosowe działają jak najbardziej w j. polskim. Z ciekawostek nie znalazłem też żadnych błędów w tłumaczeniu menu, typu literówki itd.
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie czy ktoś z forum użytkuję ten telewizor z UPC ? Gdyż chciałbym go podpiąć do cl+ aby ograniczyć ilość pilotów dodatkowy do dekodera. Ogólnie jak to się sprawdza w połączeniu z UPC.
 

AG100

New member
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie czy ktoś z forum użytkuję ten telewizor z UPC ? Gdyż chciałbym go podpiąć do cl+ aby ograniczyć ilość pilotów dodatkowy do dekodera. Ogólnie jak to się sprawdza w połączeniu z UPC.

CI+ dział bez problemu na UPC, co do czerni w nocy jak dobrze ustawisz czerń , to jest rewelacja nie ma żadnego kwitnienia pasków czy napisów.
 

demola84

New member
A co to za ustawienia? Pytam poważnie bo ciężko mi w to uwierzyć, że ustawienia obrazu mogą naprawić wadę samej zastosowanej technologii.

W zasadzie jedyne co można w mojej ocenie zrobić to albo zmienić ustawienia jasności na minimum, albo w rejony bliskie tym wartością, wyłączyć lokalne przyciemnianie, ewentualnie jeszcze pobawić się ustawieniami poziomu czerni. Ale pierwsza opcja mimo że zniweluje blooming to kosztem ogólnej degradacji obrazu, druga opcja zmienia TV w zasadzie w zwykłe LCD, czyli o głębokiej czerni można zapomnieć, trzecia natomiast zadziała jak druga, czyli zamiast czerni będziemy mieli szarość.

Jedyne co mogłoby tu pomóc to rozwiązanie sprzętowe w postaci większej ilości stref/diód z idealnym pod to skrojonym algorytmem zarządzania nimi, no ale na to już za późno. Zresztą nawet tegoroczne Samsungi QN90A/91A mimo, że pod tym ilości stref wygaszania przebijają tego TLC to i tak efekt bloomingu tam występuje.
 

AG100

New member
A co to za ustawienia? Pytam poważnie bo ciężko mi w to uwierzyć, że ustawienia obrazu mogą naprawić wadę samej zastosowanej technologii.

W zasadzie jedyne co można w mojej ocenie zrobić to albo zmienić ustawienia jasności na minimum, albo w rejony bliskie tym wartością, wyłączyć lokalne przyciemnianie, ewentualnie jeszcze pobawić się ustawieniami poziomu czerni. Ale pierwsza opcja mimo że zniweluje blooming to kosztem ogólnej degradacji obrazu, druga opcja zmienia TV w zasadzie w zwykłe LCD, czyli o głębokiej czerni można zapomnieć, trzecia natomiast zadziała jak druga, czyli zamiast czerni będziemy mieli szarość.

Jedyne co mogłoby tu pomóc to rozwiązanie sprzętowe w postaci większej ilości stref/diód z idealnym pod to skrojonym algorytmem zarządzania nimi, no ale na to już za późno. Zresztą nawet tegoroczne Samsungi QN90A/91A mimo, że pod tym ilości stref wygaszania przebijają tego TLC to i tak efekt bloomingu tam występuje.

No jest dokładnie odwrotnie w tym TV niż dotychczasowych TV LED, w tym TV jak odpowiednio ustawisz czerń paski nie są szare i nie trzeba ustawić jasności na minimum ;) zapewniam, że jest głęboka czerń. Strefy to nie wszystko jak powiedział KIKI, w C825 jest mniej stref a i tak Samsunga pod względem kwitnienia leży na łopatkach.
 

eXeus

New member
Jestem zainteresowany kupnem tego TV, ale jest trochę wątpliwości. Czy ktoś z posiadaczy mógłby odnieść się do pojawiających się informacji na temat problemów z HDR i VRR (migający obraz itp)? Podobno jest też ten sam problem z rozmytym obrazem przy 4K 120Hz co np. w Sony xh90 (prawdopodobnie jest to wina SoC).
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Mogę Cię zapewnić , że nic nie miga !
Masz go w programie gdzie sam wybierasz ceny, do tego masz dodatkowo pakiet o wartości 500 zł .
Zapraszam - jest dla każdego do sprawdzenia od ręki.
jeśli ok - napisz na PW.

Dostał też tytuł dla najlepszego Mini Leda w Europie w klasie cena do jakości.
 

SDman

Banned
No jest dokładnie odwrotnie w tym TV niż dotychczasowych TV LED, w tym TV jak odpowiednio ustawisz czerń paski nie są szare i nie trzeba ustawić jasności na minimum ;) zapewniam, że jest głęboka czerń. Strefy to nie wszystko jak powiedział KIKI, w C825 jest mniej stref a i tak Samsunga pod względem kwitnienia leży na łopatkach.
Nigdy nie testowałem Samsunga QN9xA, posiadam za to Q90T, po ustawieniu nie ma najmniejszego rozkwitu, a czerń jest smolista nawet jak są napisy.
Dokładnie zgadzam się, że ilość stref mini-LED czy LED nie świadczy o jakości obrazu, liczą się też inne podzespoły oraz poprawne oprogramowanie sterujące.

Jakość wykonania też nie jest bez znaczenia.
Może też ktoś nie umiał poprawnie ustawić Samsunga.

Oczywiście może być tak, że Samsung w modelu 2021 coś przekombinował, tutaj zastanawiające porównanie:
https://www.youtube.com/watch?v=k4p3MBg4prA&t=165s
 

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
SDman , wiem że trafiłeś na super model i jest polecany , ale może już czas porównywać dostępne modele LCD do Oled , bo łatwiej trafić w totka niż znaleźć fabryczny w kartonie Q90T i polecanie w kółko jak to ten model jest extra ma się już nijak do rynku.
 
Do góry