Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Tomanek

New member
Witam.
Po utworzeniu struktury ze "Sliide menu" (bez pop-pu i bez title-menu) NIE działa nawigacja LEFT/RIGHT tzn. nie można wybrać nic z menu tylko stoi na pierwszej ikonie. Też tak macie ?
Ta sama struktura "XMB menu" działa OK.

Przy próbie stworzenia 3 struktury z "Carousel menu" wywaliło mi coś takiego:
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Bardzo dziękuję w imieniu swoim i innych użytkowników!!!
Mamy więc kolejny istotny krak naprzód.

Tomanek
Ja jeszcze nie mam doświadczenia z robieniem menu typu Slide lub Carousel menu w nowym multiAVCHD. Może coś nam zaprezentujesz ze swoich kompilacji przy okazji. Nie sądzę, aby to Windows 7 stwarzało jakieś bariery (jak pisałeś) w zapisie ekranów i wygląda na to, że w tym zakresie masz problem rozwiązany.

zieloony
Masz rację. Wczytałem strukturę wykonaną poprzednio już w 3.1, dodałem audio i video dla tła i zmieniłem nazwę jednego tytułu. Otrzymana struktura wynikowa działa zupełnie dobrze, ale nie uwzględniono zmiany tytułu. Okazuje się bowiem, że ta nowa nazwa nie została przeniesiona do playlist-y dla tego tytułu. Prawdopodobnie dzieje się tak, jeżeli korzysta się z opcji przesunięcia plików ( ja przynajmniej w tej kompilacji korzystałem z tej opcji). Dla Dean-a problem chyba będzie łatwy do usunięcia.
A poza tym, menu tytułowe z ruchomym tłem i muzyką to rewelacja. Tego było potrzeba!!!
Mam jednak uwagę do jakości video. Wyraźnie widać podwójny obraz, gdy następuje wyraźniejszy ruch kamery lub jakiegoś obiektu. To samo video odtwarzane na TV, nie wykazuje takiego obrazu. Jeżeli przy kodowaniu tła z video są problemy z odpowiednim uwzględnieniem przeplotu (interlacing), to może ograniczyć się do połowy obrazu (półobrazu). W AviSynth nie powinno być z tym problemu, a obraz dużo mógłby zyskać na wyrazistości (ostrości). To samo dotyczy ikon tworzonych w multiAVCHD - często są one "rozmyte" i trzeba zastępować je własnymi foto, aby to jakoś wyglądało. Oczywiście na tło do menu można dobierać bardziej "stabilne" fragmenty video, ale czasami to właśnie ruch tutaj jest istotny. Napiszcie jak wy to widzicie u siebie.
Ciekawie się zapowiada nawiązana współpraca Deana z użytkownikiem drelin (on zaprojektował grafikę do POP-UP menu), który przygotowuje jakieś nowe propozycje graficzne. Połączenie wysiłków znakomitego pegramisty ze wsparciem doświadczonego grafika, może jeszcze zaowocować pięknymi rzeczami.
Nadal liczę, że Dean rozpozna przyczynę błędu, ale niezależnie - czy mógłby ktoś wczytać bezpośrednio do programu 3.1 jakiś plik .MPL (z dawniejszych jak i nowych struktur AVCHD) i napisać czy uzyskana została poprawnie działająca struktura.
 
Ostatnia edycja:

Tomanek

New member
A więc tak.
Po pobraniu ostatniej poprawki:
- wczytywanie folderu AVCHD nie działa wogóle.
- przy próbie stworzenia jakiejkolwiek struktury mam bład jak we wcześniejszym poście.
Wszystkie kompilacje wykonuję na menu typu "static".
Wszystko idzie w dobrym kierunku dużo rzeczy fajnie działa ale nie wszystko.
Myślę że są potrzebne tylko kosmetyczne poprawki kodu.
#Sydon
Sam zrzut ekranu z pulpitu w Win7 działa Ok. natomiast schody się zaczynają jak próbuję zrobić zrzut z jakiegoś działającego programu typu PowerDVD - wtedy zapisuje się tylko czarny ekran...

edyta:
po zrestartowaniu komputera - wczytywanie folderu AVCHD ze starej kompilacji zaczęło działać natomiast dalej nie mogę stworzyć żadnej struktury bo cały czas wywala w/w błąd.
Robiłem nową strukture od początku i dalej mam ten sam błąd.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Co do tego całkowicie się zgadzam, że multiAVCHD wymaga tylko "kosmetycznych" zmian, bo cała struktura jest już prawie doskonała. I właśnie potrzebne są testy robione przez różnych użytkowników w różnych kompilacjach i przy różnych ustawieniach, aby wyłapać te drobiazgi. Zadaniem użytkowników jest wskazanie usterek w działaniu, natomiast Dean w roli detektywa kodów programowych szybko wyłapuje te "pluskwy" poukrywane w najmniej okczekiwanych miejscach i je skutecznie usuwa.
Zawsze jeżeli chcesz zrobić zrzut ekranu jakimś "screen hunter"-em z obrazu wyświetlanego przez odtwarzacz, to w rezultacie otrzymasz czarny ekran. Właśnie dlatego każdy przyzwoity odtwarzacz ma przycisk do zrobienia foto ekranu i zapisania go do pliku. To nie ma nic wspólnego z wersją Windows.
 

Tomanek

New member
A wiec kolejna godzina testowania za mną...
Okazało się, że pomogło zafajkowanie opcji "Usuń wszystkie dane z folderu roboczego" - wcześniej działało bez tego a teraz musi być zaznaczone.
Nie chcę skakać po wszystkich opcjach więc zajmuję sie narazie "static" menu (bez title-list , bez pop-up menu).
- XMB menu - działa prawidłowo podgląd menu - gotowa struktura działa OK.
- Slide menu - źle działa podgląd - brak możliwości nawigacji po menu
- Carousel menu - źle działa podgląd - brak możliwości nawigacji po menu

Przydała by się jeszcze opcja ukrywania "Play" bo głupio wyglada jak jest tylko jeden składnik menu który do niczego nie służy.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Fajna sprawa, jaki popularny odtwarzacz tak ma ?

Ulubionym odtwarzaczem HD-maniaków jest teraz SplashLite tyle, że przycisk foto jest w nim zarezerwowany dla wersji prof (płatnej). W dawnych czasach (tak tak, początki HD to już dawne czasy) powszechnie używany był MPC (Media Player Classic) i do tej pory wielu użytkownikom leży najlepiej, ze względu na rozbudowane opcje. MPC co prawda nie ma "pstryczka" foto, ale ma opcję "Save Image..". Zamiast "pstrykania" mamy więc typowe "klikanie", ale zdjęcia robi za darmo. Klikajcie więc i pokażcie innym co multiAVCHD potrafi - może zachęceni, włączą się także w to "multiAVCHD-owe klikanie"
 

zieloony

New member
spoko, korzystam z VLC i nie wiedziałem że jest taka opcja (ba, nawet nie wiedziałem, że to obsługuje struktury AVCHD), miłe zaskoczenie.
Jak tylko wrócę z pracy, sprawdzę jak to działa.
 

zieloony

New member
No to nie wiem o co chodzi z tymi zrzutami z ekranu, że niby po co to ma być ?
przecież pracujemy na strukturach, po co mi zrzut ekranu zwykłego filmu ?

Dean daje rade, pytanie kiedy zaczniemy się w tym gubić :)
przeciętnu urzytkownik multiAVCHD jak się przesiądzie z 3,0 na 3,1 może się przerazić, (taka ilość zmian)

Jeszcze pytanko.
mam strukture BD z filmem 44GB, czy mogę zrobić coś takiego (teoretyzuje bo jestem w pracy do 21- sprawdze jutro, ale chciałbym wiedzieć, przy okazji sprawdze nowa wersje).
Chcę to wrzucić do multiAVCHD, usunąć nie potrzebne języki, ustawić wyjście na DVD 8,5GB i zrobić taką strukturę na DVD ?
Macie większe doświadczenie, powiedzcie czy da radę ?
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
No to nie wiem o co chodzi z tymi zrzutami z ekranu, że niby po co to ma być ?
przecież pracujemy na strukturach, po co mi zrzut ekranu zwykłego filmu ?
............
Bo elementy wchdzące w skład rozbudowanego menu w 3.1 po części są plikami filmowymi i jeżeli chcesz jakąś stronę swego menu pokazać, to możesz taki plik wczytać do playera, zatrzymać w odpowiednim miejścu i zrobić zapis ekranu do pliku. Przeglądnij sobie pliki mające nazwy powyżej 08000.m*ts. Te najkrótsze mające także rozszerzenie .m*ts są srtumieniami nawigacyjnymi IGS (Interactive Graphics Stream), a więc ich nie wyświetlisz, bo to jest jakby część składowa kontenera .m*ts (brak strumienia video) - możesz natomiast taki plik wczytać do hexedit i sobie poglądać kody w układzie Hex lub Octal lub ASCII, to jednak zajęcie bardziej dla zaawansowanych informatyków. Te dłuższe pliki jednak będziesz mógł oglądać i ewentualnie fotografować. Niektóre są dość krótkie, więc możesz nawet nie zauważyć że coś się wyświetliło - tu trzeba użyć suwaczk i wyczaić obraz. Niektóre mogą być tak krótkie, że są poniżej progu czytelności danego playera i uzyskasz komunikat, nie potrafi on ich wyświetlić. Będą to najczęściej obrazy statyczne zapisane jako film. W takich przypadkach można np połączyć ze sobą powiedzmy 6 takich pliczków i je przemuxować - wówczas w plajerze obraz naogół bedzie już widoczny. No więc testerzy do dzieła.

Aby film 44GB zmieścił się na płytce DVD DL, to musi być rekodowany nawet ze zmniejszeniem rozdzielczości. To w multiAVCHD da się zrobić - trzeba jednak mieć w tym względzie określone doświadczenie (ale ten temat trochę wykracza poza strefę kamer). Mam nadzieję, że pytałeś czy da się zrobić strukturę AVCHD możliwą do zapisu na płytce DVD. Bo jeżeli chodzi o stworzenie struktury DVD - to multiAVCHD tego nie robi. Program ten potrafi ze struktury DVD zrobić strukturę AVCHD, ale nie odwrotnie.
 

zieloony

New member
dzięki za wyjaśnienie.

Oczywiście pytałem o możliwość zapisu struktury AVCHD na płycie DVD 8,5 GD. (wiem, że to nie ten wątek ale testujemy tutaj nowe multi... i pomyślałem o właśnie takim teście. Jakiś czas temu robiłem coś takiego, ale film miał trochę ponad 8,5 GB, teraz było by to dużo więcej, i trzeba by było usunąć inne wersje językowe, więc wolałem zapytać jak się za to zabrać).

Pozdrawiam
 

Tomanek

New member
Czy wam też nie działa tłumaczenie najnowszej wersji multiAVCHD ?
Nie jest to wielki problem , ale zawsze...
Prośba do innych użytkowników tego programu.
Czy mógłby ktoś wykonać dowolna kompilację z menu typu "Carousel" lub "Slide" i zobaczyć czy da się nawigowac po ikonach menu bo u mnie to nie działa a nikt więcej takiego problemu nie zgłasza. Wszystko może być "static" bez title list i innych dodatków.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Tłumaczenie chyba zostało świadomie wyłączone, aby nie dochodziło do kolizji w opisie opcji.
U mnie Carousel menu działa poprawnie tzn jest podkład muzyczny w menu przy poszczególnych tytułach, ale nadal tylko pierwszy tytuł odtwarza pełną sekwencje, a przy drugim już muzyka chodzi w pętli ok. 2 sek (to było zgłaszane i Dean poprawiał, ale nadal jest źle tu jak i w XMB)
Tytuły można przewijać tylko na prawo (chociaż jest także uwidoczniona strzałka w lewo) i po ostatnim tytule wskakuje na pierwszy.
POP-UP menu działa całkowicie poprawnie tzn jest dostęp do wszystkich pozycji i one również poprawnie działają
Działa również Setup
W ustawieniach miałem tło i ikony ruchome, ale to chyba nie jest jeszcze w tej wersji udostępnione i moje ikony były statyczne, a tło szare.
A czy ty możesz wczytać jakiś plik .MPL z działającej kompilacji (starej lub nowej) i napisać co z tego wychodzi?
 
Ostatnia edycja:

Tomanek

New member
A czy ty możesz wczytać jakiś plik .MPL z działającej kompilacji (starej lub nowej) i napisać co z tego wychodzi?

Starych kompilacji nie posiadam bo robiłem tylko testy które kasowałem.
Przy nowych jest tak:
1) Przy wczytaniu pojedyńczych plików .MPL
[15:53:37] *** Scanning playlist (00000.MPL). Please wait...
[15:53:37] *** Detected media name: Wyjazd
[15:53:38] *** Detected media file: 00000.MTS [00:01:07] (65 MiB)
[15:53:39] *** Playlist duration: 00:01:07 (65 MiB)
[15:53:44] *** Scanning playlist (00003.MPL). Please wait...
[15:53:44] *** Detected media name: Powrót
[15:53:45] *** Detected media file: 00003.MTS [00:00:27] (36 MiB)
[15:53:46] *** Playlist duration: 00:00:27 (36 MiB)

dotąd niby jest OK.
 
[15:53:52] Selected output mode:
Playstation 3 (USB/SDHC/MS)
[15:53:52] Processing 2 titles...
[15:53:52]
Existing F:\Kamera\AVCHD\ cannot be used as destination folder!
[15:53:52] Output will be written to: F:\Kamera\AVCHD-20100210-155352
[15:53:52] Processing PLAYLIST (full mode) (split/join) (F:\Kamera\Gotowe\AVCHD - Foto OK\BDMV\PLAYLIST\00000.MPL)...
[15:53:53] Detected resolution: 1920x1080
[15:53:53] Detected video: V_MPEG4/ISO/AVC (TID#4113)
[15:53:53]
Only this video track will be used!
[15:53:53] No valid information found! (00000.MPL)...
[15:53:53] No compatible input from (F:\Kamera\Gotowe\AVCHD - Foto OK\BDMV\PLAYLIST\00000.MPL).
[15:53:53] Skipping to next input media...
[15:53:53] Processing PLAYLIST (full mode) (split/join) (F:\Kamera\Gotowe\AVCHD - Foto OK\BDMV\PLAYLIST\00003.MPL)...
[15:53:53] Only this video track will be used!
[15:53:53] Using audio: A_AC3 (ID#4352 / language: und / delay: 0)
[15:53:53]
No valid information found! (00003.MPL)...
[15:53:53] No compatible input from (F:\Kamera\Gotowe\AVCHD - Foto OK\BDMV\PLAYLIST\00003.MPL).
[15:53:53] Skipping to next input media...
[15:53:53] No compatible folders/files processed...

po wczytaniu multiAVCHD.mfp

[16:01:48] Preparing menu pages...
[16:01:48] Encoding static CAR menu page [1/2].
[16:02:06]
Failure to mux menu and playlist [00301.mpls]
[16:02:06] Error muxing main menu page #1!
[16:02:06] Encoding static CAR menu page [2/2].
[16:02:25]
Failure to mux menu and playlist [00302.mpls]
[16:02:25] Error muxing main menu page #2!


powklejałem tylko ważne info z log.


Wygląda na to , że nie wszystko działa jak należy Dean pewnie nie ma czasu wszystkiego przetestowac a na jego forum informacje o błedach są dość chaotyczne i dotyczą różnych spraw. Na obecną chwilę jest za dużo błedów powstałych po gruntownym przemieszaniu kodu źródłowego. O ile na początku wyglądało to nieźle to po wprowadzeniu tak dużych zmian siłą rzeczy jest trudno nad tym zapanować. Mozolne usuwanie po kolei błedów przyniesie dopiero zamierzony rezultat.
Dean ma bardzo dużą wiedzę ale niestety dla niego doba ma tylko 24 godziny...

 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dzięki! Czyli praktycznie to samo co u mnie, a więc ani stare ani też nowe .MPL nie może być (jak narazie) kompilowane.
 
Do góry