Auro-3D.

bubafat

Active member
Bez reklam
Wg mnie prosciej I LEPIEJ, ale nie gasmy kreatywnej inicjatywy.
Optymalnie byloby miec jeden procesor. Ale to narazie kosztowna opcje.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Hmm ;-) W pewnym sensie, macie rację. Na chwilę obecną.
Czy taniej? Rzecz względna. ;-)

Dla mnie, jako współtwórcy splittera, używanie go nie jest żadnym problemem. Dla kogoś innego, nie mającego z nim styczności, mogłoby być to problematyczne.
Lecz tak czy inaczej, nie śpieszmy się i poczekajmy, czy inżynierowie D&M wdrożą w życie „poprawiony” projekt X8500 (http://www.hdtv.com.pl/forum/1470836-post1472.html), jako jego następcę. Ale to, jest już ich dobrą wolą. Jeśli potrafili w 8500 zastosować przełączanie między TM Atmosa, a TS i CH Auro, to dla mnie problem nie istnieje. Wówczas, nie trzeba będzie żadnych kombinacji, bo wszystko znajdzie się w jednym urządzeniu. A wtedy, klękajcie narody. ;-)

Co do mojego splittera. No cóż. Stanie się on jedynym i unikatowym urządzeniem w swoim rodzaju. Można go będzie wykorzystywać nie tylko w kontekście Auro-Atmos, ale dodatkowo można testować na nim zestawy stereo. Tak więc, ma on dość szerokie zastosowanie.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Od pewnego czasu śledzę forum AVS w temacie Auro 3D, oraz Denon X8500H. Znalazłem dość ciekawą i istotną informację wyjaśniającą pewne zagadnienia, a kładącą kres pewnej dyskusji, na tamtejszym forum. Ja o tym nie wiedziałem, gdyż nie mam głośników SB.

“To quell this debate, I tested the X4400H, X4500H and X8500H to see how and if they process Surround Back channels when decoding a native Auro 3D track or using the Auro 3D up-mixing simulation. It is my understanding that the 11.2 version of Auro 3D does not process SB channels, while the 11.2 (7+4) version and the 13.1 version does. All units tested were running current firmware.

The X4400H and X4500H proved that in a 7.1.2 config it did not output to SBs when native Auro 3D content was decoded, but did output to SBs when the format was PCM based and simulated by the Auro 3D up-mixer.

In a 7.1.4 config, both units did not output to the SBs whether it was the native Auro 3D format or the up-mixing Auro 3D simulation from an incoming PCM signal. In this application, the Fronts were set as the Pre-Out channels from the Amp Assign.

In testing the X8500H, SBs output no matter the format or the cofing. (7.1.4 or 7.1.5) The X8500H is a 13.1 unit so this makes sense.

In conclusion, it appears that the manuals do have conflicting info and we will address this with our Engineering team to make any further changes”.

Thanks,
Denon NA
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Widzę, że są kolejni chętni, czym jestem mile zaskoczony, że kogoś to jeszcze interesuje. No cóż. W takim razie, uchylę nieco rąbka „tajemnicy”. ;-)

Prace nad spliterem wciąż trwają. W tej chwili dość intensywnie.

Poniżej jego mały fragment. Ten bardziej interesujący. Rzecz dotyczy odtwarzania kanału TS Auro przez dwa głośniki sufitowe Atmosa.



Nie jest to trudne do wykonania, co przedstawia powyższy schemat. Tutaj mamy wersję elektroniczną. Ale można wykonać w prostszej wersji, w oparciu o przełącznik mechaniczny.

I żeby rozbudzić wyobraźnię. ;-)



Wydawać by się mogło, że spliter to nic niezwykłego. Ot, zwykły przełącznik. Okazało się, że może to być zagadnienie bardziej złożone niż mogłoby się wydawać, gdyż jego konstrukcja i możliwości zależą w znacznym stopniu od urządzenia (np. amplitunera), z którym ma współpracować. Bo czym innym są amplitunery z przed pojawienia się Denona X8500, który zapoczątkował następną ich generacje. To, o czym było w tym temacie można zapomnieć bo to „przedszkole”. Lecz to, co stworzyliśmy teraz, razem z kolegą @bomarek i moim bratem to nie zwykły przełącznik, ale w pełni profesjonalne i dość złożone urządzenie, które może być wykorzystywane tak ze starszymi, co jest kluczowe i ma duże znaczenie, jak i przyszłościowymi amplitunerami. Wskazane jest nawet napisanie do niego instrukcji obsługi. Najlepsze jest też to, że jest to urządzenie o otwartej architekturze, które można dalej rozwijać. Na dzień dzisiejszy spliter ten oferuje znacznie więcej, niż można byłoby się spodziewać. Wystarczy powiedzieć, że oferuje on 12 pozycji konfiguracyjnych (po 6 dla Auro i Atmosa) w kontekście tylko głośników górnych/wysokości. M.in. właśnie wspomniany podwójny głośnik TS (VOG) oparty na dwóch głośnikach TM Atmosa, gdyż niektórzy życzyli sobie, czy wręcz pożądali takiego rozwiązania. Ogólnie można by sporo napisać o samym urządzeniu, jak np. to, że będzie je można obsługiwać ręcznie (przełącznik), jak również przez pilota.

I mam tylko nadzieję, że będę mógł je kiedyś zaprezentować, kiedy wszystko zostanie ukończone. Bo na razie nie chcę zdradzać zbyt wiele. Ewentualnie odpowiem tutaj, lub na PW, jeśli ktoś ma pytania.
 
Ostatnia edycja:

Pakolo

Active member
Bez reklam
Firestorm7
Osób zainteresowanych tym spliterem będzie tutaj na forum na pewno sporo.
Ja w pewnym momencie odpuściłem śledzenie tego wątku bo wchłonęła mnie budowa domu, ale na pewno na etapie budowy salki na poddaszu wrócę tutaj do lektury i pewnie będę miał to szczęście, że koncept będzie już produktem:)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Nie no, Panowie, spokojnie z tą produkcją. ;-) Zobaczymy, jak to się wszystko potoczy.

A no właśnie. I od razu na wstępie, rodzi się pytanie; w jaki sposób, ewentualny przyszły użytkownik chciałby wykorzystać ten spliter, zdając sobie sprawę z pewnych tematów? Bo to jest interesujące.

Miałem zamiar do końca roku skończyć budowę splitera w oparciu o ostatnią zaprezentowaną konstrukcję na forum, tą z sześcioma przekaźnikami. Lecz, jak to bywa, po głębszych analizach już w szerszym gronie okazało się, że można zbudować coś znacznie lepszego, a jednocześnie bardziej uniwersalnego i wszechstronniejszego. A wracając do samego splitera, to trzeba sobie odpowiedzieć na kilka zagadnień. Najprostsze z nich, to czy chcę używać obu kodeków? Bo przypomnę, że u podstaw jego powstania leżała idea fizycznego połączenia konfiguracji głośnikowej systemu Auro i Atmos. I to jest istotne. Bo jak wiadomo, na chwilę obecną nie ma takiej możliwości. Ilu będzie chciało mieć dwa układy głośników? Chyba, że jak pisałem kiedyś, powstanie następca X8500 wg. mojej „recepty”. I proszę nie pisać o uniwersalnej konfiguracji głośników dla obu kodeków, bo ma się to nijak do powyższego rozwiązania.

Sam spliter może mieć różną konstrukcję, w zależności od potrzeb i urządzenia z nim współpracującego. Można powiedzieć, że da się go „skroić na miarę”. Tyle tylko, że takie rozwiązanie sprawdzi się w danej chwili. A co, jeśli zapragniemy zmienić amplituner z większą ilością kanałów? Wówczas taki spliter już się nie sprawdzi. Lecz ostatnia konstrukcja splitera, którą przedstawiłem teraz, jest czymś niebywałym ponieważ nie ma znaczenia czy będzie to starszy, czy nowszy model amplitunera. Ten spliter jest w stanie „ulepszyć” nawet X8500.

Na AVSForum było wiele utyskiwań na brak możliwości odtwarzania kanału TS na głośnikach TM. Ten spliter to umożliwia. Chociaż wystarczy tylko jego opcja (fragment), o którym pisałem. Ale jeszcze ciekawsze jest to, że użytkownicy 8500 łączą go z dodatkowymi amplitunerami, aby móc korzystać dodatkowo z kanałów… FW. Nie wiem dlaczego, ale bardzo im na tym zależy i robią wszystko, by je mieć w konfiguracji 9.x.6. Ciekawe też, że to DTS:X wzbudza u nich największy entuzjazm. Poza tym, z tego co czytam, zadowala ich i wystarcza im jedna konfiguracja dla obu kodeków. Cóż. Myślałem, że mają większe aspiracje. A co do Auro (płyty), to są one praktycznie nieosiągalne na ich rynku. Płyty kupują w Europie. Jeden z tamtejszych userów zakupił Blade Runner’a 2049 w… Polsce.

A wracając do tematu. Spójrzmy choćby na taką sytuację w przypadku Atmosa. Jeśli chcemy mieć kanał TS, to musi być to konfiguracja czterech głośników Atmosowych + piąty Aurowy TS, abu Auro w ogóle miało sens. Albo zastosowanie 6 głośników Atmosowych pomimo tego, że nasz amplituner obsługuje tylko cztery z nich. Tak, tak. Bo tu można już kombinować, gdyż rozwiązaniem jest właśnie ten spliter, który wykorzysta kanały TM dla VOG. A przy okazji otrzymujemy maksymalną konfigurację głośników Atmosa na przyszłość. A wiadomo?
W kontekście powyższego spliter ten oferuje też dwie unikatowe możliwości. Może podać sygnał Auro na głośniki Atmosa, lub sygnał Atmosa na głośniki Auro. Ale jest to możliwe na układzie 4/4.

I dla lepszego zobrazowania zagadnienia. (wersja robocza)

 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Dość często osobom instalującym Atmosa na dwóch głośnikach proponuje się położenie dodatkowych przewodów, pod ewentualną przyszłą jego rozbudowę. To dobry pomysł. Aczkolwiek niewiele mówiący.

Mając już dwa głośniki na/w suficie, należałoby położyć nie parę, ale dwie pary przewodów pod dodatkowe cztery głośniki. A to z tej przyczyny, że te dwa, już istniejące głośniki, nie odpowiadają usytuowaniu żadnej z pary głośników w konfiguracji na czterech głośnikach. Co innego, gdybyśmy instalowali 6 głośników. Bo mając już dwa głośniki, za jakiś czas możemy dodać kolejne 4. Bądź też, mając 4, dodajemy tylko dwa, co jest znacznie prostsze. Dlatego uważam, że jeśli ktoś myśli o rozbudowie Atmosa w przyszłości, a wiadomo co nam odbije, to lepiej od razu instalować 6 głośników sufitowych, czy też przygotować sobie taką „furtkę” bez względu na to, z ilu głośników będzie korzystał w tym momencie. Bo na takim układzie, możemy grać na 2, jak i na 4 głośniki. Oczywiście co innego, jeżeli z góry zakładamy jedną, konkretną konfigurację, bez późniejszych jej zmian.

Taaak. Pod tym względem, Auro jest doskonałe. Jedna konfiguracja bez pitolenia i dylematów; 2, 4 czy 6 głośników, gdzie 2 i 4 nie są ze sobą „kompatybilne”, jak przedstawia poniższy diagram. A piszę o tym nie bez powodu, bo wszystko powiązane jest oczywiście ze spliterem i łączeniem Auro z Atmosem. Bo, tak jak pisałem wcześniej, instalując już teraz 6 głośników pomimo tego, że nasz amplituner nie wykorzysta ich wszystkich (po za X8500), to głośniki środkowe TM Atmosa (jako podwójny VOG), wykorzystamy dla kanału TS Auro, jeśli nie chcemy go indywidualnie. Dodatkowo, będziemy mieli również możliwość korzystania z kanału CH w Auro. W takim „miksie”, nie stracimy żadnego kanału. Oczywiście wszystko za sprawą naszego splitera i chęci „grania” Auro na Atmosie, bez instalowania dodatkowych głośników Auro. Inaczej się nie da. Po prostu. Mam nadzieję, że wszystko jest jasne.

A już otwartą kwestią jest to, kto i jak podejdzie do zagadnienia instalacji głośników sufitowych. Czy zrobi to zgodnie ze sztuką czy też, jak to często bywa, będzie to kolejna „wesoła twórczość ludowa”.


 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Sporo osób z AVS Forum chwali sobie i stosuje odtwarzanie ścieżek Atmos, na układzie głośnikowym Auro, jak i przez jego kodek. I jak pisano, sam Wilfried twierdzi, iż Atmos brzmi świetnie na konfiguracji Auro. Odwrotnie zaś, już niekoniecznie.

No, ale nic. Wróćmy do tematu.

Czas obecny.





Proszę pamiętać, że jednak jest to urządzenie prototypowe i nawet mnie, jako współtwórcy, nie wszystko się w nim podoba. Ale tak wyszło. Lecz i na to znalazłem rozwiązanie.
A przypomnijcie sobie pierwsze pomysły i projekty.
Cóż, od czegoś trzeba było zacząć.


Kilka osób zadeklarowało nawet chęć posiadania takiego urządzenia. No cóż. Otwiera się taka możliwość. Ale…

Jeżeli już do tego dojdzie, to nie będzie to to urządzenie, lecz jego całkowicie nowa generacja.

A to z tej przyczyny, iż przez zmianę koncepcji i podejścia do tematu splittera został on całkowicie przeprojektowany i opracowany na nowo. Pozwoliłem sobie nawet na nazwanie tego urządzenia „super splitterem”, gdyż jego nowatorstwo charakteryzuje się dość nietypowymi cechami, jak na takie urządzenie i polega na zastosowaniu techniki cyfrowej, jak na XXI wiek przystało. A co to znaczy i jakie daje to możliwości, to sami wiecie.
Obecne urządzenie jest analogowe, co powoduje i wymusza pewne ograniczenia. Nowe urządzenie będzie całkowicie programowalne dzięki czemu powstanie jedna jego wersja, którą będzie można dowolnie programować na potrzeby konkretnego użytkownika, czyli na indywidualne zamówienie. Testowy prototyp sterowania już działa. I żeby nie było, nie chodzi tu wyłącznie o programy w kontekście Auro -Atmos, lecz to właściciel urządzenia zdecyduje do czego i w jaki sposób będzie chciał je wykorzystać, podając swoje potrzeby. Będzie też możliwość modyfikowania już istniejących programów, a także dodawania nowych do pamięci urządzenia przez… port USB. Na chwilę obecną niczego nie obiecuję, bo to pieśń przyszłości.
Problem stanowi wykonanie jednego, dużego PCB na którym znajdzie się wszystko. I tu potrzebna jest firma tym się zajmująca, gdyż w warunkach domowych nie da się tego zrobić. Niemniej jednak, mam to już opracowane. Poza tym, powstał jeszcze jeden projekt, dość kontrowersyjny - splitter „dwupoziomowy”. Tzn. jeden „poziom” odpowiada za głośniki górne/sufitowe drugi zaś, za dolne.
Ale ten pomysł należy potraktować z przymrużeniem oka, gdyż powstał on raczej dla żartu. ;-)

No i koncept.



Standardowe pojmowanie splitter/switch dla głośników, kojarzy nam się na ogół jako zwykła „puszka”, z dwoma „heblami”. I to wszystko. Ale, jak widać, wcale tak być nie musi.

I to chyba tyle, w tym Starym Roku.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Na co ci projektowanie i tworzenie PCB?
Mamy XXI wiek.

Kupujesz arduino do wejsc/wyjsc podlaczasz audiofilskie przekazniki i masz profesjonalny spliter. Arduino tylko steruje przekaznikiem wiec nie braloby udzialu bezposredniego w torze audio, wiec dla wymagajacych audiofili mo tujesz "drozsze" przekazniki i gotowe.

Masz przykladowy zestaw z neta, aby zrozumiec co to jest:
https://allegro.pl/zestaw-startowy-arduino-uno-xxl-starter-kit-i7707813810.html

Do tego masz wyswietlacze, mozna sterowac pilotem, czujniki temperatury wszystko czego dusza zapragnie.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Ależ to nic nowego, Kolego @lolo. U podstaw nowego projektu leży właśnie Arduino, na którym sterowanie już działa.

A przy okazji.
Na AVS Forum szykowana jest petycja do Denona, odnośnie następcy X8500. M.in. w temacie audio zażyczono sobie, aby była możliwość zapisywania w pamięci urządzenia kilku kalibracji, wzorem Pioneera, jak również większej ilości możliwości konfiguracyjnych głośników.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Zdaje się, że zaczyna się konkurencja. ;)
Za AVSForum.

"Building a smart Speaker Selector. What do you think about?

I plan to build a Speaker Selector Switch for my AVC-X8500H. To switch among different configurations Atmos/Auro-3D. I have installed both Height (Auro) and Ceiling (Atmos) speakers. Also, some other switching will provide Dialog Lift with the Center High.

My intention is to build a wi-fi remote switch box using SONOFF 4CH Pro devices:

https://translate.google.com/transl...9,1500004,15700021,15700186,15700191,15700248

Thus switching via Mobile app, remote, Alexa and the like. Each cable Switch implements a Relay (NO, Com, NC) capable of 10A current..."
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Wiesz Krzysztof, tak naprawdę to nie wiadomo co Gość chce osiągnąć i raczej nie będzie stanowiło to dla mnie konkurencji. Jego pomysł wydaje się mieć na względzie przełączanie się między głośnikami. Moje urządzenie oprócz powyższego, może „przerzucać” sygnały na głośniki, które w normalnej pracy nigdy takich sygnałów nie otrzymają. I to jest zasadnicza różnica.

Przykładem są głośniki TM w Atmosie, o których już pisałem. Mogą one odtworzyć sygnał TS Auro, jako podwójny VOG, ale również mogą zostać zasilone sygnałem TF Atmosa. Akurat ten pomysł, nie jest moim, lecz zaczerpniętym z AVSForum. I takie „patenty” i potrzeby ludzie chcą mieć. A po co? Ja już znalazłem dla niego kilka kombinacji.

A wracając do moich prac. No cóż. Pierwsze urządzenie utknęło na sitoduku, więc pozostaje mi czekać. Lecz to nie znaczy, że nic się nie dzieje.
Jak wiadomo, równolegle z tym projektem, od dłuższego czasu pracujemy nad tzw. „super splitterem”. Droga przez mękę. Koncepcji i rozwiązań było tyle, że powstałoby kilka różnych urządzeń. Ale to już mamy za sobą. W każdym bądź razie efekt jest taki, że w tej chwili dokumentacja znajduje się w firmie, która wykona dla nie kilka PCB.

Korzystając z okazji, słów kilka na temat samego „sp”. Oczywiście nie za dużo ;-)
Poszliśmy na całość, nie ograniczając się. Wszak ma to być jedno, uniwersalne urządzenie.
Sercem całego urządzenia jest PCB, które wielkością zbliżone jest do formatu A3. A to dlatego, że musiało znaleźć się na nim miejsce na zasilanie, jak również i przede wszystkim możliwość posadowienia 21 przekaźników, bo taka była potrzeba. Daje nam to możliwość sterowania 14oma głośnikami górnymi/wysokości, co w rezultacie umożliwia uzyskanie 39ciu kombinacji konfiguracyjnych głośników - 25 dla Auro i 14 dla Atmosa. Oczywistym jest, że ich liczba zależna będzie od urządzenia dekodującego (np. amplitunera), jak również od ilości zainstalowanych głośników.

Krzysztof wiem, że śledzisz ten temat i jesteś nim zainteresowany dlatego w twoim przypadku (dysponujesz 4ema głośnikami), masz dobrą pozycję wyjściową dla Auro, jeśli chciałbyś je użytkować. Oczywiście możesz pozostać na 4ech głośnikach, albo dołożyć od jednego do kilku, w zależności od potrzeb, co w rezultacie może dać do kilku kombinacji/układów. To tak w skrócie, bez szczegółów.

PS Powiem Ci, że ja również zbierałem szczękę z podłogi, kiedy brat przedstawił mi prezentację i możliwości programu sterującego splittera.
 
Do góry