MONITOR AUDIO BX 6-opinia znawców

krzysiek1980

Active member
Bez reklam

To już ci powiem, czy nie lepiej jakieś monitory? Oczywiście może tak być że podlogowe typu BX 5 też się fajnie wkomponują, ale akustyka będzie tu odgrywać znaczącą rolę. Te kolumny są jeszcze z tym dobre że jest mozliwośc zatykania otworów BR, bez straty na jakości. Pomieszczenie bardzo małe i podłogówki mogą dudnić czy wprowadzać rezonans, aczkolwiek nie muszą. Szkoda że nie masz możliwości wyporzyczenia i przetestowania? Ja mam pokój komputerowy 9 mkw i tak sobie teraz siedzę i patrzę, to jakoś nie widzę tutaj zestawu 5.0 opartych na podłogówkach. Nie wiem czy nie lepiej by się sprawdziły np. monitory BX 2.
 

Sk_uter

New member
Bez reklam
wlasnie chce 2 podlogowki a reszta to satelity + central, akurat u mnie miejsce mam na te podlogowki, podobno one do takiego metrazu beda dobre, wydaje mi sie, ze same satelity bylo by za malo.

PS zapomnialem wspomniec, ze nie bede mial subbofera, wiec mam nadzieje, ze te podlogowki to troche nadrobia, bo beda dosyc blisko sciany, a jakby bylo zle to podobno w zestawie sa oryginalne zatyczki tylnego BR
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
wlasnie chce 2 podlogowki a reszta to satelity + central, akurat u mnie miejsce mam na te podlogowki, podobno one do takiego metrazu beda dobre, wydaje mi sie, ze same satelity bylo by za malo.

PS zapomnialem wspomniec, ze nie bede mial subbofera, wiec mam nadzieje, ze te podlogowki to troche nadrobia, bo beda dosyc blisko sciany, a jakby bylo zle to podobno w zestawie sa oryginalne zatyczki tylnego BR

No są zatyczki, ale jak to zagra to naprawdę jest loteria. Uważam że kolumny pokroju Ma BX 5, MA MR 4, Roth Oli 30, Paradigm 7 v.7 to wszystko się sprawdzi w ok. 14 - 17 mkw, a poniżej jednak monitory. Zresztą dogadaj się ze sprzedawcą, że w razie potrzeby oddasz czy wymienisz na monitory. Myślę że nie powinni robić problemów. Każdy myśli że satelity to lipa, bo takie małe. Zapewniam cię że dobre podstawkowce rozłożą niejedną podłogówkę. Sam sluchałem Paradigm Monitor Mini v.7 i B&W 685 na dużo większym metrażu bo ok. 20mkw, i bez problemów sobie radziły. Był dobry bas i reszta pasma.
 

Sk_uter

New member
Bez reklam
ok, sprobuje najpierw wziac ten zestaw, ktory napisalem i zobaczymy jak to bedzie gralo. Glownie chodzi mi o filmy, zeby fajnie przestrzen slyszec oraz w grach, aby wiedziec, z ktorej strony atakuja :D
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
ok, sprobuje najpierw wziac ten zestaw, ktory napisalem i zobaczymy jak to bedzie gralo. Glownie chodzi mi o filmy, zeby fajnie przestrzen slyszec oraz w grach, aby wiedziec, z ktorej strony atakuja :D

No właśnie, na takim metrażu bardziej przestrzennie by zagrały monitory. Ja jak kiedyś szukalem do moich 15 mkw kolumn i się zastanawiałem czy kupić Oli 30 czy 40, to też kilku gości z salonu argumentowalo wybór tym że na mniejszych będzie lepsza scena, przestrzeń, stereofonia. Ale zobacz i przetestuj podłogówki jak masz ochotę. Sam zobaczysz czy będzie dobrze, czy może warto wymienić.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jezeli chcesz glownie do filmow i do gier, by wiedziec z ktorej strony urwą Ci łeb, to raczej nie ma sensu pakowac sie w taki zestaw na 10 m. BX5 to bardzo muzyczne kolumny, ale do tego typu zastosowan mozez sie rozczarowac, nie mają łupniecia i wykopu, są za to bardzo zrownowazone. Jesli juz chesz koniecznie miec zetaw 5.0 to ja oparłbym go na monitorach, nie na podlogowkach, a szczerze, to do takiego zastosowania sprawdzi sie nawet popularny Logitech 5500
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jezeli chcesz glownie do filmow i do gier, by wiedziec z ktorej strony urwą Ci łeb, to raczej nie ma sensu pakowac sie w taki zestaw na 10 m. BX5 to bardzo muzyczne kolumny, ale do tego typu zastosowan mozez sie rozczarowac, nie mają łupniecia i wykopu, są za to bardzo zrownowazone. Jesli juz chesz koniecznie miec zetaw 5.0 to ja oparłbym go na monitorach, nie na podlogowkach, a szczerze, to do takiego zastosowania sprawdzi sie nawet popularny Logitech 5500

Zgadza się. Ja bym albo kupił monitory i sub zamknięty, dla lepszej kontroli basu albo jak radzi Krzysiek jakieś Logitech. Do muzyki na pewno monitory będą lepsze, ale do filmów i gier to plastiki też się sprawdzą. Tylko na 10 mkw, takie BX 5 (pomimo swojej spokojnej natury) mogą i tak mieć tego basu za dużo. To są nasze tylko takie rozważania, bo oczywiście nie wiemy jak akustycznie wpasują się nawet takie podłogowe kolumny w Twój metraż, bo może będzie świetnie:) Jak rozmawialiśmy, przetestujesz i sam najlepiej będziesz wiedział co potrzeba. Napisz koniecznie jak już będziesz miał w domu i opisz wrażenia. Na pewno pomoże to przyszłym nabywcom z podobnymi problemami:) Powodzenia i zadowolenia.
 

grzela8

New member
BX5 to bardzo muzyczne kolumny, ale do tego typu zastosowan mozez sie rozczarowac, nie mają łupniecia i wykopu, są za to bardzo zrownowazone. Jesli juz chesz koniecznie miec zetaw 5.0 to ja oparłbym go na monitorach, nie na podlogowkach, a szczerze, to do takiego zastosowania sprawdzi sie nawet popularny Logitech 5500
Witam ,troche pisalem w innym watku z Krzysiek1980,duzo mi wytlumaczyl. Ale poslucham rowniez porad innych. Zakupilem yamahe rx-v773 + bx6 + bx1 +bx center. Czytajac wasze wypowiedz(oraz opinie na necie) zaczynam niepokoic sie iz kolumny te nie spelnią moich oczekiwan. Jest to moj pierwszy zestaw av/hifi wiec doswiadczenie zerowe.
pokuj 19m2, muzyka elektroniczna(dynamiczna)50%, filmy(akcji)50%. Obawy moje dotycza braku "powera" na co zwraca uwage wielu forumowiczow. Spodobalo mi sie ich brzmienie(fajnie graja po cichu,a glownie slucham wieczorem,ale za dnia lub podczas imprezy glosno), ale od poczatku zwrocilem uwage ze graja bez werwy.Dodam ze na poł gwizdka,myslalem ze zagraja glosniej.Porownywalem je z dali zensor7. Szukajac av/KD skupilem sie na amli liczac ze z kolumnami jakos pojdzie. Skucha!
Kupilem bx6 bo cieszyly sie dobra opinia (pewnie do innych preferencji),pozatym jestem napalencem. Do tego ogolna opinia ze kolumny powinny byc conajmniej w cenie ampli lub wyzszej. I ze to inwestycja na lata.
No wlasnie,strach myslec ze jesli bx6 to "nie jest to" ,a ja mam na nich leciec z 10lat.
Pytanie do wszystkich,czy te kolumny sa odpowiednie do mojego ampli i preferencj?
Dodam ze mimo braku osluchania ,jak porownywalem wczesniej jak gra yamaha/denon na bodjze dynaudio,bylo czuc to cos.
Posluchal bym jeszcze na innych kolumnach,ale odebralem juz fronty i wplacilem zaliczke na reszte.(jeden front rozpakowalem drugi nie,ciekawosc niestety).
Analizujac sytuacje z dyaudio,juz teraz wiem ze zaplacilem frycowe.
Moze ktos wie jak wybrnac z takiej sytuacji? Czy wystarczy subwoofer i ustawienia,czy mozna negocjowac ze sprzedawca(dostalem znizke rzecz jasna). Wiem ze jak odbiore wszystko i podlacze by zobaczyc czy mi pasuje,to po ptakach. (jesli juz nie jest).(czy istnieje opcja wymiany na PARADIGM MONITOR 9 v.7 lub cos w podobnej cenie)
Z gory dziekuje za pomoc!
 
Ostatnia edycja:

Sk_uter

New member
Bez reklam
Logitechy są fajne, brat ma, ale ma za mało wejść audio i nie obsługuje dźwięku HD, ogólnie to za plastikiem nie jestem, więc szukałem czegoś w drewnie

Wysyłane z mojego HTC One S za pomocą Tapatalk 2
 

werf

Active member
Bez reklam
Generalnie Yamaha dobrze zgrywa z neutralnymi Monitor Audio co prawda nie zbyt znam twój model kolumn i AV mam za to trochę doświadczenia z innymi modelami tych firm

Piszesz o Dynaudio jaki model ?To dość istotne bo to może być inna półka dźwięku
 

grzela8

New member
Generalnie Yamaha dobrze zgrywa z neutralnymi Monitor Audio co prawda nie zbyt znam twój model kolumn i AV mam za to trochę doświadczenia z innymi modelami tych firm

Piszesz o Dynaudio jaki model ?To dość istotne bo to może być inna półka dźwięku
zgrywa sie dobrze ale czy mi to bedzie pasowac, filmy akcji i elektro/progresiv/house
to moze nie byc dobre polaczenie. z yamahy bym nie zrezygnowal(chyba ze wymiana na model wyzszy). Tak jak pisalem ,zaliczka juz poszla a za fronty zaplacona calosc.
 

werf

Active member
Bez reklam
zgrywa sie dobrze ale czy mi to bedzie pasowac, filmy akcji i elektro/progresiv/house
to moze nie byc dobre polaczenie. z yamahy bym nie zrezygnowal(chyba ze wymiana na model wyzszy). Tak jak pisalem ,zaliczka juz poszla a za fronty zaplacona calosc.

Czy będzie tobie pasować tego nie wiem sam musisz ocenić
Jeśli możesz wymienić na wyższy model to wymień bo warto
Ja przerobiłem trochę medeli Yamahy i w kinie nigdy nie zawodzą z muzyką dynamiczną radzą sobie świetnie gorzej ale akceptowalnie muzyce cichej i spokojnej
Tylko mała poprawka nie mam dużego doświadczenia z modelami 3cyfrowymi
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
poczekaj aż się sprzęt wygrzeje, głośniki, przewody jak zarówno sama yamaha. Ja na początku jak odpaliłem swój zestaw to grał bez wyrazu, ładnie ale mało dynamicznie, z czasem było coraz lepiej. Yamaha ma tak z podgłaszaniem że na początku czyli tak do -40dB głośność rośnie delikatnie i nieznacząco, następnie od -40 do -20 jest już czuć każde kliknięcie pilotem. przy -20 to u mnie już jest potęga, napierdziela niemiłosiernie. Wejdź na sterowanie ampli za pomocą web i tam masz wskaźnik głośności. Skala jest od -80dB do 16,5dB, mierniczek połowę pokazuje przy -28dB. nie wyobrażam sobie dojechać do 0dB raz podjechałem do -10 i to już jest masakra. W miarę głośno i dynamicznie jest u mnie tak na -40. A jak chce zaszaleć dochodze do -20 i styka:)
 

grzela8

New member
Tylko ze mi chodzilo bardziej czy do takiego rodzaju muzyki bx6 sa optymalne? Sluchalem na wygrzanych kolumnach w salonie. Bledem bylo to ze posluchalem tylko na 2 bardzo podobnych kolumnach DALI zensor 7 i BX6(dali troche ostrzejsze i mniej szczegolowe). Stad moje pytanie.
Nie mialem porownania do JBL ktore podobno do technicznych ostrzejszych brzmien,nadaja sie idealnie.
Myslicie ze dogadalbym sie ze sprzedawca na ewentualna wymiane?
Chociaz wolalbym tego uniknac.
KLIPSCH tez podobno daje ostrego kopa,tylko co wieczorem? Jak mocno roznia sie te zestawienia? Podstawowy blad ze zamiast pytac,samemu moglem sprzwdzic. Ale taki charakter porywczy mam. A teraz sie zastanawiam , bo 10-15 lat to napewno poslużą. Czy rx-v773 da rade bx6,bo troche cicho mi sie zdawalo w porownaniu do tych dynaudio(nipamietam modelu)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Troche zle zaczales, bo to kolumny mają najwiekszy wplyw na ogol brzmienia calego systemu, potem elektronika. BX to troche bardziej kulturalne brzmienie, mniej efekciarskie. BXy kupuje sie raczej do muzyki, ale chyba nie koniecznie do Twojego rodzaju.
 
Ostatnia edycja:

eXtremePL

New member
BX to troche bardziej kulturalne brzmienie, mniej efekciarskie. BXy kupuje sie raczej do muzyki, ale chyba nie koniecznie do Twojego rodzaju.

Czyli jeśli preferuję muzykę mniej więcej taką jaka leci np. w radiu eska, czyli taki trochę dance, pop to BXy raczej średnio się sprawdzą? Chciałbym to podpiąć do marantza 5007, a na odsłuch na razie nie mam za bardzo czasu. Lepsze byłyby klipsche albo paradigmy?

PS. Znacie jakieś sprawdzone salony w Gdańsku, gdzie warto udać się na odsłuch?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zalezy od preferencji. Mi by nie pasowało. BX dobrzez zgrywaja sie z Marantzem. Tylko jesli sluchasz wiecej muzy, to warto zainwestowac we wzmak stereo.
 

grzela8

New member
Troche zle zaczales, bo to kolumny mają najwiekszy wplyw na ogol brzmienia calego systemu, potem elektronika. BX to troche bardziej kulturalne brzmienie, mniej efekciarskie. BXy kupuje sie raczej do muzyki, ale chyba nie koniecznie do Twojego rodzaju.
Tak przypuszczałem. Ciekawe czy sprzedawca pozwoli wymienić. Jak nie ,trudno.
Piszecie,ze rx-v773 i 673 mają taki sam zasilacz. Niewiem czy dobrze pamietam,ale 773 mial pobór 550W a 673 mial 330W.
 

eXtremePL

New member
Zalezy od preferencji. Mi by nie pasowało. BX dobrzez zgrywaja sie z Marantzem. Tylko jesli sluchasz wiecej muzy, to warto zainwestowac we wzmak stereo.

Dlatego szukam ampli z pre-outem, gdyby okazało się, że jednak ampli dla mnie do muzy to za mało. A nie jestem pewien jeszcze swego słuchu i czy ten dodatkowy wzmak będzie mi potrzebny.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Bez odpowiedniej akustyki nawet z najlepszego zestawu mozna schrzanic sprawe, takze zgadzam sie tutaj w 100%.
Raccoon, Tobie cos tam dudni w stereo, zaczalbym od podstaw:
Sound Center
Akustyka pomieszczenia odsłuchowego I


armanig :) dzięki, przeczytałem (zresztą też kilka innych stron w tym temacie)


Muszę przyznać, że przez ostatnie 3 miesiące czytania Internetu oraz własnych prób mieszkaniowych, podszkoliłem się w temacie sprzetu audio oraz teorii dźwięku bardzo, bardzo mocno (inna sprawa, że do speców z tego forum nadal mi brakuje lat świetlnych - wszystkich gorąco pozdrawiam! Aczkolwiek moja droga już się kończy, gdyż jak wiele razy pisałem - interesuje mnie ogólnie kino, a kwestie techniczne w moim mieszkaniu uważam już na dzień dzisiejszy za więcej, niż satysfakcjonujące - jest SUPER! :)).


W moim przypadku stały się dwie rzeczy:

1.
Zabrakło mi cierpliwości w ocenie sprzętu i wiedzy merytorycznej. Chodzi o czas potrzebny na "wygrzanie" (czyt. rozruszanie) głośników. Trwało to jakieś 3 tygodnie.

2.
Słuchałem płyt CD (na PS3) po kablu HDMI. Wczoraj zakupiłem za 70 zł kabel Technlinka (24K złoto) i na zwykłym starym wysłużonym odtwarzaczu DVD Pioneera przyniesionym po 2 latach z piwnicy (jak wiadomo PS3 nie ma wyświetlacza, więc do każdego odpalenia płyty trzeba włączać TV lub na czuja z pamięci operować padem ;P) wczoraj usłyszałem muzykę stereo o jakości o którą nie podejrzewałem mojego amplitunera.


Powiem tak. Jestem (lub może raczej byłem) muzycznym ignorantem. Teoria wygrzewania kolumn lub różnej jakości dźwięku po różnych kablach była dla mnie szarlatanerią. Owszem, nigdy nie założyłbym się o to, że różnicy nie ma, ale byłem pewien, że nie jest ona zauważalna dla przeciętnego człowieka. Dziś przyznaję - byłem ślepy (głupchy raczej). Różnica po 3 tygodniach wygrzewania i zamianie kabla na analog jest ogromna. Sprzęt w stereo ma nowe życie. Podkręcając głośnośc wyciągam z każdym poziomem nowe efekty, nie tracąc nic na jakości. :) Dziś (i dopiero dziś) mogę ten set (ampli plus kolumny) polecić każdemu bez najmniejszego wahania (oczywiście pod kątem osiągów - osobiste preferencje to już inna sprawa).


I na koniec. Temat buczenia. Buczy u mnie lekko lewa kolumna, a dokładnie.... rezonans w kącie pomiędzy ścianą za głośnikiem (nietypowa, delikatnie półkolista, amfitetralna), a podłogą. Buczy jedynie w przypadku pewnej konkretnej częstotliwości basu i to buczenie słychać wyłącznie, gdy się przebywa przy samej kolumnie oraz przesuwając się dalej w bok (oddalając się od centrala) w stronę przedpokoju i w dalszej części mieszkania. Zatem buczenie słychać np. podczas kąpieli dziecka w lazience przy pozostawionej muzyce i w przypadku mocno basowego kawałka. Rozwiązanie jest tylko jedno: pułapka basowa. A za to niestety podziękuje ;P


Chociaż są jeszcze 2 pomniejsze rozwiązania.

1. Mniej więcej w tym samym miejscu będzie stał subwoofer. Czytałem, że bardzo często może to pomóc, gdyż fale się wzajemnie zaczynają znosić. Są też przypadki, że niektórzy specjalnie do tego używają subów. Inna sprawa, że gdzieś tam w tyle głowy pojawia się obawa, że będzie jeszcze gorzej ;P

2. Częściowe lub całkowite zatkanie otworu bass reflexu, ale tutaj efekty raczej nie są spektakularne. Inna sprawa, ze są osoby, które straszą uszkodzeniem głośnika ;P


Do tematu recenzji zestawu jeszcze kiedyś wróce, w swoim topiku ;P


Pozdrawiam! :)
 
Do góry