Kalibracja kina domowego - dyskusja.

hans2

Banned
dla muzyki w stereo nie ma znaczenie czy zamienisz FL czy FR.
natomiast pod material 5.1 dobrze by bylo wiedziec ktore sa zamienione.
na sluch raczej bedzie ciezko wykminic.

z ostateczna opinia wstrzymaj sie do czasu zrobienia kalibracji.
i mowie Ci, sprawdz czy odleglosci/poziomy wykryte przez kalibracje zgadzaja sie z tymi co zostaly faktycznie ustawione.

u mnie przed zmiana fazy zawsze FL i FR mialy lekko inaczej ustawiane poziomy przez kalibracje typu -6db -7db po zmianie fazy jest identyko.
odleglosc kolumn jest dokladnie taka sama co do cm.
no i wczesniej mialem w FR obcinany troche pewien waski zakres basu okolo 100hz a teraz scina rowno na obu ale duzo mniej.
 
Ostatnia edycja:

jaco.37

Member
Bez reklam
A w drugiej kolumnie też masz pozamieniane przewody? Ja kiedyś jak rozbierałem jedne ze swoich starych kolumn to też zauważyłem że przewody są odwrotnie podłączone , ale w drugiej kolumnie też tak było więc zostawiłem jak fabryka dała.Może tak ma być?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
To by wypadalo teraz rozkrecac kolumny i patrzec jak sa podlaczone kable. Dalej zauwazylem ze po zmianie fazy w brzmieniu zaczyna zaznaczac sie wysoki bas i zaczynaja sie delikatne fale stojace "buuu"
To co opisalem to opina na szybko po 2 kawalkach, u mnie scina bass 63hz na -6, 125hz na -4, 250hz -2 reszta juz jest prawie identycznie w drugiej kolumnie. Co do poziomow glosnosci to kalibracja raczej ustawia fronty tak samo ew. 0.5-1dB roznicy, za to odleglosci, raz np. uznala ze lewy front jest oddalony o 1,5m a prawy o 3,5m kiedy oba stoja w takiej samej odleglosci od kanapy i jest to 3,5m. Teraz po ostatniej kalibracji jest 3,48m FL, 3.63 FR

O ile mam to samo co Ty czyli ktoras kolumna w srodku jest podlaczona na odwrot to teraz kuzwa skad wiedziec ktora podlaczyc tez na odwrot aby sie wyrownaly fazy, zmiana fazy w obu kolumnach to tzw. odwrocenie fazy absolutnej ale nie o tym piszemy.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Hans a powiedz mi jeszcze czy u Ciebie zmiena fazy spowodowala polepsznie brzemienia stereo czy zmiana byla tylko w EQ audyssey? Bo przy przeciwfazie cala scena rozjezdza sie i brzmienie staje sie bardzo chaotyczne..
 

hans2

Banned
pierwszych kilka sekund pierwszego utworu ktory puscilem po zmianie mialem tez takie wrazenie, pozniej juz nie. natomiast po kalibracji polepszylo sie w stosunku do tego co bylo przedtem.

jesli chodzi o to, co spowodowalo ze sprobowalem takiego polaczenia to ja nie sugeruje sie tym ile tnie/podbija audyssey. na czas pomiarow REWem wylaczam audyssey. zrobilem pomiar osobno lewej kolumny, osobno prawej i na koncu razem. i o ile osobno wygladaly one podobnie to razem (czyli po zsumowaniu) wykres powinien wygladac tak samo tylko glosniej.
a wygladal tak jakby one na przemian sie wzmacnialy i wyciszaly.
przelaczylem faze i zaczal wygladac zgodnie z przewidywaniami.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No to ja jutro zrobie kalibracje z zamieniana faza na prawej kolumnie i zobaczymy co pokaza pomiary, rozumiem ze ty tez zamieniles kable w kolumnie gdzie audyssey scinal mocno bas?

Nie wykluczone ze mozna trafic na kolumne zle podlaczona w srodku i jesli obie podlaczymy prawidlowo to faza nie bedzie sie zgadzac, to sa produkcje w milionach sztuk na dalekim wschodzie wiec blad jest jak najbardziej prawdopodobny, moje JBL sa Made in Mexico hehe. Ktos tu pisal ze generalnie kolumny sa w farbyce montowan jedna w fazie druga w przeciwfazie.. Nie wydaje mi sie bo wtedy musialby byc one podpisane i sprzedawane parami bo w innym wypadku jeden dostal by kolumny w fazie a drugi w przeciw. Jak pisal Krzysiek jego kolumny sa podpisane L i R i tu moze byc tak ale nie kiedy jest dobrowolnosc ustawienia.

Dziwna sytuacja z tymi fazami bo mam stare stereo jeszcze Panasonica z wczesnych lat 90tych i tu jak zamienie fazy to czuc ze bas ginie, na denonie czegos takiego nie ma, nie czuc ze jakies pasmo sie wygasza.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wybaczcie ze po angielsku, ale lepsze to jak nic:

[.........]
"Another very common problem is that Audyssey may report that your speakers are out of phase. Again, do not be alarmed. Always interpret the phase warning by Audyssey with a grain of salt. Complexity of room dynamics and/or some loudspeakers unique crossover/driver arrangements, can trick the auto calibration programs into reporting speakers as being wired out of phase when in fact they are not. Some drivers are intentionally wired out phase. Moreover, it is possible that some amplifiers may invert the signal. If the calibration program reports any of your speakers are out of phase, first check the wiring manually and then use calibration discs such as Avia, DVE, or AIX to audibly confirm the proper phase of each channel. If you checked all your wiring and everything seems ok, just ignore the out-of-phase message. "

WS.gif

if.gif

In Phase Speakers

WX.gif

of.gif

Out of Phase Speakers

It is important not to confuse phase with polarity. Polarity change is switching the positive and negative speaker wires. A change in polarity only reverses the direction of the frequency wave. Phase shift is a timing difference in frequencies as exhibited in the following diagram. Many factors such as the crossovers, equipment, and the room can affect that.

The weakest link in a loudspeaker is its crossover network. All crossovers create a phase shift of varying degree between the frequencies at the crossover point. Drivers within a speaker are wired out of phase to compensate for that. Also, the interaction inside a subwoofer between the woofer and port can cause polarity reversal warnings. Many auto calibration programs inside the receivers/processors detect the absolute phase and cannot really tell you for sure if the polarity of the speakers are correct. [......]
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Armaniq ale ja nie mowie ze lepiej gra kolumna w przeciwfazie, dyskutujemy o mozliwosci zamiany kabli w kolumnie podczas produkcji i wlasnie zamieniajac kable w terminalach kolumny zaczynaja grac w odp. fazie :)

No a jak sprawa wygalda z subami, dlaczego czasem lepiej graja w fazie 180 niz 0 hmm? Skoro sub stoi w jednej lini z frontami to powinien grac najlepiej w fazie a u mnie np. lepiej gra w przeciwfazie.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Haha bardzo smieszne stary.. Skoro kolega hans zasugerowal taki przypadek podobny do mojego to dlaczego mam tego nie sprawdzic? Ciekawe czy jakby u Ciebie tak bylo to bys olal sprawe czy bys kombinowal co moze byc tego przyczyna...?

Dla mnie jest to dziwne ze wszsytkie kolumny ustawia raczej podobnie a tylko FR mu sie nie podoba i scina cale pasmo basu o -6db... Jakby lewy tez scinal podobnie to nie bylo by problemu..
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja tam już bez smiechu twierdze, ze Whiplash ma sluch ponadprzeciętny, wiec może cos w tym jest. Dla przykładu usłyszał skopany bas na koncercie Metallica ;) Ja nie słyszałem, poki jeszcze raz za namowa Whiplasha nie przesluchałem i rzeczywiście. Stary może warto zmienić robote? Wiesz jak to jest w zyciu ,czasem wystarczy 5 minut by być zauważonym i robic to co się lubi.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Armaniq ale ja nie mowie ze lepiej gra kolumna w przeciwfazie, dyskutujemy o mozliwosci zamiany kabli w kolumnie podczas produkcji i wlasnie zamieniajac kable w terminalach kolumny zaczynaja grac w odp. fazie :)

No a jak sprawa wygalda z subami, dlaczego czasem lepiej graja w fazie 180 niz 0 hmm? Skoro sub stoi w jednej lini z frontami to powinien grac najlepiej w fazie a u mnie np. lepiej gra w przeciwfazie.

I tego nie potrafie zrozumiec dlaczego tak masz. Z tego co wyczytac mozna bylo w necie i co spece od ustawiania kin domowych w sklepach tlumaczyli mi to sub jesli jest w lini z frontami powinien byc ustawiony w fazie 0.... jakos to wszystko u ciebie jest inne ...ja to jakbym mial tak jak Ty to z czystej ciekawosci zawiozl bym kolumny do serwisu i niech oni by mi sprawdzili co jest pokrecone w kablach - tak dla samego siebie bym to zrobil...
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Widzisz Krzysiu, ja po pierwszych taktach slyszalem ze na Quebec Magnetic sciezka dla subwoofera jest nie bardzo, dla Ciebie byl to jeden z lepiej nagranych koncertow i az zalujesz ze nie masz podlogowych surroundów. Sluchajac koncertu w PCM 2.0 jest ekstra brzmienie, przelacze na DTS i odrazu czuc ze nie ma dolu choc sub jest wlaczony. Na Bonus Track jest juz tak jak powinno byc :) Co do basu moze i mam wyczulone ucho z tego wzgledu ze gram na gitarze basowej.

Co do suba, moze dlatego gra teraz lepiej w 180 bo faza frontow sie nie zgadza? Jutro zrobie kalibracje po zamianie kabli i bedziemy w domu. Gdzie ja bede wysylal kolumny do katowic aby mi sprawdzali, jeszcze cos skopia zamiast poprawic..
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Zrobilem kalibracje ze zmieniana faza prawej kolumny i jest to samo, nadal tnie bass tak samo a dodatkowo odleglosci znacznie sie roznia. L - 3.50 P - 2.08 takze wrocilem do poprawnej fazy ++ --.

Mam do was pytanie bo nie rozumiem jezyka technicznego, czytalem test JBL Studio 150p i jak w kazdym JBL jest przelacznik. Tryb LFE - teoretycznie bez filtrowania, subwoofer gra tym co dostaje z amplitunera, tryb Normal - dziala crossover w subie. Pomijam to ze w przypadku LFE sub gra ciszej i ma mniej wykopu, nie wiem skad to sie bierze ale tak jest.

Ale nie o tym, co znaczy po polsku to:

"Spadek -6 dB na górnym zboczu przesuwamy od 48 Hz (krzywa czerwona) do 140 Hz (niebieska), podczas gdy oznaczenia przy pokrętle informują o 50 Hz i 150 Hz.

Charakterystyka pośrednia (zielona), ze spadkiem -6 dB przy ok. 60 Hz, pojawia się przy ustawieniu na "godzinie dwunastej", a zielonożółta - po przełączeniu w tryb LFE; wtedy teoretycznie filtrowanie w ogóle powinno zostać wyłączone, w praktyce zostaje przesunięte nieco wyżej (-6 dB przy 160 Hz), przede wszystkim zbocze ma mniejsze nachylenie."
 

hans2

Banned
"Spadek -6 dB na górnym zboczu przesuwamy od 48 Hz (krzywa czerwona) do 140 Hz (niebieska), podczas gdy oznaczenia przy pokrętle informują o 50 Hz i 150 Hz"

ten opis dotyczy tego w jaki sposob regulacja crossa na subie zmienia jego zasieg z prawej strony. autor mowi o roznicy pomiedzy pomiarem a wskazaniami na skali przy pokretle.

"Charakterystyka pośrednia (zielona), ze spadkiem -6 dB przy ok. 60 Hz, pojawia się przy ustawieniu na "godzinie dwunastej", a zielonożółta - po przełączeniu w tryb LFE; wtedy teoretycznie filtrowanie w ogóle powinno zostać wyłączone, w praktyce zostaje przesunięte nieco wyżej (-6 dB przy 160 Hz), przede wszystkim zbocze ma mniejsze nachylenie."

tutaj jeszcze porownuje ustawienie crossa na 60hz z trybem LFE.
autor podkresla ze nachylenie spadku z prawej strony jest mniejsze w trybie LFE.
dla nas moze to oznaczac ze pod tym wzgledem latwiej kolumny zintegrowac z subem.

taki opis moze byc dosc istotny zeby wiedziec jak ustawic crossa (jak "wywazyc" jego zasieg vs cisnienie) albo jak najlepiej podlaczyc suba.
czy po lfe czy jakos inaczej. jak chcesz to zobacz sobie moj pomiar rela t5.
na podstawie tego pomiaru zrezygnowalem z uzywania wejscia LFE pomimo tego ze mam amplituner.
 
Ostatnia edycja:
Do góry