MONITOR AUDIO BX 6-opinia znawców

bc_leszcz

New member
Słucham normalnie, mieszkam w bloku i zbyt głośne słuchanie jest społecznie nieodpowiedzialne ...

A jak mają się takie BX6 czy RX8 do starszej klasyki np:

B&W CDM7NT, 704 lub CDM9NT

czyli są to kolumny z przedziału 2-5 tys
 

Daniyal9

New member
Witam.
Zakupilem ampka Yamahy RX-V673. Jestem z niego zadowolony i ciesza mnie rowniez jego wyroznienia w np: What Hi-FI - produkt roku :) Chce dokupic do niego zestaw MA BX6 z monitorami i centralem. Co o tym zestawieniu sadzicie ?? Slucham duzo muzyki stereo. Czy warto podlaczyc do przodow bi-amping ??
I nastepne pytanie. Chce kupic kable polskiej firmy "Melodika". Przynajmniej do frontow o dlugosci jakies 3m. Wystarcza mi o przekroju 2,5 mm ?? Mysle ze w zupelnosci zwlaszcza przy bi-amp.

CZekam na Wasze zdanie.

Pozdrawiam


Witaj.
Słuchałem MA BX6 z Yamahą i w porównaniu z innymi zagrały najlepiej.Bardzo się na nie napaliłem, aż do odsłuchu MA RX6...Teraz czekam na przypływ gotówki i będą moje.
Jak zawsze polecam indywidualny odsłuch.Moim zdaniem BX6 całkiem przyzwoicie zagrają z Twoją Yamaha.
Pozdrawiam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
MA BX 6 to bdb. kolumny i możesz je spokojnie brać. Kable wystarczą 2,5 mm. Jak dla mnie bi-amp trochę poprawia brzmienie, ale to też zależy od wrażliwości i sprzętu i naszego ucha na takie zabiegi. Ja miałem wrażenie poprawy średnicy i góry pasma, jakby stała się selektywniejsza i bardziej detaliczna. Na pewno bi-amp nie zaszkodzi:) Jak słuchasz dużo muzyki to szkoda że nie kupiłeś Yamahy 771/773 bo ma pre-out i w przyszłości mógłbyś podłączyć wzmacniacz stereo, a to już zupełnie inna bajka. Teraz 771 jest w cenie 673.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
tak moim skromnym zdaniem to do tak dobrych kolumn trochę ampli odstaje, do nich to raczej minimum seria7, a do stereo stanowczo wzmacniasz wtedy pokażą co potrafią:). Ja posiadam MR6 czyli budżetowe kolumny MA i nie wyobrażam sobie teraz żeby mogły grać z modelem niższym niż posiadam:p
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
uwierz mi byś się zdziwił z tą niewielka różnicą. Sam stałem pod podobnym dylematem czy warto dopłacać do 771, słysząc jak to gra, wiedziałem że warto, taka różnica w cenie nie wynika tylko z lepszego wyposażenia, ale w tym jak to gra. Wiem co mówię jestem w temacie:)
Pewnie że warto dołożyć do BX2, będziesz miał wyraźniejsze efekty, większą skuteczność i moc:)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
A i jeszcze jedno. Naprawde warto doplacac do BX2 ?? Mysle ze BX1 wystarcza przy KD - niewiele sie dzieje tak naprawde z tylu.

Miałem napisać po prostu "mylisz się i to bardzo", ale... to zależy jakie filmy oglądasz. Jeśli komedie romantyczne, dramaty psychologiczne i filmy obyczajowe to z tyłu usłyszysz tylko od czasu do czasu odgłos deszczu, muzykę tzw. tła lub przejeżdżajcy samochód, ew. zamykane/otwierane poza kadrem drzwi. Jeśli natomiast lubisz filmy z efektami, np. wojenne, fantasy, si-fi, sensacyjne, muzyczno-taneczne + np. grasz na konsoli, wiedy każda dopłata do głośników surround jest uzasadniona.

Powyższe starałem się napisać obiektywne. Subiektywnie natomiast dodam, że nawet w rzeczonych dramatach/obyczajach warto mieć dobre głośniki z tyłu. Poza tym zawsze możesz muzykę odpalić w trybach: Pro Logic II, DTS Neo:6 lub zwykłym 5ch stereo i wtedy one również będą grać.

Nie wiem jaka jest różnica w cenie, ale jeśli chcesz kupić na fronty BX6, a te tanie nie są (inna sprawa, że pewnie warte tej ceny), to czemu chcesz przyoszczędzić kilka małych stówek na tyłach? Po co takie wąskie gardła w zestawach? Idziesz w jakość, bądź konsekwentny :) No chyba, że uznajesz tylko stereo na frontach :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A i jeszcze jedno. Naprawde warto doplacac do BX2 ?? Mysle ze BX1 wystarcza przy KD - niewiele sie dzieje tak naprawde z tylu. BX2 pewnie nadaja sie do stereo z subem.

Dużo zależy od metrażu i od odległości surroundów od miejsca odsłuchowego. Jeżeli to jest po 2m z każdej strony to myślę że kupno mocniejszych już jest dyskusyjna. Przeważnie różnice pomiędzy np. BX 1 a BX 2 to wielkość głośnika i pasmo przenoszenia. O ile w stereo to będzie miało większe znaczenie, to w kinie i jak napisałem przy niewielkiej odległości od słuchacza już mniejsze, bo przecież i tak odcinasz kolumny na 80Hz, więc dołem zajmuje się sub, a jeśli chodzi o górę pasma to różnic znaczących nie będzie. Po prostu jak ktoś ma większy salon i kolumny podwieszone gdzieś dalej, czy nawet na standach to mocniejsze kolumny są lepsze, bo nawet efektywność przeważnie mają większą. Czyli mocniej grają i nie trzeba podbijać dB w ampli. Więc podsumowując, kupno mocniejszych zawsze ma sens tylko nieraz róznica jest nieadekwatna do wydanej kasy, przy określonych warunkach odsłuchowych.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Masz zupełną rację:) Nie ma punktu odniesienia jeśli chodzi o nasz słuch i indywidualne upodobania. Audiofil jak dla mnie, to nie człowiek który ma bardziej wyczulony słuch i lubi muzykę, a człowiek który nie patrząc na fundusze cały czas szuka lepszego brzmienia. Ciekaw jestem czy pytając niejednego audiofila jest on w stanie stwierdzić czego tak naprawdę poszukuje? Czy kupując coś droższego i lepszego brzmienie staje się lepsze, czy może po prostu inne? Zawsze po zmienie na coś innego wydaje nam się że teraz to sprzęt gra lepiej od poprzedniego, samochód jest lepszy, TV też lepiej wyświetla obraz, a za chwilę się przyzwyczajamy i znowu wydaje się że można coś lepiej:) Co do BX 6, to właśnie góra pasma i średnica w tych kolumnach jest świetna, dlatego mnie dziwi że komuś średnica wydaje się kiepska. Nie wiadomo, czy ten ktoś wogóle ich słuchał, albo może porównywał z dużo droższymi konstrukcjami?
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
to nie jest tak że masz ch... ampli ampli jest dobrze tylko trosze odstaje do tych BX6, głównie chodzi tu o stereo bo te kolumny w dobrym stereo pokażą swoją wartość na tej yamaszce nie doznasz takiego stereo, ale gdybyś z czasem zainwestował w zmak stereo i masz wtedy, kino na bardzo dobrym poziomie i świetne stereo. Szkoda mieć bardzo dobre kolumny nigdy nie słysząc co potrafią. Ja mam MR6 czyli klasę niżej z 771 i w kinie jest świetnie ale w stereo wiem że te kolumny zagrają znacznie lepiej więc tez nie znam dokładnie ich potencjału i szkoda. Podkreślam mam ampli delikatnie klasę wyżej od Twojego, a kolumny klasę niżej :). Więc jak sprawisz sobie kiedyś wzmak to masz pełny kompromis :). Tez bym bardzo chciał jakiś wzmak ale muszę się jeszcze wstrzymać i to długo:)

odsłuch, odsłuch i jeszcze raz odsłuch i nikt na siłę nie chce Ci tu wmawiać że to jest na pewno lepsze i koniec a Ty musisz się tego trzymać. Ludzie tylko chcą tu pomóc, doradzić z punktu swojej wiedzy i doświadczenia:). Nie które kwestie jednak są niezaprzeczalne że coś jest jednak lepsze od czegoś:)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Krótko, bo wybiegam na miasto zaraz ;P

Ja dziś miałem rozkminkę z tymi wszystkimi testami, rankingami i poradami. I doszedłem do wniosku, że daje to wszystko pogląd nt. słaby, może być i dobry. Nic więcej. Tak więc mając wskazanie na 5-10 dobrych modeli, trzeba je odsłuchać (co nadal niewiele daje - o tym poniżej), a potem i tak ZARYZYKOWAC, kupić, potestować i wtedy i tak może dojśc do sytuacji, że nie będziemy zadowoleni.

I teraz konkret:

Okazuje się (po szerokiej lekturze), że dźwięk zależy od:
- amplitunera (marka, seria, rocznik, egzemplarz, historia użytkowania),
- głośniki (jak wyżej plus ustawienie, podstawki, kolce, bi-amp, bi-wire, itd, itp.),
- odtwarzacz cd (jak wyżej),
- kable głośnikowe (stop, długość, marka), zasilające, listwa zasilająca, ogólna kondycja sieci elektrycznej w bloku,
- akustyka pomieszczenia (kształt, materiały),
- źródło, czyli jakoś nagrania, jego rodzaj, typ,
- percepcja słuchającego, jego doświadczenie, słuch, muzykalnośc,
i... można tak długo i lista się nie skończy.

I powiedz mi jak najlepszy specjalista na śwecie ma porownać dwa np. amplitunery, jeśli do testu musi zaprzac głośniki. Przecież może się okazać, że przy głośnikach A, amplituner 1 będzie lepszy, a przy głośnikach B już ampli numer 2. Przemnóż liczbę możliwości przez ilość producentów sprzętu, kabli, ilość różnych pomieszczeń, gdzie graja na świecie te sprzety i.... nie wskażesz najlepszego. Jeśli ktoś tak uważa... jest hmm głupcem? ;P

Więc powtórze. Te wszystkie rankingi pokazują tylko:
1. który jest dobry, średni lub słaby,
2. ewentualnie wart/nie wart swojej ceny,
3. ostatecznie który jest dobry dla ucha konkretnej osoby przy konkretnych warunkach.

EOT :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
I teraz się z zgadzam ;) Dzwiek zalezy od... wszystkich elementow systemu, od jednych bardziej, innych mniej, ale czesto nawet zapomina sie, ze akustyka tez jet bardziej istotnym elementem skladowym systemu
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wprawdzie model 673 nie ma typowego pre-out jak np. 771/773, tylko mnie ciekawi to wyjście Audio Out. Czy może być ono użyte do podłączenia pod wzmak stereo?
 
Do góry