Auro-3D.

lolo2

Well-known member
Bez reklam
No niestety, moj niedoscigniony wzor atmosa upadl :) hehe.

Ale i tak ma dwa ampli:
"Of course NOW i have the best solution: a 8500+7200 combo for a correct 9.1.6 setup"
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
:) No cóż Kolego, nic nie trwa wiecznie. Cały czas ewoluujemy. ;)
Gość "wyciąga" znacznie więcej niż 9.1.6 ;) (sygnatura), a o czym wcześniej wspomniałem.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Coś nie widać, zapowiadanej przez D&M wiosennej aktualizacji renderem DTS Virtual:X.

A póki co, w oczekiwaniu na niego, charakterystyka X4400H na chwilę obecną w kontekście naszej dyskusji o krosowaniu kodeków.

Kodeki, rendery i ich kombinacje, w zależności od sygnału wejściowego.
MOVIE SOUND
DTS:X MSTR
DTS Neural:X
DTS-HD MSTR
DTS-HD HI RES
DTS-HD + Neural:X
DTS-HD + Dolby Surround
DTS + Neural:X
DTS + Dolby Surround
DTS Surround
Dolby Atmos/Surround
Dolby True-HD
Dolby True-HD + Neural:X
Dolby Digital
Dolby Digital + Dolby Surround
Dolby Digital + Neural:X
Dolby Digital Plus
Dolby Digital Plus + Neural:X
Dolby Surround
Auro-3D
Auro-2D Surround
Stereo
Multi Ch In
Multi In + Dolby Surround
Multi In + Neural:X
Multi Ch Stereo
Mono Movie
Virtual

MUSIC SOUND
Stereo
Multi Ch Stereo
Rock Arena
Jazz Club
Matrix
Virtual

GAME SOUND
Stereo
Multi Ch Stereo
Video Game
Virtual
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
W poszukiwaniu natchnienia, w pracach nad swoimi rozwiązaniami, natknąłem się na coś takiego.
Piękna rzecz. ;)

 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Lekki zastój w temacie. Dlatego skrobnę coś niecoś, żeby nie myślano, że nic się nie dzieje.
Co prawda za kulisowo, ale jednak.

Nie wiem, czy jeszcze interesuje to kogokolwiek, ale może ktoś z tego skorzysta.
Pewnie znajdą się i tacy, którzy uznają to za szaleństwo. Lecz, jak to mówią, w każdym szaleństwie jest metoda.

To, co opracowałem teraz, jest konsekwencją oraz rozwojem idei i pomysłu Kolegi @bomarek, a co odbywa się przy jego udziale i nadzorze. Gdy pobłądzę, „wyprostowuje” mnie. Jest to również kolejne, nieco bardziej wyrafinowane rozwiązanie na fizyczne połączenie Auro i Atmosa. Bo myślę, jestem wręcz przekonany, że nie będzie takiego fabrycznego „wynalazku”; czy to jako odrębny splitter, czy też softwar’owego rozwiązania w samym urządzeniu, jak np. amplituner. No owszem, X8500H to potrafi. Tyle tylko, że to ani Auro, ani Atmos, w kontekście konfiguracji. Jak kiedyś pisałem; żadnych kompromisów. Dla tych co mogą i chcą.

Wraz z pomysłem na splitter, powstał również zamysł i koncepcja na końcówkę mocy, która byłaby uzupełnieniem i partnerem dla Denona X8500H, jak i dla każdego innego urządzenia.

Zagadnienia te ogólnie są dość proste i nie ma tu żadnej filozofii. Tyle tylko, że trzeba poświęcić temu trochę czasu i wysiłku, przy ich realizacji.

Dla przypomnienia.
Ogólne zależności między kanałami Auro, a Atmos.



Poniższe diagramy przedstawiają najważniejsze założenia i zastosowania, bez wdawania się w szczegóły, bo dużo trzeba by pisać.
A jak można się przekonać, jest trochę możliwości pomimo tego, że nie uwzględniłem kanałów RH. Mnie chodziło wyłącznie o wykorzystanie konfiguracji „czystego” Atmosa i Auro.



Splitter.
W przeciwieństwie do pierwowzoru (4 przekaźniki), jest on rozbudowany o dwa dodatkowe. Lecz w tym przypadku (X8500H), to nie dziwi.
Rozbudowana jest również sekcja zasilania, ponieważ w zależności od potrzeb, daje nam to różne możliwości zastosowań i rozwiązań.



Końcówka mocy.
Tutaj są dwa rozwiązania.
Pierwsze, to standardowe, klasyczne urządzenie wielokanałowe.



Drugie, to to samo urządzenie, lecz z dodaną funkcjonalnością splittera.



O ile są dwie wersje tyłu urządzenia, to co do frontu, to jest tutaj kilka koncepcji, zależnych od wybranego rozwiązania.
Może to wyglądać np. tak.



I tyle. Mam nadzieję, że chociaż trochę zainteresowałem i dostarczyłem tematów do przemyśleń. :)

PS Właśnie miałem aktualizację X4400H. Co ciekawe, były one dwie - jedna, po drugiej. Lecz niestety, nie dotyczyły DTS Virtual:X.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
He he, sam nie dałbym rady. Ale mając wsparcie w Koledze @bomarek, nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko da się zrobić. Niesamowity Gość. :)
On sam teraz jest bardzo zajęty. Właśnie kończy swój kolejny, flagowy produkt – tym razem, jest to klon wzmacniacza Accuphase (2x300W). Już działa i słuchałem go. Szkoda, że nie mam jego zdjęć. Zdziwilibyście się, co można w domowym zaciszu. ;)
Co do mojego pomysłu, to mam takie zapędy. Bo mając X8500H i taką końcówkę, to długo, długo nic. Lecz na początek, chciałbym wykonać sam splitter. Zawsze będzie można wykorzystać go we wzmacniaczu. Ogólnie koncepcja na końcówkę już jest, co do części i podzespołów. Generalnie klasa D, po 200 W na kanał (15 kanałów), porządny zasilacz impulsowy z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście wszystko pod nadzorem Marka. Ale zanim końcówka, to najpierw będę musiał stać się posiadaczem X8500H i wtedy się zobaczy. Bo z tego co czytałem, to ponoć „wyrabia” się on mocowo na swoim trafie. A jak będzie? Czas pokaże. :)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Nowy_Denon2.png
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Zdaje się, że firma Dolby na dobre się zbiesiła, lub dostrzegła dla siebie jakieś zagrożenie.

Otóż, na jednym z zagranicznych for znalazłem informację jakoby Dolby, rozesłało do producentów urządzeń „nakaz” zaprzestania możliwości krosowania/upmiksów ścieżek Dolby (bitstream) przez inne kodeki. Chodzi tu oczywiście o DTS i Auro. Miałoby to wejść w życie od 2019 r, wraz z nowymi produktami. A nawet ma to dotyczyć urządzeń wyprodukowanych w tym roku. Zapewne na zasadzie jakiegoś update’u.

Ale jak kiedyś pisaliśmy, można to „obejść” (póki co), zamieniając takie ścieżki na PCM/LPCM. Jeśli komuś byłoby to potrzebne.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Po wielu analizach, poprawkach, zmianach koncepcji, a było ich trochę, światło dzienne ujrzał wcielony w życie poniższy projekt. Przy okazji. Nie sposób nie podziękować mojemu dobremu Koledze @bomarek, od zawsze służącego dobrą radą, pomocą i osobistym zaangażowaniem. Bo tak naprawdę to On wymyśla, w jaki sposób zrealizować moje niektóre (szalone) pomysły. Co do samego splitera, to nie ma chyba potrzeby opisywania go. Myślę, że wszystko jest jasne – po tylu postach z tym związanych.





A tak miałoby to wyglądać.



Istotne jest to, że mogą wykorzystywać go również osoby użytkujące starsze urządzenia z 4ema głośnikami górnymi i sufitowymi - 4/4, a nie tylko posiadacze X8500 (6/6). Dodatkowo, istnieje możliwość mieszania głośników. Urządzenie to przeznaczone jest dla tych osób, które będą chciały mieć dwie bezkompromisowe i niezależne konfiguracje głośnikowe - Auro i Atmos, gdyż taki był zamysł i cel jego powstania.
Natomiast czym innym byłoby/będzie? powstanie następcy 8500, który już sam w sobie mógłby mieć powyższą funkcję splitera. A jest to jak najbardziej możliwe i wszystko pozostaje w rękach producentów.
Jak widać, wszystkie moje poczynania nie skupiają się tylko i wyłącznie na Auro, lecz próbuję ogarnąć temat całościowo, z korzyścią i na pożytek wszystkich zainteresowanych.

Od czasu do czasu, przeszukuję zagraniczne fora w poszukiwaniu informacji na temat X8500. Z tego co czytam, tam też kombinują jak go wykorzystywać. Np. chciano, by głośniki TM używać jako VOG, co dla nas nie jest czymś nowym, bo debatowaliśmy swego czasu o tym, opierając się na własnym, autorskim rozwiązaniu. Niektórzy są wręcz zbulwersowani, że nie mogą tego zrobić na 8500. Póki co jest, jak jest. Lecz kto wie, co może się wydarzyć? Są i tacy, którzy wybiegają w przyszłość wietrząc już jego następcę i nadając mu nawet oznaczenie - 9600. ;-)

Właśnie. Przyszłość. Wiadomym jest, że rozwiązania z topowych urządzeń z czasem pojawią się w niższych modelach. Kwestia - kiedy? W kontekście 8500 są głosy, powiedziałbym raczej pobożne życzenia, że miałoby to mieć miejsce już w serii …600. Mnie osobiście interesuje kanał CH w Auro. Już dawno pisałem, że tego mi właśnie brakuje. Dlatego też, nie rwę się z zakupem X8500, bo może jednak…

Jak już wiadomo, „podrzucam” swoje pomysły i projekty do Auro Tech, a Ci z kolei odsyłają… wiadomo gdzie. Może nawet ktoś się pod nimi podpisuje? W każdym razie, niektóre z nich znacie z forum, jak choćby „poprawiony” 8500. Ale jest też i nowa wersja końcówki mocy ze spliterem. Zapewne projekty te leżą na biurkach inżynierów Denona zastanawiając się; co za „wariat” to wymyśla? ;-) Z drugiej zaś strony, jest to bodziec do dalszej ekspansji i nowatorstwa na rynku dla D&M powodując, że będą one jedynymi w swoim rodzaju ze względu na połączenie Auro i Atmosa. A czy zostaną wykorzystane/wdrożone? Przekonamy się. Wystarczy śledzić rynek, co w tym wypadku nie będzie trudne, gdyż ogranicza się on jedynie do Denona i Marantza. Może nieskromnie to zabrzmi, ale jakby nie patrzeć, przez mój upór i konsekwencje powstał X8500H. Chociaż, moje założenia były nieco inne.

Odnośnie mojego poprzedniego postu o reakcji Dolby to ciekawe, w czym Dolby upatruje problemu? Jedyne, co przychodzi mi do głowy to to, aby użytkownikom Auro uprzykrzyć życie i uniemożliwić odtwarzanie Atmosa przez Auro. No bo co innego? Chcesz Atmosa? Używaj Atmosa. Niby logiczne. Czyżby Dolby poczuło się zagrożone przez Auro? Znając stan rzeczy, trochę to niedorzeczne.
Tak sobie pomyślałem, że Dolby może to rozegrać jeszcze inaczej. Można „dogadać” się z producentami procesorów. Wystarczy, aby procesor rozpoznawał ścieżkę kodeka i porównywał ją z aktualnie używanym kodekiem. Brzmi jak SF? Nie koniecznie. Zasada Cinavii – niezgodność = brak dźwięku. I koniec pieśni. Tak więc, mamy chyba cichą wojnę. No, ale nie ma co się dziwić. Każdy dba o własny interes.
W tej sytuacji kto wie, czy „poprawiony” 8500 (czyt. następca), jeśli się pojawi w tej formie jaką zaproponowałem, nie będzie „prztyczkiem” w nos dla Dolby. Wszak dysponując dwoma, niezależnymi konfiguracjami głośników/kodeków, będzie możliwość odtwarzania obu formatów, bez żadnych ograniczeń.

Na koniec naszła mnie taka refleksja, czy pisać tutaj jeszcze cokolwiek. Wydaje mi się, że nie bardzo jest o czym. O swoich pomysłach? Przemyśleniach? Kogo to interesuje? Temat okrzepł. Nic się nie dzieje. Z drugiej strony wygląda to też tak, że całe to moje pisanie teraz nadało temu tematowi formę bloga, niczym pisanie do szuflady, przez co głupio to wygląda. Więc chyba już czas dać sobie spokój, zamknąć ten rozdział i robić swoje. Ku swojej satysfakcji i ku radości/zadowoleniu ewentualnych przyszłych użytkowników owych „wynalazków”.

Ku chwale Auro!

Jeszcze Auro nie zginęło, póki ja wciąż żyję… ;-)
Parafrazując pewną pieśń.

PS A propos. Ciekawe, czy ktokolwiek z deklarujący chęć zakupu X8500H dokonał tego. Bo jakoś ni widu, ni słychu.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie planujesz zrobic kilku sztuk? Na pewno miałbyś zbyt. Ja na pewno bym przytulił ;)Jestescie pionierami na skalę światową! ;) Opatentujcie to.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Na wstępie, chcę podziękować w imieniu własnym i Kolegi Marka, za słowa uznania.

Kolego Krzysztofie. Wyczułeś temat. ;-) Niedawno miałem spotkanie z lepszym towarzystwem ;-) (doktory, profesory), i właśnie padł temat patentów i wynalazków. Powiem Ci, że to droga przez mękę, przez co trzeba przejść. Usłyszałem przykład Polaka, który chciał opatentować nową technologię obróbki metalu, czy jakoś tak. Oczywiście, zainteresowanie, że ho ho! Nawet próbowano „wydębić” wynalazek od twórcy. Suma summarum, w jego przypadku, całość to koszt ok. 2 mln. zł. A jedyna nagroda to… medal na jakichś targach w Hiszpanii. I tyle z tego miał.

Jeśli chodzi o ewentualną produkcję, to mnie zaskoczyłeś. Nie myślałem o tym i nie brałem tego pod uwagę. Musiałbym to skonsultować z Kolegą Markiem. ;-) Ale jeśli nawet, to nie widzę zbytu na coś takiego. Ilu chętnych byłoby na używanie więcej niż jednego formatu (konfiguracji głośników) w KD? No właśnie. A czy Ty, byłbyś skłonny mieć Atmosa i Auro?
Nie wiem, czy pamiętasz, lecz przypomnę.
W przypadku oddzielnego splitera problemem jest kalibracja. Mając dwa systemy, możemy skalibrować tylko jeden z nich. Ale i na to jest sposób. Ten spliter, ma 8 pozycji. Można przeprowadzić kalibrację dla każdej z nich i w zależności jaki układ wybierzemy na przełączniku splitera, wgrywamy odpowiednią kalibrację, którą wcześniej sobie zapisaliśmy. W starszych urządzeniach można robić to po Sieci. W nowszych, jak choćby mój X4400 – po USB. Także, w niektórych przypadkach, byłoby/jest to dość uciążliwe. Oczywiście możemy zostać przy jednej, podstawowej kalibracji i po prostu przełączać się między pozostałymi głośnikami. Lecz z jakim efektem? To już samemu trzeba byłoby ocenić. Tak więc jedynie „poprawiony” przeze mnie (następca) 8500 miałby bezproblemowe działanie splitera, ponieważ wszystkie podłączone pod niego głośniki byłyby kalibrowane za jednym podejściem.

Wracając zaś do funkcjonalności splitera. To napiszę, że chociaż jest on przewidziany do sterowania/przełączania głośników górnych i sufitowych między sobą, to nie znaczy, że nie można użyć go do pracy z innymi głośnikami. Np. przełączając się tylko między głośnikami górnymi w układzie 4/4, pozostaje nam wolna jedna para przekaźników. I co możemy zrobić? A choćby podłączyć pod nią głośniki frontowe z szerokimi frontami i przełączać się między nimi. Jeśli ktoś miałby taki kaprys.

PS Tak z ciekawości pozwolę sobie zapytać, czytając Twoją sygnaturę, gdybyś dysponował takim spliterem, to w jaki sposób chciałbyś go w tym momencie wykorzystać? Czy raczej masz na myśli przyszłość? ;-)
 
Firestorm, wszystko fajnie to zrobiłeś, tylko ilu będzie chętnych do montowania dwóch zestawów głośników, górnych i sufitowych?
Druga sprawa, to uciążliwość przy wygrywaniu osobnych kalibracji.
Niemniej możesz pomyśleć o produkcji na zamówienie, na pewno kilku chętnych się znajdzie. Prędzej w USA niż w Europie.
Trzeba by w ich temacie o auro3d zareklamować produkt.
Pozdrawiam.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
O, nowy głos.

Nie wiem, ile z całego temat Auro Kolega przeczytał, ale te sprawy są wszystkim zainteresowanym dobrze znane.

No cóż. Nie chcę się znów rozpisywać, ale po lekturze tego wątku chcący wykorzystywać taki splitter na pewno zdają sobie sprawę i rozumieją ideę, w jakich okolicznościach i w jaki sposób należy z niego korzystać. Na chwilę obecną jest, jak jest, gdyż inaczej się nie da. Ale wszystko może ulec zmianie, jeżeli inżynierowie D&M, budując następcę X8500, zastosują się do moich ostatnich wskazówek. Wówczas koncepcja splittera może stać się historią, znaną nielicznym, stając się jedynie epizodem przecierającym szlak, ku nowym wyzwaniom.

Jak wiadomo Atmos i Auro (konfig. głośników) nie mogą „działać” razem. Albo Atmos, albo Auro. Nie ma alternatywy. Dlatego też powstał splitter, który fizyczne potrafi połączyć dwa, niezależne układy głośników. Czegoś takiego nie potrafi X8500H. Zresztą, nie ma takiego urządzenia. A takie były założenia, gdy go wymyślałem.
Co do splittera, to gdy go przeanalizowałem stwierdziłem, że dodatkowo daje on możliwość miksowania głośników górnych Auro i Atmosa dając tym samym niekonwencjonalne kombinacje układów głośników, które dla niektórych mogłyby się okazać znacznie lepszym rozwiązaniem, również tym sonicznym, niż standardowe układy Auro, czy Atmos. Lecz inżynierowie poszli na skróty i dalej jest to, co do tej pory. Nic się nie zmieniło. Oczywiście jest fajnie, mamy pełne kinowe Auro do 13.2 i Atmosa do 7.2.6 – X8500. Cóż chcieć więcej? Mamy wybór. Tyle tylko, że dlaczego użytkownicy Auro, nie mieliby użytkować również Atmosa, mając odpowiedniego Denona lub Marantza? I nie mam tu na myśli jednej, „uniwersalnej” konfiguracji głośników, gdyż to potrafi każdy Denon i Marantz z Auro, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Nastawieni na Atmosa mogą przebierać w urządzeniach innych producentów, bez potrzeby „dopłacania” do Auro wiedząc, że i tak nie będą chcieli z niego korzystać. Chociaż wiem, że są użytkownicy Denonów z Auro, a jednak „użytkują” Atmosa.

Ale to wszystko dla tych którzy chcą i mogą. Nikt nikogo do niczego nie zmusza.

Co do USA, to zgadzam się. Tam, „łykają” wszystko. Gdybym znał j. angielski, to pewnie napisałbym na którymś z tamtejszych for, pokazując im moje uprzedzające rynek wizje, a zainteresowanym polecił tenże rynek bacznie obserwować.
 
Ostatnia edycja:
Do góry