Kilka pytań (problemów) nt. kalibracji

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Strasznie cichutko to wszystko, za każdym razem poprawiam o ok. "5 poziomów" w górę !!!

Skoro poprawisz, to nie dziwne ze sub zostaje w tyle ktorego nie tykasz.
To jak chcesz zeby sub gral glosno, skoro inne kolumny sa podkrecone?
Zestaw wszystkich kolumn MUSI sie zgrac, sub musi miec uderzenie zgodne z zamierzeniem rezysera, a nie Twoim. Jezeli chcesz to zmienic, to jedyne co zrob (po poprawnie wykonanej kalibracji, bo to podstawa) to podbij w ampli, jezeli to nic nie daje (tak jak piszesz), to podkrec tego suba na galce i juz.
Przeprowadz kalibracje jeszcze raz, upewnij sie ze dobrze rozmieszczasz mikrofon, uwglednij odleglosci od scian (odbicia), uglednij zalecane odleglosci przy kolejnych pomiarach. To sa bardzo istotne czynnosci. Wszystko to pisalismy.
 
Ostatnia edycja:

pantomima

Banned
Jezeli zapuszczam cos z blu ray w DTS czy DD to tutaj juz wszystko jest Tip Top - jedynie po tej kalibracji podczas korzystania z platformy nc+ suba nie slychac . Po przywroceniu ust. fabrycznych slychac go prawidlowo i to mnie zastanawia czemu tak sie dzieje .... Dlaczego automatyczna klaibracja az tak mocno odcina subwoofer w przypadku korzystania z dekodera N ...
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Wszystko rozumiem, ale jeśli podgłaszam kolumny o "5" w górę, to robię to również z subem... Zresztą to nie ma teraz aż takiego znaczenia, ponieważ zrobiłem wszytko tak jak radzicie, nic nie zmieniałem, a suba i tak "nie ma" :( Zrobię raz jeszcze kalibrację, ustawię suba na 12-13, crossover na maxa, fazę na zero i zobaczę co z tego wyjdzie...
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Gdy zwiększam na subie, wtedy w ampku mi strasznie wycisza (-11, -12) :(

Dlatego musisz wychwycić ten moment w którym po kalibracji będziesz miał w ampli suba ustawionego na głośności najbliżej 0. Ja też tak miałem że jak dałem na 1/2 mocy na subie to w ampli mi wyciszało na -11, więc dałem ciut niżej. Pokombinuj z glośnością na subie, a jak już bedzie ok, to możesz zawsze sobie ciut podbić już w samym ampli.

Jezeli zapuszczam cos z blu ray w DTS czy DD to tutaj juz wszystko jest Tip Top - jedynie po tej kalibracji podczas korzystania z platformy nc+ suba nie slychac . Po przywroceniu ust. fabrycznych slychac go prawidlowo i to mnie zastanawia czemu tak sie dzieje .... Dlaczego automatyczna klaibracja az tak mocno odcina subwoofer w przypadku korzystania z dekodera N ...

Dlatego pewnie jak pisałem wcześniej. Kalibracja Ci ustawia sprzęt pod kino, a jeżeli w N-ce nadawany jest dźwięk w 2.0, nie ma dedykowanego kanału dla suba, dodatkowo kolumny są odcięte, to do suba trafia tylko to co jest poniżej frontów. Ja jak u siebie puszczę film z TV w 2.0 to też sub gra dużo słabiej. Ja załączam sobie wtedy tryb PL II, taki pseudo surround, ale to i tak nie to samo co film w DTS czy DD. Jak na filmie BD gra Ci wszystko ok, to znaczy że masz dobrze skonfigurowane.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wszystko rozumiem, ale jeśli podgłaszam kolumny o "5" w górę, to robię to również z subem...

Nic podobnego, jezeli podbijasz 5 poziomow w gore np. fronty (w ustawieniach ampli), jak to sam napisales, to co ma do tego sub?
Sub zostaje dalej nietkniety, gra na swojej skali i zostaje zagluszony przez suba. Potem mozesz sobie krecic galka od ampli ile chcesz, a sub bedzie zawsze wyciszony wgledem podbitych przez Ciebie kolumn, a raczej odwrotnie, sub bedzie gral poprawnie, a te podbite beda za glosniejsze.
Edit: Rozumiem juz o co Ci chodzilo z tym podbijaniem ;)
Chodzilo Ci o to, ze wszystkie kolumny lacznie z subem "hurtowo" podbijasz o 5, ok. Co nie zmienia faktu ze nic dobrego nie czynisz.
 
Ostatnia edycja:

pantomima

Banned
Wiesz Krzysiek , to musi byc to o czym mowisz - tak ma byc jak jest po kalibracji i koniec, kropka ;) - dzieki za podpowiedzi namiary bo juz sie gubic zaczalem delikatnie z tym wszystkim . hehe
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Ustawiłem w subie na 13, kalibracja w ampku ustawiła mi na -15 !!! Jutro się jeszcze pobawię żeby być jak najbliżej "0" bo dzisiaj już mi żona marudzi, ale i tak czuję że nic z tego nie będzie, bo poprzednio jak też tak próbowałem, to wyczaiłem moment że mi ustawiło na -2, a sub i tak nie dawał za bardzo znać :( w każdym razie dzięki za zainteresowanie tematem...
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Moj JBL tez jest taki dziwny pod wzgledem glosnosci. Mianowcie do polowy skali prawie sie nie odzywa a potem bardzo szybko nabiera mocy. I jesli ustawie go na godz. 12 to kalibracja go nie slyszy a jak ustawie na 13 to scisza do -11/12 takze trzeba delikatnie ruszyc potencjometr.

Jezeli u ciebie po kalibracji sub byl na +2 to ja bym nie ruszal w zmplitunerze juz tego tylko w samym subie delikatnie podkrecil na Volume aby byl glosniejszy i juz. Poziomow glosnosci dla poszczegolnych glosnikow nie ruszaj, chyba ze cos bardzo nie pasuje.

Kolumny ustaw na 80hz a LPF For LFE o ile masz taka regulacje w amplitunerze ustaw na 120hz i musi grac. I wlasnie znowu powraca problem kalibracji i jej nie zawsze poprawnego dzialania. "Po kalibracji nie mozna rusza glosnosci w subie" A to niby czemu, jesli koledze jest malo basu to ma sie katowac sluchajac tak czy podkrecic lekko suba i cieszyc sie brzmieniem? Jakies kuriozum juz zaczyna sie pojawiac w temacie tej kalibracji..
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
"Po kalibracji nie mozna rusza glosnosci w subie" A to niby czemu, jesli koledze jest malo basu to ma sie katowac sluchajac tak czy podkrecic lekko suba i cieszyc sie brzmieniem? Jakies kuriozum juz zaczyna sie pojawiac w temacie tej kalibracji..

Przeciez Whiplash walkowalismy to przez kilka msc., no kolego nie robmy juz jaj.
Krecenie w samym subie to ostatecznosc.
Juz tyle roznych linkow wklejalem z uzasadnieniem, z pierwszej reki. Tak na prawde wszystko mozna, przeciez to nam ma sprawiac radosc odsluch, a nie sasiadowi. Tylko ustawienia z pewna ingerencja (sprzeczna z zaleceniami kalibracji) jest WIELCE prawdopodobne, ze NIE beda tym brzmieniem ktore uwazane jest za najwierniejsze, a przeciez o to chodzi w tym wszystkim.
Wiec albo w to wierzymy, albo nie. Ja wierze, bo u mnie poprawa i jakosc jest ok, to samo u wielu kolegow na forum, natomiast ci dla ktorych te ustawianie nie przynosza pozadanej radosci, moga sobie zmieniac do woli co chca i ile chca.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja to mimo wszystko mam jednak wrazenie, że ten niedostatek basu u tak wielu to jest subiektywny odbiór. Wiekszosc chce łupania basu z suba po prostu w nadmiarze, a jak kalibracja go wycisza to jest źle. Otoz pewnie zazwyczaj jest dobrze, tylko my mamy mylne pojecie i oczekujemy przestawiania scian, zamiast wspomagania najniższych rejestrow. Sub nie może dominować, a tylko uzupelniac cale pasmo i wspolgrac z resztą kolumn tworząc spójną calosc.
Inna sprawa, ze oczywiście na telewizji, obojętne czy z dvbt czy z dekodera jest i będzie sub ciszej. Kalibracja ustawia referencje raczej z myslą o sciezkach z plyt BD, pełnych, ale nie 2.0 z telewizji kombinowanych przez DPL lub inne. W telewizji rzadko kiedy puszczana jest sciezka dla suba czy dla 6ciu kanałów.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przynajmniej na 8-10 amplitunerow w ktorych przeprowadzalem kalibracje (w roznych domowych pomieszczeniach) nigdy nie mialem wiekszych problemow.
Jezeli zalozymy ze wszystkie warunki zostaly spelnione (przynajmniej w minimalnym zakresie) a takie kwiatki dalej by mialy miejsce, to serwis.

Daj spokoj, tu nie chodzi o slepa wiare, ale poswiecilem troche czasu na tematy zwiazane z akustyką (podstawa), kalibracją, ustawieniem mikrofonu (wazne) i po tym wszystkim doszedlem do wniosku ze poprawna kalibracja przynosi skutek i cieszy ucho.
Jak czytam ze ktos nie potrafi przeprowadzic poprawnie pomiaru, albo stawia mikrofon 10cm od sciany, a potem placze, no to coz moge wiecej powiedziec ;)
Szczerze? To mi lotto, ten caly Audyssey, jedynie co chcialem to wycisnac maksimum z tego co mam/mialem, nic wiecej, nic mniej. Zadne inne ustawienie nie przynioslo w moim mniemaniu lepszego odbioru (nie liczac setek/tysiecy? osob na roznych forach)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja to mimo wszystko mam jednak wrazenie, że ten niedostatek basu u tak wielu to jest subiektywny odbiór. Wiekszosc chce łupania basu z suba po prostu w nadmiarze, a jak kalibracja go wycisza to jest źle. Otoz pewnie zazwyczaj jest dobrze, tylko my mamy mylne pojecie i oczekujemy przestawiania scian, zamiast wspomagania najniższych rejestrow. Sub nie może dominować, a tylko uzupelniac cale pasmo i wspolgrac z resztą kolumn tworząc spójną calosc.

No widzisz Krzychu, dokladnie tak jest. Kluczowa wypowiedz. Pisalem dokladnie to samo wielokrotnie.
Tutaj tylko jakies spotkanie grupowe rozwiaze nasze dylematy, siadziemy, posluchamy i ocenimy nasze wrazenia, kazdy sie wypowie. Jak znam zycie, zdania beda podzielone. Jeden bedzie sie zachwycal sprzetem (po kalibracji), drugi powie ze "malo basu" bylo.
 

hans2

Banned
Witaj Armanig powiedz mi dla przykładu co byś zrobił gdyby wszystkie kolumny wyciszało Ci na -12,robił byś kalibrację 20 razy i ciągle to samo,ciekawy jestem co byś zrobił,porzucił byś tą wiarę w kalibracje czy może oddał sprzęt do sklepu,wymieniał na inny.
Tak po prostu pytam z ciekawości co byś zrobił kolego?

nie jestem armanig, ale... przeciez to oczywiste.
-12 scina wtedy jak masz za mocne kolumny do malego pomieszczenia.
trzeba wtedy kupic dławiki i będzie już np -6 :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Przeważnie największe problemy w mieszkaniu są ze subwooferem. Ja miałem wcześniej dość duże Jamo s606 a teraz mniejsze Roth, i kalibracja kolumny zawsze mi ustawiała dobrze ( prawie na 0). Ze subem to jest różnie, przeważnie sporo go wycisza w ampli i trzeba dobrze ustawić potencjometr na subwooferze. Mnie odległości potrafi też wykryć większe niż rzeczywiste pomiary wskazują. Może to jest zależne od róznego rodzaju odbić, rozchodzenia się fali, akustyki? A mam takie pytanko. Czy ton testowy podczas kalibracji jest taki sam dla kolumn i suba, oraz jaką posiada on częstotliwość? Zauważyliście że jak ten ton jest puszczany na kolumny to nie dają one jakoś specjalnie basem, a na subie wyraźnie czuć to łupanie. Może dlatego kolumn nigdy nie wycisza tak jak suba np. -12. Fakt, że sub niżej zejdzie niż kolumna.
 

Krzaku666

Banned
Jak dla mnie to tutaj jest wszystko poprawnie skalibrowane, skoro na ścieżkach filmowych 5.1 jest wyraźnie z subem. problem leży w głowie użytkownika.
Sub jest to powinien przy telewizji śniadaniowej trząść szybami ...
Ludzie nie rozumieją że sub ma robić tło a czasem tylko mocniej zagrzmić w scenach które tego wymagają...
Często się z tym spotykam w sumie, to Ci sami którzy wkładają 2 tuby basowe do Peugeota 206...


A ton w kalibracji na pewno jest inny skoro z zasady kolumna ma być odcięta tak żeby sub ją uzupełniał a nie dublował (upraszczając...)
 
Ostatnia edycja:

Liter1979

Member
Bez reklam
Wlasnie chciałem naisac, ze może ktoś wstawil Klipsch F30 do 10 mk2 ;)
Sugerujesz że mam za duże kolumny do mojego metrażu ? Może i masz rację, ale zakup QQ 6000 i sub Energy 12 doradził mi Blackninja, który chyba raczej wie co mówi... Dla pewności (i tak z ciekawośći) - Nasze zestawy, post 2209 - zdjęcia robione jeszcze bez nowego suba, ale mniej więcej tak to teraz wygląda, w każdym razie jeśli chodzi o odległości (od frontów 3,30cm, od surroundów 1,50 cm i 1,20 cm) Nowy sub jest teraz po prawej stronie...
 
Do góry