Panasonic PY85

stapoz

New member
Podwójne skanowanie 100 Hz
Telewizor plazmowy działający z częstotliwością 50 Hz może powodować irytujące migotanie ze względu na niedostateczną liczbę klatek wyświetlanych w ciągu sekundy. Dlatego każdy obraz jest wyświetlany dwukrotnie, jakby telewizor plazmowy działał z częstotliwością 100 Hz, tzn. liczba obrazów jest zwiększana w celu uniknięcia migotania.

Wg mnie to nieprawda - moze ktos kto ma PY80 sprawdzi przez wlaczenie i wylaczenie 100Hz czy migotanie bialej powierzchnia sie zmienia. Zreszta przeczy to informacji, ze odswierzanie wynosi 60Hz...
 

ivf

New member
pejotpe napisał:
to nie jest odpowiedź na pytanie dotyczące optymalnej odległości
jak inaczej w takim razie przetłumaczysz "optimum viewing distance"? ;)

ja nie twierdzę, że oni mają rację, przytoczyłem tylko fragment z tego faq'a,

mniejsza z tym.. cały ten faq, jak wynika z innych tez, jest szemrany.. (a może to właśnie ten faq jest rzetelny, a informacje promujące są szemrane ;)) 100Hz w plazmach to wg mnie chwyt marketingowy i już wcześniej o tym gdzieś podobnie się wypowiedziałem.. osobiście w moim A451 włączam podgląd pół na pół ekranu 50Hz/100Hz i nie widzę różnicy.. na czym najlepiej mógłbym to sprawdzić? wg instrukcji na sporcie, jednak bez efektu..
 

emer

Member
Bez reklam
Tu jest wg panasonica działanie w praktyce "naszych" problemowych IFC i 100Hz
("more information" i "next")

panasonic.net/avc/viera/features/europe.html
 

pejotpe

New member
Bez reklam
W A451 widać różnicę między 50 a 100Hz tylko w bardzo dynamicznych scenach (niewielką zresztą).

P.S.
IFC gubi się przy śledzeniu małych obiektów, dlatego obraz może skakać, a piłka znikać w tle trybun.
 
Ostatnia edycja:

Ralph_S

New member
stapoz napisał:
Podwójne skanowanie 100 Hz
Telewizor plazmowy działający z częstotliwością 50 Hz może powodować irytujące migotanie ze względu na niedostateczną liczbę klatek wyświetlanych w ciągu sekundy. Dlatego każdy obraz jest wyświetlany dwukrotnie, jakby telewizor plazmowy działał z częstotliwością 100 Hz, tzn. liczba obrazów jest zwiększana w celu uniknięcia migotania.

Wg mnie to nieprawda - moze ktos kto ma PY80 sprawdzi przez wlaczenie i wylaczenie 100Hz czy migotanie bialej powierzchnia sie zmienia. Zreszta przeczy to informacji, ze odswierzanie wynosi 60Hz...

Gdybyś dokładnie czytał wątek w którym sam piszesz wiedział byś że już nie raz pisałem że MIGOTANIE WIDAĆ WYRAŹNIE przy 50Hz, po przełączeniu na 100Hz obraz PRZESTAJE MIGAĆ.
 

creep22

New member
potwierdzam to co pisze ralph...przy wyłączonych 100hz widac wyraźne migotanie obrazu, bez względu na źródło sygnału - i widzieli to wszyscy, którzy oglądali u mnie TV oprócz jednego kolegi, któremu naprawde wszystko jedno co ogląda...przy 100hz włączonych obraz nie miga to raz, a poza tym jest "przyjazny" dla oczu...na co jak na co, ale właśnie na 100hz w tym panasie (py80) nie żałuję wydanej kasy
 

bobik007

New member
Bez reklam
creep22, a jak ogólne wrażenia z Panasa py80??zadowolony jesteś z zakupu??jeśli dzisiaj kupowałbyś tv powtórzyłbyś zakup??jeśli chodzi natomiast o migotanie obrazu, sprawdzalem to na poprzedniej generacji Panasa i było tak jak pisał creep22, czyli przy 50hz migotanie, przy 100hz brak...pozdr
 

creep22

New member
nie widzę żadnych problemów z piłką, naprawdę...100hz cały czas włączone...jestem bardzo zadowolony (pisałem już w wątku o py80), powtórzyłbym zakup na pewno, choć teraz pewnie zaoszczędziłbym jakies 500zł - ale tak jest zawsze i nie ma co o tym mysleć...jedyna wada to dla mnie brak 4-go HDMI, bo ja potrzebuje trzech wejśc i jeden kabel mam podpięty z przodu...no i jeszcze nie wiuem jak rachunek za prąd?...ale obraz rekompensuje wszystko
 

listek2000

Klub HDTV.com.pl
VIP
no tosmy se polepszyli :) caly czas czekam na odpis z serwisu, napisalem zeby sie nie spieszyli zeby wykonali pare telefonow do producenta i odpisali raz a dobrze i odniesli sie do sprzecznosci w opisie funkcji (IFC dziala przy wylaczonym 100hz... no to jest hit sezonu w py85) pozdr.
 

stapoz

New member
To wychodzi na to ze IFC działa tylko z odświeżaniem 50Hz (albo 60). A wyłączenie IFC włącza tryb 100Hz (?)
panasonic.net/avc/viera/features/europe.html

TH-46PZ85:
Intelligent Frame Creation yes
100 Hz Double Scan yes

oraz:
When Intelligent Frame Creation is operating, 100Hz Double Scan cannot be used.

Inaczej mowiąc, włączając IFC pogarszamy stabilność obrazu - zwiększa się migotanie. Niezły feature !!!
 
Ostatnia edycja:

emer

Member
Bez reklam
No cóż ... nie mogę dłużej czekać i wybierać - waluta tak okropnie drożeje (ok30%) ze to MUSI się przełożyc w ceny sprowadzanych z zagranicy towarów ... trzeba brać dopóki ceny są jakie są ...
Zamówiłem 42PY80 za 3295zł + transport (jakis specjalny plazmy na pionowo) z pobraniem za ok 100zł . W MaxiMedia ...
PY85 i tak niedostepny na razie (poczatek listopada) - a jak mówie boję sie że ceny pójda w góre.

Mam nadzieję że dobrze robie nie kupując PY85 - nawet jeżeli funkcja IFC poprawia ruch, to ma jednak i swoje minusy i wręcz należy ja czasem wyłączać w niektórych przypadkach ...
No i cena za IFC (to głowna różnica miedzy PY80 i PY85) to 550zł - czy warto ?
Przeciez kurde PY80 i tak pozostaje wyzszym modelem w ofercie Panasonica, a te 2x50Hz mam nadzieje że mi wystarczą i nie migocze aż tak bardzo - chyba to nie wygląda jak stricte 50Hz ....
 

szmalik

New member
OK - przeczytałem cały wątek od deski do deski.

Powiem Wam jak ja to widzę.

100Hz - każda ramka jest kopiowana i wstawiana za poprzednią. Plazmy (świetlówki) nie są wówczas wygaszane i zapalane na nowo a jedynie zmienia się wartość napięcia. Skutek - mniejsze migotanie, bardziej statyczny obraz w ciągu jednej sekundy. NIE MA TO NIC WSPÓLNEGO z jego płynnością bo jak na źródle będziemy mieli np 25Hz to na ekranie dalej będzie 25Hz (25 obrazów wyświetlanych 4 razy dłużej)

IFC - inteligentne tworzenie ramki. Dwie ramki różnią się "wyglądem". Pomiędzy nie wstawiana jest kolejna - trzecia ramka ale to już NIE KOPIA poprzedniej lecz cyfrowo WYGENEROWANA kolejna na podstawie różnic 1 i 3 ramki. Być może jest ich nawet więcej - cały ciąg ramek. Czyli taka mała domowa wytwórnie filmów w naszym TV ;)

I teraz - ponieważ piłka meczowa porusza się bardzo szybko może się zdarzyć, że w 1 ramce jest ona widoczna ale bardzo niewyraźnie. Druga ramka to samo jednak piłka znajduje się w innej części ramki (kadru). Wszak w ciągu sekundy pokonała spory kawałek cali naszej plazmy.
Teraz do akcji wkracza durny algorytm napisany "na kolanie".

Sprawdza 1 ramkę, potem drugą. Na 1 jest piłka, na 2 nie ma (w tym miejscu - jest gdzie indziej). Oblicza średnią wypadkową * PI * kurs$ * błąd i mu wychodzi, że piłka to jakiś błąd i ją wywala z następnego (pośredniego) kadru. Ponieważ jej nie ma każda następna (pośrednia) ramka też jej nie ma.
Dokładnie podobnie zachowuje się ten sam algorytm w przypadku innej ramki, na której piłka znajduje się 50Hz później.

Nie trzeba zatem tłumaczyć dlaczego nie może być 100Hz. ie byłoby mi miejsca na te pośrednie, wyliczone ramki.

JAK DLA MNIE model PY85 generuje 100Hz poprzez uproszczenie algorytmu IFC - zamiast powielacza częstotliwości (100Hz) taniej było wykorzystać IFC. Ten oblicza pośrednią ramkę według zasady 1:1 w stosunku do poprzedniej (czyli nic nie oblicza) i wstawia ją pomiędzy 1 i 2. Uzyskujemy 100Hz ale w inny sposób. Stąd różnica w migotaniu pomiędzy PY80 i PY85.

Zakładam oczywiście, że tak naprawdę I(FC) jest zawsze włączona - tylko nie zawsze z "I". Normalnie działa "FC" (100Hz) a po właczeniu w menu mamy IFC (Inteligent 100Hz).

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

ivf

New member
stapoz napisał:
Wszystkie Pana maja odswiezanie 60Hz - stale.
już rozumiem skąd wzięła się rozbieżność w tym odświeżaniu (50/60/100Hz)

faq z linka który podałeś jest dla społeczności w USA, a jak to kiedyś bodajże Arts stwierdził - oni mają sygnał odświeżany z częstotliwością 60Hz i dlatego odbiorniki dla nich są tak tworzone

reszta stron na których się opieramy jest europejska, a u nas jest właśnie sygnał 50Hz i to dla nas robione są polepszacze w stylu podwojenia odświeżania sygnału czyli 100Hz (wynika z tego, że nikt nie kłamie co mnie ucieszyło ;))
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Paradoksalnie IFC wcale nie oznacza 100 Hz. Wszystko zależy od tego, czy system działa na całych ramkach (których jest 25 w ciągu sekundy), czy na półobrazach (których jest 50 na sekundę). W tym drugim przypadku mamy prawdopodobnie do czynienia z sytuacją, że najpierw przeprowadzana operacja usunięcia przeplotu (z 50 półobrazów tworzy się 25 klatek), a następnie są wstawiane inteligentne ramki pośrednie. Suma sumarum wracamy do 50 Hz. Może być oczywiście odwrotnie, czyli pomiędzy każdy półobraz jest wstawiany kolejny, inteligentny. Ale nie sądzę, aby to miało sens.

ArtS :)
 

emer

Member
Bez reklam
czyli dalej nie wiemy tak do końca jak to jest ... :confused:
mosz kochany kliencie IFC (jak sobie włączysz), ale wtedy nimosz kochany kliencie "Podwójnego skanowania 100HZ" ... :mrgreen:

BTW - skoro u nas 100Hz to jest "podwójne skanowanie" naszych 50Hz, to reklama (i Panasonic) w USA powinna mówić ze te modele nie mają 100Hz, ale .... 120Hz :mrgreen:
 
Ostatnia edycja:

ivf

New member
przeglądając amerykańskie strony stwierdzam, ze tamten rynek nie wymaga takich polepszaczy jak np "2 x ich 60Hz" czy IFC (albo ich rynek jest pierwszy raz "w tyle" względem naszego :mrgreen:)

to by oznaczało, że my jesteśmy bardziej wymagający lub mamy gorszy sygnał standardowo nadawany lub te wszystkie "polepszacze" są tworzone na siłę aby sprostać naszemu rynkowi "bo inny producent już ma coś podobnego" (albo przynajmniej twierdzi, że ma ale tak naprawdę jest to tak niedopracowane że lepiej tego nie używać - jak choćby DNIe w nowych samsungach). poza tym więcej nowych "super funkcji" w specyfikacji koloryzuje szare komórki potencjalnych nabywców ;)

powyższe wnioskuję z takiego spostrzeżenia - skoro w samsungu już 50Hz było tak dobre, że 100Hz nic nie zmieniło, a w panasonicu jest na odwrót - może to oznaczać, że migotanie to wcale nie wina 50Hz, a jakichś innych polepszaczy, które są załączone "na stałe", a po zastosowaniu 100Hz obraz tak naprawdę "wraca do normy". samsung zobaczył, że panasonic zastosował 100Hz to nie mógł pozostać w tyle bo przecież po CRT-kach jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że 100Hz = lepiej, a panasonic już to ma więc nasze się nie sprzeda.. inni producenci podobnie być może (czy u innych producentów widać różnicę pomiędzy 50, a 100Hz?). albo.. dlaczego w ameryce nie ma IFC i 100/120Hz? i Who TF is Allice? :roll:
ech dobrze, że to piątek.. piąteczek kochany ;)
 

listek2000

Klub HDTV.com.pl
VIP
tia jest "łyken" :) obraz ladniejszy, nie migocze wtedy :), dostalem odp z panasa, przepraszaja ale walcza z odpowiedzia... no to juz cos a nie wytarty ochlap... pozdr.
 

ivf

New member
właśnie! w weekendy to obraz czasami też się rozmazuje - nie zapomnij spytać się o przyczynę tego zjawiska w swoim mailu do panasa! :mrgreen:
 
Do góry