[Nasze Zestawy AV] Projekt Kino 2016

Drunk

New member
Bez reklam
W sieci gdzieś widziałem tabele dla fal stojących w zależności od szerokości i długości pomieszczenia.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Masz na mysli ta mate co wyklejales drzwi? To jedynie wyciales cale pasmo a nie tylko bas. Czy robiles jakies pomiary?

Ja niestety jestem sknera i na zadne pomiary nie mam ochoty. Bylem wczoraj w MM w trojmiescie koles zapuscil jakis niszowy ampli z cantonami i yamahe z glosnikami yamahy i powiem ci ze taki fajny miesisty bas byl ze az mi glupio sie zrobilo. Taki MM ze sprzetem w cenie mojej jednej kolumny zagral MUZYKE - jej bass lepiej niz w mojej salce. (Jedynie srednich tonow wogole nie bylo a gora byla bo byla)'
 

Drunk

New member
Bez reklam
Lolo zawsze można po taniości wszystkie rogi w pokoju zaciągnąć zaprawą na okrągło żeby nie było kątów prostych i też będzie gitara ;)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Odnośnie półapek basowych to jedną z lepiej działających są
Rezonatory Helmholtza - pułapki basowe które umieszcza sie w rogu pomieszczenia. Stroji sie je na określoną częstotliwość.
Ustroje akustycze na zasadzie gąbek niwelują nam zakresy powyzej 1khz i w zwyż. Niekiedy wnosza nam wiecej złego w dźwięku niż dobrego. W przypadku kiedy mamy umeblowane pokoje instalując wieksza ilość gabek możemy wyciąć górę i część średnich tak że pozostanie sam dół wskutek czego bedzie jeszcze bardziej dudnic.
W naszych salonach możemy na zakresy powyżej 1khz- 5khz zadziałać przedmiotami codziennego użytku tj, dywan, zasłony, wypoczynek itd. Zmniejszając skutecznie echo, poglos i złagodzić górę. Natomiast co do basu tutaj musimy określić który rejestr jest do poprawy czy bas wyższy czy niższy itd.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Masz na mysli ta mate co wyklejales drzwi? To jedynie wyciales cale pasmo a nie tylko bas. Czy robiles jakies pomiary?

Ja niestety jestem sknera i na zadne pomiary nie mam ochoty. Bylem wczoraj w MM w trojmiescie koles zapuscil jakis niszowy ampli z cantonami i yamahe z glosnikami yamahy i powiem ci ze taki fajny miesisty bas byl ze az mi glupio sie zrobilo. Taki MM ze sprzetem w cenie mojej jednej kolumny zagral MUZYKE - jej bass lepiej niz w mojej salce. (Jedynie srednich tonow wogole nie bylo a gora byla bo byla)'

Dokładnie ta mata wycieła cały dźwięk wydostajacy się z pomieszczenia. Natomiast u młodego zrobiłem drzwi z paneli kolorowych (gabki akustyczne) które nie wycieły nic po za najwyższą górą. Jak młody piszczy to nie kłuje tak już w uszy jak jestem w kuchni... :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Niestety ale niechce was zmartwic ale wszystkie te ćwierć wałki gabkowe nie działają na bas a na wysokie tony. Pułapki basowe robi się stricte pod określoną częstotliwość z którą mamy problem w danym pomieszczeniu zmierzoną odpowiednią aparatura. I do tak podanej wartości ustawiamy i kalibruje my pułapkę basowa. Wszystkie pseudo pułapki basowe gąbkowe mogę nieco złagodzić górę ale basu nie ruszą...
Niestety ale materiał z ktorego ma być wykonana półapka musi być zdecydowanie gestrzy niż materiał z gąbki. Przykładowo u mnie na bas aby zmniejszyć jego przenikanie musiałem dać mate akustyczna o gestosci 240kg/m3 a taka gąbka która ma poniżej 50kg/ m3 nie zadziałała w cale..

nie będę się sprzeczał ale jak rozmawiałem z gościem co w tym sklepie pracuje (link podany wyżej) te wałki/ ćwierćwałki itp właśnie działają na bas i fale stojące... natomiast te piramidki itp wg niego działają na średnie i wysokie tony.. a z tego co mówił to wyglądało że jest wiarygodny :- ) ale to też dużo zależy od salonu i co w nim jest... w prostokącie czy jest w kwadracie. ... i wiele rożnych rzeczy, które wpływają na to czy coś pomorze czy też nie za bardzo..
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Powiedz mi jeszcze kolego jak to jest z tymi portami głośnikowymi w DALI, bo w instrukcji jest napisane żeby w single-wiring podłączyć do górnej pary, gdzie zazwyczaj górna para odnosi się do sekcji wysoko/średniotonowej, a dolna do niskotonowej. Czy w Dali jest na odwrót, czy po prostu taką mają filozofię
Zaciekawił mnie Twój wcześniejszy wpis na ten temat. Nic takiego w Ikonach nie wyczytałem. Być może jest tak w Rubi? Albo faktycznie zmienili filozofię? Ja mam na dole podłączone plus zwory z tego samego kabla głośnikowego.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Lolek u tego gościa zakupiłem już kilka rzeczy m.in.maty akustyczne oraz pianki akustyczne i też z nim rozmawiałem... :)
Lolek Polecam Ci lekturę o półapkach basowych i innych ustrój ach akustycznych na audiostereo w dziale akustyka. Jest tam wszystko już chyba powiedziane przez branżę zajmująca się stricte akustka wnętrz jak i osoby prywatne co działa a co nie działa.... :)
Niestety tutaj na forum akustyka wnętrz jest praktycznie nie ruszana.
Jeśli chodzi o pułapkę basową z możliwością regulacji i dostrojenia do pasma w zakresie od 50-100hz to wiele osób poleca :
- Vicoustic Vari Bass z tym żena pomieszczenie ok22m2 potrzebne jest 8 szt takich pułapek.
Jeśli mamy natomiast możliwość zabudowania rogów pomieszczenia to od góry do dołu układamy wełnę mineralna a od frontu przykrecamy perforowaną płytę w której wielkość otworów dobieramy do określonego pasma.
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Zaciekawił mnie Twój wcześniejszy wpis na ten temat. Nic takiego w Ikonach nie wyczytałem. Być może jest tak w Rubi? Albo faktycznie zmienili filozofię? Ja mam na dole podłączone plus zwory z tego samego kabla głośnikowego.
No to będę musiał zdjąć zworki i sprawdzić które porty są do sekcji nisko-tonowej ;)

Wracając do tematu akustyki to jest to rzeczywiście ciężki kawałek chleba i to twardego do ugryzienia jeśli chodzi o niskie częstotliwości. Ja póki co jestem zadowolony z sytuacji u siebie, bo udało mi się zlikwidować dudnienie co chyba jest najbardziej irytujące. Docelowo mam zamiar zainwestować w porządny procesor kinowy z dobrą korekcją pomieszczenia jak anthem czy arcam, a nawet raczej arcam bo niby DIRAC najlepiej się sprawdza ze wszystkich systemów kalibracji.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Lolek u tego gościa zakupiłem już kilka rzeczy m.in.maty akustyczne oraz pianki akustyczne i też z nim rozmawiałem... :)
Lolek Polecam Ci lekturę o półapkach basowych i innych ustrój ach akustycznych na audiostereo w dziale akustyka. Jest tam wszystko już chyba powiedziane przez branżę zajmująca się stricte akustka wnętrz jak i osoby prywatne co działa a co nie działa.... :)
Niestety tutaj na forum akustyka wnętrz jest praktycznie nie ruszana.
Jeśli chodzi o pułapkę basową z możliwością regulacji i dostrojenia do pasma w zakresie od 50-100hz to wiele osób poleca :
- Vicoustic Vari Bass z tym żena pomieszczenie ok22m2 potrzebne jest 8 szt takich pułapek.
Jeśli mamy natomiast możliwość zabudowania rogów pomieszczenia to od góry do dołu układamy wełnę mineralna a od frontu przykrecamy perforowaną płytę w której wielkość otworów dobieramy do określonego pasma.

Dlatego napisałem że nie będę polemizował bo ja się na tym nie znam a jedynie to co mi Gość powiedział przez tel. Jak kiedyś kopiłbym większe kolumny i miałbym problem to wtedy będę się w to bawił.. a na razie nie jest idealnie ale nie jest źle.. szkoda ze w Wawie nigdzie nie mogę wyszukać takiego sklepu to można by było wypożyczyć i namacalnie samemu się pobawić a przy okazji sprawdzić.. Chyba że jakiś sklep znasz???
 

Drunk

New member
Bez reklam
Ja po przemyśleniu sprawy wolę pójść w lepszą korekcję pomieszczenia, niż traumatyzować żonę ustrojami akustycznymi ;). Na logikę to powinno wyjść na to samo gdy podbite częstotliwości zostaną skorygowane.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Przekonasz się a jeśli tak będzie to żona na pewno odetchnie :- ) Dlatego mówię najlepsza sprawa to dedykowany salon nawet te 18-20 m. ale żeby to był typowo dla KD.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Niestety sklepu z ustrójami na wyporzyczenie nieznam. Raczej gdzie bym dzwonił to oni przyjmują zamówienia i zlecają dopiero produkt do wykonania... :-(
Też bym z chęcią na prube wypożyczył kilka ustrojowych i sprawdził co wnosza .. :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To prościej jest podejść do salonu audio do dedykowanej salki i odsłuchać swoje skrzynki z elektroniką, a następnie porównać w domu.
Problemy z akustyką słychać, jak porównywałeś, to będziesz wiedział, czy może być lepiej.
Co do elektroniki i kalibracji, do głową muru nie przebije. To ślepa droga.
Wszystko do pewnego momentu. Wszystko w wątku kalibracyjnym z linkami i filmami wyjaśnione.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Audyssey czy AccuEQ cudów nie czynią jeśli chodzi o korekcję pasma, jednak taki DIRAC jest bardzo chwalony na zagranicznych forach, więc kto wie? Na polskich forach raczej wszystko obraca się głównie wokół budżetówki D&M i O&P więc mało kto liznął jakiś lepszy system korekcji pomieszczenia. Pożyjemy zobaczymy.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Spróbować można, ale jeśli dane pomieszczenie jest skopane pod względem akustyki to choćby nie wiem jak dobry system tam wstawić z bardzo dobrym oprogramowaniem korekcji i kalibracji to tego nie zdoła naprawić.
Przyklad masz puste pomieszczenie z fotelem na środku. Następnie wstawiasz tam najdroższą elektronikę z super kalibracją i masz nadzieje że ona sprawi iż owy sprzęt zagra tak jak trzeba.......:)
Myślę że pewnych rzeczy się nie przeskoczy bez adaptacji ale kto wie może się mylę. . :)
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Akustyka to faktycznie na polskich forach lezy i kwiczy... liczylem na jakas pomoc w drugim forum ale tez lipa. Jedynie jeden duzy zasmiecony temat i nic poza tym.

Wszedzie jest tylko jedna "sluszna" droga - Pomiary. I nikt nic innego nie podpowiada. Chcialem budowac rozpraszacz dyfuzor binarny, material jest tylko pociac i skleic ale jakos zadnych opinni motywujacych do budowy czegos takiego.

A jak powiedzialem ze kino mam na poddaszu zabudowane GK to mnie wysmiali ze bas nigdy nie bedzie dobry bo cala konstrukcja GK drzy.

Dlatego mysle troche podobnie jak drunk czyli pojscie w. Korektory elektroniczne, raz zamkne oczy i kupie suba velodyne, ktory posiada wlasna kalibracje i mam nadziejie ze to zalatwi sprawe w stopniu wystarczajacym. To jest najprostszy sposob poprawy i jest pewnosc ze raczej nie bedzie gozej. Tylko ciekawe czy taki Velodyne eq12 starczy na 64m^2 podlogi.
 

Drunk

New member
Bez reklam
@Bipo: Wiadomo że echa nic nie zniweluje :), ja mam na myśli korekcję pasma w "normalnych" już warunkach, czyli ze względnie akceptowalną akustyką ;)

@lolo2: Z tą auto kalibracją w velo to na nie wiadomo jakie cuda nie licz. Na poddaszu to przecież możesz puścić wodze fantazji jeśli chodzi o ustroje akustyczne, bo nie ogranicza cię estetyka pomieszczenia ;)
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
U Drunk cały salon jest zagospodarowady, nie jest pusto wiec tu jest sprawa na plus. Tak jak sam napisał drobne korekty powinny wystarczyć.
Natomiast u Ciebie Lolo jest puste poddasze i dodatkowe skosy. Ja u ciebie zaczynał bym od wprowadzenia ustrojów w miejscach pierwszych odbić a następnie bym stopniowo dokładał jak by nadal nie grało tak jak trzeba.
Przykładowo:
- za kolumny wstawić po jednym panelu z wełny pt80
- w miejscu pierwszych odbić po bokach od frontów a sluchaczem po dwa panele pt80 stojace na strone
- pomiędzy miejscem odsluchu a frontami duży gruby dywan typu shaggy, min.50mm
- za miejscem odsluchu tj. plecami rozpraszacz/pochłaniacz np. Mozesz ten dyfuzor binarny
- na suficie w miejscu pierwszych odbić dałbym min. 6-8 paneli tych co Krzysiek wstawił :z jednej strony gąbka a z drugiej sklejka lub to co za plecami.
Następnie zrobiłbym kalibracje i posłuchał nawet na ucho co ewentualnie jeszcze by można poprawić jeśli nie chcesz robić pomiarów.
 
Ostatnia edycja:
Do góry