Kilka pytań (problemów) nt. kalibracji

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
crossover nie ustawiaj na maksa bo suba wtedy wali 150Hz i to nieprzyjemnymi i dlatego ampli go wycisza, ustaw gdzieś na 80-90Hz na subie i kalibracja.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jak da po LFE (a tak jest prawidłowo w przypadku kina) to i tak odcieciem steruje ampli. Na subie moze dac nawet na maxa i nie ma to znaczenia.

Kiedys w jakiejś instrukcji gdzies czytałem, że przed kalibracją jednak trzeba ustawić pokretlem w subie na maxa. Kalibracja załatwia resztę.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Ustawiłem crossover na subie na 90 i co dziwne podczas kalibracji źle mi ustawiło odległość !!! Zawsze ustawiało mi na 3,30 a teraz na 5,10 !!! Dziwne...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Instrukcja to jedno, a kalibracja zgodnie z system Audyssey to drugie.
Dajemy na maxa.
Co do odleglosci, to jeszcze inny temat, nic nie zmieniac recznie, opisalem dlaczego w watku kalibracyjnym.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Poczytaj co pisalem w watku kalibracyjnym, od deski do deski. Wyciagnij wnioski, poswiec troche czasu. Nie dosc ze zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi, to ustawisz zgodnie z zaleceniami, o ile chcesz sie do nich w ogole stosowac.
 

pantomima

Banned
Instrukcja to jedno, a kalibracja zgodnie z system Audyssey to drugie.
Dajemy na maxa.
Co do odleglosci, to jeszcze inny temat, nic nie zmieniac recznie, opisalem dlaczego w watku kalibracyjnym.


Armanig - u mnie gdy mam ust pokretlo na 50 % to juz podczas kalibracji mocno lupie , boje sie tego ze gdy dam na maxa to go spali ....

Mam pytanie - ok , zalozmy ze daje na maxa przed kalibracja , wiec pozniej juz po niej nie mam mozliwosci zwiekszenia mocy na samym subie a jedynie juz tylko na ampli . Nie mija sie to z celem , mozliwosci regulacji pokretlem na samym subwooferze ??
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
O ktorym Ty piszesz pokretle? Tobie chodzi o VOLUME, a ten krecimy tak na 1/2, w zaleznosci od samej skali i tego jak nam mikrofon wychwyci sygnal, nigdy nie dajemy go na full, tylko ja pisze o drugiej galce CROSSOVER ;)
 

pantomima

Banned
ok - zapytam jak dziecko , dlaczego ja nie mam krosa na tym subie ?

o to specyfikacja subwoofera ktory posiadam

- typ obudowy: zamknięta

- przetwornik niskotonowy: 200mm

- moc: 200 W

- pasmo przenoszenia: 45Hz – 200Hz (–6dB)

- regulacja głośności: tak

- przełącznik fazy: tak

- przełącznik filtra dolnoprzepustowego: tak

- wejścia: wyzwalania subwoofera - Trigger Input/ Voltage 3~30 Volts AC/DC; liniowe RCA stereo; dedykowane LFE
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
No to ja nie wiem. W instrukcji Yamahy jest napisane, że pokrętło suba na max przed kalibracją. Tak też zrobiłem i rzeczywiście YAPO wysterowało mi dwa suby na minimum. Ale wszedłem w ustawienia i zmieniłem na 0. Było za mocno więc zrobiłem na -3. I teraz jest bajka. Nie ma dudnienia ale piękny bas taki rzeczywiście prawdziwy, "czuć" stuknięcie. A szczególnie jak puszczę koncert Led Zeppelin :)
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
U mnie to właściwie nie wiem skąd leci ten bas. Fronty mam ustawione na "duże" i centralny też na "duży". Gdy zmieniałem na małe brakowało sceny i takiego potężnego brzmienia. Z odcięciem to też jest jakoś inaczej. Nie ma w Yamaha 3030 (chyba, że jeszcze nie znalazłem) klasycznego crossovera i ustawień LFE a herze pokazuje na jakichś wykresach - jeszcze tego nie rozgryzłem :)
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Dobra, żeby troszkę podsumować :
przed kalibracją
1. Najlepiej powracamy do ustawień fabrycznych amplitunera
2. Ustawiamy crossover w subie na ok. 80 hz lub 150 hz (czyli na maxa) - w zależności "co, kto lubi ;) "
3. Głośność w subie ustawiamy na godz. 10-11
4. Fazę w subie ustawiamy na "0"
5. Mikrofon ustawiamy ok. 20 cm od ściany (jeśli chodzi o kolumny surround)
Przeprowadzamy kalibrację tak długo aż osiągniemy głośność na subie jak najbliższą zeru - w tym celu zwiększamy lub zmniejszamy "volume" na subie nie zmieniając jednocześnie crossover'a. Po zakończeniu kalibracji jeśli odczuwamy "niedosyt" basu, podbijamy go w ustawieniach amplitunera. NIE ZMIENIAMY NIC W SAMYM SUBIE !!! Crossover dla kolumn ustawiamy w ampitunerze na 80 hz. Wszystkie kolumny ustawiamy jako "small" ??? Dobrze to wszystko ? Bo jeśli tak to mój sub nie spełnia niestety moich oczekiwań, ponieważ nie trzęsie podłogą, a tego właśnie chciałem :(
 
Ostatnia edycja:
Do góry