Auro-3D.

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Od dłuższego czasu wstrzymywałem się z pisaniem o tym. Przede wszystkim dlatego, aby nikomu niczego nie sugerować, szczególnie w przypadku opinii ewentualnych nowych użytkowników Auro i ich świeżym spojrzeniu. Lecz stwierdziłem, że nie ma na co liczyć.

Zapewne 99% z Was, to zatwardziali kinomaniacy, co zresztą wydaje się być oczywiste, czytając Wasze posty w różnych tematach. I zapewne na palcach jednej ręki można policzyć osoby, takie jak ja, które wyżej przedkładają i cenią sobie odtwarzanie treści muzycznych, przede wszystkim koncertów, od filmowych. Z pewnością wynika to też z osobistych preferencji i upodobań, jak w moim przypadku. Przechodząc do sedna.
W rozmowach, czy z korespondencji z innymi użytkownikami Auro okazuje się, że doszliśmy do takich samych, co istotne, niezależnych wniosków. Zainteresowani uznali i zwrócili uwagę na to, że Auro wypada zdecydowanie najlepiej, w kontekście odtwarzania treści muzycznych, niż konkurenci. Odsłuchując różnego rodzaju muzykę i porównując jej odbiór przez pryzmat innych kodeków, dźwięk z Auro okazał się być bardziej plastyczny, cieplejszy i miękki, przez co znacznie przyjemniejszy w odbiorze. Natomiast co do filmów, to jeśli mam być szczery, co również jest nie tylko moim odczuciem, nie widzę, a właściwie nie słyszę tu druzgocących różnic. Dla mnie, to praktycznie to samo. Być może wynika to ze specyfiki samego materiału bo, jak nieraz pisałem, film a muzyka, to zupełnie różne światy. Zresztą, chyba każdy zainteresowany wie, że domeną Auro jest właśnie muzyka i przede wszystkim dla tych treści zostało ono stworzone. Mogę nawet napisać, że co jak co, ale w temacie KD, szczególnie materiałów muzycznych, kodek Auro trafił w moje upodobania.
Powyższe wnioski sformułowane zostały w oparciu o dość bogaty i najróżnorodniejszy repertuar muzyczny, jakim dysponuję.
 

RAF1977

Banned
Jeszcze jedna ciekawostka.
Kolega CBdicX na USA forum będzie testował głośniki dolby enabled, czyli te do odbijania dźwięku od sufitu, jako VOG.
Konsultował to z auro3d i podobno oni też to testowali i że powinno być ok. Z tym, że nie polecają używać tych głośników zamiast górnych ale przy 4rech górnych na ścianach te głośniki DE, mogą zastąpić VOG, oczywiście przy suficie płaskim i twardym (dobrze odbijającym dźwięk).
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Ale to są głośniki do montażu na ścianie nie na suficie. Właśnie do odbijania dźwięku od sufitu. No ja jestem ciekaw jak wyjdą temu koledze próby z tymi głośnikami atmos enabled, jako VOG.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Ależ oczywiście, Rafale. I zdaję sobie z tego sprawę. Wiesz też, że do wielu spraw podchodzę wizjonersko. Lecz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć ich jako sufitowe. To moja wcześniejsza sugestia.
No to teraz Cię dobiję. Mało tego. Uważam również, że znakomicie nadawały by się jako głośniki wysokości w Auro. Tyle tylko, że „zatopione” w suficie zamiast klasycznych kolumn, wieszanych na ścianach, ale…
Jedyną wadą tego typu konstrukcji jest to, że to głośniki "na raz". Bez możliwości ewentualnych późniejszych zmian, w stosunku do konstrukcji na uchwytach.

Nie wiem, jak to wygląda konstrukcyjnie, ale idealnie było by, aby ścianka z głośnikami była ruchoma i miała możliwość zmiany kąta (istotne w Auro, stąd wcześniejsze "ale..."), w stosunku do słuchacza. A wtedy ściana/sufit, nie miało by to znaczenia. Bynajmniej, ja bym to tak zaprojektował. I to byłoby genialne.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Ja bym takich głośników nie dał do odsłuchu bezpośredniego, ponieważ one posiadają (powinny posiadać) filtr, który zmienia ich charakterystykę aby zapewnić jak najlepsze efekty po odbiciu dźwięku a nie w odsłuchu bezpośrednim.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Przepraszam. Zapomniałem dopisać, że chodzi o wariant z ruchomą ścianką, na której są głośniki. Ale raczej czegoś takiego nie ma.
 
Ostatnia edycja:

*Krzysiek*

New member
Witam

Czytalem wiele pozytywnych opini na temat Auro 3D dla materialow natywnych jak i jako rozszerzenie dla materialu Dolby Digital 5.1.Sam jednak nie mialem mozliwosci odsluchu na wlasne ucho jak brzmi Auro 3D.Jako ze na codzien ogladam filmy z platwormy Sky ,ktora nadaje wszystkie materialy w Dolby Digital 5.1 lub tez w Dolby Digital 5.1+ pomyslalem ze za pomoca przelacznika do kolumn "wzbogace" moja konfiguracje Atmos 5.1.4 do Auro 3D. Nie chce tez tracic konfiguracji Dolby Atmos ,jako ze wszystkie filmy ktore wychodza z sciezka Atmos zakupuje na plytach blu-rey i z natywnych materialow jestem zadowolony. Natomiast Dolby Digital / Dts 5.1 rozszerzone za pomoca kodekow DD Surround lub DTS Neural:X w konfiguracji Dolby Atmos z 4 glosnikami na suficie brzmi moim zdaniem nie zabardzo. Dlatego mysle ze z kodeka Auro 3D bede bardziej zadowolony. Wymyslilem to sobie tak ze konfiguracje Atmos jak i Auro 3D bedzie zgrana na Twardy dysk i na co dzien bede sluchal w natywnym 5.1 lub w 5.1 plus kodek Auro 3d . Jak wpadnie mi w rece material Atmos przelacznikiem przelanczam kolumny wgrywam configuracje atmos i gotowe :-D
Czy tak to prosto da sie i czy to sie oplaci ?. Czy waszym zdaniem Auro 3D brzmi dobrze z materialami DD 5.1 ? .Moj Marantz nie ma kodeka Auro, musze go jeszcze zakupic.

Mialo by to wygladac tak

zestaw_1.jpg



___________________________________________________________________________________
Konfiguracja Dolby Atmos
zestaw_Dolby_Atmos.jpg


____________________________________________________________________________________
Po przelaczeniu przelacznikiem konfiguracja Auro 3D


zestaw_Auro_3_D.jpg

___________________________________________________________________________________
zastanawiam sie tez jeszcze czy dalo by rade tez za pomoca przelacznika ,srodkowe kolumny sufitowe polaczyc jako jedna kolumne Mono i zeby byly one wtedy jako Glos Boga . Ale to jest jeszcze kwestia przemyslenia i zastanowienia czy to ma w ogule jakis sens.

zestaw_Auro_3_D_glos_boga.jpg


W sumie bedzie na suficie/scianie 6 kolumn Heco 200F. Pozostaje jeszcze kwestia tylnych kolumn Atmosowych . Nie wiem czy je zostawic tak jak sa przykrecone do sufitu ,czy jednak dac je na sciane dla rzeczywistej konfiguracji Auro.
Dni coraz krótsze zimno mozna cos pokombinowac :)

Co o tym myslicie ?

Sorrki za brak polskich liter ,ale firefox nie chce mi ich jakos wstawic.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Krzysztof, powiem Ci, że pojechałeś. Fajne pomysły. Lecz nie chcę gasić Twojego entuzjazmu. Bo gdy zaczniesz wnikać i drążyć temat przekonasz się, że sprawa nie jest taka prosta i oczywista, aby niepowiedzieć, że wręcz niewykonalna. Bo też mam swoje przemyślenia.
Teraz jestem w pracy i nie bardzo mogę pisać. A uwierz mi, było by o czym.
 

RAF1977

Banned
Chętnie poczytam.
Krzysztof, no próbuj, coś się będzie działo w temacie auro3d.

Ps. Firestorm7, ten co miał te głośniki Atmos enabled zakładać jako VOG, czeka na nie jeszcze. Dopiero w grudniu będą dostępne, takie które pasują wizualnie do jego frontów (magnat czy coś).
 
Ostatnia edycja:

*Krzysiek*

New member
Juz mam wszystko zamówione :) ,wiec jeżeli przesyłki dojdą do końca tygodnia to w sobotę wieczorem może już dam coś znać. Czy poszło wszystko po mojej myśli czy tez nie.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Rafale rozumiem, że będziesz śledził temat. To jakby co, napisz o efektach tego eksperymentu.

Krzysztof, ciekaw jestem co wymyślisz i jak to zrealizujesz.
Nie chcę Ci też mieszać w głowie bo jak widzę, podjąłeś już decyzję i klamka zapadła. Ale może do czegoś Ci się to przyda.
To kilka z propozycji. Jest ich więcej. Głośnik VoG jest opcjonalny. Ale tutaj za podstawę posłużyła konfiguracja Atmosa, na której Ci zależy.
Pomijam tu szczegółowe opisy gdyż mam nadzieję, że wszystko jest jasne i zrozumiałe.





 
Ostatnia edycja:

*Krzysiek*

New member
To rozwiązanie na początek.

image.jpg




Jeżeli będę zadowolony z Auro 3D wtedy będę się zastanawiał nad dalsza rozbudowa. Moze nawet zakupie jeszcze dwa głośniki. Tak żeby były 4 sufitowe dla Atmosa tak jak mam teraz i 4 w konfiguracji Auro 3d.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No właśnie. Twoje ostatnie zdanie jest komentarzem do trzeciego układu.
Jeśli się na niego zdecydujesz, wówczas będziesz miał jednocześnie "czystego" Atmosa i Auro. I to jest właśnie to rozwiązanie, które zaproponowałem dawno temu, a które pozwala na połączenie Atmosa z Auro, bez żadnych kompromisów.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Mała uwaga, odnośnie splitera.
Bez względu na to, czy będzie to konstrukcja mechaniczna, czy elektroniczna, przełączane mają być oba bieguny głośnika/ów. Nie ma wspólnego "-". Co do samego przełącznika (isostatu). W przypadku splitera dla 4ech par głośników (3 układ, 8 sztuk), można to zrobić na jednym, wspólnym przełączniku (isostacie), na zasadzie 4/4 (Atmos/Auro). Jednak ja proponuję zrobić to na dwóch, niezależnych przełącznikach (isostatach) - front-2/2, oraz tył-2/2. Będzie to rozwiązanie bardziej elastyczne, przez co da nam ono możliwość niezależnego sterowania i przełączania się (konfiguracji) między grupami głośników.
 
Do góry