Telewizja VECTRA w HD

Luki27

New member
vip_1 napisał:
chwilowe zatrzymanie występuje tylko na kanałach HD, co do różnic w jakości programów na dekoderach HD i SD jest niemal identyczna, na dekoderze SD lepiej grają kanały SD niż na HD ale tylko jeśli sygnał jest puszczony przez kabel EURO, jeżeli podłączymy dekoder HD kablem HDMI to jakość obrazu jest identyczna jak z dekodera SD, mam obydwa dekodery w domu to sprawdzałem
Czy mógłbyś powiedzieć czy masz porównanie pomiędzy innymi sygnałami z HD (n-ka, cyfra +, polsat cyfrowy) a HD w Vectrze ?

Właśnie waham się jaką platformę wybrać i najbardziej pasowała by mi Vectra ale boję, się że odbiór HD będzie gorszy...

Jak współpracuje dekoder HD Vectry z Twoim PV80 po HDMI ? nie ma problemów z dźwiękiem ??

Z jakiego miasta jesteś ? Bo u mnie (Radom) ktoś skarżył się na jakość HD w Vectrze ale nie mogę znaleźć żadnych wiarygodnych informacji z mojego rejonu.
 

nashaden

New member
vip_1 napisał:
czemu nie warte za 5,95 pln dostajesz cztery kanały HD
Ile można oglądać TVN, LUXE i National Geo? To ma sens chyba tylko dla samej idei posiadania/oglądania kanałów w jakości HD. Pass...
 
Ostatnia edycja:

vip_1

New member
Luki27 napisał:
Czy mógłbyś powiedzieć czy masz porównanie pomiędzy innymi sygnałami z HD (n-ka, cyfra +, polsat cyfrowy) a HD w Vectrze ?

Właśnie waham się jaką platformę wybrać i najbardziej pasowała by mi Vectra ale boję, się że odbiór HD będzie gorszy...

Jak współpracuje dekoder HD Vectry z Twoim PV80 po HDMI ? nie ma problemów z dźwiękiem ??

Z jakiego miasta jesteś ? Bo u mnie (Radom) ktoś skarżył się na jakość HD w Vectrze ale nie mogę znaleźć żadnych wiarygodnych informacji z mojego rejonu.

widziałem sygnał HD z cyfrowego polsatu, był słabszy, może to była wina pogody (padał deszcz), a może nie?

żadnych problemów z dzwiękiem kabel HDMI 1.3x Prolink Exclusive 1,8m

miasto Łomża
 

Luki27

New member
vip_1 napisał:
widziałem sygnał HD z cyfrowego polsatu, był słabszy, może to była wina pogody (padał deszcz), a może nie?

żadnych problemów z dzwiękiem kabel HDMI 1.3x Prolink Exclusive 1,8m

miasto Łomża
Ok. dzięki za infomracje, czyli w moim przypadku prawdopodobnie zostaje Vectra.
Mam w takim razie jeszcze pytanie czy po HDMI nie masz problemów z autoskalowaniem ekranu?
Czy autoskalowanie dobrze obcina programy SD ?
Z programami HD chyba nie ma problemu bo one są raczej tylko 1 16:9
 

vip_1

New member
TV jest ustawiony na 16/9 tak samo dekoder i to on jest odpowiedzialny za prawidłowe wyświetlanie obrazu, tzn. sygnał jaki dostaje telewizor jest cały czas 16/9:-D
 

Luki27

New member
vip_1 napisał:
TV jest ustawiony na 16/9 tak samo dekoder i to on jest odpowiedzialny za prawidłowe wyświetlanie obrazu, tzn. sygnał jaki dostaje telewizor jest cały czas 16/9:-D

Ok. Bo na innym forum przeczytałem, że jak masz np TVN HD to jeśli leci program HD to jest ok na całym ekranie a jak pojawia się transmisja SD to dodaje czarne pasy (chyba z tego co zrozumiałem po bokach - jak 4:3 ? )
 

DZ_R

New member
Skalowanie obrazu przez dekoder HD: w opcjach ustawiasz, że masz format ekranu 16:9 i są trzy domyślne opcje wyświetlania: w oryginalnych proporcjach, powiększony, poszerzony na całą szerokość ekranu. Przy czym dla każdego kanału można osobno można ustawić te trzy opcje.
Ja mam oryginalne proporcje i wtedy:
- Jak kanał nadaje w formacie 16:9 (np. National Geographic HD, Canal+ Film HD) to obraz wypełnia cały ekran
- Jak kanał nadaje 'różnie' - np. TVN HD, to raz obraz wypełnia cały ekran, a raz są czarne paski po bokach - np. na tym TVN HD jak lecą 'Fakty' to są czarne paski po bokach
- Jak kanał nadaje w formacie 4:3, to zawsze są czarne paski po bokach np. dla TVP1 czy 'Ale Kino'

I te czarne paski to dodaje dekoder, a nie TV, bo jak ustawiłeś w dekoderze format ekranu na 16:9, a wyjściową rozdzielczość 1080i, to on wtedy wysyła do telewizora obraz w maksymalnej rozdzielczości telewizora 1920x1080 i odbiornik TV wtedy nie ma już czego skalować. Chyba, że wybierzesz jakieś inne ustawienia - np. jak ustawisz w dekoderze format ekranu na 4:3, to on wtedy w takim formacie wyśle obraz do telewizora, a jeśli telewizor jest 16:9, to wtedy już sam telewizor skaluje ten obraz do 16:9 wg ustawień jakie masz w telewizorze.

W dekoderze opcja 'rozciągania' obrazu działa tak, że jak masz program, nadawny w formacie 4:3 (np. TVP1), to dekoder wtedy rozciąga obraz na całą szerokość TV 16:9 - wtedy nie są zachowane proporcje obrazu - wszystko jest poszerzone.
A opcja 'powiększania' obrazu polega na tym, że obraz jest powiększany zarówno na szerokość i wysokość tak, żeby na szerkość mieścił się w formacie 16:9 i wtedy ucina ci kawałek obrazu z góry i z dołu. Ta opcja jest przydatna jak oglądasz kanał w formacie 4:3 w ktorym puszczają jakiś film / program w formacie 16:9. Na starym telewizorze 4:3 widać wtedy by było czarne paski z góry i z dołu, natomiast na TV 16:9 widzisz wtedy paski i po bokach i z góry i dołu - wtedy dajesz opcję powiększenia obrazu i on wtedy wypełnia cąły ekran 16:9 i prawie nic nie ucina z obrazu.
 

mąciwoda

New member
DZ R super wpis - dobra robota - dzięki

czy możesz jeszcze napisać o 2 sprawach?
1. czy format obrazu w dekoderze można zmieniac jednym przyciskiem w trakcie oglądania
2. czy na wyjściu można ustawić sygnał bez przeplotu (720p), bo zdaje się że sony bravia nie usuwają przeplotu i przez to chyba występuje klatkowanie obrazu
 

DZ_R

New member
Zmiana pomiędzy formatem 16:9 a 4:3 jest chyba dostępna w menu 'konfiguracja', zmianę obrazu pomiędzy 'oryginalny', 'rozciągnięty', 'powiększony' można zrobić podczas oglądania danego kanału naciskając przycisk 'opcje' i dalej w menu zmieniając sposób wyświetlania obrazu. Natomiast ze zmianą rozdzielczości to ja miałem kłopoty - jak kiedyś zmieniałem z 576i na 1080i z menu 'konfiguracja' to mi się nie przełączało, działało tylko przełączanie przyciskami na dekoderze - ale mój dekoder czasami dziwnie się zachowuje - np. ostatnio jak go reinstalowałem, to na jakiś czas nie mogłem zmienić formatu ekranu z 4:3 na 16:9, a po kilku minutach to zaczęło działać - jakiś dziwny jest ten dekoder...

Ja mam to na stałe ustawione: format 16:9, oryginalne proporcje, wyjściowa rodzielczość 1080i i tak naprawdę nie zmieniam tego - możliwe, że są jakieś skróty klawiszowe na pilocie czy na dekoderze, że można to szybciej przełaczać - ja to mam raz skonfigorowane i nie zmieniam tego więc specjalnie nie szukałem jakiś szybszych sposobów.

Co do usuwania przeplotu przez SONY, to chyba chodzi tylko o to, że on nie zawsze radził sobie z poprawnym wykrywaniem kadencji 2:2 w materiale filmowym z przeplotem, natomiast w telewizji chyba leci nie materiał 'filmowy' tylko 'wideo' i w takiej sytuacji to wykrywanie kadencji w ogóle nie ma zastosowania - jest bez znaczenia.

W dekoderze jest możliwość ustawienia rodzielczości 720p - ja tego nie próbowałem - ale i tak telewizja nadaje sygnał z przeplotem, więc jak ustawisz 720p, to dekoder będzie usuwał ten przeplot - nie wydaje mi się, żeby to robił jakoś lepiej niż telewizor - ale najlepiej to samemu sprawdzić czy widać jakąś różnicę.
 

geroj0

New member
Vectra HD na lcd a plazmie

Witam.Mialem mozliwosc porownania Vectry Hd na lcd i plazmie.Wedlug mnie na plazmie kanaly SD i HD bardzo dobrze natomiast na lcd kanaly SD gorzej na sporcie byly smugi na pilce noznej a HD bardzo dobrze.Czy wina tych SD jest dlatego ze kumpel nie ma 100 hz w lcd ?

Jakie 4 kanaly przy tunerze HD ?? Chyba nie TVS HD jkao czwarty ?/sa przeciez netional,tvn i luxe.Czy cos przeoczylem
 

DZ_R

New member
1. 100Hz pomaga dla LCD, ale tylko trochę - wg mnie ta technologia wymaga jeszcze kilku lat rozwoju, żeby wszystko zaczęło grać bezbłędnie. Na dzisiaj co lepsze modele LCD są na granicy - dla części osób obraz będzie dobry, a część będzie w stanie zauważyć niedoskonałości: smużenie itp.
Ja raz widzę lekkie smużenia, a raz wszystko jest bez najmniejszych zastrzeżeń. W Sony W4500 można sobie przęłączyć układ 100Hz pomiędzy: wyłączony - standarowy - wysoki. Najczęściej jak widać jakieś smużenia, to przełączając można sobie ustawić na w miarę znośny obraz.
Jest też kwestia dostosowania wzroku do oglądania LCD - na początku częściej widziałem jakieś smużenia, a po dwóch miesiącach używania TV LCD zdarza mi się to bardzo rzadko.
Jest też kwestia psychologiczna - jak ktoś wypatruje w TV smużenia, to i pewnie je wypatrzy. Kiedyś - jak go specjanie wypatrywałem - nawet na moim telewizorze CTR widziałem smużenie, czy clouding przy ciemnym ekranie...

2. Nie wiem jak jest teraz, ale dwa miesiące temu w Vectrze były następujące kanały HD:
- Niby darmowy TVN HD, ale tam np. 'Fakty' wcale nie są w HD; nie są nawet w 16:9
- Luxe HD - nidy w życiu tego nie oglądałem, ktoś tam pisał, że tam puszczają na okrągło jakieś zdjęcia ze sklepów jubilerskich...
- National Geographic HD - jak na razie dla mnie najlepszy program HD
- Polsat Sport HD, Eurosport HD, Canal+ Sport HD - tutaj czasami nadają w HD, a czasami w SD.
- Canal+ Film HD - jakość jest dobra, nawet jeśli są jakieś stare filmy, to są albo tak dobrze skalowane do HD, albo są zremasterowane do HD - w każdym razie jakość obarzu jest dobra
- HBO HD - nigdy tego nie ogladałem
 
Ostatnia edycja:

mąciwoda

New member
Wziąłem ten dekoder HD podłączyłem po HDMI i jest mały zonk: zniknęła czerń. Dobierałem telewizor tak, żebym miał przyzwoitą czerń i na dekoderze SD było bardzo OK, a teraz klapa wszystkie ciemne sceny są do d...
jak jest u was?
 

Boodzisz

New member
Sprawdz kabel hdmi. Ja jak podlaczylem kabelek za 40zl hdmi to roznica jest spora na niekorzysc. Tym razem doradzono mi zebym kupil certyfikowany "drozszy" no i za cos sie jednak doplaca.
 

Luki27

New member
do mąciwoda

Trochę mnie z tym zmartwłeś, bo już miałem iść jutro podpisywać umowę... Po to jest hdmi, żeby mieć b. dobrą jakość, a jeżeli teraz jest szarość zamiast czerni to ja dziękuję, za takie oglądanie... własnie z powodu słabej czerni wymieniłem TV na Panasa PV80...

Może coś w sutawieniach dekodera ?, a jak jest z tego samego dekodera ale przez innny kabel ? - component ? - euro ?

do Boodzisz

I co rzeczywiście widzisz taką różnicę z tym kablem hdmi ??

Ja kiedyś kupiłem tani za 25 zł z allegro i ponieważ obraz mi się do końca nie podobał kupiłem (z możliwością oddania) jakiś drogi kabel za 150 zł i co ? Żadnej, podkreślam żadnej różnicy ! Jeśli kabel jest poprawnie wykonany i nie ma typowych cyfrowych zakłóceń dla takiego typu przesyłu to musi być ok.
Co do czerni to zastanawiam się czy nie może czasem mieć znaczenia, ale wydaje mi się, że nie.

Może się ktoś wypowiedzeć jak to jest z czernia poprzez dekoder Vectry HD przez HDMI ??
 

janusz

New member
Bez reklam
U mnie czerń jest identyczna jak z DVD Pioneera, przez tanie HDMI za 39 zł z MM. Ale słyszałem już o problemach z dekoderem HD. Ja widzę to troszkę inaczej. Przy identycznych ustawieniach TV obraz z dekodera HD jest bardziej blady, za to nieporównywalnie bardziej szczegółowy. Po zmianie ustawieć w LCD (zwiększyłem kolory, kontrast) obraz jest idealny, czerń też dobra (choć subiektywnie mniej efektowna niż w Technisacie, tam były plamy superczerni, ale dlatego, że tam nie było szczegółów, wszystkie odcienie czerni kompresowane były do jednego). Oczywiście np. AXN-y i niektóre programy odbiejają słabo, ale tu już nic sie nie zrobi bo problem leży po stronie nadawców. ale już np. TVP1 i TVP2 odbiera jak DVD.
 

royalmichael

New member
Jeśli chodzi o jakość kabla HDMI to nie ma żadnej różnicy czy to kabel za 30zł czy za 300zł.
hdmi/dvi/spdif itp. to przykłady interfejsów cyfrowych, a to oznacza że nie potrzebujesz wysokiej jakości kabla do przesłania sygnału o 100% jakości. Aby była strata sygnału kabel musiałby być zdecydowanie większej długości niż pozwala na to jego standard.
Ładne opakowanie i bezsensowne przepłacanie nie poprawi jakości cyfrowego sygnału.
Po to w ogóle stworzono cyfrowe interfejsy aby nie było potrzeby stosowania kabli bardzo wysokiej jakości do przesyłu obrazu/dźwięku rewelacyjnej jakości.

To tak jakby ktoś ci mówił że jeśli kupisz porządny kabel do internetu (np modem/router-komputer) to net będzie chodził szybciej. Bzdura zupełna.
 

Boodzisz

New member
Ja różnice widze , koniec i kropka ,żona tak samo. Mam kabel z MM (1,5m) za 39zł taki pleciony srebrny, i sami w MM powiedzieli mi ze on tylko ladnie wygląda. Doradzil mi gostek zebym wziąl inny kabel (75cm) za 60zl . Przychodze i podlaczam i widze, roznca jest. Aha tamten srebrny pleciony juz wczesniej kupilem do dvd wiec porownalem doklanie taki sam.

Nie wydaje mi sie aby producenci produkowali drogie przewody tylko po to aby lezaly na polce i ladnie sie usmiechaly do klienta.
Slyszalem ze jakosc HDMI ma mniejsze znaczenie niz np w przypadku EURO ale jednak ma.

Ja doplacilem 20 zl do polowe krótszego kabla i zadowolony jestem.

Dekoder HD mam od piatku. Zeczywiscie kolory sa mniej efektowne niz dekoderze sd ale obraz jest bardzie szczegolowy (cos za cos), poza tym czekam az przyjda panowie z Vectry w poniedzailaek i mi sygnal wyregulują (mam nadzieje ze tylko to) bo przerywa mi TVN HD i kilka inych programow. Troche trzeba sie nabawic tymi zmainami rozdzielczosci bo wiekszosc kanalow nadaje w 4:3 i jest obraz obciety po bokach , znowu opcja powiekszenie za bardzo rozciaga i wydluza obraz. na szczescie w tv mam opcje Super live 2 i jest lepiej.
Ogolnie zabawka za prawie 30zl wiecej miesiecznie :rolleyes:???? Jak kogos stac to prosze bardzo ( ja duzo korzystam z internetu i ogladam glownie tvn, wiec plakal nie bede, ale mogloby byc lepiej.
 

royalmichael

New member
Boodzisz napisał:
Ja różnice widze , koniec i kropka ,żona tak samo. Mam kabel z MM (1,5m) za 39zł taki pleciony srebrny, i sami w MM powiedzieli mi ze on tylko ladnie wygląda. Doradzil mi gostek zebym wziąl inny kabel (75cm) za 60zl

Nie mówie o kablach no-name z bazaru. Może źle się wyraziłem w tamtym poście ale jakbyś porównał ten kabel co masz do jakiegoś za 300zł to nie ma różnicy.. czytaj wyżej

ps sprzedawców w sklepie się nie słucha;)
 

DZ_R

New member
Boodzisz - napisz później co z tym przerywaniem kanałów.

Mi chyba od ponad tygodnia 'zacinają' się kanały HD. Jak dzwoniłem do pomocy technicznej to najpierw kazali mi zreinstalować dekoder (tylko mi się wykasowały wszystkie moje ustawienia) a potem kazali go przestawiać w różne miejsca, bo niby jest wrażliwy na zakłócenia - nic to oczywiście nie pomogło. Na sam koniec miałem go zanieść do wymiany do POK, ale na miejscu okazało się że w POK na ich dekoderze też te kanały się zacinają - to Vectra nadaje taki sygnał...

Mieli coś z tym dalej zrobić, ale na razie nie zrobili nic...
 
Do góry