Sharp LC XL2E - wszystko o serii (42XL2, 46XL2, 52XL2)

Golibroda

New member
Tom0000 napisał:
Hmmmm. A moze to swiadczy o slabosci matrycy ?
Bardziej obstawialbym jednak niedoskonalosc systemu 100Hz. Wyglada , ze na chwile obecna 100Hz jest bezbledne tylko w toshibach.


O przepraszam w XL2 wyrażnie widać działanie 100Hz, przy wyłączonej funkcji mamy zdecydowane migotanie obrazu.

Pozdrawiam
Piotr
 

Golibroda

New member
Ramzes765 napisał:
Tylko, ze u mnie nie miga zarowno na wlaczonym jak i wylaczonym :D

Na ekran telewizora nie patrz bezpośrednio tylko "kątem oka", a najlepiej to widać w sklepie gdzie stoją dwa podobne LCD jeden z 100Hz a drugi bez. Obserwuj duże jednolite płaszczyzny najlepiej białe :) .

Nawet moja żona to zauważyła (efekt 100Hz) :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
 
Ostatnia edycja:

taisio

New member
Witam
Jestem tu nowy, ale już jakiś czas śledzę wasze uwagi na temat telewizorów LCD w szczególności Sharpa. Sam jestem zainteresowany kupnem Sharpa 42xl2E. Najpierw wybór padł na XD1E, ale potem jak gościu z Electro Worlda zaprezentował mi co daje 100Hz, postanowiłem że muszę mieć telewizor z tą funkcją. Różnicę widać najlepiej gdy wśród zwykłych LCD stoi LCD ze 100Hz, w tym przypadku był to RD2E. Gościu włączył mi film pokazowy na którym było widać np: samolot który sobie leci na tle jakiś budynków, lub gościa biegnącego na tle muru. Podczas ruchu kamera czyli śledzenia poruszającego się obiektu, tło (bez 100Hz) wydawało się jakby przeskakiwało, migotało było rozmazane. Natomiast 100Hz dawało efekt płynności, wszystko w tle było widoczne:). Gościu powiedział, że najlepiej to widać przy meczach piłki nożnej kiedy są szybkie ruchy kamerą. A efekt migotania obrazu był eleminowany przez 100Hz, ale w telewizorach CRT. Tak mi się wydaje.

P.S. Czekam również na jakieś testy porównawcze XL2E, zanim go kupię:-D
 

pku

New member
Elektro-World na Targówku ???
Puszczaja tam wyjatkowo wredny obraz testowy Philipsa, ktory ma pazać jak radzą sobie z tym Philipsy.
I fajnie to wyglada jak 95% telewizorow przeskakuje :)
 

Romanoff

New member
pku napisał:
Elektro-World na Targówku ???
Puszczaja tam wyjatkowo wredny obraz testowy Philipsa, ktory ma pazać jak radzą sobie z tym Philipsy.
I fajnie to wyglada jak 95% telewizorow przeskakuje :)

Po pierwsze to nie "Elektro World" tylko "Electro World", a po drugie nie puszczają tego dema żeby pokazywać jak sobie z tym razdzą Philipsy, tylko po to żeby pokazać amatorom/klientom w najprostszy mozliwy sposób różnicę między starą a nową technologią( w tym przypadku różnica między tv 50Hz a 100Hz, bądź posiadającymi układy kompensacji ruchu a tymi bez takich układów).

Wtedy dopiero okazuje się jakie to niektóre tv są dobre....

Pozdro
 

pku

New member
Przeczytaj jeszcze raz /jest po polsku/, czy coś sie nie zgadza z Twoim postem? Chyba że policzyleś że dokładnie 5% procent to Philipsy.
A literówki sie zdarzają.
 
Ostatnia edycja:

quax

New member
Migotanie

Miałem się wstrzymać z tą wypowiedzią, żeby nie zmieniać tematu wątku, ale już zbyt dużo osób pisze o migotaniu LCD... Chciałbym wyjaśnić tę kwestię.

Migotanie to bardzo szybkie naprzemienne gaśnięcie i zaświecanie. W technologii LCD ten niechciany efekt nigdy nie będzie miał miejsca, gdyż poświetlenie ekranu to zimne katody, a w nowszych ekranach (np Sharp XL2E) diody LED - a zarówno jedne jak i drugie generują światło stałe! Zatem nie ma fizycznej możliwości aby ekran LCD migotał!

Technologia 100Hz w LCD także nie ma nic wspólnego z migotaniem a jedynie ze smużeniem. Jest to najlepiej widoczne na przesuwających się obiektach, np przesuwających się napisach jakie często są widoczne na dole ekranu w programach informacyjnych.
Przesuwająca się np w lewo jasna literka na ciemnym tle pozostawia za sobą ślad (smugę). Technologia 100Hz znacznie zmniejsza takie smugi (nie będę się tu wdawał w szczegóły w jaki sposób to robi).

Tak więc proszę nie pisać że LCD (obojętnie czy ma 100Hz czy nie) migocze, ponieważ nie może to być prawda...
 

pku

New member
Sorki ale ja napisałem że "przeskakuje" :)
Co do 100Hz i smurzenia to chyba tak, chociaż nie wiem czy to nie bardziej kwestia reakcji matrycy....
Przez "przeskakuje" chodzi mi raczej o efekt, ktory właśnie fajnie widać w EleCtro-World na w/w testowym obrazie Philipsa, gdzie telewizory bez jakiegoś systemu "korekty ruchu" dostają swego rodzaju "czkawki" i całe obszary obrazu przesuwają się tak jakby oddzielnie, w róznym tempie.

Ale co ciekawe nawet te ktore tło przesuwają ok. to mają problemy z artefaktami na granicy przedmiotów ruszajacych się z różną prędkością i to praktycznie widać na wszystkich LCD i plazmach tez.

Z ciekawostek to dobrze sobie radzą (w tym konkretnym sklepie i na tym konkretnym sygnale) Samsungi, Sharpy i właśnie Philipsy (ale wszystkie z jakimś systemem poprawy ruchu). A o zgrozo jedynego chyba Pioneera to powinni wyłączyć bo porażka jest straszna (albo logo zasłonić) :)

Z tego co wiem to sygnał jest po wysokiej z jakiegoś modulatora no i rozgałęźniki.

A co do "migotania" to chyba żadny pixel w żadnej technologi (chyba ze w plaźmie) nie jest w stanie przejśc płynnie z jednego stanu w drugi (LCD właśnie chyba maja taki problem), a jak do tego dodasz odświeżanie (24,25,50,100 czy 120) to mi z fizyki wynika że coś musi zamigotać, pytanie jest tylko czy oko to zobaczy :)
 
Ostatnia edycja:

quax

New member
pku napisał:
A co do "migotania" to chyba żadny pixel w żadnej technologi (chyba ze w plaźmie) nie jest w stanie przejśc płynnie z jednego stanu w drugi (LCD właśnie chyba maja taki problem), a jak do tego dodasz odświeżanie (24,25,50,100 czy 120) to mi z fizyki wynika że coś musi zamigotać, pytanie jest tylko czy oko to zobaczy

Nie masz racji. Właśnie w LCD piksel potrafi najpłynniej przechodzić z jednego stanu w drugi, świecąc przy tym ciągle światłem stałym zmieniając tylko w sposób płynny natężenie tego światła, co jest także notabene jego przekleństwem, bo zawsze musi to zrobić płynnie (stąd się bierze smużenie).
A już na pewno plazmy w to nie mieszaj, bo tam to dopiero jest migotanie (patrz tu: http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=115655 - szczególnie cytat z wikipedii).
Gdybyś chciał porozmawiać o tym więcej, to załóż proszę nowy wątek - na pewno się tam odezwę :). W tym wątku zakończmy już o migotaniu, bo nie jest to jego tematem.


---------------------------------
Wróćmy więc do tematu tego wątku, mam teraz inne pytanko:
W instrukcji Sharpa XL2E na stronie 2 (w PDFie jest to str. 4) jest następujące zdanie:
Panel LCD jest produktem zaawansowanej technologii, zapewniającym dokładne odwzorowanie obrazu.
Ze względu na bardzo dużą liczbę pikseli czasami na ekranie może się pojawić kilka nieaktywnych pikseli,
widocznych jako stałe punkty w kolorze niebieskim, zielonym lub czerwonym.
Jest to zgodne z danymi technicznymi produktu i nie stanowi defektu.
Nie mogę uwierzyć, że gdy kupię ten telewizor za niemałą kasę - to mogę mieć w nim zepsute piksele i gwarancja tego nie obejmuje...

Proszę o wypowiedź te osoby, które już mają ten TV - czy u Was są jakieś popsute piksele? Aby to sprawdzić wyświetcie na TV pięć planszy (najlepiej z komputera): jedna cała czarna, jedna cała biała, kolejna cała zielona, następna cała niebieska i ostatnia cała czerwona.
Jeśli na którejkolwiek będzie widoczny choćby jeden piksel innego koloru niż reszta - to jest to zepsuty piksel.

Czy macie takie popsute piksele? Jeśli tak to czy jest ich dużo?
 

Golibroda

New member
quax napisał:
Tak więc proszę nie pisać że LCD (obojętnie czy ma 100Hz czy nie) migocze, ponieważ nie może to być prawda...

To nie podświetlanie migocze tylko ilość wyświetlanych obrazów na sekundę.

W "starej" technologii 50Hz obraz pojawia się np: bez przeplotu 50 razy na sekundę a w technologi 100Hz - 100 razy na sekundę.
A oko w swojej bezwładności "lepiej" widzi gdy dostaje 100 w stosunku do 50 obrazów na sekundę (dajac wrażenie zaniku migotania).

Było to bardzo dobrze widać w monitorach CRT gdy ktoś nie ustawił sobie dużego odświeżania obrazu karty graficznej tylko zostawił domyślne np: 60Hz a potem ustawił na 100 czy 120 Hz. Róznica była kolosalna :D

Pozdrawiam
Piotr
 

mensir67pl

Member
Bez reklam
100 hz wedlug Sharpa ;) ....

100_Hz_PO_high_quality_dl
http://depositfiles.com/files/2145601

mysle z kazdy producent bedzie mial swoj patent na 100 hz

przynajmniej tak było z CTR kazdy (producent) miał inna teorie .... na temat 100 hz
ale tam chodziło o inny efekt do uzyskania..

i napewno nie jest to to samo co zastosowanie 100 hz w LCD
 
Ostatnia edycja:

quax

New member
Martwe piksele w XL2E

Golibroda napisał:
To nie podświetlanie migocze tylko ilość wyświetlanych obrazów na sekundę.
To o czym piszesz miało miejsce na CRT, ale w LCD obraz generowany jest odmiennie. Na LCD obraz nie znika po wyświetleniu, lecz jest wyświetlany bez przerwy do czasu aż zastąpi go nowy, tak więc nic tu nigdy nie będzie migotać.
Skończmy proszę już ten temat, bo to zły wątek...

pku napisał:
Fajny opis. :) Teraz należałoby się jeszcze dowiedzieć jakiej klasy matryca znajduje się w Sharp XL2E. Ktoś może wie? :)
I ponawiam prośbę do właścicieli tego TV o informację czy trafiły się wam martwe piksele? (mam nadzieję że nie)
 

pku

New member
Odczucie - XL2E

Witam,

Nasiedziałem sie dzisiaj przed różnymi TV, m.in. XL2 w wersji 46 i 42.
Miałem możliwość obejrzenia sygnału HD i bardzo słabego SD no i powiem, że troche się rozczarowałem.
W przypadku 42 cali obraz HD był ŻYLETA, być może w sklepie ustawienia byly na maksymalną ostrość/kontrast, ale mi to przeszkadzało, obraz był nienaturalnie ostry-szczegółowy. Obok stała plazma panasonica Y700P i mimo że czerń jest na niej nawet może gorsza to obraz /jako coś oddającego rzeczwistość/ wielkokrotnie bardziej naturalny.

Z 46 to była porażka polegająca na tym że w naroznikach obraz tracił tą nadnaturalna ostrość, jak w starym popsutym kineskopie :(. Tak naprawdę ostrość zbliżoną do 42" miał obszar w krztałcie kwadratu postawionego na narożniku - w srodku obrazu.

Czy ktoś kto używa tych telewizorów mogłby coś powiedzieć na temat "zmiękczenia" tego obrazu, czy te sztuki byly jakoś "wyżyłowane ??

PS
i off topic, ale naprawde przyjemna (w odbiorze) była plazma panasonica, robi wrażenie takiej naturalnej kolorystyki (chociaż czarnego to nie ma w ogole), stojace obok KURO jest czarne bardziej od czarnego, ale taka kolorystyka nie występuje w rzeczywistość :)
Zastaniawim się czy nie mam jakiegoś skrzywienia związanego z fotografią, ale .... no wlaśnie powiedzcie coś.

pzdr,
Paweł
 

jtd

New member
Bez reklam
napisales swoje odczucia jak widze tylko do sygnalu HD, a testowales tez bardzo slaby sygnal SD, jak tam wypadl xl2 - 46 i 42 cale ??
 

pku

New member
SD (ale naprawde tragiczne i po wysokiej cz.) wlaczylem tylko na 46 /bo mi sie goscie juz na palce patrzyli/ tyle co pamietam to to, ze znowu byla ta nadmierna kontrastowos-ostrosc to znaczy jak gdyby podkreslal slabosc sygnalu, nie usrednial tylko wyraznie pokazywal szczegoly ktore chetnie by sie zgubilo.

Zreszta nie wiem czy ta sztuka nie byla walnieta (pisalem wczesniej o tych nieostrych naroznikach; przeciez to nie kineskop )

Wiecej czasu spedzilem na SD przy X20E /chyba tak/ i samsungu Q91H /plazma/ bo akurat byly dokladnie kolo siebie, tu mialem znowu podobne wrazenia nadmiernej szczegolowosci LCD, plazma daje obraz bardziej telewizyjny (taki do jakiego jestesmy przyzwyczajeni z CRT)

Ogolnie to mam takie wrazenie ze przeszkadza mi taka "komputerowa" dokładność tej serii (XL2 jak i X20E) wszystkie plazymy (pioneer, panasonic,samsung) na kazym sygnale dawaly bardziej "analogowy" obraz.
W foto bym powiedzial ze na tych sharpach ktos za duzo podzialal (ostrosc, nasycenie) w PhotoShopie :)

Dlatego czekam na kogos kto je ma i powie np. ze mozna ustawic obraz mniej "dynamiczny" i jest bardziej ok, w menu nie grzebalem :(

A najgorsze jest to najbardziej, ze podobal mi sie obraz z Panasow i Samsungów - to chyba trza sie na line targnąć albo z mostu skoczyć :(
 
Ostatnia edycja:

Pavloss

New member
Do PKU

Czy Twoje testowanie polegało na patrzeniu na telewizory,czy próbowałeś je ustawiać.Większość TV w marketach ma ustawione tryby dynamiczne.W tym świetle nie da się inaczej.:(
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jeśli masz gwarancję Sharp Polska - jesteś już szczęśliwy - bo nikt nie zostaje sam z problemami martwych pikseli .
Smużenie 50 Hz i 100 hz w ruchu udało się zobrazować / proszę nie patrzeć na modele/
5b3ab12f4d308ffamed.jpg


Po kalibracji Sharp ma większą płynność - nawet z sygnału SD.
Oczywiście 46 i 42 różnią się wyłacznie wielkością, dlatego trzeba zachować proporcje odległości . I Lcd Sharp 46 LX 2 - daje sobię radę bez problemu. - wystarczy skorzystać z pilota i instrukcji.

W narożnikach też nie znalazłem żadnych sensacji.
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=17284 - wystarczy sprawdzić.
Sharp 46 X20
P1050470.jpg


Plazma czy lcd - to zupełnie inny wątek.
 
Do góry