Samsung PS50B850 - TEST OTWARTY (prawie najcieńsza obecnie plazma na świecie)

godik

New member
Nosze się z zamiarem kupna tej plazmy ale nie wiem czy się nie wstrzymać jeszcze z kilka miesięcy aż Samsung upora się z problemem hałasu.
Z tego co się doczytałem na różnych forach to wynika że zasadniczo są dwa powody składające się na ''buzzing noise''.

Powód nr 1 to tylna obudowa wpadająca w rezonans. Ta sprawa jest do rozwiązania przez dodanie dwóch gumowych podkładek pomiędzy panel a PCB. Samsung wprowadził modyfikację od jakiegoś czasu i wszystkie TV mają te podkładki wstawione na linii montażowej.

Powód nr 2 i tu się problem zaczyna. Nie znam dokładnie źródła tego hałasu ponieważ jest kilka teorii:
- hałasujące transofrmatory,
- zasilacz i problemy z nim związane
- ten nieszczęsny cieńki panel Samsunga emitujący fale ultradźwiękowe

Wygląda na to, że Samsung nie zamierza wspierać użytkowników którzy kupili już TV i uskarżają się na hałas po tym jak w ich TV zamontowano gumowe podkładki. Oficjalnie Samsung twierdzi, że panel plazmowy ma prawo buczeć i nie jest to wada. Z drugiej strony coraz częściej można przeczytać na forach zagranicznych, że modele z końca października nie hałasują!

Suma sumarum czekam jak się ta sprawa rozwinie i jeśli faktycznie nowsze TV nie bzyczą to chyba się skusze.
Szkoda tych którzy już kupili i są co tu dużo mówić ignorowani przez producenta.
 

Jorik69

New member
Nie sądzę, żeby na tym miało się skończyć...

Samsung może i nie dba o nas - którzy zakupiliśmy felerne odbiorniki, ale to nie znaczy, że na tym się skończy. Ja w każdym razie nie zamierzam przyjąć ten bełkot ("plazmy buczą i koniec") za dobrą monetą. Na razie spokojnie czekam, aż dostanę papier, na którym tak napiszą. Później zwrócę się wprost do Samsunga - na piśmie. Dalsze kroki, jeżeli będą konieczne ustalę po rozmowie z prawnikiem. Cóż, może przyjdzie spotkać się w sądzie, pytanie wówczas z kim - firmą Samsung czy Saturnem (raczej obstawiam to drugie).

Ale to dopiero po wyczerpaniu polubownych rozwiązań...
 

Kowal2k

New member
Moze to nie wlasciwe miejsce (sami maniacy Sama) ale czy moze mi ktos polecic cos innego do 7 kola?? Marka dowolna ale zeby bylo jakosciowo podobne do B850`ki. Rozmia 50 i do gory.
 

skruf

New member
Kowal2k napisał:
Moze to nie wlasciwe miejsce (sami maniacy Sama) ale czy moze mi ktos polecic cos innego do 7 kola?? Marka dowolna ale zeby bylo jakosciowo podobne do B850`ki. Rozmia 50 i do gory.
Panas V10 lub Kuro :)

ja te brałem pod uwagę również przy zakupie Sama.
 

nbaraka

New member
godik napisał:
Powód nr 1 to tylna obudowa wpadająca w rezonans. Ta sprawa jest do rozwiązania przez dodanie dwóch gumowych podkładek pomiędzy panel a PCB. Samsung wprowadził modyfikację od jakiegoś czasu i wszystkie TV mają te podkładki wstawione na linii montażowej.

Powód nr 2 i tu się problem zaczyna. Nie znam dokładnie źródła tego hałasu ponieważ jest kilka teorii:
- hałasujące transofrmatory,
- zasilacz i problemy z nim związane
- ten nieszczęsny cieńki panel Samsunga emitujący fale ultradźwiękowe
Polecam jeszcze zobaczyć zdjęcia zapożyczone z avsforum (model chyba PN63B550):
Kod:
i34.tinypic.com/kegqdw.jpg
i37.tinypic.com/v6sysy.jpg
i34.tinypic.com/2q0qzxi.jpg
i33.tinypic.com/30mbc7c.jpg
Podobno brzęczą-dzwonią te radiatory. W moim egzemplarzu jest w miejscu y-board włożona taka gąbka i trochę to pomaga.
Ogólnym kolejnym powodem o jakim piszą na forum jest niewydolność prądowa układu (transforatorów), dlatego właśnie niektórzy słyszą rożne natężenie/częstotliwość brzęczenia przy różnych barwach ekranu (ilość pobieranego prądu się waha).
 

Kowal2k

New member
Znaczy moze byc wiecej niz 7 kola (podstawa to cisza - zadnego bzyczenia!!) Duzo sie mowi o Panasonicku - jakies propozycje mile widziane.
 

11mpp

New member
A wady tego Kuraka? W sumie wg mnie nie są ważne przy jego zaletach.

- znacznie grubszy od Sama i nie da się go powiesić na cienkim wieszaku, więc sporo wystaje od ściany (Samy są pod tym względem boskie)
- ciągnie więcej prądu (420W), znacznie więcej niż 58'' Sama, co może niekoniecznie wpływa na budżet, jeśli się go rozsądnie używa, ale pewnie przeszkadza grzaniem w ciepłe letnie wieczory
- wyszedł z produkcji, co być może będzie miało konsekwencje za kilka lat w serwisie
- część osób słyszy przeszkadzające brzęczenie
- nie wiem jak z wyposażeniem, czy Kuro nie jest uboższe?

Takie mam wrażenia, może ktoś je rozwieje?

PS. W teście Sama jest napisane "Po kilkunastu godzinach testów panel Samsunga był znacznie cieplejszy niż Pioneer - ale nie miało to żadnego wpływu na jakość obrazu."
 
Ostatnia edycja:

Jorik69

New member
nbaraka napisał:
Podobno brzęczą-dzwonią te radiatory. W moim egzemplarzu jest w miejscu y-board włożona taka gąbka i trochę to pomaga.
To, że bzyczą te radiatory (ew. też inne elementy) na płytach Y i Z nie budzi żadnych wątpliwości. Wielki Guru z serwisu zdjął przy mnie tylną osłonę i miałem okazję przyjrzeć się i przysłuchać co hałasuje. Co do gąbki, to oczywiście jest w stanie wytłumić część odgłosów, choć wątpię, żeby jej skuteczność miała być wysoka. Można też szukać innych rozwiązań, np. usytuować odbiornik we wnęce wyłożonej materiałem tłumiącym dźwięk (pamiętając o chłodzeniu!).

Tylko co z tego? Ja wprawdzie pamiętam programy Adama Słodowego pt. "Zrób to sam", ale uważam, że jak wybuliłem kupę kasy za topowy model plazmy to MA BYĆ CICHO BEZ GRZEBANIA!
 

kazim11

New member
Dzisiaj rozmawiałem z serwisem odnośnie mojego TV i z tego co mi powiedzieli to domyślam się, iż założyli jedynie gąbki na radiatory. Dostałem również informację, iż mają już przećwiczoną zgłoszoną wadę (pytanie ile w tym prawdy), ponieważ kilka modeli trafiło już do nich wcześniej. Jaki będzie efekt finalny i czy to coś da dowiem się dopiero pod koniec tygodnia, gdyż wcześniej raczej nie znajdę czasu aby umówić się na odbiór sprzętu.
Na sam koniec powiedzieli mi, iż telewizor według norm ma prawo buczeć, jeżeli hałas nie przekracza 30 db w odległości do 1m od odbiornika – jeśli dobrze zrozumiałem. W moim przypadku słyszałem to wkurzające buczenie z 3m i dalej.

PS osobiście też nie zamierzam odpuszczać tematu jeżeli usterka nie zostanie usunięta (w sposób chociaż akceptowalny przy normalnym użytkowaniu). Niestety z tego co wyczytałem na anglojęzycznych forach Samsung generalnie ma wszystkich w pompie i udaje, iż wszystko jest w porządku.
 

daruddg

New member
Walić to bzyczenie, ja bzykam to TV nie może ? :p . Tv rewelka, jak nie zwracam uwagi to bzyczenia nie slysze, szukajcie modeli assambled november, ja mam september :(, ale nie ma tragedi, moze po kalibracji jeszcze ucichnie troszke.
P.S. mam takie wrazenie ze na grach mniej bzyczy, albo x-box skutecznie zagłusza :). Wezwe serwis jak sie wszystko unormuje, czyli komuś naprawią, albo potwierdzi sie ze nowe modele nie bzyczą, wtedy bedzie podstawa do reklamacji, dlaczego moj bzyczy jak inne nie , czyli cos jest nie tak z TV, prosto i łopatologicznie :).
 

godik

New member
Z tym, że czytając owe zagraniczne fora można przeczytać że jak nie pomogły wymiany telewizorów to sprzedawca dawał full refund co w naszych krajowych warunkach jest raczej mało prawdopodbne.
Jestem pewien że Samsung jak nikt inny jest świadomy problemu i chciałby mieć to za sobą. Niestety wszystko wskazuje na to, że nie dojdzie do tego że Samsung przyzna się do ewidentnego błedu projektowego i będzie udawał że nie ma sprawy licząc na to, że mało kto będzie chciał się z nimi wodzić o jakiś tam telewizor plazmowy. Co innego jak jakaś większa grupa niezadowolonych klientów będzie się z nimi procesować co jest również mało prawdopodobne. Zapewne już dawno to przeanalizowali i co bardziej krzykliwych udobruchają nowym modelem (na 2010) gdy się sprawa przeciągnie i nowa seria będzie gotowa.
 

mario_many

New member
Data produkcji widnieje na kartonie czy tylko na nalepce telewizora? Tak wrazie gdyby sie okazało ze od listopadowej produkcji ciszej lub wcale nie buczy.
 

smiglostopy

New member
To FAQ ze strony samsunga:

"plasma TV : Is The Buzzing Sound My Plasma TV Making Normal?

The buzzing sound your plasma TV makes is normal. It's caused by the electrical charges that are used to create the images on the screen. The buzzing, however, should not be so loud that you can hear it when the volume on the TV is set at normal levels.

If your Plasma TV is buzzing loudly, follow these steps:
Set the volume of the TV to the setting you normally use.
Stand at least 15 feet away. If you do not hear the buzz, your Plasma TV is working normally.
If you continue to hear a loud buzz when you are 15 feet from the TV, return to the TV and see if any cables are resting against the metal back cover of the TV. If cables are resting against the back panel, reposition them so that they do not rest against the back panel and see if that reduces the buzzing.
If repositioning the cables does not reduce the buzzing, your Plasma TV needs service.

To arrange for service, please click here to fill out an online service request form and begin the service process.

Important: Plasma TVs do not operate properly at approximately 6500 feet (1950 meters) or above. If you attempt to operate a Plasma TV above or near that altitude, it will buzz very loudly. Unfortunately, there is no way to stop the buzzing at that altitude. However, the loud buzzing should stop when you operate the TV below 6500 feet."

Po kilku dniach przed telewizorem stwierdzam, ze:
- buzz jest wciaz obecny,
- buzz nie jest powodowany rezonansem obudowy,
- nie slychac go przy glosnosci ustawionej na takim poziomie jaki zazwyczaj mam podczas ogladania tv.

Dzieki za posty z konfiguracja obrazu.
 

Dżon Bondżoe

New member
Na sam koniec powiedzieli mi, iż telewizor według norm ma prawo buczeć, jeżeli hałas nie przekracza 30 db w odległości do 1m od odbiornika

wg mojej normy nr. XCV^&%^&1212-12-14-15-CCVBCVB-23 Samsung jest cymbałem.
czekam na tel od nich dzisaj jak nie to znowu dzwonię

mam pytanie neizwiazane z samsungiem a z PS3 - jest to ciche??
Co innego jak jakaś większa grupa niezadowolonych klientów będzie się z nimi procesować co jest również mało prawdopodobne.

najgorsze jest to, ze jest nas mało to raz - i stopień niezadowolenia jest różny. czasy "bierzemy grabie w ręce" i na Samsunga - się NIeSTETY skończyły - ja bym tak ukarał Wrocławski serwis - zaczynają mi juz działać na nerwy - bo mnie w konia robią ostro

Zapewne już dawno to przeanalizowali i co bardziej krzykliwych udobruchają nowym modelem (na 2010) gdy się sprawa przeciągnie i nowa seria będzie gotowa.

ja jeszcze krzyczeć nie zacząłem - melisa działa :) le jak przeciągną sprawę poza ten tydzień, to nie będę taki potulny jak dotychczas....
should not be so loud that you can hear it when the volume on the TV is set at normal levels
tak jak mówiłem - tu nie trzeba miernika!!!!
słychać - dziękuje dowidzenia - wymiana!!!!!!
i nie ma co dywagować!!!!

niech matoły się postarają i zaczną traktowac nas z godnością - płace - wymagam
 

11mpp

New member
Z tym słyszeniem przy normalnej głośności to jakiś kit. Nie każdy ogląda same filmy akcji. Przy dialogach bez muzyki (od teatru po seriale brazylijskie) nawet przy dużej głośności słychać "bzzz Och Alonso bzzzz Ajlovju bzzzzzz". Ciekawe czym konstrukcyjnie różnią się modele z listopada, pewnie dodano gąbki.
 

sajmer

Member
JA co prawda mam model PS50A656 , który wrócił z naprawy z nowym Panelem PDP , ale podpytałem panów o bzyczenie w 850 i stwierdzili , że problem jest znany i to jest robione w ramach gwarancji , bzyczenie jest umiejscowiony z tyłu podobno zakładają jakieś gumowe wyciszenia i nie ma tematu po tym - Serwis UTV.COM.PL

Pozdrawiam
 

Jorik69

New member
Ja z pewnością się nie przyzwyczaję, buczenie jest zbyt głośne. Do tego brednie wygadywane przez serwisanta mnie wk.... (denerwują jeszcze bardziej). A że i tak w życiu zdarzyło mi się wchodzić w formalne spory (w tym sądowe) nie odpuszczę. Wczoraj serwisant zadzwonił i powiedział że "szuka rozwiązania" i że "to potrwa parę dni". Odpowiedziałem mu, że jak to tylko gra na zwłokę i nie ma zamiaru nic zrobić to niech nie marnuje swojego i mojego czasu bo to i tak nic nie da. Niech mi tylko napisze, że telewizor buczy, bo tak ma być i jest wolny.

Gąbki moim zdaniem nie rozwiążą problemu. Przede wszystkim należy się zastanowić, jaka ma być ich funkcja. Wbrew pozorom może chodzić o dwa warianty:
1) gąbka wciśnięta pomiędzy obudowę o radiatory (czy inne elementy) ma mechanicznie tłumić ich drgania i w ten sposób wyciszać ŹRÓDŁO dźwięku, lub
2) radiatory (czy inne elementy) mają buczeć jak buczą, ale dźwięk ma być tłumiony przy przejściu przez gąbki.

W tym drugim przypadku kicha na 100%, bo jest wiele innych dróg, którymi dźwięk się może rozchodzić. Oczywiście pewne wyciszenie się w ten sposób uzyska, ale oceniam je na max 30..50%. W pierwszym przypadku może być lepiej, ale problem w tym, na ile jest dostęp do elementów, które budzą - piszę elementów, bo jakoś nie wydaje mi się, żeby to były radiatory.

Przy okazji (rozmowy z JWP Serwisantem) zamieniliśmy parę słów na temat drugiej zgłoszonej wady, to jest wstrajania się kanałów z fonią B/G zamiast D/K. Wielki Guru stwierdził, że ten problem uznał za rozwiązany, skoro da się ręcznie poprzestawiać ustawienia dla każdego kanału oddzielnie na D/K. Odpowiedziałem, że jestem innego zdania, więc obiecał "poszukać aktualizacji oprogramowania".
 
Do góry