Kilka pytań (problemów) nt. kalibracji

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Skoro producent amplitunera wyposazajac go w autokalibracje ustawil tak parametry, ze wybiera mi fronty jako duze to dlaczego mam udawac madrzejszego niz ustawa przewiduje? :).

Nie musisz udawac madrzejszego, wystarczy przeczytac dlaczego tak sie dzieje. Jezeli ja poswiecilem tydzien na zbieranie linkow i konkretnych wypowiedzi dot. niemal kazdego zagadnienia, tylko po to zeby inni mieli z glowy (za free), to chyba Ty mozesz poswiecic godzinke i przynajmniej na szybko przeleciec watek w ktorym wszystko jest ;)
Jak komus nie chce sie czytac, ok, zatem wystarczy zastosowac sie do zalecen i uwierzyc, w tym watku zostaly juz podane gotowe rozwiazania, to samo jest w podwieszonym watku, a na pytanie dlaczego tak a nie inaczej, to juz trzeba sie poswiecic i przeczytac caly watek, czy tez podane linki.
Inna sprawa, Sebastianowi zadalem 3x jedno i to samo pytanie, a kolega za kazdym razem o czym innym. Nie daje sobie pomoc, a nikt nikogo nie bedzie uszczesliwial na sile.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panowie jeszcze się zastanawiam nad jedną rzeczą. Właściwie nie ma sensu do zestawów kina domowego kupować kolumn podłogowych. Zakładam, że zestaw jest tylko pod kino domowe. Tak sobie myślę, że jeśli ktoś ma pokój powiedzmy od 15m2 do 25m2 to w zupełności wystarczą porządne monitory na przód. Wtedy możemy kupić lepszej jakości monitory niż w tej samej cenie gorsze podłogówki lub więcej kasy zainwestować w porządnego suba. Przecież już podstawowe monitory radzą sobie z pasmem 80Hz (a nawet sporo niższym) i będą w stanie nagłośnić pomieszczenia średniej wielkości. Zastawiam się przy odczułbym różnicę (przy filmach) zmieniając kolumny podłogowe na monitory?
 

Liter1979

Member
Bez reklam
[QUOTEInna sprawa, Sebastianowi zadalem 3x jedno i to samo pytanie, a kolega za kazdym razem o czym innym. Nie daje sobie pomoc, a nikt nikogo nie bedzie uszczesliwial na sile.[/QUOTE]
Chodzi Ci o to dlaczego nie zwiększę głośności bezpośrednio na subie ? Ano dlatego że na forum wyczytałem że po kalibracji nie zmieniamy nic !!! Ja NAPRAWDĘ staram się to jakoś wszystko zrozumieć, ale im więcej czytam tym bardziej głupieje :fool: Chodzi mi głównie o to że chciałbym mieć mocny, silny bas, który w odpowiednich momentach zatrzęsie pokojem, ale nie będzie "dudnił" tam gdzie go nie trzeba ! Chcę osiągnąć ten efekt, ale jednocześnie chcę żeby wszystko było "według zasad" - ale chyba nie będzie to możliwe... Cały czas próbuję wykminić dlaczego tak mi to wszystko "wygłusza" - fronty na -3, surroundy na -5 itd. a suba jeśli ustawię np. na połowę skali ścisza mi nawet do -15, jeśli ściszę go na subie, wtedy dla odmiany kompletnie go nie słyszę - i to jest moją główną bolączką ! Jeśli mogę zapytam o coś jeszcze - sub mam ustawiony ok. 1 metra od amplitunera, ale kabel do niego ma aż 10 metrów i ciągnie się za szafką - czy to może mieć znaczenie ? Druga sprawa - w opcjach "Sp Config" mam tak:
- Subwoofer - Yes
- Front - Small
- Center - Small
- Surround - Small
- Crossover - i tutaj mam pytanie : z tego co rozumiem ma być na 80hz - zgadza się ?
- Double Bass - off (którego nie mogę zmienić ze względu na "small" w frontach)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Panowie jeszcze się zastanawiam nad jedną rzeczą. Właściwie nie ma sensu do zestawów kina domowego kupować kolumn podłogowych. Zakładam, że zestaw jest tylko pod kino domowe. Tak sobie myślę, że jeśli ktoś ma pokój powiedzmy od 15m2 do 25m2 to w zupełności wystarczą porządne monitory na przód. Wtedy możemy kupić lepszej jakości monitory niż w tej samej cenie gorsze podłogówki lub więcej kasy zainwestować w porządnego suba. Przecież już podstawowe monitory radzą sobie z pasmem 80Hz (a nawet sporo niższym) i będą w stanie nagłośnić pomieszczenia średniej wielkości. Zastawiam się przy odczułbym różnicę (przy filmach) zmieniając kolumny podłogowe na monitory?
Coś w tym jest :)
Chodzi mi głównie o to że chciałbym mieć mocny, silny bas, który w odpowiednich momentach zatrzęsie pokojem, ale nie będzie "dudnił" tam gdzie go nie trzeba)
A poczołgałeś się po pokoju i znalazłeś odpowiednie miejsce, gdzie bas wali mięchem, a nie dudni? To śmieszne, ale wbrew pozorom kluczowe.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Co wychwycic? Po kalibracji ustaw na small, bez znaczenia co Ci tam ustawi, tym sie nie sugeruj.
Zrob to co robiles na poczatku. Przy zalozeniu ze robisz to poprawnie, mikrofon, cisza w pomieszczeniu itp.
Powtorze, jak Ci brakuje niskich, to podkrec (w menu ampli) suba, jezeli to nie pomaga (tak pisales) to trudno, zatem podejdz do suba i podkrec galka VOLUME w subie do zadanej wartosci.
Dlatego pytam, czy podkrecenie w subie tez Cie nie zadawala? Oczywiscie nie sa to zalecane czynnosci, ale Ty chcesz wiecej niskich, a to jest lepsze zlo, jak zmiana small, na large itp.

To ze ustawiles blednie, to juz wiesz. Sam to stwierdziles i ok, zostawmy to.
Natomiast jednej rzeczy nie rozumiem, skoro brakuje Ci niskich na subie, to dlaczego po poprawnie wykonanej kalibracji, nie podkrecisz na subie galką "volume" ? (to nie jest zalecane, ale pominmy to)
Brakuje Ci skali, czy o co chodzi?

Problemem kolegi jest glosnosc suba, ktora w jego mniemaniu jest za slaba.
Proponuje podkrecic suba i po sprawie. Co tu mozna wiecej wymyslec, jezeli zakladamy ze kalibracja byla wykonana poprawnie.

Dobrze jest, ale generalnie w czym problem? Chodzi przecież o suba, zrób kalibracje jeszcze raz (zgodnie z zaleceniami) i jak dalej będzie Ci brakować niskich, to podkręc na ampli kanał suba, a następnie jak juz masz taka potrzebę, to na samym subie. Nic więcej nie ruszaj. Chcesz głośniej, to kręc gałka od ampli, a nie podbijają w menu kolumn.

Krecenie w samym subie to ostatecznosc.
Juz tyle roznych linkow wklejalem z uzasadnieniem, z pierwszej reki. Tak na prawde wszystko mozna, przeciez to nam ma sprawiac radosc odsluch, a nie sasiadowi. Tylko ustawienia z pewna ingerencja (sprzeczna z zaleceniami kalibracji) jest WIELCE prawdopodobne, ze NIE beda tym brzmieniem ktore uwazane jest za najwierniejsze, a przeciez o to chodzi w tym wszystkim.
Wiec albo w to wierzymy, albo nie. Ja wierze, bo u mnie poprawa i jakosc jest ok, to samo u wielu kolegow na forum, natomiast ci dla ktorych te ustawianie nie przynosza pozadanej radosci, moga sobie zmieniac do woli co chca i ile chca.

Skoro poprawisz, to nie dziwne ze sub zostaje w tyle ktorego nie tykasz.
To jak chcesz zeby sub gral glosno, skoro inne kolumny sa podkrecone?
Zestaw wszystkich kolumn MUSI sie zgrac, sub musi miec uderzenie zgodne z zamierzeniem rezysera, a nie Twoim. Jezeli chcesz to zmienic, to jedyne co zrob (po poprawnie wykonanej kalibracji, bo to podstawa) to podbij w ampli, jezeli to nic nie daje (tak jak piszesz), to podkrec tego suba na galce i juz.
Przeprowadz kalibracje jeszcze raz, upewnij sie ze dobrze rozmieszczasz mikrofon, uwglednij odleglosci od scian (odbicia), uglednij zalecane odleglosci przy kolejnych pomiarach. To sa bardzo istotne czynnosci. Wszystko to pisalismy.

Zacznij od podkrecenia suba w ampli, nie w subie. Zobacz na ile podbije sygnal.

Inna sprawa, Sebastianowi zadalem 3x jedno i to samo pytanie, a kolega za kazdym razem o czym innym. Nie daje sobie pomoc, a nikt nikogo nie bedzie uszczesliwial na sile.

sebastianlinert napisał:
Chodzi Ci o to dlaczego nie zwiększę głośności bezpośrednio na subie ? Ano dlatego że na forum wyczytałem że po kalibracji nie zmieniamy nic !!! Ja NAPRAWDĘ staram się to jakoś wszystko zrozumieć, ale im więcej czytam tym bardziej głupieje :fool: Chodzi mi głównie o to że chciałbym mieć mocny, silny bas, który w odpowiednich momentach zatrzęsie pokojem, ale nie będzie "dudnił" tam gdzie go nie trzeba ! Chcę osiągnąć ten efekt, ale jednocześnie chcę żeby wszystko było "według zasad" - ale chyba nie będzie to możliwe...

Zacytowalem Ci swoje wypowiedzi, przegladnij na spokojnie i przemysl sobie temat.

W kalibracji jest cos takiego jak REFERENCJA i PREFERENCJA, ingerujac w ustawiania (small na large, zle odciecia, krecenie subem itp.) decydujesz sie na PREFERENCJE, czyli (np.) wiecej basu jak go jest faktycznie na zrodle. Ja i nikt tutaj nie wie ile tych niskich masz, byc moze jest poprawnie, a Ty chowales sie na Altusach i ciezko Ci jest przestawic sie na referenyjne brzmienie, czyli najwierniejsze sciezce zrodlowej, albo faktycznie jest go za malo. Jezeli jest "slabo" to jest kilka powodow:
1. Akustyka (bardzo istotna sprawa) Czesto pomijana, a tu nie wystarczy postawic suba byle gdzie. Czasami zmiana lokalizacji drastycznie wplywa na odbior. Wiekszosc stawia tam gdzie ladnie wyglada.
2. Blednie wykonana kalibracja, czyli to o czym pisalem w tym watku, ja zakladam ze jest wykonana poprawnie.
3.Uszkodzony sub, ampli itp.
Koniec.
Ja jestem zwolennikiem REFERENCJI, przeprowadzilem kalibracje zgodnie z zaleceniami i jest lepiej jak dobrze. Sa na forum koledzy, dla ktorych brzmienie (po poprawnie przeprowadzonej kalibracji) dalej nie jest zadawalajace i tutaj mozemy wybrac gorsze zlo i sobie co nieco podkrecic, w koncu to nam ma sie podobac. W takiej sytuacji, podkrec tylko i wylacznie na subie VOLUME, jezeli na ampli podbicie Cie nie zadawala, lub ma za mala skale. To jest pierwsza rzecz ktora powinienes wykonac. Zostaw tymczasem w spokoju inne czynnosci (ktore mam nadzieje sa poprawnie wykonane akustyka,pomiary,ustawienia itp).
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Przy stereo jeśli słuchasz bez suba to musisz przestawić na Large (full band). Small ustawiamy tylko na filmów.

No właśnie, musisz przestawić. Czyli zakładając, że chcę mieć sprzęt uniwersalny a takim jest KD (posiada radio, USB czyli służy nie tylko do filmów) powinienem zostawić ustawienie na Large. Zgodzę się jeśli używasz KD tylko do filmów, ale gdy używasz 50/50 to jaki jest sens ciągłego grzebania przy wątpliwej poprawie.

Słusznie też zauważyłeś, że nie ma sensu inwestować w duże podłogówki jeśli jest się tylko kinomaniakiem. Lepsze będą monitory a nawet dobre plastiki bo i tak najważniejszy jest sub.

Rozumiem, że ktoś stworzył poradnik, nawet tam zaglądałem, że ktoś ma takie i takie argumenty. Tyle tylko, że przy konstruowaniu amplitunerów pracują też "fachowcy" którzy obstawiają takie a nie inne ustawienia. Gdyby zakładali, że wszystko ma być small to rutynowo ustawienia ampka wychodziły by od small a nie large.

Ale ok, rozumiem, że pasjonaci KD mają swoją filozofię i swoje racje.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Rozumiem, że ktoś stworzył poradnik, nawet tam zaglądałem, że ktoś ma takie i takie argumenty. Tyle tylko, że przy konstruowaniu amplitunerów pracują też "fachowcy" którzy obstawiają takie a nie inne ustawienia. Gdyby zakładali, że wszystko ma być small to rutynowo ustawienia ampka wychodziły by od small a nie large.
Ale ok, rozumiem, że pasjonaci KD mają swoją filozofię i swoje racje.

Wlasnie nie. Zgrzyt na lini amplituner (producenci) a kalibracja jest znany i na kazdym jednym forum na swiecie jest opisywany. Dokladnie jest wyjasnione dlaczego ampli "interpretuje" po swojemu kalibracje i ustawia jak ustawia, a my to musimy przestawic. Nasz poradnik, to nic innego jak kopia wszystkich poradnikow na najwiekszych forach w sieci. Zadna pasja, filozofia nie ma tu nic do rzeczy.
Sprawa jest prosta jak drut, tylko niektorzy ja komplikuja i tworza sie absurdalne teorie.
W poradniku sa linki, zalecam przeczytac i zrozumiec co tam jest napisane. Sa tam uzytkownicy z duzo, duzo lepszymi sprzetami jak nasze i opisuja swoje wrazenia, nas jest tu zaledwie garstka.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Panowie tu nie chodzi o fanatykow kina czy stereo.. Nie rozumiecie podstaw dzialania kina domowego i dlatego sie upieracie przy swoim.. Kolumny na Large ustawia oprogramowanie amplitunera, dziwne ze male satelitki tez ustawia jako duze! Zrozumcie wkoncu ze co z tego ze podasz kolumnie ktora jest w stanie grac do 40hz takie pasmo kiedy amplituner nie bedzie w stanie z niej wydobyc takiego pasma.. Dlatego ustawia sie kolumny na small aby miec aktywny crossover i moc zarzadzac pasmem.

Nie wierzycie to wlaczcie sobie film z dobrymi wybuchami i ustawcie fronty na large a potem zmiencie na small i niech subwoofer zajmie sie basem. Zrozumiecie wkoncu o co nam chodzi a nie bedziecie przytaczac instrukcje ktore pisza o srednicach membram...
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Wszystko zrobiłem według zaleceń i tak jak radzicie - NAPRAWDĘ !!! Bas pogłosiłem w samym subie i nadal "to nie jest to" - ja naprawdę robię chyba coś źle :( Jak zmienię kolumny na large i załączę double bass jest jakoś lepiej - bas rozchodzi się po całym pokoju, nie wiem jak to nazwać, ale uważam że po to kupiłem subwoofer żeby wykonywał co do niego należy... W opisie kolumn jest taka wzmianka :
Zwiększenie objętości obudowy i łącznego potencjału głośników niskotonowych zaowocowało zwiększeniem wypadkowej skuteczności z 89dB do poziomu 90dB, a także polepszyło odtwarzanie najniższych częstotliwości. Obecnie kolumny odtwarzają basy już od 26Hz (-6dB)
Jakie to ma znaczenie, albo inaczej - czy ma to jakiekolwiek znaczenie te 26Hz jeśli chodzi o zgranie z subem ? Czy ten cholerny crossover w menu ampka
ma być na 80 hz ? Bo ja nie mam ustawienia tego na kolumny i oddzielnie na suba... Przepraszam tych forumowiczów którym już działam na nerwy, wiem że chcecie pomóc, ale ja PO PROSTU NIE ROZUMIEM CZEMU TEN SUB GRA MI TAK SŁABO, kiedy wszystko robię tak jak radzicie, natomiast bas łupie z kolumn i suba gdy fronty są na large i double bass na on... Zmęczony już tym jestem... Aha, w opisie suba jest jeszcze taka wzmianka:
W przypadku używania małych głośników satelitowych nastawa zwrotnicy częstotliwości powinna wynosić od 90 do 150 hz, natomiast dla głosników szafkowych od 70 do 90 hz oraz od 40 do 70 hz dla wolnostojących dużych głośników
Rozumiem to tak że ja ten cholerny crossover w menu ampka przy moich kolumnach powinienem ustawić 40-70 hz - tak ? Ale według zaleceń powinienem ustawic kolumny jako "small" więc wtedy crossover na 90-150 hz ? na forum pisze że najlepiej jednak 80 hz... A może ja mylę pojęcia i chodzi tutaj o coś zupełnie innego ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
sebastianlinert już pisałem wcześniej, jak masz dłuższy przewód do suba ( a piszesz że masz) to przenieś sobie suba dla sprawdzenia w inny kąt pokoju, na środek czy może gdzieś z tyłu za kanapę. Zobaczysz czy może coś się poprawi? Tak na marginesie to czytając specyfikację tego subwoofera, to ma on tylko 75W RMS przy 12 calowym głośniku. Może moc jest za mała tego suba, jak piszesz że nie ma soczystego mocnego basu tylko dudnienie? A może jest taka sprawa o której Armanig nadmienił, że po prostu lubisz trzęsienie ziemi w filmach? Mnie osobiście to już nie kręci, i wolę jak mam dobry bas przy konkretnych scenach w filmie, a nie jak mi dudni przez cały seans wybudzając się tam gdzie nie ma takiej potrzeby. Chłopaki tu dobrze radzą, puść sobie płytkę testową z próbkami basu, i zobacz jak fronty zagrają przy np. 40Hz a jak to odtworzy sub. Na subie crossover dajesz na full ( powiedzmy 150Hz), a w ampli ustawiasz dla LFE na 120Hz.

No właśnie, musisz przestawić. Czyli zakładając, że chcę mieć sprzęt uniwersalny a takim jest KD (posiada radio, USB czyli służy nie tylko do filmów) powinienem zostawić ustawienie na Large. Zgodzę się jeśli używasz KD tylko do filmów, ale gdy używasz 50/50 to jaki jest sens ciągłego grzebania przy wątpliwej poprawie.

Dokładnie tak jest, dlatego mnie się nie chciało ciągle grzebac w ustawieniach gdy włączałem płytę CD, koncert DVD czy film i zakupiłem sobie oddzielny system. Do muzyki stereo trzeba dać na Full Band fronty, a do kina odciąć na 80Hz. Z ustawieniami o których toczy się ta dyskusja jest podobnie do kupna kolumn. Są kolumny które grają efekciarsko i na pierwsze 15 min wprawiają w osłupienie, ale już po 1 godz powodują zmęczenie, i wybieramy te które grają bardziej wyrównanym pasmem i da się słuchać dłużej. W kinie przy kolumnach na Full Band tego łomotu jest niby więcej, ale jak dla mnie zaciera on lekko takie niuanse które pragnę usłyszeć np. powiew wiatru, szum trawy itp. Przy odcięciu frontów grają one lżej, z takim rozmachem i bardziej przestrzennie. Dźwięk płynący z nich jest lżejszy, gdzie przy mocnej scenie załącza się sub i daje ostrego kopa tam gdzie trzeba. Ja w omawianych tu przypadkach stawiam na akustykę i usytuowanie suba lub jakośc samego subwoofera. Bo ustawienia które były opisywane są raczej ok. Kombinujcie Panowie:)
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To jest osobne ustawienie filtra dla kanału 0.1, czyli tego co ma iść do suba w trakcie odtwarzania filmu nagranego w 5.1. Nie wiem jak jest u Ciebie, bo może masz na sztywno ustawione przy kolumnach na small? Musisz w instrukcji wyczytać.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Rece opadaja... To jak my Ci mamy pomoc na odleglosc jak Ty sam sobie mieszasz wszystko czytajac instrukcje i pojecia o ktorych nie masz wiedzy? Byc moze twoj amplituner nie ma regulacja pasma dla LFE wiec sztywno jest 120hz tak jak powinno byc. Kolumny czyli crossover ustaw na 80hz! Niestety KD to zabawa dla osob ktore maja jakies pojecie o zasadzie dzialania systemow wielokanalowych. Sadze ze dla Ciebie lepiej by bylo kupic wzmak stereo z 2 kolumnami. Tam nie ma takich skaplikowanych ustawien, masz tylko bass i treble. My za ciebie nie ustawimy kina, mozemy Ci pomoc ale ty musialbys sporo poczytac i postarac sie zrozumiec o czym mowimy bo inaczej to mamy straszny balagan, a Ty tylko tracisz nerwy.

"To nie jest to" A moze wlasnie to jest to brzmienie ktore jest naturalne a ty chesz nie wiadomo jakiego basu z suba? Na twoim miejscu to zawolabym kogos do domu co ma pojecie o KD i niech Ci to ustawi bo osiwiejesz szybciej niz ten zestaw zagra :D
 

Liter1979

Member
Bez reklam
crossover nie ustawiaj na maksa bo suba wtedy wali 150Hz i to nieprzyjemnymi i dlatego ampli go wycisza, ustaw gdzieś na 80-90Hz na subie i kalibracja.
A więc tak też zrobiłem, zrobiłem jeszcze kilka razy kalibracje zmieniając crossover na maxa, i tak jak doradził blackninja jest najlepiej - powiem więcej - jest BARDZO DOBRZE !!! Doszłem do wniosku że zaufam sprzedającemu ten subwoofer i dobrze zrobiłem. Na początku zdziwiłem się że sub ustawiło mi na odległość 6 metrów, a crossover w amplitunerze na 50 hz, ale zaufałem kalibracji i nic nie zmieniałem. Jedyne w co ingeruje to gdy włączam muzykę przestawiam kolumny na large, wtedy automatycznie załącza się "double bass" (mogę go wyłączyć, ale tego nie robię), natomiast do filmów i tv ustawiam znowu na small, i tak jest naprawdę dobrze i fajnie :) Bas w muzyce jest silny , w filmach "czuć go na kanapie" i o to mi chodziło. Dziękuje wszystkim a udzieloną pomoc (szczególnie blackninji, który praktycznie jednym wpisem rozwiązał mój problem). Zdaje sobie sprawę że te ustawienia (chodzi mi głównie o crossover) dla niektórych są złe i nieprawidłowe, ale chyba wszyscy się zgodzą że na końcu i tak liczy się "satysfakcja słuchającego" - i to jest chyba najważniejsze. Pozdrawiam.
Aha, jakoś to zagrało i dzięki Bogu nie osiwiałem ;) :-D
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Troszkę odświeżę temat, bo zastanowiła mnie jedna rzecz w "instrukcji" suba:
- po wykonaniu połączenia LineIn/sub in, podłącz subwoofer Energy do prądu. NIE NALEŻY UŻYWAĆ WYJŚCIA AC Z TYŁU ODBIORNIKA. Po podłączeniu włącz urządzenie przełącznikiem zasilania.
Jak to rozumieć ??? Nie używać wyjścia AC ??? Nie kapuje...
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Czasem amplitunery maja wyjście AC230V, niestety jest ono zbyt małej mocy ~100watt, co nadaje się spokojnie do zasilania DVD, BLU itd ale dla suba to już za mało.
 
Do góry