[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

rabit

Active member
Bez reklam
Hi-THX-End... Guru kina domowego, w mieszkaniu!!! W dedykowanej sali, bez sąsiadów, można zrobić bardzo dużo, ale bezkompromisowe kino w "bloku"... Jeszcze raz wyrazy najwyższego uznania. Bipo jesteś WIELKI!!!
 

jurass

Banned
I rzeczywiście najlepsze miejsce na suby wg tej kalibracji to to widoczne na focie, czyli tak przypadkiem tam, gdzie najwygodniej je postawić i najlepiej z punktu widzenia estetyki wyglądają? :roll:
 

Bipo

Active member
Bez reklam
I rzeczywiście najlepsze miejsce na suby wg tej kalibracji to to widoczne na focie, czyli tak przypadkiem tam, gdzie najwygodniej je postawić i najlepiej z punktu widzenia estetyki wyglądają? :roll:

Dokładnie co do cm tj. 117.5cm od lewej i 117.5cm od prawej strony pomieszczenie tj 1/4 I 3/4 szerokości względem modów pomieszczenia . Z tym że lokalizacja lewego suba wzgledem szerokość akustycznej pomieszczenia (pomiar mikrofonem) wypada ok 10cm bliżej okna z uwagi na balkon (inna struktura budowy) w stosunku do szerokości pomieszczenia (zmierzonej miarka). :)
 

jurass

Banned
Bipo, jeszcze takie pytanie mam do Ciebie, otóż w jednym z moich pomieszczeń, gdzie docelowo będę myślał o Atmosie, mam podobną sytuację, czyli siedzę jak i Ty pod ścianą. Czy ta druga para głośników sufitowych, nie bezpośrednio nad miejscem siedzenia, ale wysunięta do przodu coś daje?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ja nie mam sofy bezpośrednio pod tylną ściana, miejsce odsłuchu od tylnej ściany jest odsuniete na 1.3m. Pomiędzy sofą a ścianą można swobodnie postawić suszarki z praniem... :)
Co do kolumn sufitowych moim zdaniem właśnie przednie sufitowe są bardzo ważne, niekiedy mi się zdaje, że robią w większej ilości filmów większą robotę niż tylnie sufitowe . Wszystko zależy od danego filmu ale przewaga efektów jest na przednie sufitowe. :)
Jeśli siedzisz centralni pod tylną ściana to ja na twoim miejscu zrezygnował bym z tylnych sufitowych na rzecz dwóch przednich umieszczonych nad kolanami. Z uwagi nad mniejsza separację pomiędzy kolumnami sufitowymi tylnymi a tylnymi dolnymi.
 

jurass

Banned
Ok. Na tej focie tego dobrze nie widać. Przednie sufitowe... jak będzie tylko jedna para, to nie ma przednie-tylne, więc wszystkie efekty lecą na tę jedną parę. W przypadku jednej pary też raczej bym ją trochę wysunął do przodu, żeby bezpośrednio nad głową nie były. Onkyo np. podaje zakres kątów 65-100 stopni od płaszczyzny poziomej, czyli od +25 do -10 stopni od pozycji odsłuchu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zanim zaczniesz wiercić docelowe otwory, przeprowadź testy. Odpal testowy kawałek tylko i wyłącznie na sufitowych (bez podłączania innych kolumn), zajmij bojową pozycję na kanapie i skoncentruj głośniki tak, aby dżwięk docierał najdobitniej, często małe ruchy lewo/prawo/tył/przód, to znaczące różnice.
Zamontujesz 20-30cm (na oko) do przodu (wpisz dowolny inny kierunek) i stracisz naście/dziesiąt procent dżwięku. Przesuniesz się w tzw. "złoty punkt" i zyskasz ponownie całość.
Sposób docierania dżwięku z sufitu jest specyficzny.
Głośniki/kolumny na suficie możesz w ramach testu przymocować na prowizorycznym rusztowaniu, sznurku, desce itp. w zależności od pomysłu, ale warto się poświęcić, odwdzięczy się na lata maksymalnym wykorzystaniem. Oczywiście to wszystko, jak zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu "sufitu".


Bipo, Ty to już wycisnąłeś z tych biednych skrzynek ostatnie soki ;)
Zapewne grają lepiej, jak kilka klas lepsze postawione w samopas.
Niektórzy myślą, że jak kupią drogi sprzęt, ładnie rozmieszczą (czyt. estetycznie), to już koniec zabawy, a często się okazuje, że grają na 50% swoich możliwości, a te 2,3 klasy niższe odpowiednio skalibrowane w dobrych warunkach akustycznych zamiatają je jak chcą.
Gratulacje ;) i zostaw już ten sprzęt, oglądaj, słuchaj i ciesz się w końcu ;)
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Armaning już finito, projekt kino Bipo Dolby Atmos Reference Room uważam za dopracowany i skończony The END. Teraz tylko pozostaje zakup filmów i ich oglądanie... :)
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Armaning już finito, projekt kino Bipo Dolby Atmos Reference Room uważam za dopracowany i skończony The END. Teraz tylko pozostaje zakup filmów i ich oglądanie... :)
Witam. Napisz jak będziesz miał chwilkę czy to kino to gra w systemie 5.2.4? Na jakim metrażu? I jaki masz do tego ampli, wzmacniacz. Ile cali ma ekran do projektora. Czy te głośniki sufitowe to oryginalne czy zwykłe powieszone na suficie? I jeszcze czy kalibracja systemu audio dużo poprawia twoim zdaniem? Robiłem wcześniej kalibrację Oleda i jestem zadowolony. Czy w audio to też coś daje. Mówię oczywiście o profesjonalnej. Czy Ty sam rozplanowałeś umiejscowienie głośników a później został ustawiony dźwięk czy ktoś Ci powiedział gdzie mają stać czy wisieć? Pozdrawiam.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bipo nie wierze w to co czytam, zaloze sie ze za niedlugo cos Cie bedzie uwierac i zas cos bedziesz kombinowal w salce :D dobra robota ;)
Kolego , ale to nie kwestia wiary tylko realizmu, że w danym pomieszczeniu dochodzi do momentu, gdzie już więcej nic nie da się więcej zrobić. A jedynie co można to kwestia zamiany elektroniki, kolumn i kabli na wyzszy poziom.
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
To poczytaj ten wątek, to będziesz wszystko wiedział.
Czytam. 1/4 za mną. Jest prawie 2200 postów. I przeczytam cały bo mnie temat interesuje. Na parę pytań jeszcze nie znalazłem odpowiedzi. Więc chcę ciekawość trochę szybciej zaspokoić. Jak tak wiesz wszystko i już tu jesteś to powiedz jaki ma metraż i jaki ampli i coś na temat głośników pod Atmosa. Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Do góry