Kilka pytań (problemów) nt. kalibracji

Whiplash

New member
Bez reklam
Po to ze jesli masz system 5.0 czyli bez subwoofer to fronty musza byc Large aby grac pelnym pasmem w tym sciezka suba, w stereo tez ustawia sie fronty na large a jesli chcemy sluchac z subem to musimy wykorzystac double bass. Z double basem to nie jest tak ze nie mozna, moza wszystko tylko ze nie kazde ustawienie jest poprawne jesli chodzi o brzmienie. KD przewiduje ze bas ma dobiegac z jednego zrodla (subwoofer) a kolumny powinny grac od 80hz w gore. Ustawienie frontow na large i zalaczenie Double Bass pwoduje nakladanie sie basu subwoofera i kolumny, przy odpowiednio skutecznym subie takie ustawienie spowoduje buczenie i nakladanie sie fal.

Double bass nie dziala przy ustawionych kolumnach na small, mozna go wlaczyc ale nie dziala bo nie ma jak. Poczytaj instrukcje ampli ze zrozumieniem co daje ta funkcja a potem zadaj pytania.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ok, ale wytłumacz mi w takim razie po co w amplitunerach jest możliwość ustawienia frontów jako "Large", skoro nie powinno się ich tak właśnie ustawiać ? A jeśli nie można, to po co jest opcja "double bass" skoro nie można jej włączyć jeśli kolumny są ustawione jako "small" ? Przecież tu jedno zaprzecza drugiemu !!!

Nic nie zaprzecza, Whiplash Ci juz napisal.
Nie wiem czy wiesz, ale my to wszystko pisalismy jakis czas temu i wszystkie odpowiedzi masz w watku kalibracyjnym. Byly pytania juz dlaczego mamy ustawiac "small" skoro kolumny mamy duze (jezeli mamy suba w zestawie), byly takze pytania o suba, byly tez wszystkie odpowiedzi. Jak Ci sie zachce, to zajrzyj do tego watku, duzo wysilku nam zajely te dyskusje i stworzenie pewnej bazy, Tobie zostaje tylko przeczytac ;)

Juz Ci pisalem czego nie powinno sie robic, ale skoro lamiemy te zasady, to probuje Ci pomoc w inny sposob. Nie rozumiem po co wykonujesz dalekoidace czynnosci z zmiana ustawien "small>large", czy "doublebass", skoro mozesz podkrecic galka "volume" na subie? Tego nie rozumiem, po podkreceniu suba efekt dalej Cie nie zadawala?
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Idąc tropem tego co piszesz - jeśli nie mam suba kolumny powinno ustawić mi jako "Large" - zgadza się ? "Double bass" nie można włączyć przy "small" - to nie chodzi o to że nie działa bo nie ma jak !!!
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ustawiam sam na "Large" czy podczas kalibracji powinno to wychwycić ?

Co wychwycic? Po kalibracji ustaw na small, bez znaczenia co Ci tam ustawi, tym sie nie sugeruj.
Zrob to co robiles na poczatku. Przy zalozeniu ze robisz to poprawnie, mikrofon, cisza w pomieszczeniu itp.
Powtorze, jak Ci brakuje niskich, to podkrec (w menu ampli) suba, jezeli to nie pomaga (tak pisales) to trudno, zatem podejdz do suba i podkrec galka VOLUME w subie do zadanej wartosci.
Dlatego pytam, czy podkrecenie w subie tez Cie nie zadawala? Oczywiscie nie sa to zalecane czynnosci, ale Ty chcesz wiecej niskich, a to jest lepsze zlo, jak zmiana small, na large itp.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Mozesz powiedziec po co krzyczysz nie majac racji? Uszanuj nasza wiedze nt. kina domowego i jego kalibracji a nie na sile przekonuj nas do swoich tez. Podczas kalibracji to wszystkie twoje ustawienia sie kasuja bo system ustawia po swojemu wiec czy ty ustawisz large czy nie to nie ma zadnego znaczenia.

Przy small nie dziala double bass z tego powodu ze bas z frontow jest odciety wiec co ma dublowac? Ta funkcja dziala w przypadku Large!

Armaniqu sadze ze dalsza dyskusja nie ma sensu. Nie lubie rozmwiac z ludzmi ktorzy nie majac racji na sile, krzykiem proboja przekonac do niej i sa głusi na rzeczowe argumenty!
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Fronty na Large, reszta na small.

Oczywiscie ze nie. Przeciez Whiplash napisal strone wczesniej dlaczego, sam pisalem kilkanascie razy w blizniaczym watku o tym wieloktrotnie. No Panowie..
W systemie 5.1 (czyli z subem) kolumny dajemy na small. To nie podlega dyskusji.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
sebastianlinert a ja bym z czystej ciekawości pokombinowal z przestawieniem suba w inne miejsce. Po ustawieniu frontów na Large i załączeniu Double Bass, może faktycznie być efekt że tego basu jest więcej, ale uważam że jest on gorszej jakości niż przekierowanie go tylko na suba. Teraz pytanie, czy satysfakcjonuje Nas dudnienie zestawu i dominujący bas, czy może wolimy jak uderzy wtedy kiedy ma uderzyć? Dla mnie po przekierowaniu basu tylko na suba, reszta pasma odtwarzana przez kolumny gra jakby klarowniej i bardziej są słyszalne te rózne smaczki. Może faktycznie masz kiepskie miejsce ustawienia suba i bas gdzieć Ci ucieka.? Tu bym szukał przyczyny.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Mozesz powiedziec po co krzyczysz nie majac racji? Uszanuj nasza wiedze nt. kina domowego i jego kalibracji a nie na sile przekonuj nas do swoich tez. Podczas kalibracji to wszystkie twoje ustawienia sie kasuja bo system ustawia po swojemu wiec czy ty ustawisz large czy nie to nie ma zadnego znaczenia.

Przy small nie dziala double bass z tego powodu ze bas z frontow jest odciety wiec co ma dublowac? Ta funkcja dziala w przypadku Large!

Armaniqu sadze ze dalsza dyskusja nie ma sensu. Nie lubie rozmwiac z ludzmi ktorzy nie majac racji na sile, krzykiem proboja przekonac do niej i sa głusi na rzeczowe argumenty!
Ja nie krzyczę (poznałeś to po piśmie czy jak ?) tylko zadaje pytania aby zrozumieć - to wszystko !!!
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Proponuje zastosować się do zaleceń, a jeśli chcesz zrozumieć dlaczego ustawia się tak a nie inaczej to wypada wręcz poczytać dyskusje o kalibracji lub przy najmniej linki zrodłowe podane w poradniku.
Pozdrawiam
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Z instrukcji amplitunera:
"Dla głośników o średnicy membrany większej od 16 cm podaj Large (pełne pasmo). Dla głośników o mniejszej średnicy podaj Small (domyślna dolna częstotliwość graniczna 100Hz). Dolną częstotliwość graniczną można zmienić w "Crossover"
Co się tyczy głośnika centralnego napisane jest "wybierz na podstawie średnicy membrany"
Do tego dane z tabeli - np.
Średnica membrany głośnika ponad 20 cm - Dolna częstotliwość graniczna 40/50/60Hz
Dlatego nadal nie rozumiem dlaczego zawsze kolumny mają być ustawione jako "small" ...
 

pantomima

Banned
Proponuje zastosować się do zaleceń, a jeśli chcesz zrozumieć dlaczego ustawia się tak a nie inaczej to wypada wręcz poczytać dyskusje o kalibracji lub przy najmniej linki zrodłowe podane w poradniku.
Pozdrawiam

Pewnie ze tak ;) , sam bralem to pod uwage ale tyle tego jest ze zrezygnowalem ....

Albo sie w tym siedzi od samego poczatku gdy watek zaisntial albo jest sie w plecy niestety ...
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Pewnie ze tak ;) , sam bralem to pod uwage ale tyle tego jest ze zrezygnowalem ....

Albo sie w tym siedzi od samego poczatku gdy watek zaisntial albo jest sie w plecy niestety ...
Dokładnie !!! Co innego "być w wątku" od początku, a co innego "studiować" tyle stron ile jest w wątku np. na temat "kalibracji" - po co zadawać pytania na jakikolwiek temat skoro forumowicze zadali już tyle pytań i otrzymali tyle odpowiedzi że wystarczy poszukać i przeczytać ;)
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)
 

fazer58

Member
Bez reklam
Z instrukcji amplitunera:
"Dla głośników ...

''sebastianlinert" tak już jest,że niektórzy z nas, już jakiś czas temu przechodzili przez te wszystkie problemy z ustawianiem sprzętu i jakaś tam wiedza została:) Koledzy Ci dobrze podpowiadają. Ja już o tym pisałem w 2007r,był podobny problem z basem. Nie potrafię załączyć odnośnika do postu (już po 50-tce:)) ale skopiowałem to:
21-03-2007, 22:21
Domyślnie
Witaj KASZUB! Jeśli chodzi o kino budżetowe(czyt.tanie),to super parametry, są niestety tylko w instrukcji obsługi.Porządnie wysterować pieć pełnopasmowych zestawów głośnikowych, potrafi niewiele amplitunerów.W związku z powyzszym,proponuję aby w menu pod parametrem,wielkość glośników,wstawic MAŁE(różnie producenci to oznaczają),niech amp. zajmie się bez żadnych obciążeń, górą pasma,środkiem i wyższym basem,a sub przejmie to,do czego został stworzony.Przekieruj na niego cale "pasmo basowe"(że tak się wyrażę).Czestotliwość w sub. też na max.Twoje zadanie,to ODPOWIEDNIE ustawienie poziomu głośności wszystkich glośników(rózna jest skutecznosć głośników,więc rożny będzie zapewne poziom głośności),przełącznik fazy w pozycji takiej aby basu było jak najwięcej(metoda "na ucho").I nie bój się,dzwięk kontrabasu,też ma wyższe składowe,które będziesz słyszał np. w lewym głośniku i bez względu na to gdzie będzie stal sub,to i tak caly dzwięk instrumentu bedziesz slyszał właśnie tam.Jeżeli to poprawnie zrobisz,to efekt murowany! Tą metodą uzdrowiłem już wiele systemów.Pozdrawiam


Swoją drogą,fajnie się Was/Nas teraz czyta,jest kilku naprawdę fajnych chłopaków,posiadających niemałą wiedzę,od których można się czegoś dowiedzieć:smile:
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Z instrukcji amplitunera:
"Dla głośników o średnicy membrany większej od 16 cm podaj Large (pełne pasmo). Dla głośników o mniejszej średnicy podaj Small (domyślna dolna częstotliwość graniczna 100Hz). Dolną częstotliwość graniczną można zmienić w "Crossover"
Co się tyczy głośnika centralnego napisane jest "wybierz na podstawie średnicy membrany"
Do tego dane z tabeli - np.
Średnica membrany głośnika ponad 20 cm - Dolna częstotliwość graniczna 40/50/60Hz
Dlatego nadal nie rozumiem dlaczego zawsze kolumny mają być ustawione jako "small" ...

Nie rozumiesz podstaw, sam nie zadajesz sobie trudu aby cos poczytac i postarac sie zrozumiec.. Myslisz ze my to sobie wymyslilismy i wszystkim wciskamy?
Tu nie chodzi o rozmiar glosnika czy srednice membramy tylko o zakres czestotliwosci jaki maja byc kierowane do kolumny. Amplituner jest przystosowany do pracy z subwooferem a wiec sam z siebie bas ma kiepski. Dlatego ustawia sie kolumny na small i odcina zazwyczaj na 80hz aby subwoofer gral basem bo on ma odpowiedni wzmacniacz w sobie + duzy glosnik i potrafi wytworzyc odpowiednie ciesnienie. Amplituner ktory napedza 5 osobnych kanalow nie ma takiego zaplecza pradowego i wydajnosciowego aby wysterowywac kolumny w zakresie ponizej 60hz. Co z tego ze ustawisz fronty na Large, podasz im pelne pasmo kiedy np. dzwiek 40hz z frontow bedzie tak cichy ze go nie uslyszysz? W Przypadku ust. small ten bas bedzie przekierowany na subwoofer ktory spowoduje ze poczujesz na podlodze ten bass.

Masz tlumaczenie artykulu Audyssey w ktorym opisuja dlaczego small a nie large, mysle ze cos Ci rozjasni w tej kwesti.
Tłumacz Google
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dokładnie !!! Co innego "być w wątku" od początku, a co innego "studiować" tyle stron ile jest w wątku np. na temat "kalibracji" - po co zadawać pytania na jakikolwiek temat skoro forumowicze zadali już tyle pytań i otrzymali tyle odpowiedzi że wystarczy poszukać i przeczytać ;)
Pewnie ze tak ;) , sam bralem to pod uwage ale tyle tego jest ze zrezygnowalem ....
Albo sie w tym siedzi od samego poczatku gdy watek zaisntiał albo jest sie w plecy niestety ...
Nie zgadzam się koledzy. Dla chcącego nie ma nic trudnego. Nie sztuka pojawić się w wątku i zadać pytanie, na które odpowiedź jest już podana kilkadziesiąt razy (pomijam regulamin i netykietę). Też nie byłem w nim od początku - przeciwnie. Ja, jak i wielu innych zadaliśmy sobie trochę trudu i przebrnęliśmy przez tamten opasły wątek. Owszem, zajęło mi to kilka dni, ale dzięki temu jestem bogatszy o wiedzę.
Podpowiadam jeszcze raz:
są dwa bliźniacze watki; Dyskusja
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplitunery-av/93984-kalibracja-kina-domowego-dyskusja.html
oraz Poradnik,
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html
który powstał właśnie z myślą o tych zbyt leniwych forumowiczach ;)
Jeśli nie chcecie czytać wątku z Dyskusją (właściwie to nawet dobrze, bo jest zbyt opasły i nie wnosi zbyt wiele) to zastosujcie się do Poradnika. Jeśli chcecie również wiedzieć skąd wzięły się takie, a nie inne zasady, to pod poradnikiem są wszystkie potrzebne linki ze szczegółowymi wyjaśnieniami (również jest trochę do czytania). Nie ma co dublować kolejnej dyskusji (a tak właśnie się aktualnie dzieje). Jak widzicie tu znów jest więcej pytań niż odpowiedzi, nikt w jednym zdaniu nie odpowie. Poradnik z linkami powstał po to by tego nie robić, a wiele stron z jego linków zawiera już te same pytania wraz ze szczegółowymi odpowiedziami.
Zrobicie co chcecie ;)
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Oczywiscie ze nie. Przeciez Whiplash napisal strone wczesniej dlaczego, sam pisalem kilkanascie razy w blizniaczym watku o tym wieloktrotnie. No Panowie..
W systemie 5.1 (czyli z subem) kolumny dajemy na small. To nie podlega dyskusji.

Skoro producent amplitunera wyposazajac go w autokalibracje ustawil tak parametry, ze wybiera mi fronty jako duze to dlaczego mam udawac madrzejszego niz ustawa przewiduje? :). Druga sprawa gdy ustawialem na small odnosilem wrazenie ( moze to placebo ), ze w stereo przy wylaczonym subie glosniki tracily delikatnie bas.
 
Ostatnia edycja:
Do góry