Auro-3D.

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Auro-3D Up-mixing - Auromatic. Bardzo ciekawe sprawy. Nawet Atmos się zmienia.

[youtube]2K3QK7wqfb8[/youtube]

Koresponduję z Yuuki'm. Pytałem np. o nowe urządzenia Denona, ale przeprosił, gdyż nie może udzielić takiej odpowiedzi - informacje poufne, czy też o zwiększenie ilości presetów (banków pamięci), ale to nie jego kompetencje.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolejne ciekawe zagadnienia.
M.in. o soundbarach z technologią Auro i ich entuzjastycznych opiniach.

[youtube]kiQ_70LZkDY[/youtube]
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Ostatnimi czasy, ukazało się trochę tytułów filmowych. Pozostaje żywić nadzieję, że będą następne.
Ja jednak chcę zwrócić uwagę na wydawnictwo muzyczne, a więc coś, do czego Auro zostało stworzone.



Można zapoznać się z zawartością we fragmentach z poniższego linku. Myślę, że muza dla każdego.
https://immersiveaudioalbum.com/product/volume-one-jam-lewis-auro-3d-flac/
Do tej pory, treści muzyczne wydawane były w formacie max 9.1. Tutaj mamy 11.1. – 7.4.1.
Tytuł płyty sugeruje, że należy spodziewać się kontynuacji tego wydawnictwa.
https://www.facebook.com/Auro3D
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
@SNiP3R, o tym najlepiej poczytać na zagranicznych forach. Na naszym forum wiem, że były osoby które mają/miały ten model. Ja się z nim nie zetknąłem.
 

SNiP3R

Member
Czytałem. Ale ile ludzi, tyle opinii.

Ogólnie na audiosciencereview wszelkie wcześniejsze marantzy, nawet sr7015 miały kiepski sinad/db czy jakoś tak. Denon zawsze bardzo wysoko na liście w tym teście. Dopiero w SR8015 Marantz zastosował porpawione HDAMSy, więc jak już z Marantza to tylko najwyzszy model.

Nie wiem czy Denon byłby dobrym partnerem dla moich Dali Rubicon LCR, słyszałem opinie że Marantz lepiej pasuje do kolumn Dali.

Denon jest na ES9026Pro, natomiast Marantz na AKM4458. Jednak Marantz brzmi inaczej, bardziej analogowo dzięki HDAMsom.

Sam już nie wiem...
 

SNiP3R

Member
Mam rozumieć że wersja "A" od zwykłej różni się tylko płytą hdmi która posiada wsparcie 2.1, czyli obsługę 4k/120hz/8k.

W sumie nie wiem, bo konsole i tak mam podpiętą do tv (2.1) by mieć te wszystkie nowe ficzery, a do tego jest niższy Input lag jak gdybym podłączył przez amplituner.
 

SNiP3R

Member
Powiem tak.

Na razie mam 5.1, planuje rozbudowę do atmosa, lub auro3d.

Czytałem tutaj, jak i na zagranicznych serwisach, że auro daje lepszy efekt, więc może bardziej skłaniałbym się ku auro.

Ale dajmy na tę chwilę, że mam system 5.1

To czy taki Denon zagra wyraźnie lepiej aniżeli mój Anthem MRX 520? Anthem nie ma jakiegoś specjalnego DACa, natomiast każdy kanał w x8500h ma AK4490, więc to powinno dać różnicę w brzmieniu, prawda?

Do tego Anthem oficjalnie nie wspiera kolumn 4ohm (a takowe posiadam), natomiast Denon już tak. Według testów generuje znacznie większą moc od MRXa, więc na tym polu też powinno być lepiej...
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Częściowo sam sobie odpowiedziałeś.
Pewnikiem jest to, ze Auro nie ma i raczej mieć nie będzie konkurencji w przypadku odtwarzania treści muzycznych. Samo zaś potrafi odtworzyć każde treści, poza DTSem X. Ale to pewnie wiesz, po lekturze tego wątku, czy innych for. Oba urządzenia to skrajne bieguny, które dzieli przepaść technologiczna i funkcjonalna. Natomiast właściwości soniczne, to co innego. Ale ja Ci na to nie odpowiem, bo nie miałem styczności z marką Anthem. A teoretyków jest wielu. Każdy ma swoje priorytety przy wyborze sprzętu. Dla mnie, istotne było Auro. Np. taki Anthem nie był brany pod uwagę. Z tej przyczyny w grę wchodził Denon lub Marantz. Miałem 3 sprzęty z tym kodekiem. I dopiero X6700H spełnił moje oczekiwania, finansowe też, gdyż zaoferował pełną konfigurację 13.1. Procesory nie wchodzą w grę – brak warunków.
A co do wyboru między Atmosem, a Auro, to już nie chce się powtarzać. I tyle tego w Sieci. Zainteresowani wiedzą, w czym rzecz. Zresztą. Auro samo się obroni - jakością, którą oferuje. A przecież, podobno, wszystkim zawsze zależy na jakości.
 
Ostatnia edycja:

SNiP3R

Member
Najciekawsze jest to, że wielu ludzi twierdzi, iż upmixowane auro lepiej brzmi od natywnego atmosa! Mi, osobiście aż ciężko w to uwierzyć, jednak nie mogę tego zbagatelizować, ponieważ zbyt dużo takich opinii przeczytałem.

Załóżmy że decyduje się na Auro3d oraz Denona x8500h.

Pomieszczenie mam przygotowane akustycznie, tzn. cały sufit w panelach akustycznych oraz 4 absorbery na ścianach.

Mój system to 5.1 - 5x Dali Rubicon LCR - oraz sub SVS SB-4000.

No i teraz gdybym chciał rozmieścić dodatkowe głośniki pod auro, to według grafik, powinny one znajdywać się nad obecnymi 5.1. Jednak moje obecne nie znajdują się w rogach, tylko na ścianach. Czy owe efektowe muszą znajdować się zaraz nad głównymi, czy np. gdy będą w rogach to będzie ok? Oczywiście będą skierowane ku miejscowi odsłuchu.

Kolejna rzecz. Głośnik środkowy na suficie. Czy jest niezbędny? Bo w niektórych konfiguracjach auro go nie ma, a w niektorych jest. To akurat jest dla mnie największy orzech do zgryzienia.

Kolejna sprawa to same głośniki. Nie chcę zmieniać swoich Dali, bo są świetne i pięknie wyglądają w salonie. Jednak nie wiedzę na stronie Dali jakichś mniejszych, które by pasowały u mnie jako efektowe. Spodobały mi się Focal Dome, małe które świetnie brzmią, jednak ich charakterystyka będzie zapewne ciut, lub bardziej inna od moich Dali. Pewnie musiałbym przesłuchać jeden obok drugiego, czy nie ma zbyt dużych rozbieżności w dźwięku.

Kolejny dylemat. Czy puścić główne 5.1 z Denona a efektowe z jakiegoś dodatkowego wzmacniacza, czy na odwrót?

Trochę tych pytań jest... ;)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No tak. Sporo zagadnień. Ale najważniejsze, że czytasz o tym i sam wyciągasz wnioski.
Trzeba zacząć od tego, na ilu głośnikach chcesz zbudować Auro. Bo może się okazać, że X8500 będzie przerostem. Co do samych głośników. Najkrócej, to są dwie, żelazne zasady. Głośniki górne w linii z głośnikami dolnymi, z zachowaniem kąta elewacji 30 stopni. I tyle. Wybacz, ale nie będę się „produkował” w tym temacie, bo za dużo tego.
Jeśli nie znasz, to ten dokument wszystko Ci wyjaśni. https://www.auro-3d.com/wp-content/uploads/documents/Auro-3D-Home-Theater-Setup-Guidelines_lores.pdf
Nadmienię tylko, że moje głośniki FR, FL i C są z jednej serii, natomiast pozostałe głośniki (górne i dolne surroundy) z innej, ale jednej serii. Lecz o tym i innych opcjach doboru, pozycjonowania i mieszania głośników dowiesz się z powyższego dokumentu.
Jak widać (sygnatura), moja konfiguracja to 11.1 – 5.1.6. Nie mam tylnych surroundów, gdyż nie mam na nie miejsca. Jak można wywnioskować, mam głośnik TS (VOG), oraz CH. Czy potrzebne? Dla mnie tak. Pisałem o tym w swych eksperymentach. Oczywiście jak wszędzie i tu istnieją również pewne zależności. A to, co piszą teoretycy, mnie nie interesuje.
Może wiesz, ale użytkownicy Atmosa bardzo często budują go na układzie głośnikowym Auro. Bo brzmi to dla nich po prostu lepiej. Od niedawna również Atmos dopuszcza instalację głośników przednich i tylnych górnych pod kątem 30 stopni. Bo nie chodzi tu o sam kodek, ale przede wszystkim właśnie o ten układ głośników. Co do odtwarzania kanałów dolnych przez AVRa, a górnych przez końcówki, to trudno mi powiedzieć.
 

SNiP3R

Member
Dzięki za linka. Na pewno pomógł.

Muszę to teraz przetrawić i sobie w głowie poukładać.

Zastanawiam się, czy górne głośniki efektowe muszą być w tej samej linii co dolne. Bo ja mam te dolne na ścianach, nie w samych narożnikach w pokoju. A efektowe górne chciałbym dać w rogach pokoju i potem skierować pod odpowiednim kątem do miejsca odsłuchu.

No i pewnie dałbym też ten kanał "T", czyli pojedynczy górny.
 
Do góry