widocznie źle doczytałeś. Zacytuję Ci badania specjalistyczne:
XoR - napisał
no to mamy odpowiedź na pytanie o docieranie czerni w panasonikach
takie wykresy nie napawają optymizmem
moje subiektywne odczucie jest takie jednak że TV po włączeniu ma lepszą czerń niż jak pochodzi kilka godzin
także jeśli np. ustawię obraz na ECO zciemnione na minimum czyli ciemność nad ciemnościami i tak pochodzi jakiś czas to czerń jest słaba i dopiero jak pochodzi na maks kontrastu (czyli jak zawsze) to się to poprawia
jeśli chodzi o długoterminowe użytkowanie to bardziej zauważyłem że obraz jest ogólnie ciemniejszy i mniej "ditheruje" np. na niebie a dokładniej to imho wcześniej jak był jaśniejszy = większy kontrast to bardziej to było widoczne. Duszki po stałych elementach też się zmniejszyły, to samo zielone smugi, ale to raczej z powodu ciemniejszego obrazu. Co do czerni to czarna nigdy nie była taka jakbym chciał
Mój nowy monitor LCD F2380 ma lepszą czerń nawet na 100% jasności choć jest przy tym wyraźnie ciemniejszy.
==========================================================================
slimak - napisał :
Problem czerni w plazmach jest złożony, ponieważ mamy do czynienia z dwoma zjawiskami.
1) W zależności od jasności otoczenia zmienia nam się czułość oka (zmiana wielkości źrenicy).
W zależności czy oglądamy program w nocy w czasie pełni, zachmurzonego nieba, czy po opadach śniegu, jasność otoczenia zmienia się powodując odczucie gorszej/lepszej czerni.
Takie zawahania zadowolenia z czerni mam w S10 na tyle często, że na pewno nie jest to spowodowane zaprogramowanymi skokami jasności.
2) W plazmach z czasem następuje poprawa czerni, niestety w pewnym momencie poprawa staje się tak duża, że telewizor zaczynałby pokazywać tylko czarny obraz. Żeby temu zapobiec, co pewien czas zostaje automatycznie podniesione napięcie (niestety skokowo). I dlatego nasze plazmy tak prezentują swoją czerń.
Symulacja
0 godzin.
xx godzin.
xxx godzin.
Te dwa zjawiska powodują, że określenie czy z czasem „średnia” czerń ulega poprawie lub pogorszeniu jest bardzo trudna do jednoznacznego określenia.
-----------------------------------------
Mój trzyletni PV60 w momencie jak go sprzedawałem miał gorszą czerń niż na początku, ale czy to była czerń zaraz po cyklu automatycznego podniesienia napięcia czy tuż przed
nie jestem wstanie tego określić.
=================================================================
plejak:
Panasonic nie dość że coraz gorszy to mało trwały.Czerni brak.
Po 5 latach nie bedzie co zbierać.....Jeszcze twierdza ze to normalne .widocznie takie są nowe standardy w Japonii po wyjściu z rynku Pioneera.Po co kupowac plazmy- chyba nie dla czerni?
Nowe plazmy Panasonica z czasem wyblakną?
Od jakiegoś czasu na AVForum toczy się ciekawa dyskusja dotycząca zauważalnego spadku jakości czerni wyświetlanej przez najnowsze telewizory plazmowe Panasonica. Pojawiło się wiele wpisów od użytkowników, którzy narzekają na gorsze parametry swoich odbiorników. Rzecz dotyczy głównie właścicieli modeli z panelami NeoPDP. Jak to zwykle bywa na forach, pojawiło się wiele przeciwstawnych opinii. Wypowiadały się także licznie osoby, które mimo intensywnego korzystania ze swoich HDTV nie zauważyły niczego niepokojącego. W końcu sprawa stała się na tyle głośna, że opinię na temat 'wyblaknięcia' czerni w nowych PDP zabrał sam producent. Wypowiedź niestety nie rozwiewa wątpliwości, a wręcz je pogłębia. Stanowisko Panasonica
przedstawia się następująco: 'Aby uzyskać odpowiednią jakość obrazu w naszych telewizorach, najnowsze modele Viera zostały wyposażone w automatyczny mechanizm zmiany napięć w zależności od długości pracy panelu. Niektóre elementy i charakterystyki odbiornika zmieniają się po określonym czasie działania. Dotyczy to wszystkich ekranów (nie tylko Panasonica) jakie dostępne są obecnie na rynku'. Z jednej strony mamy 'oczywiste, oczywistości' - sprzęt się zużywa. Z drugiej mowa jest o jakimś mechanizmie, który wpływa na jakość obrazu (dba o poprawną pracę TV, jednak może także oddziaływać w widoczny sposób na to co widzimy, na parametry). I to właśnie ten fragment rodzi pytania, które na razie pozostają bez odpowiedzi. Firma przyznaje, że panel może pracować inaczej gdy jest nowy, a inaczej gdy upłynie jakiś określony czas (czyli poziom czerni może być lepszy, a potem może ulegać pogorszeniu - nie jest to wykluczone). Oczywiście jest coś takiego jak cykl życia ekranu plazmowego, ale obecnie mówimy o wartościach rzędu 100 000 godzin (czyli nie o to tutaj chodzi). Trzeba pamiętać, że większość klientów kupuje takie telewizory właśnie ze względu na głębię czerni. To jeden z kluczowych aspektów branych pod uwagę podczas świadomego zakupu telewizora. Do tego dochodzi kwestia kalibracji odbiornika - w przypadku wspomnianych automatycznych zmian pracy ekranu cała czasami żmudna procedura musiałaby być powtarzana od nowa. Pozostaje jeszcze jedna kwestia - jak często, czy po ilu godzinach wyświetlania obrazu dokonywane są modyfikacje parametrów pracy? Oczywiście najważniejsze pytanie jest jedno - czy i jaki to ma wpływ na jakość? Redaktor David Katzmeier z CNet, który wielokrotnie testował i przyznawał doskonałe noty odbiornikom PDP Panasonica, powiedział bez ogródek: 'Nie wiem jak mamy się w takiej sytuacji zachować, nie wiedząc czy świetny obraz po wyjęciu z pudełka pozostanie takim samym po miesiącach, czy nawet paru latach pracy telewizora'. Pozostaje czekać na kolejną oficjalną wypowiedź Panasonica w tej sprawie.
============================================================
motobartcompany - napisał
Od dość dawna na zachodnich forach sprawa jest szerzej opisana. Gdyby to nie był problem na pewno nie było by tyle tematów jak i nie zadowolonych użytkowników.
Masz 5 lat gwary super, ale wytłumacz mi jak udowodnisz serwisowi, że TV ma gorszą czerń niż kiedyś gdy był jeszcze dziewiczy?
Zawartość czerni w czerni jak to ty nazwałeś jest bardzo ważna. Bo ta czerń to kontrast który po pewnym czasie maleje i to nawet o połowę!
Panasonic 11G/12G black levels have seemingly doubled over night? - AVS Forum
Tak jak wcześniej wspomniałem, na moim starym PV700 "czerni w czerni" zostało już bardzo mało, bo TV zrobił się świecący jak kiepski LCD... Jak będe u dziadka zrobię fote z czarnej planszy jak i menu serwisowego z ilością przepracowanych godzin. Ale będzie gdzieś koło 4 tys.
=============================================================
inne źródła.
black levels posts - Crave - CNET
Panasonic sued over plasma picture quality - Pulse
Google Tłumacz
to są wykresy z USA z AVSforum .
Tu są opinie z Australii:
Panasonic sued over plasma picture quality - Pulse
Tu są z Usa :
black levels posts - Crave - CNET
===================================================================
pokaż proszę gdzie jest napisane że im dłużej tym lepsza czerń ?