Telewizja VECTRA w HD

janusz

New member
Bez reklam
Luki27 napisał:
Witam
Czy ktoś może potwierdzić, że Vectra cyfrowa na odbiorniku HD się poprawiła jeśli chodzi o jakość i kontrast ??
Jutro rano muszę podjąć ostateczną decyzję czy biorę złoty czy platynę HD i nie wiem co wybrać.
Po wielu głosach, że n-ka się mocno pogorszyła jeśli chodzi o jakość kanałów wybrałem Vectrę tylko nie wiem czy wybrać HD czy na razie sobie darować...
A była kiedyś słaba jakość i kontrast w Vectrze? A może ktoś nie radzi sobie z utawieniem sprzętu? Ja po godzinie ustawień miałem obraz identycznny jak z platform, bez problemów z talerzem i pogodą.
 

Luki27

New member
janusz napisał:
A była kiedyś słaba jakość i kontrast w Vectrze? A może ktoś nie radzi sobie z utawieniem sprzętu? Ja po godzinie ustawień miałem obraz identycznny jak z platform, bez problemów z talerzem i pogodą.
Sledzę ten wątek od dłuższego czasu i kilka osób pisało o tym wcześniej a tylko Ty właśnie miałeś odmienne zdanie. Nie mówię, że nie masz racji ale może akurat u Ciebie wszystko jest dobrze. Pisało kilka osób, że zarówno po HDMI jak i po komponencie coś było nie tak, gorzej niż na cyfrowym Technisacie. Mam plazmę panasa i zależy mi na dobrej czerni, dobrej jakości i jak mam mieć lepsze SD i lepszy kontrast na tym technisacie to wolę na razie wziąć złoty SD, ale jeśli tylko będę miał ładne HD - nie gorsze niż na Technisacie to spokojnie biorę Platynę HD, ale jak podpiszę umowę na HD na 2 lata a okaże się, że obraz jest kiepskito będę sobie pluł w bordę...

Nie wiem jak trzeba podłaczyć, żeby było dobrze ale dużo osób nie jest zadowolonych...

Widziałęm gdzieś obraz z n-ki na SD i wg mnie jest gorszy niż u mnie teraz na siatkowej antenie dlatego nie zdecydowałem się na n-ke pomimo super promocji, ale najbardziej odpowiadało by mi HD w Vectrze, a jutro rano muszę już podjąć decyzję i się waham.

Aha a jeśli chodzi o inne platformy np. polsat cyfrowy to np jak dla mnie TVP1 jest nie do przyjęcia, TVP Sport na n-ce to jakaś zupełna porażka, a widziałem dobry obraz z Technisata i byłem zdziwiony jak dobry jest obraz i to o dziwo po Euro - oczywiscie są gorsze kanały ale to chyba najlepszy obraz sd jaki widziałem.
 

w.wobolewicz

New member
janusz napisał:
Nie kończ tematu, nie może być tak, że będziesz zawsze wyjmował HDMI, co to Afryka?
Nie mam na razie dostępu (wyjazd), ale spróbuj zrobić to samo, bez wyłączenia kabelka tzn. tylko ustaw na RGB (powinno być dobrze bo HDCP działa tylko przy rozdzielczości HD). Jak nie zadziała to spróbujemy nacisnąć Vectrę do zmiany oprogramowania (bo to tylko problem softu). W końcu płacimy, a nikt nie zabronił nagrywać sygnału analogowego.

A ci wszyscy którym nie pasuje jakość dekodera HD niech nauczą się prawidłowego podłączenia sprzętu, bez tego nic nie działa dobrze.
Mam porównanie z Polsatem i Cyfrą, oiraz tunerami "edukacyjnymi". Kablówka jest lepsz, ale jak wszędzie drobiazgi mogą wszystko zepsuć.
Zrobiłem jak napisałeś. Przestawiłem dekoder na RGB. Nic to nie dało. Pojawił sie komunikat, że twój telewizor nie obsługuje zabezpieczenia przed kopiowaniem z HDMI :eek:k: (jakoś tak). Następnie spróbowałem odłączyć kabelek HDMI między nagrywarką a telewizorem. No i zadziałało :krol:. W tej chwili mam połączoną nagrywarkę z telewizorem po Euro. Ale co z filmami DVD ????????????????????????

Pozdrawiam Wojtek
 

janusz

New member
Bez reklam
Jeżeli dobrze rozumiem, TV z dekoderem masz połączony HDMI, dekoder z nagrywarką EURO, nagrywarka z TV EURO.
Jeżeli przy tej konfiguacji działa to nic więcej nie da się chyba zrobić. Jeżeli chodzi o DVD z nagrywarki to troszkę szkoda, obraz przez HDMI byłby super (chociaż bez przesady, DVD i tak tylko skaluje do HD), a tak pozostaje analog, najlepiej komponentem, wtedy uzyskasz jakość zbliżoną do HDMI (o ile nagrywarka ma komponent, jak nie to pozostań przy tym co masz).
 

w.wobolewicz

New member
janusz napisał:
Jeżeli dobrze rozumiem, TV z dekoderem masz połączony HDMI, dekoder z nagrywarką EURO, nagrywarka z TV EURO.
Jeżeli przy tej konfiguacji działa to nic więcej nie da się chyba zrobić. Jeżeli chodzi o DVD z nagrywarki to troszkę szkoda, obraz przez HDMI byłby super (chociaż bez przesady, DVD i tak tylko skaluje do HD), a tak pozostaje analog, najlepiej komponentem, wtedy uzyskasz jakość zbliżoną do HDMI (o ile nagrywarka ma komponent, jak nie to pozostań przy tym co masz).
Nagrywarkę z telewizorem podłączyłem komponentem. Jest całkiem dobrze. Dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam
Wojtek
 

w.wobolewicz

New member
w.wobolewicz napisał:
Nagrywarkę z telewizorem podłączyłem komponentem. Jest całkiem dobrze. Dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam
Wojtek
Za wcześniej zamknąłem temat. Warunkiem nagrania programu jest włączony telewizor :???: (przy takim podłączeniu), czyli pozostaje wyciąganie kabla HDMI z tunera ???

Pozdrawiam
Wojtek
 

juvain

New member
Do czego służy ethernet i USB?

Witam, czy wie ktoś do czego służą port USB i Ethernet na dekoderze STB HD Vectra-5800C?

E: Drobna literówka była ;)
 
Ostatnia edycja:

zbig1972

New member
No fajnie. Tez wziąłem VECTRE HD. Podoba mi sie bardzo. Ale nie podoba mi sie to, że TVN HD jest nadawany w 4:3 i żadna zmiana w dekoderze nie zmienia go na 16:9 Dopiero jak przestawie w TV to sie rozszerza. Wydawało mnie się logicznym, iż wszystkie kanały na dekoderze cyfrowym bedą nadawane w 16:9 a tu taki "zawód" :-(
 

cypel

New member
Witam

To ja swoje 3 grosze dołożę i subiektywnie przedstawię wrażenia z użytkowania dekoderów oferowanych przez vectrę.

W sobotę zanabyłem dekoder HD. Wcześnej miałem technisata.
Telewizor plazmowy - panasonic 42pv80, podpięty kablem HDMI vivanco.
Z dekodera wyprowadzony sygnał 720p.
Pierwsze wrażenie - koszmar w porównaniu do wczesniejszej konfiguracji - technisat podpięty scartem, tryb rgb.

Pierwsze co się rzuca w oczy to obraz dużo jaśniejszy w stosunku do technisata i scarta.
Kolory wypłowiałe, katastrofalne wygładzanie, przy scarcie bardzo przyjemny minimalnie ziarnisty obraz nie taki glamurowy.
Generalnie rozpacz.
Zmiana nastawów w tv. zmniejszenie parametrów jasności, podbicie kontrastu i nasycenia etc. polepszyło sprawę, ale glamurowość nadal występuje na kanałach sd, raz bardziej widoczna raz mniej. Obraz jest po prostu mydlany jak to się kolokwialnie mówi w fotografii.

Plusem w stosunku do technisata i scarta na pewno jest więcej szczegółów w cieniach i światłach.
W technisacie w cieniach po prostu była czerń bez szczegółów. Tu są szczegóły, ale ogólne wrażenie jest gorsze.
Rozpiętośc tonalna jakby lepsza, ale generalnie subiektywnie obraz mniej mi się podoba.

Kanały hd
canal+ film HD - w zależności od materiału, ale generalnie bdb albo wręcz doskonale jak na moje purystyczne oko.
canal+ sport HD - loteria, raz bdb innym razem tragicznie.
National Geographic HD - ok, bez upadków ale też bez wzlotów
Tvn HD - loteria
Luxe tv HD - bdb, kanał stworzony chyba tylko po to żeby znajomym pokazać jak wygląda hd.

Ogólne wrażenia są mieszane z przewagą na użytkowanie jednak technisata.
Wszystko zależy od wyemitowanego materiału i jakości materiału źródłowego, ale generalnie z kanałów sd nie jestem zadowolony.
Ciągle się biję z myślami żeby oddać ten dekoder i pozostać przy technisacie, ale z drugiej strony szkoda mi canal+ film hd, który jest idealny, do tego dźwięk sześciokanałowy wyprowadzony do amplitunera i pełna satysfakcja, dvd dwuwarstwowe w porównaniu wypada dużo gorzej, chodź do tej pory było bdb :)

Zabawę z ustawieniami zarówno po stronie dekodera jak i telewizora przeprowadzałem praktycznie przez dwa dni, zmieniając również okablowanie na wszelkie możliwe.
Wszystkie kable są z vivanco, średnia półka, solidna niemiecka firm.
Obraz puszczany przez hdmi i component z serii prowire w trybach 720p 1080i 576p i 576i
oraz przez scart w trybie rgb

Znaczna różnica w obrazie sd jest po puszczeniu przez scarta, tryb rgb - obraz bardziej nasycony, mniej szczegółów w cieniach i światłach, ale ogólnie bardziej mi się podoba, jest głębszy - subiektywnie przyjemniejszy i przede wszystkim nie tak sztucznie wygładzony, mniej plastikowy.

Najlepszy obraz po podłączeniu przez hdmi uzyskałem przy wyprowadzeniu sygnału na 720p, tryb obrazu 16:9 tylko, że przy ustawieniach 16:9 obraz nie będący w takich proporcjach nie wypełnia pełnego ekranu tv. Trzeba wejść w options i wybrać zakładkę "powiekszenie" bądź "rozciągnięcie" co znacznie wpływa na pogorszenie wyświetlanego obrazu.
Suma sumarum na dłuższą metę upierdliwe i stanęło na 720p i tryb obrazu 4:3 a tv ustawiony na autoformatowanie.

Co do samego dekodera HD, jego funkcjonalności etc,
Dekoder wizulanie jest ładniejszy od technisata, zgrabna zwarta bryła, plastik w miarę dobrej jakości. Zastrzeżenia co do podkładek gumowych, dekoder na wypoziomowanej półce nie stoi idealnie, jest po prostu żle wypoziomowany, brakuje ok. 0,5 mm podkładki gumowej z prawej strony z przodu, ale to szczegół nie wpływający w żaden sposób na użytkowanie sprzętu, ale jak już podjąłem się drobiazgowo opisywać to warto wspomnieć o takiej niedoróbce w moim dekoderze.
Pilot źle wyważony, źle leży w ręce, poza tym rzadko kiedy uda mi się go porawnie wziąć do ręki, przeważnie łapię go do góry nogami.
Nieintuicyjny kształt, na dole wyraźnie przegrubienie, w stosunku do górnej części gdzie jest stosunkowo wąski, stąd te pomyłki. Plastik ok, przyciski gumowe, mało wyczuwalny skok.

Ogólnie spełnia swoje zdanie, bez problemu odbija od ścian i sufitu, nie trzeba celować w dekoder.

Dekoder jes szybki, bardzo dobrze reaguje na zmianę kanałów. Zdecydowanie szybszy od technisata, piszę o tym gdyż spotkałem się z opiniami, że działa ociężale.
Włączenie EPG natomiast działa z lekkim opóźnieniem, kwestia przyzwyczejenia. Po wciśnięciu EPG trzeba wyraźnie odczekać jakiś czas (ok. 1-2 sekundy) zanim załaduje nam się interface.
Co do samego interfejsu jest inny od technisata, to nie ulega wątpliwości. Moim zdaniem bardziej intuicyjny, ładniejszy ale uboższy.
Brakuje mi w nim, albo nie mogę znaleźć zakładki o takich informacjach jak: kodowanie, bitrate audio i video, próbkowanie, rozdzielczość obrazu etc.
Duży minus jak dla mnie.
Brakuje możliwości posortowania wg. emitowanego rodzaju programu.
W technisacie można było sobie posortować wg np. film czy sport, tu tego nie ma z tego co zauwazyłem.
W technisacie bardziej czytelne epg i więcej wyświetłało kanałów na jednej planszy, nie pamiętam dokładnie ile ale było to rzędu ok 15 tu raptem kilka.

Reasumując, technisat bogatszy w funkcje i ustawienia, personalizowanie epg, ale wolniejeszy i mniej intuicyjny na początku.

To tyle.
Niniejszy tekst popełniłem subiektywnie i przedstawia on jedynie moje uwagi
i spostrzeżenia z którymi nie trzeba się zgadzać.

Dzisiaj dla świętego spokoju podepnę jeszcze technisata, porównam obrazy i mam nadzieję, że w końcu uda mi się zadecydować które zło wybrać ;)

Nie ukrywam, że dużym wabikiem dla mnie jest canal+film HD, ale czy to nie za mało ?
Gdyby obraz z c+film HD był różnej jakości, raczej zostałbym przy technisacie i sygnale tylko sd.
Dodam, jeszcze, że c+ i c+film sd są bardzo dobrej jakości jak na sd z c+sport i sport2 - loteria.


Wszelkie uwagi, sugestie co do wyboru dekodera i sygnału a może i samych ustawień są mile widziane.


pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

cypel

New member
Przeprowadziłem bezpośrednią konfrontację dekoderów, technisat kontra dekoder HD.
Po wielu zmaganiach udało się uzyskać obraz na dekoderze HD praktycznie identyczny jak na technisacie, a nawet na niektórych kanałach nadawanych z podłym jakościowo materiałem (np. tvp info, polonia1 etc.)
był nieco lepszy.

Tak więc da się, wymaga sporo zabiegów i zmian ustawień w tv, ale się da.
Decyzja zapadła, zostaje dekoder HD.
Ostatecznie w dekoderze zmiana ustawień na 16:9 i ewentualne "powiększenie" przy emitowaniu obrazu 4:3
 

lockie22

New member
Hd Vectra

Witam wszystkich

Przeczytałem wszystkie posty lecz nie natrafiłem na to co mnie interesuje.
Może zacznę od początku. W chwili użytkowania poprzedniego dekodera SD specjalnie nie odczułem jakiś poważniejszych problemów. Dwa dni temu wymieniłem dekoder na HD i się zaczęło - nie chcę się powtarzać : tzn. zmiana formatu na TVN HD , kolory , ostrość, wolno działający pilot itd.
Co mnie najbardziej trapi to to , że przy włączeniu TV ( Panasonic TH-42PV700P) program włącza się w analogu (czy dekoder jest włączony czy też nie ), po włączeniu dekodera też nic się nie dzieje.Po włączeniu na pilocie od TV - przycisku AV wskakuje na HDMI. Dokładnie to samo dzieje się przy uruchamianiu nagrywarki- nie wskakuje z automatu w tryb pracy DVD, sam muszę wybrać na pilocie TV odpowiedni przycisk.
Schemat podłączenia kabli j.n.( zostało jak przy dekoderze SD, połączyłem tylko dodatkowo dekoder z TV kablem HDMI)
DEKODER -Nagrywarka : scart, antenowy . Nagrywarka-TV :scart, HDMI,antenowy . o cyfrowych kablach nie wspominam i oczywiście tak jak wspomniałem wyżej DEKODER - TV : HDMI.

Mam nadzieję , że ktoś będzie w stanie mi pomóc , byc może , że gdzieś tkwi błąd w połączeniu kabli.Nie bardzo rozumię , że dołożenie kabla HDMI spowodowało te zmiany.
Panowie proszę o weryfikację powyższego i pomoc - będę bardzo zobowiązany.
Pozdrawiam
ARTUR ( Lockie22). lockie@neostrada.pl
 
Ostatnia edycja:

vienna1980

Member
Bez reklam
Postaram ci pomóc,otóż tyle właśnie bałaganu narobiło ci połączenie dekodera z telewizorem za pomocą przewodu HDMI ,a to dlatego że połączyłeś urządzenia z telewizorem za pomocą eurozłącza oraz poprzez HDMI,a niestety w przełączaniu sygnału pierwszeństwo jest dla połączenia poprzez eurozłącze, a nie dla HDMI i dlatego najpierw pojawia ci się sygnał z eurozłącza.Można temu zaradzić w następujący sposób,połącz dekoder z telewizorem tylko za pomocą przewodu HDMI,a przewód euro odłącz między dekoderem a telewizorem tak prawdę mówiąc nie jest ci potrzebne,wtedy jak będziesz przełączać to będziesz miał sygnał tylko poprzez HDMI.Połącz tylko nagrywarkę z dekoderem poprzez euro z gniazdami scart które mają i wejście i wyjście w obu urządzeniach.Natomiast odłącz przewód euro pomiędzy nagrywarką,a telewizorem i zostaw tylko połączenie poprzez HDMI,ale i tak pozostanie mały problem,gdyż jeżeli będziesz oglądał na przykład film z nagrywarki,a następnie wyłączysz nagrywarkę i włączysz dekoder to będziesz i tak w pilocie musiał zmienić na wejście dekodera,a to dlatego że samo w telewizorze ci się to nie przełączy,ale nie pojawi ci się już analog z eurozłącza jako pierwszy.Poprzez HDMI wszystko niestety automatycznie nie przełącza się.Myślę że coś ci pomogłem,jak coś jeszcze nie rozumiesz to pisz.
 

lockie22

New member
RE-HD vectra

Dzięki , mam nadzieję , że będzie lepiej , spróbuję to jutro zrobić.
Mam jeszcze dwa pytania : jak dobrze zrozumiałem Cię- odłączyć scarta pomiędzy nagrywarką a TV, TV nie jest bezpośrednio połączone z dekoderem poprzez scarta - tylko za pośrednictwem nagrywarki.
Drugie pytanie: rozumię , że w tym przypadku jeśli chodzi o nagrywanie programów z TV nic się nie zmieni tzn. nagrywać mogę tylko z cyfrówki i przy okazji jeszcze jedno czy analog będzie dostepny ? czy tylko po podłaczeniu z powrotem poprzez scarta?

Pozdrawiam
 

cypel

New member
jesli masz wsadzony kabel antenowy do tv to prawdopodobnie to jest przyczyną
poza tym jak włączam dvd to mi też tv nie przechodzi w component
więc ten typ tak ma
jeśli nie masz kabla antenowego w tv to proponuje wejść w tryb hotelowy i tam na stałe przypisać żeby tv po włączeniu od razu startował z hdmi czy z czego tam chcesz


żeby wejśc w tryb hotelowy w panasonicu pv80 należy (w Twoim prawdopodobnie też)
trzymać równocześnie wciśnięte przyciski w panelu sterowania w telewizorze F i -/V i trzy razy nacisnąć na pilocie AV

następnie wybrać Hotel Mode ON
i póżniej np.
Initial INPUT HDMI1
 
Ostatnia edycja:

lockie22

New member
hd vectra

Witam

No w końcu się udało , wszedłem w tryb hotelowy i przestawiłem na HDMI i tu zdziwienie po właczeniu.TV startuje z trybu HDIM a nie z AV1.
Wielkie dzięki .
Został jeszcze problem z nagrywarką
Pozdrawiam
 

szachu_pl

New member
cypel napisał:
...
Po wielu zmaganiach udało się uzyskać obraz na dekoderze HD praktycznie identyczny jak na technisacie, a nawet na niektórych kanałach nadawanych z podłym jakościowo materiałem (np. tvp info, polonia1 etc.)
był nieco lepszy.
A możesz podać jakie to są ustawienia? Najlepiej jak byś zrobił fotki :)
 

elektron

New member
Witam
Mamy pytanie doczyczące sprzętu. Czy istnieje jakaś alternatywa jeżeli chodzi o tuner czyli zakup odbiornika z dekoderem i możliwością nagrywania na HDD czy też jestem skazany na ten dokoder Vecktry.
 

janusz

New member
Bez reklam
Jesteś skazany na Vectrę, mają rozxwiązania takie jak w N-ce tzn. dekoder jest sparowany z kartą, z innym dekoderem nie ruszy.
Vectra planuje wprowadzenie modelu z nagrywarką i będzie to też ten sam model znany z N-ki, poza nagrywarką to ten sam model Vectra-5800.
 
Ostatnia edycja:
Do góry