Telewizja VECTRA w HD

janusz

New member
Bez reklam
Dekoder HD Vectra-5800c bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Dekoder Technisata mnie rozczarował, może jakość obrazu była akceptowalna, ale już jakość gniazd przyłączeniowych i dołączonych kabli tragiczna. Nie widziałem innego równie tandetnie wykonanego dekodera.
Na szczęście dekoder HD to nic innego jak odmiana kablowa dekodera stosowanego przes N-kę czyli ADB-5800C (W N-ce 5800S). Jakość jest już zupełnie przyzwoita, na poziomie np. Fergusonów. Obraz jest zdecydowanie lepszy, ale najbardziej to widać przy użyciu HDMI i ustawieniu 1080i. Przy takich ustawieniach zarówno HD jak i SD prezentują dużo lepszy poziom. Znika też smużenie, które nieco przeszkadzało w Technisacie (pewnie niektórzy winili za to LCD).
 

janusz

New member
Bez reklam
Cały czas mam wątpliwość czy to Fajny nie robi dowcipu.
Fajny52 przepraszam za żart.
 
Ostatnia edycja:

kubszton

New member
Chłopie, dajże spokój z tą Religią TiVi...
Ustaw sobie stronę Vectry jako startową i pilnuj, może uruchomią...
A do tego czasu...jest jeszcze TV TRWAM!

A co do dekodera Janusz, to jestem ciekawy Twojej opinii. Może wpływ na nią miała jakość kabla euro dołączonego do zestawu z Technisatem. Ja od razu wziąłem sobie lepszy kabelek Tech-Linka i jakość obrazu była naprawdę super. Wiadomo, troszkę mniej kontrastowa niż przez HDMI, ale przynajmniej paleta barw była o niebo lepsza o szybkości działania nawet nie wspomnę... :|
No cóż może następna aktualizacja coś zmieni...
 
Ostatnia edycja:

janusz

New member
Bez reklam
Tak jak wcześniej pisałem tuner Technisata jedynie pod względem jakości obrazu był OK, natomiast tragiczne były gniazda i dołączone przewody. Euro wymieniłem już po 2 minutach, znajomym też to poleciłem. Gniazda połączeniowe mało stabilne, wystarczyło delikatnie dotknąć wpiętego przewodu by usłyszeć trzaski w głośnikach.
Dekoder HD jest jakościowo niezły. Najbardziej jednak zaskoczył mnie dobry obraz, nieznacznie lepszy od Technisata przez EURO, ale przez HDMI po prostu bajka. I nie chodzi mi tylko o kanały HD, również SD, a co bardzo mnie zaskoczyło, przy HDMI zniknęły smugi przy szybkich scenach oraz nierówne krawędzie (czasem twarze wyglądały troszkę wykrzywione). Dotychczas byłem przekonany, że w LCD z sygnałem SD tak musi być, ale okazało się, że niezły dekoder podłączony cyfrowo i jest super.
Za dekoder płacę 49 zł za aktywacje i 5,90 zł/miesiąc. Warunkiem to pakiet platynowy za dodatkowe 14,90, ale jest 24 programy więcej i internet dwa razy szybszy. Wśród programów są 3 bezpłatne HD: TVN (różne programy w różnej jakośći, ale nowe realizacje są super), National Geografic (super) , Luxe TV (jakość OK, ale nie ma co oglądać).
 

janusz

New member
Bez reklam
fajny52 napisał:
Czyli jak widzę zrobiliście mnie w konia :). W ofercie TV Vectry nadal nie ma kanału Religia TV.
Ale jest Spice, równie uduchowiony. Gwarantuję, że można poczuć się jak w niebie.
 
Ostatnia edycja:

fila77

New member
UWAGA ! nie brać dekodera HD w VECTRZE !!!

witam
mój pierwszy post :)
poczytałem i wybrałem, mam nadzieje, ze pomogę innym:

SONY 46W4500 od poniedziałku jest promocja 5 lat gwarancji (nikt jeszcze tego nie ogłasza, nie wiem dlaczego, nawet w centrum sony gdzie kupowałem, ale na infolinii sony już to można potwierdzić)

montaż na ścianie jest gratis dla tv powyżej 46 cali, tez nie wszyscy o tym mówią, a sam uchwyt to koszt około 250-300zł

TV podłączyłem na starym dekoderze Vectry i po prostu bajka, kolory super, ostrość żyleta, jedne kanały lepiej inne gorzej, wiadomo szczególnie bajki dla dzieciaków robią wrażenie, najlepiej programy na żywo na kanałach o mocnym sygnale, ogólnie naprawdę OK (przesiadłem się z kineskopowego Sharpa 32 cali)

następnego dnia wymieniłem na dekoder HD i porostu funkcjonalność tego dekodera jest tragiczna !!! pierwsze wrażenie nie ma koloru, kanały SD troszkę gorzej, ale jednak gorzej i to po kablu HDMI, kanały HD, a tych mam cale 3 porostu świetnie, widok tak jak na blueray w salonie, naprawdę zapiera dech w piersiach, ale... mam tych kanałów 3 na przeszło 100, a TVN nie wszystko nadaje w pełnym formacie wiec co jakiś czas są pasy czarne po bokach ! Robi się format 4:3

dodatkowo, aby oglądać HD 1080i tak ustawiamy dekoder i musimy ustawić rozciąganie by oglądać pozosapozostałe kanały SD bez czarnych pasów po bokach, czyli funkcje automatycznego obcinania pasów w TV mogole nie używamy !(szukałem TV ta funkcja, ponieważ widziałem u kumpla TV samsunga bez tej opcji i jednak przeszkadzało - najpierw szukaliśmy jej 30min bo nie przypuszczałem, ze TV za 4000 może tego nie mieć) czyli mamy TV panoramiczny z czarnymi pasami na wszystkich kanałach SD (oczywiście można ciągle przełączać to ręcznie, ale komu się by chciało ?) funkcja SMART czyli rozciąganie samych boków, wtedy twarze na środku ekranu wyglądają naturalnie, tez nie działa ! I nie ma takiej opcji dekoder – tylko rozciąganie, zoom i obraz bez zmian
wiele osób pisało już o EPG czyli co gdzie leci na jakim kanale – czegoś takiego nie ma ! Bo jeśli ktoś używał starego Technisata Vectry teraz będzie myślał, ze przełączanie trwa wieki, podgląd listy programów jest straszny... nie ma przełączania po stronach po przerzuca nas na kanały radiowe



podsumowując, TV super, dekoder 5800c to jakaś farsa i jutro idę oddać do vectry to badziewie, dla kilku kanałów na razie nie warto męczyć się przy każdym przełączaniu kanałów i dodatkowo mielić pilotem od tv ustawiania obrazu, by szlag cie nie trafił oglądając czarne pasy na panoramicznym TV



to tyle ja ktoś będzie miał pytania chętnie odpowiem, w końcu będę spłacał ten TV jeszcze z pól wieku :)
 

janusz

New member
Bez reklam
Mam zupełnie inne odczucia. Miałem już kilka tunerów satelitarnych, zarówno platform jak i innych. Wiele oprogramowań, czasem ten sam tuner na jednym sofcie działa super a na innych przycina.
Radziłbym przed zwrotem troszkę poznać dekoder, zawsze po zmianie ciężko się przyzwyczaić do nowego (sam przyznaję, że przez pierwsze dwa dni mało nie osiwiałem, myślawłem że nic sie nie da normalnie oglądać). Ustawienia obrazu są 3: bez zmian, rozszerzanie , powiększanie. Zawsze używłem tej ostatniej opcji, bo lubię proporcjonalny obraz. Dekoder pozwala na zmianę ustawień w "Menu-konfiguracja", ale oglądając poszczególne programy można wybrać bezpośrednio przyciskiem "options" ustawienie dla danego kanału, dekoder to zapamięta, nie zmieniając ustawień dla pozostałych programów. TVN niestety nie da się zmienić, podobnie jak innych kanałów HD, ale to już wina nadawcy. Nie sądzę jednak by długo TVN nadawał w kanale HD obraz 4/3.
Nie rozumiem też krytyki kolorów. Czy faktycznie masz ustawione kolory na max i jest ich za mało, bo jeżeli nie, to nie widzę problemu. Technisat przekazywał kolory z większym nasyceniem, ale rozmyte, tutaj wystarczy zwiększyć ilość kolorów, a obraz nadal jest wyrażny.
TV Samsunga posiadają funkcję rozszerzania obrazu.
Owszem dekoder HD ma sporo niedoróbek, ale to problemy softowe, wraz z każdą aktualizacją będzie lepiej. Zdarza się nawet, że programy same sie przełączają. Pamiętam 10 lat temu mój pierwszy dekoder Polsatu. Przy małej mżawce obraz się zacinał i sama aktualizacja to zmieniła. Każdy kolejny soft był lepszy.
 

DZ_R

New member
Do fila77:

1. Jak w dekoderze HD ustawisz format obrazu na 16:9, to na HDMI idzie taki właśnie obraz i TV nic tu już nie przeskaluje. Ja mam tak u siebie ustawione i jak kanały SD nadają w formacie 4:3, to po prostu tak to widać na ekranie.
Ja się głównie nastawiałem na kanały HD więc dla mnie to 'oczwista oczywistość' i mały problem, bo SD oglądam tylko od przypadku.
Jak byś ustawił w dekoderze format obrazu na 4:3, to wtedy w TV pojawią ci się opcje 'Smart' i inne, które pozwalają obraz 4:3 rozciągnąć, albo powiększyć i poucinać tak, żeby wypełniał cały ekran, ale za to dla kanałów nadawnych w 16:9 to ci dekoder chyba będzie ucinać obraz...
2. Działanie dekodera HD faktycznie jest mocno powolne, pilot też trochę beznadziejny, ale po kilku tygodniach jakoś się przyzwyczaiłem. No chyba, że ktoś zmienia kanały co minutę, to może być problem...
3. Może spróbujesz z kartą dostępową Conax? Ten TV posiada wbudowany odpowiedni tuner i ma gniazdo (po boku) na moduł dostępu. Na internecie widziałem, że są w sprzedaży moduły dostępu deszyfrujące programy kodowane w systemie Conax - a taki jest używany przez Vectrę. Teoretycznie, to jakby zakupić taki moduł i włożyć do niego kartę mikropocesorową co masz włożoną do dekodera Vectry, a potem ten moduł włożyć do TV, to wtedy Sony sam powinien dekodować cyfrowe kanały z Vectry. Wtedy kanały byś zmieniał pilotem od TV. Problemem jest to, że to tylko teoretyczne rozważania i trzeba by było w praktyce sprawdzić, czy to zadziała... W internecie te karty dostępowe widziałem w cenach od 150zł do 350zł...
 
Ostatnia edycja:

kubszton

New member
Mam dokładnie identyczne odczucia jak Fila77. Dodotkowo w piątek był u mnie serwisant Vectry, bo nowy mocniejszy sygnał puścili - okazało się że za mocny dla mojego modemu i padł net. :/

Ale wracając do pana serwisanta... :) Jak go trochę przycisnąłem, to zaczął się zwierzać, że praktycznie wszyscy użytkownicy tego dekodera z którymi miał okazję pogadać narzekają na ten sprzęt. Że paleta kolorów jest do dupy, że soft (nawet pomimo ostatniej aktualizacji) jest fatalny, że kanały SD są gorszej jakość niż na Technisacie... Takich rzeczy oczywiście w punkcie nie powiedzą... :|

A teraz mam pytanie do użytkowników pakietu platynowego - czy oprócz kilkunastu dodatkowych kanałów SD w tym pakiecie BEZ DODATKOWYCH OPŁAT znajdują się 3 kanały HD (Luxe.TV, National Geogr., TVN HD)? Wg. ulotki którą dostałem razem z ostatnim rachunkiem jasno wynika że te kanały są już tam ZAWARTE. Natomiast pani w okienku uparcie twierdziła, kłócąc się ze mną, że to właśnie ja nie mam racji i każdy z tych programów jest dodatkowo płatny :|(no może oprócz TVN HD) Więc trochę zgłupiałem... Co Wy na to? Ma ktoś już ten pakiet i może sie wypowiedzieć?
 

fajny52

New member
W poprzednim poście był poruszony temat typu, że TV Vectra używa systemu kodowania Conax, więć sobie myślę czy jak bym sobie kupił pakiet startowy TV na kartę proponowany przez TVN i podłaczył antenę satelitarną czy będzie ten ta karta startowa dzialać w dekoderze Technisat jaki proponuje TV Vectra?
 

DZ_R

New member
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale karta z TVN nie będzie dekodowała programów nadawanych przez Vectrę.
Vectra koduje swoje programy własnym 'kluczem' i zeby je zdekodować potrzebna jest karta dostępowa wydana przez Vectrę.

Chyba, że ci chodzi o to, że kartą TVN chcesz dekodować program nadawny (i zakodowany) przez TVN, tyle że z użyciem Technisata z Vectry - tutaj nie wiem, czy w samym urządzeniu też nie musi być coś skonfigurowane pod kokretnego nadawcę- może ktoś inny się lepiej orientuje.
 
Ostatnia edycja:

fajny52

New member
DZ_R napisał:
Chyba, że ci chodzi o to, że kartą TVN chcesz dekodować program nadawny (i zakodowany) przez TVN, tyle że z użyciem Technisata z Vectry - tutaj nie wiem, czy w samym urządzeniu też nie musi być coś skonfigurowane pod kokretnego nadawcę- może ktoś inny się lepiej orientuje.
Właśnie to miałem na myśli :) Chodziło mi o to czy jak włożę kartę TVN do Technisata z Vectry czy będzie ona działać.
 
Ostatnia edycja:

DZ_R

New member
Aha - to ja nie wiem - ale na internecie ktoś pisał, że karty działają tylko z dekoderami danego dostawcy TV - czyli żeby zdekodować program potrzebny jest 'klucz' zapisany na karcie i drugi klucz dostawcy zapisany w dekoderze. Ale to tylko mi się tak wydaje - może ktoś się na tym dokładnie zna, to ci dobrze odpowie.
 

fila77

New member
.

oplaca sie pakiet platynowy, poniewaz mamy 2 razy szybszy internet i dekoder HD kosztuje 5,90 a nie 9,90/m, ja podpisalem umowe na 12 mieciecy

mamy 3 kanaly HD: TVN, NG i LUXE - kanal zeby zaszpanowac mozliwosciami TV jak ktos przyjdzie - ciagle leca jakies pierdoly z duza iloscia szczegolow np. sklep z bizuteria

tak jak ktos pisal. ze nie oddal tego nieszczesnego dekodera tak i ja po kilku godzinach w nocy i mieleniu wszystkimi opcjami TV jakos zaakceptowalem kanaly SD, (ustawilem wieksze nasycenie, wieksze podswietlenie matrycy itp.)

nadal skakanie po kanalach bedzie porazka, ale jest mozliwosc tworzenia list swoich kanalow i tak tez zrobilem z podzialem na FILM, DZIECI, MUZYKA i kolejnoscia taka jaka chce (dostep przez przycisk LIST), wiec przezyje

co do formatowania obrazu to zrobilem tak jak pisal Janusz - dalem powiekszanie na wszytkich kanalach, a na tych, na ktorych jest lepiej - rozszerzenia typu TVN24, czy dzieciece (dekoder to zapamietuje)
 
Ostatnia edycja:
Do góry