Auro-3D.

lolo2

Well-known member
Bez reklam
I o to mi wlasnie chodzilo... czyli atmos "prawdziwy" jest w 7.1.2 a kazde powiekszanie to "sztuczne" klonowanie. Szczerze az nie chce mi sie wiezyc ze 4 sufitowce sa "zmatrixowane" bo demowki helikoptera sa pierwsza klasa nie ma slychac szumow w pozostalych glosnikach.
 

Rafal7

Banned
A nie można tego tak wykombinować aby Denon zasilał maksymalna liczbę kolumn ze swoich końcówek dla Atmosa, a po PRE do Onkyo pod analogowe wejścia 7.1.
Gdzie pod onkyo była by reszta kolumn dla Auro a pod Denonem wspólne 5.1 i Atmos?
 

bubafat

Active member
Bez reklam
I o to mi wlasnie chodzilo... czyli atmos "prawdziwy" jest w 7.1.2 a kazde powiekszanie to "sztuczne" klonowanie. Szczerze az nie chce mi sie wiezyc ze 4 sufitowce sa "zmatrixowane" bo demowki helikoptera sa pierwsza klasa nie ma slychac szumow w pozostalych glosnikach.

Mozesz wierzyc w co chcesz. W rozdajacego prezenty dziadka w czerwonym ubranku, albo cudowna moc ozdrawiajaca dzieki dotknieciu. Ale to co napisalem powyzej to potwierdzony wielokrotnie tutaj fakt. Wszystko jest dostatecznie dobrze wyjasnione w materialach zrodlowych, linkowanych tutaj przez ostatnie 2-3 lata. Wystarczy poszukac.
Natomiast "matrix", to nie jest prawidlowe okreslenie zasady processingu z jaka mamy do czynienia w przypadku Dolby Atmos, ale uzywam go z pelna swiadomoscia, bo najtrafniej przemawia do wyobrazni zainteresowanego. Istnieja 2 kanaly sufitowe. Kropka.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
A nie można tego tak wykombinować aby Denon zasilał maksymalna liczbę kolumn ze swoich końcówek dla Atmosa, a po PRE do Onkyo pod analogowe wejścia 7.1.
Gdzie pod onkyo była by reszta kolumn dla Auro a pod Denonem wspólne 5.1 i Atmos?


Nie można bo żaden amplituner "domowy" nie przetwarza dźwięku 9.4.12. czy 13.4.12

W linku poniżej, w pierwszym poście.
My 11.4.12 "Franken-Atmos" living room. - AVS Forum | Home Theater Discussions And Reviews

Masz system o którym rozmawiamy, i są zdjęcia ile głośników, następnie jak są podłączone amplitunery a następnie jak są podłączone głośniki do każdego amplitunera.

So basically the 7200 plays 9.1.0, while the 5200 plays 0.0.4(heights).
And 6200 plays 5.0.4(Wide/Sur1+Sur2/Rear+Tops).

Denon 7200 gra 9.1.0 i pod to jest skalibrowany.
Denon 5200 obsługuje tylko cztery górne głośniki Auro - ale głośniki auro są kompatybilne z systemem atmos.
Denon 6200 podłączone ma 4 górne głośniki atmosowe oraz (to dla mnie dziwne) 4 głośniki surround ale rozmieszone w innych kątach niż tez z denona 7200) oraz jeden głośnik centralny wysoki.

A Yamaha robi za końcówkę mocy dla tych głośników, które do amplitunerów Denona muszą być podłączane po Pre-Out.

Pomysł, fajny i ciekawy teoretycznie wszystko zgodne z systemem Atmos, ale dla mnie to na razie przesada. Nie miałbym gdzie tych głośników powiesić. Już teraz u mnie górny z atmosa jest za blisko od surround back. A jakbym miał pomiędzy nie wcisną jeszcze Tylni wysoki (Auro) to już wyszłoby masło maślane.

Mozesz wierzyc w co chcesz. W rozdajacego prezenty dziadka w czerwonym ubranku,

Nie pieprz głupot, na własne oczy widziałem jak dziadek w czerwonym ubranku rozdawał prezenty.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @lolo2, jakoś przeoczyłem Twoje zapytanie, odnośnie mojego „inwentarza”.
Już wcześniej zasygnalizowałem, że będzie zmiana. No niestety, rozstałem się z SR7010. Jednocześnie nadarzyła się okazja, że wymieniłem też i suba. Lecz, tak czy inaczej i tak mam dwa amplitunery - gratisowy to Onkyo TX-SR805, kompletny i w znakomitym stanie, którego poprzedni właściciel chciał… zutylizować. Więc można by pobawić się i sprawdzić niektóre tezy. Ale problemem jest tu odpowiednia ilość głośników. Lecz w moim przypadku (Auro 10.1), jak wcześniej pisałem, oba ampli miałyby co robić.
A co do „My 11.4.12 "Franken-Atmos" living room” to jak dla mnie, bezsens. Nie rozumiem tej idei. Można w nieskończoność łączyć kaskadowo amplitunery i mnożyć/dublować kanały. Tylko czemu miałoby to służyć?
Lecz jeżeli komuś naprawdę zależy, aby posiadać jednocześnie prawdziwego i czystego Atmosa i Auro, przy minimalistycznych nakładach, to wystarczy „zaledwie” 13 głośników (5.1 w podstawie - VoG opcjonalnie) + woofer. A załatwia to wszystko prosty spliter Kolegi @bomarek. Oczywiście trzeba pamiętać o kalibracji.
Czy to naprawdę aż tak skomplikowane i trudne na tle „Franken-Atmosa”? Nie mówiąc o kosztach.
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
A jaki byl sens wymiany sr7010 na denona 4400 w twoim wypadku? Czym sie kierowales?
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
A jaki byl sens wymiany sr7010 na denona 4400 w twoim wypadku? Czym sie kierowales?
Hmm, żeby nie było, nie mam nic do Marantza. Bardzo dobry sprzęt. Po prostu. Kolega pozbywał się Onkyo (uznał, że jest uszkodzony - był w błędzie) i szukał jego następcy, jak również woofera (i chyba bardziej na nim mi zależało), który mu się spalił. Tak więc, nadarzyła się okazja, którą postanowiłem wykorzystać. A wybór nie był łatwy. W grę wchodził również SR7012. Lecz, co tu dużo kryć. M.in. względy ekonomiczne (niewiele dołożyłem i dzięki temu wymieniłem woofera) przeważyły na korzyść Denona zważywszy też na to, że jak można się przekonać, to praktycznie takie same konstrukcje co oczywiście nie znaczy, że będą brzmieć tak samo. Istotne było dla mnie zapisywanie i wgrywanie konfiguracji przez USB – po Sieci, bardzo mnie to irytowało. Poza tym pamiętam, jak moje MA RX2 bardzo dobrze zgrywały się z AVR-4311. Teraz brzmienie przypomina mi to, które znałem.
Jest zwyczajnie lepszy.:D
To też. ;) :D
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Po kilku dniach użytkowania, mogę podzielić się wrażeniami z użytkowania X4400H, odnośnie porównań do SR7010.
W sumie, to nie ma ich zbyt wiele. Ale. Pierwsze, co „rzuca się w uszy”, to cichsza praca przekaźników przełączających kolumny głośnikowe. W SR były głośniejsze. Denon, nieznacznie mocniej się grzeje. Wygląda też na to, że i Audyssey kalibruje jakby lepiej. Kwestia raczej aplikacji, niż urządzenia.Tak myślę. I najistotniejsze – zapis konfiguracyjny. Marantz mógł to robić jedynie przez Sieć i trwało to po ok 10 min. - zgranie/wgranie. Denon robi to przez USB. Producent podaje, że trwa to ok 1nej minuty. Ale coś mi nie pasowało. Czas, zmierzony przeze mnie, to 29 sekund. Kto wie, może niebawem będziemy mogli robić to w locie, na wzór banków pamięci, jak w Pionierze. I byłaby to świetna sprawa przy koncepcji Auro/Atmos.
 
Ostatnia edycja:

Gregmo

Member
Auro na konfiguracji atmos

Panowie spróbował w końcu ktoś odpalić auro na konfiguracji Atmos czyi 4 głosniki w suficie ( poprostu oszukać amplituner i podać ze sa zabudwane na ścianie) i jak to wygląda w odsluchach moze efekt też by nie byl zły zamiast kombinowac z tymi spliterami i dodatkowymi głośnikami ? Moż e auro też będzie dobrze brzmialo na kongfiguracji Atmos prosze o przeprowadzenie takiej próby własnie jestem na etapie zakupu amplitunera
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego, temat jest bardzo prosty. Napisz, na jakim ampli chcesz to zrobić?

A co do spliterra. Jest on nieodzownym elementem wyłącznie w przypadku chęci posiadania dodatkowych głośników sufitowych Atmosa, do konfiguracji Auro, lub odwrotnie. Bo przecież czymś trzeba je przełączać.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Chyba tylko Darek ma możliwość to sprawdzić. Normalnie, to jak ktoś zapłacił za auro3d, to nie po to, żeby głośniki do Atmosa montować.
Dopiero teraz jest auro3d dodawane w pakiecie w nowych amplitunerach. To takich osób z głośnikami do Atmosa i auro3d na pokładzie, może być więcej.
 
Ostatnia edycja:

Gregmo

Member
Auro na konfiguracji atmos

Chyba tylko Darek ma możliwość to sprawdzić. Normalnie, to jak ktoś zapłacił za auro3d, to nie po to, żeby głośniki do Atmosa montować.
Dopiero teraz jest auro3d dodawane w pakiecie w nowych amplitunerach. To takich osób z głośnikami do Atmosa i auro3d na pokładzie, może być więcej.




Moge prośić kolege Darka o wypowiedź w tym temacie . Naprawde uwazam ze 11 glssników na suficie to lekka przesada
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @Gregmo, przeczytaj to, co poniżej i wyciągnij wnioski. Ja mam układ Auro, na którym odtwarzam Atmosa. Tak samo i z takim samym efektem zadziała to w drugą stronę. A na Twoje pytanie raczej nikt nie odpowie, ponieważ My mamy konfiguracje Auro.

Trochę potestowałem i poeksperymentowałem z nowym amplitunerem.

Swego czasu pisałem o „zasadzie trzech”: treść, kodek, konfiguracja, odnośnie KD, dla uzyskania jak najlepszego efektu i jakości. Co do dwóch pierwszych, to nie ma dyskusji. Muszą być one ze sobą zgodne. Jeśli zaś chodzi o konfigurację głośników, to tutaj już nie był bym aż tak rygorystyczny.
Moje KD to Auro. Do tej pory, treści Atmosa odtwarzałem na zasadzie upmixu. Ale teraz, wraz ze zmianą sprzętu, postanowiłem podejść do zagadnienia poważniej. Muszę się przyznać, że do tej chwili podchodziłem do tematu po macoszemu i nigdy nie słuchałem „czystego” Atmosa. Teraz postanowiłem sam przekonać się, jak brzmi. A brzmi fenomenalne. Ale, po kolei.
Nie mam dwóch, oddzielnych konfiguracji - Auro/Atmos. Jest jedna - Auro. Postanowiłem więc zrobić drugą kalibrację, pod Atmosa. Teraz, dzięki USB, zmiana Auro/Atmos nie jest już uciążliwością. Co się okazało? Okazało się, że odgrywanie treści Atmos przez kodek Atmos jest zupełnie czymś innym, niż jego odtwarzanie przez obcy kodek (upmixy). I nawet nie istotne jest to, że nie jest to konfiguracja zgodna ze specyfikacją Atmos. Bo nie o to tu chodzi. Chodzi o to, że dana treść odtwarzana jest przez właściwy kodek, o czym często przypominam. I w tym tkwi sukces. Teraz, treści Atmos nabrały blasku. Wszystko brzmi czyściej, żywiej. Trudno powiedzieć, czy jest to też zasługą samego urządzenia, gdyż nie robiłem czegoś takiego na SR7010, więc nie mam porównania. W każdym bądź razie teraz Atmos brzmi inaczej, lepiej.

Z ciekawości, przeprowadziłem też pewien test. Chodziło o uniknięcie podwójnej kalibracji - Auro/Atmos. Skalibrowane mam Auro. Więc wymyśliłem coś takiego. W menu amplitunera przestawiłem głośniki górne Auro, na sufitowe Atmosa. Oczywiście, parametry kalibracyjne takie jak: głośności, odcięcia i odległości, zostały zresetowane. Teraz, te brakujące parametry, które wcześniej sobie zapisałem, wpisałem ręcznie. Przecież sam układ głośników nie uległ zmianie. Były w tych samych miejscach. Oczywiście nie możemy wpłynąć na wszystkie parametry, jak choćby pomiary akustyki pomieszczenia, których nawet nie możemy podejrzeć, a co dopiero je zmienić. Nie robiłem porównań ze skalibrowanym układem, więc nie wiem, jak duże były by różnice i odstępstwa. Lecz w ogólnym rozrachunku, zagrało to naprawdę nieźle.
 

Gregmo

Member
Auro na konfiguracji atmos

dlatego tak drąze temat bo poprostu mogę tylko zabudować 6 glosnikow suficie zgodnie z konfiguracja atmos ( mam akurat podwieszany sufit ) a chcialbym doswiadczyć tez auro stąd moje pytanie czy ktos słuchal auro 3 d na konfiguracji glosników atmos jest eszcztylko jedna opcja glosniki elektrycznie pozycjnowane z Kefa do auro pytanie czy taki kąt otwarcia będzie odpowiedni;

https://hifi24.pl/kef-ci3-80qt.html
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem czy wiesz, ale Atmos używa 4rech głośników na suficie. Rysunki przedstawiają 6, ale to sugeruje jedynie ich umiejscowienie. Tak więc, 6 głośników na suficie mija się z celem. Oczywiście jeśli nie będzie to AVC-X8500H. Bo jak widać, to już zupełnie inna generacja urządzeń.
 
Do góry