Kilka pytań (problemów) nt. kalibracji

Liter1979

Member
Bez reklam
Tzn. chodzi mi o to że mikrofon nie może być ustawiony przy samej ścianie - zgadza się ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
20 cm to zbyt blisko. odbicia będą olbrzymie. Mam nadzieję, że podczas kalibracji nie zmieniasz polozenia mikrofonu osobno dl każdych kolumn? ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tzn. chodzi mi o to że mikrofon nie może być ustawiony przy samej ścianie - zgadza się ?

Oczywiscie ze nie moze byc, skutkuje to odbiciami. Ustaw mikrofon na wysokosci uszu, w miejscu centralnym, tam gdzie siedzisz (czyli na srodku) na sofie, rozumiem ze glowy nie masz 20cm od sciany, jezeli tak, to wysun mikrofon nieco blizej.
Pierwszy pomiar to podstawa. Nastepne zbieraja dodatkowe informacje, jak pierwszy spieprzysz to cala reszta bedzie podobna.
 

pantomima

Banned
Mam pytanie - na wprost tv mam kanape , z tylu po obu str oczywiscie za nia mam suroundy - ale motyw jest taki ze oparcie kanapy blokuje Suroundy - zn dzwiek z nich wychodzacy nie jest skierowany centralnie w stro. mikrofonu poniewaz oparcie blokuje , za kanapa kilka cm jest juz sciana i inna opcja rozstawienia w tym ulozeniu nie jest mozliwa i co teraz ? zostawic to jak jest czy manewrowac z ustawieniem ... ? jest to dopuszczalne ??

Jedyna opcja ustawienia aby kanapa nie blokowala surondow jest ust mikrofonu na srodku pokoju podczas kalibracji ale to sie mija z celem bo glownym miejscem odlsuchu jest srodek kanapy....
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Po kalibracji nie wolno manewrowac kolumnami, wiadomo.
Same kolumny nie musza byc centralnie skierowane w mikrofon, generalnie powinny byc ustawione zgodnie z ogolnodostepnymi zaleceniami, bez znaczenia czy bedzie kalibracja czy tez nie.
Natomiast korzystajac z kalibracji, wazne zeby nie chowac mikrofonu za oparcie, poduszki i inne pierdoly. Mikrofon z kolumnami powinien sie widziec, tak samo jak ucho z kolumna. To wystarczy. Gorzej jak kolumny tylne sa czyms zasloniete, np. oparciem bocznym w narozniku, to w takiej sytuacji juz nie tyle co kalibracja conajmniej dziwnie wyjdzie, co samo rozmieszczenie nie do konca jest poprawne.
 

pantomima

Banned
No wlasnie o to kaman , a gdyby nie ustawiac suroundow za oparciem a ust je rownolegle z oparciem i skierowac do srodka kanapy ?? uwzgledniajac oczywiscie ust mikrofonu na srodku kanapy .... Przejdzie takie cos ?

Z gory dzieki za podpowiedzi , opieram sie na nich mocno , bo sam jak widac nie wiele moge zaradzic na to co mnie meczy dreczy .
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jezeli masz na mysli takie rozstawienie jak ponizej, to jak najbardziej. Ja tak mam:
speakerplacement-5-1.gif
 

pantomima

Banned
O tym wlasnie mowie :) I w takim ustawieniu to zostawie po skalibrowaniu bo innej opcji nie mam ....

Armanig - nie odczuwasz w takim uwstawieniu surroundow ze dzwiek leci dokladnie z kolumn a nie z gdzies tam z rogow , dalszych zakatkow pokoju ? mam na mysli ta przestrzennosc ...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Co do suba to jest osobny temat, ja mam akurat ± podobnie jak na tej fotce, metoda prob i bledow (czyli czolganie sie na czworaka) znalazlem zloty srodek na miejsce, nie ma dudnienia, a to jest najwieksza bolaczka, opisywalem jak/gdzie ustawiac suba w watku kalibracyjnym. Byly tez filmiki.
Co do rozmieszczenia kolumn, to jest ok. To jest poprawne rozmieszczenie (nie jedyne) ale wiadomo ze w naszych pomieszczeniach musimy isc zawsze na jakies kompromisy. Na takie tip-top idealne rozstawienie kolumn, malo kto ma warunki.
Ja jeszcze mam z tylu dodatkowe 2 kolumny, do systemu 7.1, ale i bez nich tak ustawialem, kalibrowalem i bylo lepiej jak dobrze.
 

woytaski

New member
Bez reklam
Zwykły statyw foto. Mikrofon na wysokości głowy. Co do kalibracji... W poprzednim ampli poziom suba ustawiony zgodnie z instrukcja na 50%. W nowym ampli okazał sie za wysoki (!) X4000 zanim rozpoczął kalibrację głośników, przeprowadził pomiar głośności suba. Musiałem obniżyć poziom do wymaganego przez program kalibracyjny i dalej poszło bez problemu.
Efekt zdecydowanie na "plus".


Wysłane przez Tapatalk
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Jako że cały czas mnie gnębi dlaczego ten sub nie gra mi tak jak bym chciał, przesyłam jego zdjęcie - może ja coś źle podłączam ? Teraz mam tak:
apmplituner (subwoofer out) do subwoofer Left/LFE kablem Rca-Rca
Dzisiaj powinienem mieć coś takiego :
Rozdzielacz RCA-2xRCA do subwoofera Digital (D-2WR02) - 0,2m
Czy jak to podłączę może to coś pomóc ? Przetrzepałem już pół wątku nt. kalibracji kina domowego i oczywiście jak zawsze zdania są podzielone :(
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
Jako że cały czas mnie gnębi dlaczego ten sub nie gra mi tak jak bym chciał, przesyłam jego zdjęcie - może ja coś źle podłączam ? Teraz mam tak:
apmplituner (subwoofer out) do subwoofer Left/LFE kablem Rca-Rca
Dzisiaj powinienem mieć coś takiego :
Rozdzielacz RCA-2xRCA do subwoofera Digital (D-2WR02) - 0,2m
Czy jak to podłączę może to coś pomóc ? Przetrzepałem już pół wątku nt. kalibracji kina domowego i oczywiście jak zawsze zdania są podzielone :(

wyłącz auto on na czas kalibracji
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Zrobiłem taki "myk" ;) o którym wcześniej nie pomyślałem - w ustawieniach kolumn ustawiłem fronty jako "Large" (wiem, wiem, powinny być jako "small", chociaż nie rozumiem dlaczego skoro kolumny są duże) i włączyłem "double bass" na "on" i nareszcie słyszę i czuję ten bas ! Fakt że muszę go jeszcze wyregulować, bo za bardzo wychodzi on na przód, ale wreszcie "coś" :) nie wiem na ile to kwestia tej przejściówki (poprzedni wpis) a na ile zmiany kolumn na "large"... Jutro znowu spróbuję bez przejściówki i zobaczę jak jest...
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To ze ustawiles blednie, to juz wiesz. Sam to stwierdziles i ok, zostawmy to.
Natomiast jednej rzeczy nie rozumiem, skoro brakuje Ci niskich na subie, to dlaczego po poprawnie wykonanej kalibracji, nie podkrecisz na subie galką "volume" ? (to nie jest zalecane, ale pominmy to)
Brakuje Ci skali, czy o co chodzi?
 

Liter1979

Member
Bez reklam
To ze ustawiles blednie, to juz wiesz. Sam to stwierdziles i ok, zostawmy to.
Natomiast jednej rzeczy nie rozumiem, skoro brakuje Ci niskich na subie, to dlaczego po poprawnie wykonanej kalibracji, nie podkrecisz na subie galką "volume" ? (to nie jest zalecane, ale pominmy to)
Brakuje Ci skali, czy o co chodzi?
Po pierwsze - co błędnie ustawiłem ? Chodzi Ci o "large" ? Przecież wszędzie piszą że fronty powinny być ustawione na small (co zawsze było dla mnie co najmniej "dziwne"), czy o "double bass" ? Jeśli kolumny mam na "small" nie mam możliwości jego włączenia :x Natomiast jeśli chodzi o "volume" na subie, to również czytałem że po kalibracji nie powinno się go zwiększać - więc jak to w końcu jest ???
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Po to ustawia sie kolumny na small nawet jesli mamy "estradowe" fronty, ze w 5.1 amplituner nie jest w stanie wysterowac na tyle frontow w zakresie basu, po drugie kolumna nigdy nie wytworzy takiego cisnienia basu jak subwoofer wiec de facto czesc basu z kolumny marnujemy. Cos musisz miec zle ustawione w pokoju, albo suwboofer slaby skoro w ustawieniu Small kiedy to sam subwoofer odpowiada za bas jest go malo? Ew. podkrec volume na subie, ja mam dokladnie odwrotne odczucia do Twoich. Mianowcie jsli fronty mam na small to scena jest bardziej czytelna bo kolumna nie gra basem, nim zajmuje sie sub ktory radzi sobie z tym pasmem najlepiej.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Ok, ale wytłumacz mi w takim razie po co w amplitunerach jest możliwość ustawienia frontów jako "Large", skoro nie powinno się ich tak właśnie ustawiać ? A jeśli nie można, to po co jest opcja "double bass" skoro nie można jej włączyć jeśli kolumny są ustawione jako "small" ? Przecież tu jedno zaprzecza drugiemu !!!
 
Do góry