Panasonic seria X10 (TX-P37X10, TX-P42X10, TX-P50X10) test, opinie, wszy

Dig Dug

New member
Kolega poruszył problem skalowania i faktycznie, też widziałem dziwne zachowanie skalowania. Niby w trybie auto rozciągało na cały ekran, ale powodowało zoom-owanie i dodatkowo obcinanie góry i dołu, co skutkowało połową znaczka stacji (np. TVN). Niby mi to nie przeszkadzało (oglądam czasem u kolegi) i sadziłem, że cos za cos. Ładny obraz i kolory, ale utrata czasem fragmentów gora-dół.
Kiedyś w jednym poscie napisałem, że u mnie kolega ogląda przez te zniekształcenia z czarnymi pasami po bokach, bo nie znasi tego rozciągnięcia. Ma PV80 i n-box biały.

Dołączam się do pytania, czy tak ma być bo dla tej rozdzielczości (1024/720), czy da się coś z tym zrobić ?? LCD, które mimo, że mają obraz jaki mają, to nie mają tego efektu. Mówie tu o Sony i Samsungach bo je wnikliwie oglądam. Powiem, wam ze troche mnie kolega zastanowił, bo ja uznałem to za TTTM i już.
 

yacek _b

New member
Dig Dug a możesz mi powiedzieć czy próbowałeś ustawienia tv rozszerzone , tak czytam o tym waszych bojach ze skalowaniem i zastanawiam się czemu wszyscy sie uparli by mieć gorszą jakość obrazu kosztem wypełnienia obrazu na całym ekranie ?
ja wole mieć paski ( góra-dół ) niż mniej ostry obraz . A że nadawcy poszczególnych stacji nadają programy w jakiś dziwnych formatach to już inna sprawa . :confused:
Przykład , TVP1 reklama leci elegancko na całym ekranie , obraz zajebisty , zaraz program Cejrowskiego mam już z pasami , wiadomości elegancko cały ekran i bardzo dobra jakość . Cały czas takie skakanie . ;)
 

rilicek

New member
Czytając ostatnie posty tylko czekam, aż ktoś napisze: „Zepsuł mi się telewizor. Oglądałem ostatnio Charlie Chaplin’a i nie miałem koloru. Co zrobić by film był kolorowy? Czy opcja x.v. Colour doda kolory?”

Posiadając telewizor panoramiczny o proporcjach obrazu 16:9 obraz w formacie 4:3 można oglądać na 3 sposoby. Każdy musi indywidualnie wybrać odpowiadającą mu formę:
1. Z czarnymi psami po bokach – zachowane są proporcje obrazu – proste i logiczne.
2. Obraz powiększony – obcięta gór i dół obrazu – proporcje obrazu zachowane.
3. Obraz rozciągnięty na cały ekran – proporcje obrazu nie są zachowane ale widać cały obraz – postacie wyglądają na „grubsze”.

Czasami nasi nadawcy raczą nas obrazem 16:9 nadawanych w formacie 4:3 – czyli dodają czarne pasy na dole i na górze ekranu, wtedy pomaga opcja zoom.

PS.
Większość walczy z pasami po bokach, ale nie znam nikogo, kto walczył z pasami na górze i dole w telewizorach 4:3, gdy oglądał obraz 16:9.
 

broda1725

New member
Bez reklam
cukiernik napisał:
Nie wiem w czym macie problem lecz u mnie było wszystko cacy. Oczywiście w "ence" i TVN HD. Moje ustawienia:
- TV: auto
- dekoder: panorama + rozciągnięcie.
Pozostałe kanały też są OK.
Zgadzam się jak jest wszystko ok po ustawiane to jest super u mnie tak samo ustawione było jak wyżej.

rilicek napisał:
Czytając ostatnie posty tylko czekam, aż ktoś napisze: „Zepsuł mi się telewizor. Oglądałem ostatnio Charlie Chaplin’a i nie miałem koloru. Co zrobić by film był kolorowy? Czy opcja x.v. Colour doda kolory?”

Posiadając telewizor panoramiczny o proporcjach obrazu 16:9 obraz w formacie 4:3 można oglądać na 3 sposoby. Każdy musi indywidualnie wybrać odpowiadającą mu formę:
1. Z czarnymi psami po bokach – zachowane są proporcje obrazu – proste i logiczne.
2. Obraz powiększony – obcięta gór i dół obrazu – proporcje obrazu zachowane.
3. Obraz rozciągnięty na cały ekran – proporcje obrazu nie są zachowane ale widać cały obraz – postacie wyglądają na „grubsze”.

Czasami nasi nadawcy raczą nas obrazem 16:9 nadawanych w formacie 4:3 – czyli dodają czarne pasy na dole i na górze ekranu, wtedy pomaga opcja zoom.

PS.
Większość walczy z pasami po bokach, ale nie znam nikogo, kto walczył z pasami na górze i dole w telewizorach 4:3, gdy oglądał obraz 16:9.
Popieram innej metody nie ma nie czarujmy się, dopóki nadawcy będą tak nadawać czyli w formacie 4:3 to mamy tylko takie opcje poprawy komfortu oglądania jak podał kolega wyżej, ja np. przy formacie jakiegoś programu 4:3 wole ustawić zoom1 i mam obcięte znaczki czy lekko są osoby oskalpowane ale przynajmniej mam proporcje a jak nadają filmy w formacie 16:9 to też mam na zoom1 bo wtedy obcina te czarne paski i wszystko jest git, jedynie TV4 nadaje czasem z sygnałem WSS i wtedy sam tv przechodzi w tryb SZEROKI. Ja nie rozumie waszych tych problemów.Trzeba czekać niestety cierpliwie aż nadawcy uraczą nas tym 16:9 i będą ciągle nadawać tak. Wspomnę że tak mam ustawione dla telewizji kablowej.
Dla N mam tak jak Cukiernik i jestem zadowolony.
 
Ostatnia edycja:

gorylla

New member
Bez reklam
rilicek napisał:
Większość walczy z pasami po bokach, ale nie znam nikogo, kto walczył z pasami na górze i dole w telewizorach 4:3, gdy oglądał obraz 16:9.

A bo czytasz nie to forum. Na pewno jest jakieś forum użytkowników CRT walczących z sygnałem 16:9, tylko pewnie nigdy go nie szukałeś. ;)

Ale na poważnie oczywiście całkowicie popieram kolegę rilicka (swoją drogą chyba pierwszy raz).
Nie po raz pierwszy okazuje się, że ludzie kupując TV 16:9 nie zdają sobie najmniejszej sprawy z konsekwencji skalowania sygnału 4:3 do tego formatu, a później wylewają krokodyle łzy, bądź- o zgrozo- oglądają 4:3 z pasami po bokach. A przecież w nowych TV jest na tyle dużo różnych ustawień aspektu, że każdy może znaleźć ustawienie najlepsze dla siebie.

PS. Rilicek, sorry(!), ale nie mogłem się opanować, jak zobaczyłem Twój post. Musiałem coś napisać. To było silniejsze ode mnie. Pozdr.
 

wojtuk

New member
gorylla napisał:
Nie po raz pierwszy okazuje się, że ludzie kupując TV 16:9 nie zdają sobie najmniejszej sprawy z konsekwencji skalowania sygnału 4:3 do tego formatu, a później wylewają krokodyle łzy, bądź- o zgrozo- oglądają 4:3 z pasami po bokach. A przecież w nowych TV jest na tyle dużo różnych ustawień aspektu, że każdy może znaleźć ustawienie najlepsze dla siebie.
Wywołałem ten fragment dyskusji więc zapewne te uwagi tyczą się mnie. A więc:

1. Zdaję sobie sprawę, że na 16:9 nie obejrzę całego obszaru obrazu 4:3 bez pasów lub rozciągnięcia.
2. Przeszkadzają mi rozciągnięte a także radykalnie poobcinane obrazy
3. 4:3 z pasami po bokach lub na górze przeszkadza mi "o zgrozo" mniej albo wcale (czarne pasy ładnie zlewają się z czarną obudową i nie wygląda to subiektywnie źle - gorzej byłoby przy szarej obudowie).
5. Po dzień dłuższym użytkowaniu doprecyzuję, że chodzi mi o to, aby wtedy kiedy to możliwe, obraz automatycznie ustawiał się na całym 16:9 w zachowanych proporcjach a kiedy oglądam film w formacie 4:3 wstawiał czarne pasy tam gdzie trzeba.
6. Dodatkowo problemem było to, że kiedy obraz przeskalował się "totalnie" (czyli np. wyrzucając logo stacji 10cm ponad obudowę :)) to miał problem z powrotem do właściwego formatu np. na TV4, który wcześniej skalowany był OK (tu też logo było poza obrazem). Na szybko pomagało przełączenie na TV i spowrotem na AV1.

Nie wiem czy jakoś doprecyzowałem, ale nie chciałbym być uznanym za laika, który chce kwadratem wypełnić prostokąt tak aby kwadrat nadal był kwadratem..... czy jakoś tak...

Możliwe, że szukam dziury w całym, ale chodzi tu głównie o małżonkę. Ja to spoko - przełączę sobie formaty, poklikam, posprawdzam. Ale Ona musi mieć "auto" format.
 

wojtuk

New member
bogaty napisał:
Ja mam przejściówkę Dvi-hdmi i osobno kupiłem 3m kabla hdmi wszystko działa idealnie.
Jakoś większe zaufanie budzi u mnie zwykłe DVI... chyba staroświecki jestem. Czy warto zwracać uwagę na jakość tego kabelka HDMI-HDMI skoro i tak nie przesyłał będzie sygnału HD? Chodzi mi o to, czy kupując coś za 25PLN zamiast 150PLN będę żałował jeśli ma służyć jedynie połączeniu kompa (DVI) z 42X10Y (HDMI).

Proszę o radę.
 

mdk

New member
Czy ktoś sprawdzał jak się skaluje obraz z PC-ta z ustawioną rozdzielczością "prawie" panoramiczną np. 1280 x 720 do rozdzielczości plazmy P37X10Y tj. 1024 x 720 (rozdzielczość "mniej" panoramiczna). Czy są zachowane proporcje i jakiej jakości jest obraz?
 

jurher

New member
Jak czytam ten cały wątek to po prostu śmiech pusty mnie ogarnia. Każdy najpierw czyta forum potem w domu zaczyna nasłuchiwac brzęczenia, potem się martwi bo nie widzi loga stacji przy skalowaniu, potem, ma problemy bo stereo niewłaściwe, a ze śmiechu już się tarzam po podłodze jak za wadę TV uznaje się, że nie odtwarza filmów z kart SD :)

Ludzie, to tylko telewizor, nie komputerowa stacja multimedialna video - audio a sam TV i nic więcej. Podobnie jak komórka nie jest aparatem fotograicznym i kamerą w jednym, tak i TV to nie DVD, BlueRay i przeglądarka zdjeć. Kupujecie TV a cała reszta to dodatki. Od audio jest sprzęt audio, od filmów urządzenia DVD lub BD a od brzęczenia.... lekarz :)

Sprzęt brzęczy... jasne ale hałas ulicy zagusza wszystko dokoła. Trzeba by mieszkac w lesie i oglądac pantomimę by to komukolwiek przeszkadzało.

Zacznijcie się skupiac na ewentualnych FAKTYCZNYCH wadach lub kwestiach z ustawieniami , a nie na pseudo problemach egzystencjalnych.

Kupiłem 42X10Y, HD mi niepotrzebne, bo nikt póki co nie nadaje po kilkanście kanałów w HD i jest to bardziej szpan dla kumpli przy piwie, poza tym HD ready odtworzy HD bez żadnych różnic dla widza, po drugie lepiej jest skalowany sygnał SD przy HD Ready niż Full HD, po trzecie głośniki i tak lepsze niż w CRT, a jak chcę stereo (nie mam kina, bo to gadżet) to puszczam przez wzmacniacz zewnętrzny i po kłopocie. A filmów nie odtwarzam z SD bo mam płyty DVD więc nie płaczę po forach że nie widzi filmów na SD :)

Opamiętania zycze w swoich "problemach"

Pzdr
 
Ostatnia edycja:

Dig Dug

New member
jurher - może część problemów/wątpliwości jakie maja użytkownicy tego telewizora, jak zresztą każdego wydają Ci się bezpodstawne, ale to co tobie nie przeszkadza (np. buczenie) innym robi różnice. Ludzie zadają proste pytania: czy to normalne, że......, czy ten skaluje lepiej czy tamten, czy jest mozliwość odtworzenia filmów z ....... ? itd. itp. Jak padną już wszystkie pytania, to potencjalny uzytkownik wejdzie na forum i poczyta, o wszystkich wadach i zaletach, a potem zdecyduje czy chce tego Panasa, czy może idzie w któregoś LCD, bo jednak jakaś wada w Panasie go drażni, a Samsung tego nie ma, a np. ma gdzieś dzwięk, bo ma kino "gadzet" domowe. Kto to wie.

Ja tam wole, się dowiedzieć wiecej niż mniej o tym czy każdym telewizorze, niż potem napisać na forum "czy u każdego plazma panasonica odbija tak bardzo światło czy nie ??" a ktoś mi napisze, "to nie wiedziałeś tego ?? przecież to takie oczywiste." Wtedy jestem w dołku, bo TV stoi i mnie wkur.......

Ja wolę co 10 zakładek czytać pytanie "jak sprawdzić ile godzin chodził TV" niż nie wiedzieć jak to sprawdzić :)

Forum to forum, jak informacje tu zamieszczane są Ci zbedne lub drażnią Cie, bo kupiłeś TV i zdawało się że jest bez wad, a tu jednak nie, wiec nie czytaj forum i juz :) Jakby każdy TV wyświetlał tak samo to nie byłoby kilkunastu firm i róznych cen.
Pozdrawiam :)
 

jurher

New member
Widać nie zrozumiałes postu :) Ja pisze o wadach hipotetycznych. Brzęczenie czy oglądanie filmow przez SD to tak sztuczny problem jak brak lampy błyskowej w telefonie komórkowym.
Sprawy rzekomego brzęczenie sa subiektywne i zamiast patrzeć na jakośc obrazu ludzie stoja z uchem przy obudowie i nasluchują... brzeczy... nieee... a jednak cos ala komar... nieee... przeciez to raczej jak osa.. tak osa... no toz to g.. ten telewizor... ja bule tyle kasy a on jak osa w domu i spac nei daje, ze o oglądaniu nie wspomne. !! :mrgreen:

Albo.. ma gość kino domowe, full wypas odtwarzacz BD, wypisuje o fantastycznej jakości filmów a na koniec dodatek.. "ale wadą jest brak możliwości odtwarzania przez SD" :) No padam.

Co do odbijania światła... to urok każdej plazmy, każdego szkła które stoi przodem, bokiem do okna a ilośc odbitego światła i jego wpływ na oglądanie jest również subiektywny i zalezy od preferencji i meiszkania, a nie TV. Jeden ma od południa i szlag go trafia, innemu stoi plecami do okien od pólnocy i ma wszelkie odbicia w d...

Jak sa jakieś OBIEKTYWNE problemy z urządzeniem, a nie himery w stylu: "jakie zwierze przypomina Wam Wasz TV brzęcząc", to OK, chetnie podyskutuję.

Aha, jeszcze jedna ogromnie ważna rzecz, ale bym schrzanił... WYGRZEWANIE i parametry TV podczas wygrzewania tegoż. Toż to istotne niezmiernie. Jaki kontrast, jaka jasnośc, ostrośc jaki zoom.. w końcu grzanie musi byc !! Wiec jeden ogląda po ciemku sam brzuch prezentera na zoom 3 i po głosie stara sie dociec o co idzie (w końcu ma kontrast10, jasnośc -8 i zoom3), a inny się stresuje bo zapomnial o grzaniu i oglądał - o zgrozo - cały odcinek "M jak miłośc" na TVP2 i boi się teraz ze mu się logo utwali !! Chyba na mózgu, bo na TV raczej nie :mrgreen:
Moje opcje wygrzewania to: przez miesiąc TV stoi w piwnicy i jade na nim sam "śnieg" na ustawieniach kontrast 10, jasnośc -9, kolor 0 głos plus20 (grzeje tez głośniki, to b. ważne) !! No grzanie, jak sama nazwa wskazuje musi się odbywać w temp. większej niz 30 stC !!!

Pozdrawiam serdecznie wszelkich zagubionych.
 
Ostatnia edycja:

Pomruk

New member
Folia ochronna na ekranie.

Mam pytanie do wszystkich tych, którzy już kupili Panasa. Czy na ekranie Waszego TV była fabrycznie naklejona folia ochronna, czy nie?
 

lobo0

New member
jurher napisał:
Była, mam równiez te nalepki reklamowe ale boję sie zdjąć. Wygląda to średnio ale cóz.. w oglądaniu TV nie przeszkadza :)

A czego się tutaj bać? Ja to ściągnąłem zanim TV pierwszy raz włączyłem. Ściąga się bez problemu i nie drażni wzroku.
 

gorylla

New member
Bez reklam
wojtuk napisał:
Czy warto zwracać uwagę na jakość tego kabelka HDMI-HDMI skoro i tak nie przesyłał będzie sygnału HD? Chodzi mi o to, czy kupując coś za 25PLN zamiast 150PLN będę żałował jeśli ma służyć jedynie połączeniu kompa (DVI) z 42X10Y (HDMI).

Proszę o radę.

Nie warto. Dzięki uprzejmości kolegi z Neonetu porównywałem obraz na kablu HDMI za ponad stówkę i 25zł. I jak dla mnie zero różnicy. Może użycie jakichś super urządzeń do porównania obrazu pozwoliłoby dostrzec jakąś różnicę, ale wzrokowo dla mnie były to identyczne obrazy.

@ juhrer- w dużej mierze zgadzam się z Twoim "wyluzowanym" podejściem, ale nie do końca. Mimo wszystko myślę, że nie jesteśmy zwierzętami i lepiej jest myśleć, dowiadywać się, znać pewne rzeczy, o pewnych rzeczach wiedzieć, niż łykać wszystko jak leci. W ten sposób rozumując to równie dobrze można kupić LCD np. FUTACHI i rozkoszować się fantastycznym obrazem.

Ale zgadzam się, że sporo użytkowników jest mocno (bądź bardzo mocno) przewrażliwionych i zamiast cieszyć się z nowego nabytku zajmuje się (i przejmuje) masą jakichś dupereli. Często obserwuję nawet sytuację, kiedy nowy nabytek zamiast cieszyć, staje się źródłem stresu, rozterek i innych negatywnych emocji.

A z poruszonym przez Ciebie tematem brzęczenia to radzę- uważaj, to bardzo drażliwy temat. Jak kilkakrotnie pisałem na forum (w wątku o S10), że nie jest to żaden problem, to nie raz rozpętała się niezła jatka i "wszystkosłyszący" o mało mnie nie zadusili :p .
 
Do góry