Utrata czerni w panasonicach Seria na 2009

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ciekawe że Panasonic sam potwierdza zmniejszanie się czerni. Nie tylko w USA ale również w Polsce.
Ciekawe również jak się to do spostrzeżeń własnych.

Z testów wynika jednak że plazma 42 G20 - ma podobnie jak 42 X20 mniejszą czerń niż poprzednia seria.
Badania przeprowadzone w tych samych warunkach .
 

pawelx39

New member
U mnie poziom czerni się wacha pomiędzy odstępami czasowymi pracy TV
Ogólnie przez okres 850 h więcej występuje zjawisko mlecznej poświaty na ciemnych tłach obrazu i szarej czerni .Obecnie od około 3 dni mam zadawalającą czerń ( ubrania postaci ,przedmioty ,tło ) wiem że gdy nastąpi zmiana napięcia paramery się znów pogorszą i tak do 3500 h będą te wachania mam nadzieje a potem wszystko się ustabilizuje nie będzie regulacji napięcia i będę się cieszył piękną tłustą czernią ale to tylko taka mała nadzieja Panasonic TX-P50G10 E + platforma N + blu ray Sony BDP-S350
 

airon

New member
Ciekawe że Panasonic sam potwierdza zmniejszanie się czerni. Nie tylko w USA ale również w Polsce.
Ciekawe również jak się to do spostrzeżeń własnych.

Z testów wynika jednak że plazma 42 G20 - ma podobnie jak 42 X20 mniejszą czerń niż poprzednia seria.
Badania przeprowadzone w tych samych warunkach .

Zgadza się. Jeżeli cytuje się jakąś wypowiedź należy zacytować ją całą. Panasonic potwierdza spadek czerni w skutek zmiany napięcia, ale tłumaczy również że z czasem czerń ma wrócić do swojego poziomu lub nabrać nawet większej głębi. I jak na razie nikt nie powiedział jeszcze ze jest to tylko problem wyrobów panasonica, a nie wszystkich producentów ekranów plazmowych.
 

XoR

New member
pewnie wszystkich i pewnie starych plazm też tylko w tych nieszczęśliwych seriach złe czasy są zaprogramowane.

a tak poza tym to ja osobiście chciałbym możliwość regulacji tego napięcia w menu telewizora bo ja jako użytkownik lepiej widzę czy jest to potrzebne czy nie...
 

z3

New member
Bez reklam
Zgadza się. Jeżeli cytuje się jakąś wypowiedź należy zacytować ją całą. Panasonic potwierdza spadek czerni w skutek zmiany napięcia, ale tłumaczy również że z czasem czerń ma wrócić do swojego poziomu lub nabrać nawet większej głębi. I jak na razie nikt nie powiedział jeszcze ze jest to tylko problem wyrobów panasonica, a nie wszystkich producentów ekranów plazmowych.


A to ciekawe co mówisz, bo jakoś użytkownicy lubiący jakość obrazu i mający kolorymetr mówią coś innego, podaj źródło tego cytatu Panas jeśli możesz. Co do innych marek sprawa jest prosta, użytkownicy, którzy używają kolorymetru co jakiś czas na innych markach tego nie zauważyli.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Panasonic potwierdza spadek czerni w skutek zmiany napięcia, ale tłumaczy również że z czasem czerń ma wrócić do swojego poziomu lub nabrać nawet większej głębi.
Ja również jestem ciekaw źródła tej wiadomości. Jeśli udałoby Ci się je podać byłoby super.

Pozdrowienia!
 

airon

New member
Proszę bardzo. Strona 16 tego wątku, pierwszy link od góry Kikiego.
Jako jeden z wielu.
Nie pamiętam już gdzie było to dokładnie opisane , bo zbyt wiele o tym czytałem :)
W każdym bądź razie panas nie zaprzecza i tłumaczy że tak miało być. Że czerń wróci do swojego poziomu a być może jeszcze się pogłębi.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
widocznie źle doczytałeś. Zacytuję Ci badania specjalistyczne:


XoR - napisał
no to mamy odpowiedź na pytanie o docieranie czerni w panasonikach :cry:
takie wykresy nie napawają optymizmem
4ke8w8.png


moje subiektywne odczucie jest takie jednak że TV po włączeniu ma lepszą czerń niż jak pochodzi kilka godzin :shock: także jeśli np. ustawię obraz na ECO zciemnione na minimum czyli ciemność nad ciemnościami i tak pochodzi jakiś czas to czerń jest słaba i dopiero jak pochodzi na maks kontrastu (czyli jak zawsze) to się to poprawia :shock:

jeśli chodzi o długoterminowe użytkowanie to bardziej zauważyłem że obraz jest ogólnie ciemniejszy i mniej "ditheruje" np. na niebie a dokładniej to imho wcześniej jak był jaśniejszy = większy kontrast to bardziej to było widoczne. Duszki po stałych elementach też się zmniejszyły, to samo zielone smugi, ale to raczej z powodu ciemniejszego obrazu. Co do czerni to czarna nigdy nie była taka jakbym chciał :cry:Mój nowy monitor LCD F2380 ma lepszą czerń nawet na 100% jasności choć jest przy tym wyraźnie ciemniejszy.

==========================================================================
slimak - napisał :
Problem czerni w plazmach jest złożony, ponieważ mamy do czynienia z dwoma zjawiskami.

1) W zależności od jasności otoczenia zmienia nam się czułość oka (zmiana wielkości źrenicy).
W zależności czy oglądamy program w nocy w czasie pełni, zachmurzonego nieba, czy po opadach śniegu, jasność otoczenia zmienia się powodując odczucie gorszej/lepszej czerni.
Takie zawahania zadowolenia z czerni mam w S10 na tyle często, że na pewno nie jest to spowodowane zaprogramowanymi skokami jasności.

2) W plazmach z czasem następuje poprawa czerni, niestety w pewnym momencie poprawa staje się tak duża, że telewizor zaczynałby pokazywać tylko czarny obraz. Żeby temu zapobiec, co pewien czas zostaje automatycznie podniesione napięcie (niestety skokowo). I dlatego nasze plazmy tak prezentują swoją czerń.


Symulacja
0 godzin.
bb609d257e294cd1.jpg

xx godzin.
bb609d257e294cd1.jpg

xxx godzin.
bb609d257e294cd1.jpg





Te dwa zjawiska powodują, że określenie czy z czasem „średnia” czerń ulega poprawie lub pogorszeniu jest bardzo trudna do jednoznacznego określenia.

-----------------------------------------

Mój trzyletni PV60 w momencie jak go sprzedawałem miał gorszą czerń niż na początku, ale czy to była czerń zaraz po cyklu automatycznego podniesienia napięcia czy tuż przed :sad: nie jestem wstanie tego określić.


=================================================================

plejak:
icon1.gif
Panasonic nie dość że coraz gorszy to mało trwały.Czerni brak.
Po 5 latach nie bedzie co zbierać.....Jeszcze twierdza ze to normalne .widocznie takie są nowe standardy w Japonii po wyjściu z rynku Pioneera.Po co kupowac plazmy- chyba nie dla czerni?

Nowe plazmy Panasonica z czasem wyblakną?
Od jakiegoś czasu na AVForum toczy się ciekawa dyskusja dotycząca zauważalnego spadku jakości czerni wyświetlanej przez najnowsze telewizory plazmowe Panasonica. Pojawiło się wiele wpisów od użytkowników, którzy narzekają na gorsze parametry swoich odbiorników. Rzecz dotyczy głównie właścicieli modeli z panelami NeoPDP. Jak to zwykle bywa na forach, pojawiło się wiele przeciwstawnych opinii. Wypowiadały się także licznie osoby, które mimo intensywnego korzystania ze swoich HDTV nie zauważyły niczego niepokojącego. W końcu sprawa stała się na tyle głośna, że opinię na temat 'wyblaknięcia' czerni w nowych PDP zabrał sam producent. Wypowiedź niestety nie rozwiewa wątpliwości, a wręcz je pogłębia. Stanowisko Panasonica przedstawia się następująco: 'Aby uzyskać odpowiednią jakość obrazu w naszych telewizorach, najnowsze modele Viera zostały wyposażone w automatyczny mechanizm zmiany napięć w zależności od długości pracy panelu. Niektóre elementy i charakterystyki odbiornika zmieniają się po określonym czasie działania. Dotyczy to wszystkich ekranów (nie tylko Panasonica) jakie dostępne są obecnie na rynku'. Z jednej strony mamy 'oczywiste, oczywistości' - sprzęt się zużywa. Z drugiej mowa jest o jakimś mechanizmie, który wpływa na jakość obrazu (dba o poprawną pracę TV, jednak może także oddziaływać w widoczny sposób na to co widzimy, na parametry). I to właśnie ten fragment rodzi pytania, które na razie pozostają bez odpowiedzi. Firma przyznaje, że panel może pracować inaczej gdy jest nowy, a inaczej gdy upłynie jakiś określony czas (czyli poziom czerni może być lepszy, a potem może ulegać pogorszeniu - nie jest to wykluczone). Oczywiście jest coś takiego jak cykl życia ekranu plazmowego, ale obecnie mówimy o wartościach rzędu 100 000 godzin (czyli nie o to tutaj chodzi). Trzeba pamiętać, że większość klientów kupuje takie telewizory właśnie ze względu na głębię czerni. To jeden z kluczowych aspektów branych pod uwagę podczas świadomego zakupu telewizora. Do tego dochodzi kwestia kalibracji odbiornika - w przypadku wspomnianych automatycznych zmian pracy ekranu cała czasami żmudna procedura musiałaby być powtarzana od nowa. Pozostaje jeszcze jedna kwestia - jak często, czy po ilu godzinach wyświetlania obrazu dokonywane są modyfikacje parametrów pracy? Oczywiście najważniejsze pytanie jest jedno - czy i jaki to ma wpływ na jakość? Redaktor David Katzmeier z CNet, który wielokrotnie testował i przyznawał doskonałe noty odbiornikom PDP Panasonica, powiedział bez ogródek: 'Nie wiem jak mamy się w takiej sytuacji zachować, nie wiedząc czy świetny obraz po wyjęciu z pudełka pozostanie takim samym po miesiącach, czy nawet paru latach pracy telewizora'. Pozostaje czekać na kolejną oficjalną wypowiedź Panasonica w tej sprawie.

============================================================
motobartcompany - napisał

Od dość dawna na zachodnich forach sprawa jest szerzej opisana. Gdyby to nie był problem na pewno nie było by tyle tematów jak i nie zadowolonych użytkowników.
Masz 5 lat gwary super, ale wytłumacz mi jak udowodnisz serwisowi, że TV ma gorszą czerń niż kiedyś gdy był jeszcze dziewiczy?

Zawartość czerni w czerni jak to ty nazwałeś jest bardzo ważna. Bo ta czerń to kontrast który po pewnym czasie maleje i to nawet o połowę!

Panasonic 11G/12G black levels have seemingly doubled over night? - AVS Forum

Tak jak wcześniej wspomniałem, na moim starym PV700 "czerni w czerni" zostało już bardzo mało, bo TV zrobił się świecący jak kiepski LCD... Jak będe u dziadka zrobię fote z czarnej planszy jak i menu serwisowego z ilością przepracowanych godzin. Ale będzie gdzieś koło 4 tys.

=============================================================
inne źródła.
black levels posts - Crave - CNET
Panasonic sued over plasma picture quality - Pulse
acebde.png


Google Tłumacz
to są wykresy z USA z AVSforum .
Tu są opinie z Australii:
Panasonic sued over plasma picture quality - Pulse
Tu są z Usa :
black levels posts - Crave - CNET

===================================================================

pokaż proszę gdzie jest napisane że im dłużej tym lepsza czerń ?
 

XoR

New member
a imho plazma nie musi zwiększać żadnych napięć a nawet nie potrzebuje takich wysokich jakie ma mając 0 godzin na liczniku. Nikt mi nie wmówi że obraz nie byłby wyświetlany poprawnie gdyby zamiast dawać te np. 15v do każdej komórki było dawane 10v.

Ba, na swoim 37pb80 widziałem że piksele mogły się bez problemu zapalać gdy TV wyświetlał analogowy szum a był w tym samym czasie w trybie super kontrastu (tryb dynamiczny i czarna plansza która jest idealnie czarna)!!! Jakby zmiejszyć to zasrane napięcie to pewnie sięgnęłaby ta nienajnowsza plazma poziom niewydanego Pioneera...

Panasonic pewnie chciał pogorszyć czerń z czasem aby użytkownik uznał że potrzebuje lepszej czerni i kupił nową plazmę! No chyba że faktycznie te 30v nie da żadnego obrazu jeśli czerń nie będzie w zupełnie innym czasie mieć 17v zamiast 5v...
 

airon

New member
===================================================================

pokaż proszę gdzie jest napisane że im dłużej tym lepsza czerń ?

Nie jest napisane że czerń im dłużej tym lepsza. Chodziło o cytat panasonica w tym temacie i to wszystko.
Widoczne jest za to robienie szumu i to już nie tylko na forum USA, ale i tutaj. Wchodząc w wątek opinii i recenzji nowego modelu G20 można napotkać wklejane przez Ciebie odnośniki do tematu utraty czerni w panasonicach. Nie wydaje mi się aby to było tam potrzebne skoro jest ten wątek.
Wiem za to jak działa konkurencja. Wystarczy wejść do byle jakiego sklepu i zobaczyć w jaki sposób sprzedawcy polecają marki telewizorów. Jak kalibruje się odbiorniki aby przyciągały oko na tle konkurencji. Wystarczy poczytać fora gdzie najpierw zjeżdża się daną markę do maxa, a później nagle jest się jej gorącym miłośnikiem. Ale wracając do tematu i zagłębiając się w temat można zauważyć że tyle ile jest wpisów przez użytkowników którzy zauważają spadek czerni w swoich odbiornikach, tyle samo jest wpisów że nic się nie zmienia po upływie 1000 godzin. I to również na forum gdzie to wszystko się zaczęło. Gdzie leży prawda ? Tak jak wcześniej pisałem są to tylko moje odczucia i to wszystko. Ja nie siadam z kolorymetrem do telewizora tylko włączam film i się cieszę z dobrego obrazu. Nie jestem też miłośnikiem firmy panasonic a wręcz przeciwnie mam niemiłe doświadczenia po zakupie w przeszłości jednego z ich modeli dvd.
Pozdrawiam.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Google Tłumacz - o jakim szumie mówisz przecież Panasonic potwierdza.

Google Tłumacz
Cnet odważył się cofnąć rekomendację zakupu do czasu wyjaśnienia - dla dobra użytkowników.

A co piszą moderatorzy :
My personal opinion is to wait until at least early next fall. Perhaps the new Samsungs will not buzz. Perhaps Panasonic will remedy the rising black level problem. Calibrator d-Nice, from the AVS Forum, says he intends to wait for the 2011 Panasonic models to come out as he believes that the performance should come close to the last generation of Pioneer Kuro plasmas.

I have also seen several positive comments concerning LG's 2010 line of plasmas. I know the physical unit looks outstanding. Smallest frame I have ever witnessed on a plasma. About the same as Panasonic's professional series. The specs look good, but only testing and consumer usage will tell if any of these will be worth the investment.
 

slimak

New member
Bez reklam
Google Tłumacz - o jakim szumie mówisz przecież Panasonic potwierdza.

Google Tłumacz
Cnet odważył się cofnąć rekomendację zakupu do czasu wyjaśnienia - dla dobra użytkowników.

A co piszą moderatorzy :

Kiki kiedy zauważysz, że te opinie są z USA. A w USA Panasonici są składane w Meksyku/USA i mają inne oprogramowanie, menu, a nawet piloty.
All About Production | 2010 US | VIERA | Plasma&LCD TV | Panasonic Global


W Europie są naprzykład takie opinie
hdtvtest.co.uk


Panasonic TX-P42G20/TX-P42G20B/TXP42G20 Review: Freeview HD TV

Vincent Teoh • Poniedziałek, 8 marca 2010, 10:35 pm GMT

„Liczba właścicieli USA modeli 2009 Panasonic osoczu nagły wzrost poziomu czerni na telewizory plazmowe, po roku 1000 by 1500 godzin użytkowania. W odpowiedzi na zapytania e-mail CNet USA's, Panasonic potwierdziła, że poziom czerni na 2009 plazmy mogą rozjaśnić biegiem czasu w wyniku automatycznego dostosowania wewnętrznego napięcia, które kopa w określonych odstępach czasu, aby utrzymać optymalną wydajność obraz całego życia telewizorów.

Panasonic przechodzi do stanu, że najnowsze (2010) plazm Viera obejmie ulepszony algorytm do zastosowania korekt napięcia w mniejszych odstępach, aby wszelkie zmiany poziomu czerni z czasem będzie bardziej subtelny.

Czy ty być zaniepokojony przy zakupie 2010 telewizor plazmowy Panasonic? Naszym zdaniem "nie" z następujących powodów:
Chociaż istnieje kilka subiektywnych niepotwierdzonych raportów, w tym momencie pisania tego tekstu nie ma konkretnych dowodów wskazujących, że brytyjskiej i europejskiej przedstawia się podobnie dotkniętych tą utratę wydajności na poziomie czarny i
Pomiary na kilku amerykańskich 2009 próbek wskazują, trzykrotny wzrost poziomu czerni po 1500 godzin użytkowania. Zakładając, że poziom czerni na Panasonic TX-P42G20 wzrośnie o ten sam czynnik, to nadal będzie poważnym 0.06 cd / m 2, który jest ogólnie odpowiednie do produkcji głęboką czerń.

Uwaga: Informacje te zostały uwzględnione w niniejszym przeglądzie pod kątem kompletności ... mamy nadzieję, że nie będzie wyrwane z kontekstu, lub wydmuchiwane proporcji.”




bogdan_kr napisał:
Trochę się pogubiłem...

Panasonic USA w swojej oficjalnej odpowiedzi stwierdził, że z czasem obraz będzie jeszcze ładniejszy. Ale nie powiedział z jakiego powodu ładniejszy. :)
 

gebolek

Banned
Spadek czerni

Zabieg zmiany napięcia ma na celu ( zdaniem panasonica ) poprawę jakości obrazu.
Według ich opinii po zaobserwowaniu przez użytkownika zmiany parametrów, powinien on dokonać ponownej kalibracji obrazu i zmiany ustawień w celu uzyskania satysfakcjonującego odbioru.

Prawdopodobnie ( wszystko na to wskazuje ) problem dotyczy wyłącznie rynku amerykańskiego. Oczywiście są już u nas panowie, którzy problem widzą.
 

staceb

New member
Fascynujące są te wykresy,zdjęcia itp.testy.Ja również oferuję wykresy,zdjęcia ,nawet kolorowe,proszę tylko o nazwę marki TV.Wszystko ładnie dopasuję tak,aby zadowolić zamawiającego.Dla pierwszych stu klientów,testy gratis!A na poważnie,jak można oceniać poziom czerni bez obrazu.Owszem,po wybraniu np.gniazda HDMI bez sygnału czerń jest lekko szara,ale czarność czerni w filmie jest taka jak ma być!!!Moja eSka ma na osi już1500 h pracy i "czarność" czerni jest smolista.A poza tym ,co mnie obchodzą amerykańscy posiadacze plazm Panasa ? Ich problem,są śmieszni i ten ich dziwny kraj.
 
Do góry