Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Whiplash

New member
Bez reklam
Wracajac do tej fazy w kolumnach to wiesz ze przy kalibracji z zamienionymi kablami amplituner nie wyswietlil komunikatu o zlym podlaczeniu.. Smiech na sali ile ten audyssey jest wart, a niektorzy ufaja mu bezgranicznie i co by nie zmienili w systemie to odrazu odnowa kalibracja..
 

hans2

Banned
no pytanie tez na ile w ogole fizycznie mozliwe jest wykrycie tego przez system kalibracji ktory z osobna robi pomiary glosnikow a razem juz nie.
mi sie wydaje ze po czesci to moze byc problem nierealnych oczekiwan...

co do ponownej kalibracji po zmianie: wiadomo ze zalezy po jakiej.
jak zona postawi dodatkowa doniczke to raczej niekoniecznie ale jak przykladowo zmienilbys taki istotny element jak faza to moim zdaniem juz trzeba.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ok ale.. zobaczcie panowie co ta kalibracja tak do konca nam daje. Nie wykrywa odwroconej fazy, nie ustawia crossovera dla kolumn, wszystkie glosniki ustawia na large, jej rola sprowadza sie do obliczenia odleglosci i poziomow glosnosci + EQ. Sorry ale skoro ten system jest taki madry to powinien umiec rozpoznac do jakiej czestotliowsci nasze glosniki sa w stanie odpowiednio zagrac i tak je ustawic a nie sami musimy potem wprowadzac korekty na 80hz.
 

werf

Active member
Bez reklam
Ypao RSC ustawia głośniki large smal faze też kiedyś wykryło jak omyłkowo zamieniłem kable
Fakt jest taki że zdarzyło się raz wykryć złe podłączenie mimo że podłączenie było poprawne

MCACC z mojego LX też poprawnie rozpoznaje wielkość głośników faze mu sprawdzę sprowokuje błędne odwrócone podłączenie


Audyssey z SR7007 działało w sumie poprawnie ale miało jakiś problem z ustawieniem tyłów ustawiało troszkę ciszej trzeba było manualnie podbić ze 2 kreski

W mojej ocenie najlepiej działa Ypao RSC z pomiarem konta z serii 3XXX
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To nie Audyssey ustawia kolumny na LARGE! Tylko ampli. To sprawka amplitunera.
Szeroko temat jest opisywany, dlaczego tak sie dzieje. Myslalem ze doszlismy do tego juz dawno temu.
Nie wiem jak Ci to wytlumaczyc Whiplash, bo walkowane to jest wielokrotnie, tyle ze na stronach anglojezycznych, a ja linki wklejalem. Wyobraz sobie lampy HELLA montowane fabrycznie w aucie, np. Mercedesie, kto bedzie mial wiecej do powiedzenia w kwesti oswietlenia i wszystkich niuansow, Mercedes, czy HELLA? Juz prosciej, nie potrafie tego wytlumaczyc.

Kalibracja robi kupe dobrej roboty, jak ktos nie potrafi zrozumiec na jakiej zasadzie to dziala, to interpretuje po swojemu i robi sie bajzel.

Co do ponownej kalibracji, to wystarczy ze mamy grube zaslony, jedna kalibracja przy zaslonietych oknach, druga przy odslonietych, prosze sprawdzic wynik.
Nastepnie, niejako przy okazji dodam, subwoofer: tutaj kalibracja nie mierzy odleglosci suba! a co za tym idzie, nalezy zwrocic uwage na to co wyswietli nam ampli i dokonac analizy, ale to wiaze sie z nastepna dyskusja...
Podsumowujac, na KAZDA (doslownie) watpliwosc jaka pada tutaj, czy pytanie, jest odpowiedz, ta odpowiedz jest w linkach ktore podawalem kilkaset odpowiedzi wczesniej.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ok ale.. zobaczcie panowie co ta kalibracja tak do konca nam daje. Nie wykrywa odwroconej fazy, nie ustawia crossovera dla kolumn, wszystkie glosniki ustawia na large, jej rola sprowadza sie do obliczenia odleglosci i poziomow glosnosci + EQ. Sorry ale skoro ten system jest taki madry to powinien umiec rozpoznac do jakiej czestotliowsci nasze glosniki sa w stanie odpowiednio zagrac i tak je ustawic a nie sami musimy potem wprowadzac korekty na 80hz.

Ale do tej pory ja wyczuwalem z Twoich postow ze jednak wierzysz kalibracji i dosyc ja cenisz... widze ze jednak zdanie zmieniles i juz bardziej sceptycznie podchodzisz... druga sprawa nic nie musisz przestawiac na 80 Hz, tylko mozesz przestawic, ja mam 60 Hz na podlogowki ... i amplituner seri 8 onkyo u mojego kumpla jak pomylil sie w kabelkach to tez wykryl amplituner ze fazy sa pokrecone, takze moze denon ma z tym problem, a nie generalnie amplitunery... Pozdrawiam.
 

hans2

Banned
large/small i crossovery to jest kwestia producenta a nie audyssey.
przykladowo u mnie w nowszym modelu denon juz bardziej dostosowuje te parametry do tego co zwraca kalibracja.
zawsze mam fronty na small pomimo tego ze schodza do okolo 40hz. wyglada na to ze w nowszych ampli to zmienili.

to co Ty piszesz ze ona nie robi to sa pierdoły wynikajace z kiepskiej integracji audyssey u danego producenta.
to producent ampli podejmuje ta decyzje na co jej pozwala a na co nie.

moglbym wymienic wiecej konkretnych TECHNICZNYCH wad zwiazanych z samym audyssey (algorytmem) a nie z decyzjami producenta ampli tylko co to da.
ja jestem po prostu zadowolony ze dzieki kalibracji mam lepszy dzwiek "za darmo" bez bezwzglednej koniecznosci adaptacji akustycznej.
a jak kiedys pojde droga adaptacji to i tak wiem ze ostatni szlif w postaci korekcji jeszcze bardziej poprawi dzwiek.

edit: jak ktos chce miec idealnie/bezkompromisowo to proponuje trinnov albo arc.
dedykowany pokoj odsluchowy i do tego adaptacje.
tylko nie wiem czy taniej nie bedzie kupic jakies stare kino co zbankrutowalo :)
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Zle mnie panowie zrozumieliscie, wiem ze to amplituner ustawia kolumny na large ale tak nie powinno byc, skoro kalibracja wprowadza rozne ustawienia to i powinna ustawiac odciecie na poszczegolne kolumny.

Lolek, gdzie Ty widziales moje posty w ktorych bylem zwollenikiem audyssey i tej calej kalibracji bez mozliwosci edycji tak waznego parametru jak np. EQ? Zawsze pisalem ze jesli byla by mozliwosc uruchomienia samego Dynamic EQ bez kalibracji i EQ to caly auto setup mialbym gdzies ! ;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dlatego ampli ustawia fronty na Large, bo ta wartość 80Hz to jest powiedzmy umowna i zalecana do poprawnej konfiguracji kin domowych, co nie oznacza że znajdą się osoby co będą wolały mieć na Full Band i niczego nie odcinać. Skoro kolumny podłogowe schodzą do średnio 40Hz, to dlaczego Audyssey miałby Ci odciąć na 80Hz? Nawet nie wiem czy przypadkiem u mnie nie ustawiało po kalibracji kolumn frontowych na 40Hz, ale nie dam głowy bo już nie pamiętam. Zawsze odruchowo przestawiam na 80Hz. Ja tam z kalibracji jestem zadowolony. Gdyby to był taki szajs, to za każdym razem wynik by się znacząco różnił, a w moim przypadku po przeprowadzonych już kilku kalibracjach wynik jest prawie identyczny, odległości od kolumn idealnie ustawione prawie pod miarkę, głośność w okolicach 0. Audyssey daje Nam pewne pole manewru i nie ustawia na sztywno pewnych parametrów. Ja u siebie jedyne co zmieniałem to odcięcia dla frontów i ustawienie Dynamic EQ ( nie pamiętam czy już kalibracja mi nie ustawiła?)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam u mnie kalibracja wlasnie na 40 Hz ustawia podlogowe za kazdym razem co robilem, a propo ze tak samo ustawia to nie koniecznie Krzychu bo wystarczy ze troszke mikrofon poprzestawiasz( 1m w lewo, jeden metr w prawo, na srodek ) i juz jednak pomiary sie roznia. Dla mnie jakby to bylo w 100% idealne to powinno mi ustawic dokladnie tak samo jak ustawiam mikrofon tylko w jednym miejscu i trzy razy robie pomiar na tym samym miejscu. Moge sie mylic ale na pewno kalibracja pomaga ale szalu w tym zadnego nie ma , bo jak sie kupi dobry amplituner jakiejs tam firmy to mysle ze na czuja ustawienie sie robi i moze lepiej on grac jak kupi sie slaby amplituner i czlowiek bedzie sie bawil z kalibracja pol dnia. Jak odsluchiwalem arcama 600, gosc wzial z regalu amplituner ustawil podstawowe parametry bez zadnej kalibracji i gral pieknie zarowno w kinie jak i w stereo. Na pytanie czy kalibracje gosc zrobi - odpowiedzial czy wzmacniacz Pan kalibruje? I tak jak kiedys pisalem zjadlby ten Arcam nie jeden amplituner skalibrowany. 1500 W pobieranego pradu z gniazdka zabija...
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Kiedys juz o tym mowilismy, kalibracja niweluje problemy akustyczne pokoju + bajery typu, dynamic EQ powduja to ze nawet slabe amplitunery graja ladnie i dynamicznie. Poprostu elektronika podkreca brzmienie. Taki Arcam gra sam z siebie tak jak nasze ampli po kalibracji. Pamietasz stare amplitunery? Ja pamietam jak kolega mial Yamahe, miala tylko Dolby Digital, zadnych DTS, wazyla chyba z 25kg, tam nie bylo kalibracji, dynamic eq itp rzeczy, podlaczylem ja pod moje owczesne JBL e 60, odpalilem Metallice S & M z DVD i padłem na kolana a brzmienie dlugo trzymalo mnie w tej nie wygodnej pozycji. Niestety ciecia kosztow powoduja to ze teraz amplituner bez zadnych dopalaczy nie gra i nic na to nie poradzimy.

Taka analogia do motoryzacji, kiedys bylo V8 i 5.0 pojemnosci, teraz jest 3.0 V6 z dwiema turbinami i ma ta sama moc albo i wieksza, mniej pali i ma lepszy moment obrotowy, fajnie ale gdzies ten charakter wolnossacej V8 sie zatracil nie? Tak samo jest ze sprzetem.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja bym zmienil na taka wartosc jaka jest faktyczna odleglosc suba do miejsca odsluchu, wybryk kalibracji i tyle ze tak ustawia. Jak kolumny glsonosc da ci na -6 to tez bez sensu tak zostawic tylko trzeba to podkrecic samemu :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Aha chciałem jeszcze spytać jeżeli rzeczywista odległość suba jest 3,6mb a ustawia mi na 7,5 to ma zmienić na 3,6 reszta kolumn idealnie.

Speakers/Subwoofer Distances: Audyssey MultEQ does not measure speaker/subwoofer distances. It actually measures the signal delay. For the main speakers this delay calculation usually results in actual physical distances. But, subwoofers have filters in them that delay the signal more. So, this is equivalent to the subwoofer being further away. It is quite normal to see longer distances reported for the subwoofer.

To summarize, the subwoofer distance calculation is more complex than simply using a measuring tape. Subwoofers have filters in them that add delay to the signal and the auto calibration program compensates for that. That is why you should leave the distances as the auto calibration program found them.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Kiedys juz o tym mowilismy, kalibracja niweluje problemy akustyczne pokoju + bajery typu, dynamic EQ powduja to ze nawet slabe amplitunery graja ladnie i dynamicznie. Poprostu elektronika podkreca brzmienie. Taki Arcam gra sam z siebie tak jak nasze ampli po kalibracji. Pamietasz stare amplitunery? Ja pamietam jak kolega mial Yamahe, miala tylko Dolby Digital, zadnych DTS, wazyla chyba z 25kg, tam nie bylo kalibracji, dynamic eq itp rzeczy, podlaczylem ja pod moje owczesne JBL e 60, odpalilem Metallice S & M z DVD i padłem na kolana a brzmienie dlugo trzymalo mnie w tej nie wygodnej pozycji. Niestety ciecia kosztow powoduja to ze teraz amplituner bez zadnych dopalaczy nie gra i nic na to nie poradzimy.

Taka analogia do motoryzacji, kiedys bylo V8 i 5.0 pojemnosci, teraz jest 3.0 V6 z dwiema turbinami i ma ta sama moc albo i wieksza, mniej pali i ma lepszy moment obrotowy, fajnie ale gdzies ten charakter wolnossacej V8 sie zatracil nie? Tak samo jest ze sprzetem.

Dokladnie kalibracja sluzy do pomagania uzyskania lepszego dzwieku tylko jakis dystans do niej trzeba miec i nie wpadac w paranoje ze jak zmienie zaslony, wyminie podloge w salonie, zmienie dywan turecki na egipski to trzeba robic kalibracje bo ta nagle zrobi cos co spowoduje ze przy zmianie tych wymienionych rzeczy amplituner zagra 5 % lepiej... Bo w Mikolaja to ja wierzylem jak bylem w przedszkolu, a od cudow to znowu uwazam ze jest Bog a nie kalibracja w naszych amplitunerach. Ale kazdy ma prawo wierzyc w to co chce w wolnym kraju zyjemy.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tu nie chodzi o zadne cuda, czy slepą wiare, a podstawowa wiedze nt. akustyki.
Zaden Arcam za 20k nie zagra lepiej, od sredniej klasy ampli (w odpowiednio zaadoptowanym pomieszczeniu), jezeli postawimy go w pustym pomieszczeniu, z kaflami na podlodze, bez dywanu, zaslon i wszelkiej masci dodatkow, w tym dedykowanych (jezeli juz ktos chce dopieszczac na tip top).
Nie pomoga kolumny za 30k, kable i cala reszta gadzetow, jezeli powyzsze warunki nie zostana spelnione (przynajmniej w podstawowym stopniu), w przeciwnym razie, caly zakup to nic innego, jak przerost formy nad trescia! Takie zakupy robia burżuje i nowobogaccy, ludzie ktorzy nie sa pasjonatami, a szpanerami.

Tu nie chodzi o zmiane zaslon z groszkowych, na malinowe, a o jeden z wielu elementow ktory ma (lub moze miec) wplyw na efekt finalny przeprowadzonej kalibracji.
Wystarczy zdjac grube zaslony z duzego okna, wyrzucic dywan, wszystkie dodatki i napisac jak bedzie gral sprzet.
Takich zmian jakie mozemy dokonac, ktore maja niebagatelny wplyw na jakosc dzwieku, w naszych pokojach jest cala masa.

Po KAZDYM TAKIM ZABIEGU, nalezy wykonac ponownie kalibracje (!) Logika i zdrowy rozsadek juz to podpowiada.
Czasami wystarczy przesunac kolumny o kilka cm, aby zmienic zauwazalnie jakosc dzwieku, kazdy otwarty salon na kuchnie, schody obok pokoju i cala reszta architektury to mniejszy lub wiekszy problem w dazeniu do doskonalosci, jak ktos pisze o kalibracji, a nie uwglednia tych zadad, to nie dziwne ze takie sa efekty.

Co mnie najbardziej dziwi w calej tej niepotrzebnej wprowadzajacej w blad dyskusji, jak mozna negowac, tak elementarne i podstawowe zasady, a jednoczesnie widziec roznice w kablach HDMI pomiedzy 20zl a 300zl? Nie wspominajac o kablach glosnikowych.
Nikt, ze znanych mi osob, ktorzy slysza/widza roznice w kablach, nigdy nie negowal akustyki i kalibracji. Jedno przeczy drugiemu.

Kalibracja nie jest magicznym srodkiem, pewne jest ze robi duzo dobrego, ale nie u osob ktore nie maja pojecia o co chodzi w tym wszystkim. Proponuje zagladnac na zagraniczne fora, przegladnac filmy gdzie budowane sa sale kinowe, czym kieruja sie ludzie ktorzy maja o tym wszystkim pojecie, nie sluchac Pana w jakims sklepie, tylko tych ktorzy maja w swoim CV budowe pomieszczen odsluchowych, z uwglednieniem podstawowych zasad fizyki.
Linki wklejalem wielokrotnie, tam maja czesto lepsze systemy jak ampli Arcama, kilka godzin czytania i temat zamkniety. No, ale komu sie chce? ;)
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
lepiej bym tego nie ujal. bardzo mnie dziwi jak ktos wydaje kupe hajsu na graty a pokoj to akustyczny dramat. audio to taka specyficzna dziedzina gdzie kasa naprawde nie zalatwia wszystkiego.

pewnie ciezko znalezc takiego kogos kto bedzie wiedzial jak chirurgicznie zaaplikowac adaptacje zeby akustycznie nie popsuc pokoju. chodzi mi o to ze niby mozna zaplacic komus kto zrobi adaptacje ale nie wiem czy zaufalbym pierwszemu gosciowi ktory twierdzi ze to potrafi.
moim zdaniem tutaj trzeba takze wlasnego zapalu, wiedzy i dociekliwosci.
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Takie teksty jak pisze armaning to się czyta lepiej niż niejedna książka, ale i tak mam do niego pretensje za "Susano", myślę, że byłyby wtedy fajne artykuły, połączone ze zdjęciami ;)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Armanig ale nie czytasz tego co napisalem... ja nie napisalem ze neguje akustyke czy calkowicie kalibracje czy tez ze Arcam 600 zagra lepiej w pustym pokoju... mi chodzi o to ze Arcam 600 bez kalibracji zagra lepiej od mojego, twojego amplitunera i wielu innych tutaj ktore sa skalibrowane ale w pokoju przecietnego uzytkownika: czyli sa zaslony, firanki, dywan, lawa, 2 fotele, kanapa, obrazy jakies przygwizdy na scianach, obrazy itp... oczywiscie zgadzam sie ze w pustym pokoju nic nie zagra dobrze zaden sprzet za ile on by nie byl...
A jezeli ktos adoptuje specjalne pomieszczenie i robi to odpowiednio zgodnie ze sztuka akustyki to wiadomo ze w takim pomieszczeniu bedzie sredniej klasy amplituner gral lepiej, ale ile osob z nas tutaj takie pomieszczenie posiada.... Ja mam na mysli nasze normalne salony ale nie puste tylko zagospodarowane w taki czy w inny sposob zgodnie z tym co kazda rodzina chce miec w takim salonie. Bo zawsze to jest salon, a nie pomieszczenie dedykowane do kina domowego i jak sie zyje w rodzinie czlowiek musi isc na ustepstwa z zona bo ona tez w tym domu czy mieszkaniu zyje i chce czuc sie dobrze. I o zmianie zaslon mialem na mysli nie groszki na kwadraty tylko generalnie zmiane zaslon czy dywanu jednego rodzaju na inny dywan i nie ma mowy o tym wg mnie, ze po zmianie tych przyslowiowych zaslon czy dywanu i przeprowadzeniu kalibracji nagle poczuje olsnienie...
Do tego dochodzi fakt ze kazdy z nas kolego jest inny i inne ma patrzenie , napisales w ktoryms z postow ze ty lubisz ogladac wszystko na 80 calach, a ja nie musze np ogladac na 80 calach wiadomosci, kabaretow czy zycia aligatorow na animal planet, wystarczy mi to ogladac na 55 a juz 65 calach to swiat i ludzie. Filmow nie ogladam ( ewentualnie cos na canal plus czy HBO ) bo kupuje na biezaco oryginaly te ktore chce obejrzec, a inne moge rowniez obejrzec na mniejszym tv, ale te ktore chce obejrzec to chcialbym obejrzec na 120 calach bo roznica miedzy 80 -cioma calami a 120 calami to kosmos dla oka i odczuc naszych...
Kazdy ma prawo myslec to co uwaza za sluszne odnosnie jego sprzetu ( czy tez sprzetu ktorego odsluchiwal ), bo kazdy z nas slucha tego osobiscie i to ze ktos cos uwaza za sluszne ( i nie mowie o Tobie tylko ogolnie ) nie musi u drugiego sie to sprawdzic -prawda? Bo kazdy ma inne glosniki , elektronike, kable, akustyke pomieszczenia itp.
Tez zobacz np. u mnie tak jest i u wielu moich znajomych ze sluchajac stereo na amplitunerze ludzie wlaczaja pure direct czy roznie to sie nazywa w roznych amplitunerach i wtedy im gra najlepiej bez zadnych udziwnien itp. Takze szanuje w jakis sposob kalibracje bo na swoj sposob troche pomaga ale to nie jest lekarstwo na wszystko zeby dany amplituner gral dobrze w danym pomieszczeniu. I dalej bede przy swoim ze bardzo dobry amplituner nawet bez kalibracji zagra lepiej od skalibrowanego amplitunera od powiedzmy klase nizszego w tym samym pomieszczeniu przy takiej samej akustyce. Tak samo jak bodajze Ty napisales ze wolalbys 100 calowy tv full hd od 80 calowego 4k ja rowniez bym wolal, a wlasciwie wolalbym 55 czy 65 cali tv i ekran do projektora 120 cali :)Pozdrawiam.
 

Yamato

New member
salut! :)
temat jest nastepujacy
jak najlepiej skalibrowac glosniki w ampli, zeby mialo to rece i nogi
amplituner av oraz glosniki takie w sygnaturze
jak najelepiej ustawic dociecie dla danych glosnikow na harmanie? do wyboru mam albo large/small albo konkretna wartosc odciecia
aktualnie mam frony large center i surround 80 a sub 100 - macie jakies inne propozycje? przy autokalibracji ampli ustawia suba na 120 oraz lfe + main
 
Do góry