Kalibracja kina domowego - dyskusja.

gerus6

Active member
Bez reklam
Wlasnie zniesmaczyles najwiekszego fana Freddiego, co nie zmienia faktu ze i tak kupie.
Freddie, nawet na zle skalibrowany sprzecie brzmi rewelacyjnie.
Btw. Moze osobny watek? Tak, aby nie zasmiecac tego watku, mysle ze tworczosc Freddiego zasluguje na osobny watek i dyskusje.
Zamiast tego blu-ray, polecam Queen "The Game", ale na DVD-Audio, to jest dopiero brzmienie rewelacyjne :) oczywiście 5.1, super wydana płyta.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Whiplash :) i o to chodzi, żeby ćpać brzmienie swojego sprzętu :) podoba mi się to określenie :) sorry jak kogoś uraziłem :) nie mam intencji być "adwokatem referencji". Referencja jak to referencja - jest dla każdego, więc równie dobrze dla nikogo :) Ważne, żeby wracać do domu, odpalać sprzęt i "ćpać brzmienie" :) o to w tej całej zabawie chodzi :)

lolek - ale trochę mam wrażenie mieszamy tematy :) cała dyskusja o crossoverach, audysseyach i innych Chrisach dotyczy... filmów i muzyki nagranej w 5.1 :) stereo to inna bajka :) tutaj każdy musi znaleźć swój złoty środek :) tak jak Whiplash który szukał, szukał, szukał i w końcu znalazł :)

Spoko ja rozumiem ze chodzi o 5.1, tylko ja wlasnie odnioslem sie do stereo i tych crossverow :) a trzeba jakos to polaczyc film i muzke w stereo...
 

hans2

Banned
Whiplash chyba wiem co jest u Ciebie z tym FR nie tak.
u siebie przed chwila tez cos takiego zauwazylem tylko w mniejszym stopniu i naprawilem to. zamien po prostu fazę (kable) w prawej kolumnie.

ja dzis wyczailem ze u mnie projektant kolumn dal niskotonowce we frontach w przeciwfazie i one na przemian sie wzbudzaja i wygaszaja.
zamienilem faze w jednej i jest rowniejszy dzwiek.
scena sie poprawila i nawet sa zaczatki glebi sceny (przod-tyl).
niestety tylko zaczatki bo mam tanie kolumny, ale wczesniej tego nie bylo w ogole.

obstawiam ze masz dokladnie to samo.
oczywiscie kalibracja od nowa po tym zabiegu.
 

hans2

Banned
ja nie mowie co mi sie wydaje tylko to co pomierzyłem.

z fazą dzwieku jest tak ze ona nie bylaby az takim problemem gdybysmy mieli jedna kolumne.
mamy wiele, ale audyssey nigdy nie mierzy jak one dzialaja razem. pewnie dlatego kiepsko sobie z tym radzi.

nie wiem czy konstrukcja moich kolumn to efekt projektu czy pomylki przy produkcji.
z tego co doczytalem calkiem sporo kolumn jest tak zrobionych celowo. jak jest w tym przypadku to nie wiem.
na pewno jak graja w przeciwfazie to kolumny schodza nizej wiec moze to bylo zamierzone.
i tak, to ze schodza nizej tez pomierzylem (zeby nie bylo ze mi sie wydaje).
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No prosze na to bym nie wpadl, panowie u mnie czesto wlasnie wyskakuje blad fazy ale wg. instrukcji to norma i o ile kable sa podlaczone poprawnie to nalezy pominac ten blad i dalej przeprowadzac kalibracje. Tak tez robilem..

Bo ja mam bi amp od jakiegos czasu, czyli rozumiem ze mam zamienic plus na minus w obu kablach tak? Czyli jesli teraz mam kable z paskiem na + to dac je na minus? Ale teraz pytanie lewa czy prawa mam zamienic fazy?
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dla mnie to cos nie tak jest bo obydwaj macie inne kolumny wiec teraz wszyscy musza brac pod uwage ze w fabryce sknocili podlaczenie w kolumnach.... za duzo przypadku... teraz jesli amplituner wykrywa cos takiego i w denonie mowia ze to nic takiego o ile ma sie dobrze podpiete kable to tez to nie dobrze swiadczy o ich magikach bo przeciez jesli sprzet wykrywa blad fazy to oznacza ze cos mu tam nie pasuje w tej kwestii... wiec albo cos jest z amplitunerem, albo tak ten typ ma, lub faktycznie kolumny sa zle zlozone.... Ja u moich znajomych nigdy nie slyszalem zeby taki komunikat dostali w amplitunerze... Ty jestes pierwsza osoba...biorac pod uwage ze kable sa dobrze podlaczone.
 

hans2

Banned
ja w ogole mam watpliwosci czy amplituner moze to rzetelnie wykryc.

ja u siebie caly czas dostawalem ten komunikat dla SL a dla innych nie (przy kablach podlaczonych po bozemu). teraz zamienilem w FR i na nim tez dostaje komunikat.

edit: moze jak konstruktor cos namiesza to ampli pokazuje na odwrot?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko właśnie z tego co ludzie pisali, to Denon miał z tym problemy. Nie wiedzieć czemu? Kurcze, przecież można zrobic test żeby podłączyć prawidłowo i przeprowadzić kalibrację, a nastepnie zamienić bieguny. Najlepiej żeby to sprawdzić na innej marce ampli, wtedy by było wiadomo czy sprzet jest w stanie poprawnie wykryć bład fazy.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Jaja jak berety Panowie. Myslem ze to zalecenie jest w kazdym amplitunerze z Audyssey, w instrukcji do mojego Denona jest tabelka z komunikatami i rozwiazaniami tych problemow. Przy komunikacie o zlej fazie kolumn pisze, zeby sprawdzic prawidlowosc podlaczenia kolumn, jesli sa podlaczone prawidlowo olac ten komunikat i przeprowadzac kalibracje dalej. U mnie blad fazy pojawia sie prawie co kalibracje, ciezko jest trafic aby wszystko bylo ok, zawsze w jakies kolumnie mu nie pasuje faza, raz na frontach raz na centrali czy w surround. Przeciez kolumny sa skladane w milionach sztuk, prawdopodobienstwo ze komus sie pomyla kabelki jest moim zdaniem spore, szczegolnie w kolumnach dla kowalskiego za ok 2k zlotych.

Dzis szybko zamienilem kable, nie robilem kalibracji bo nie mam dzis czasu ani warunkow, najwczesniej jutro. Zrobilem sobie maly odsluch w stereo po zmianie.. Wg mnie brzmienie zmienilo sie radykalnie, nie wiem czy na + ale teraz slychac jakby jedna i druga kolumna przestaly byc caloscia, a graly kazda gra co innego, zrobila sie jakas przestrzen, mam wrazenie ze scena znajduje sie po lewej stronie (lewa kolumna jest +do+, prawa jest +do-) czuc jakby gralo 5.1. Bass jest nadal mocny, moze troszke krotszy i szybszy ale nie brakuje uderzenia, sluchajac Metallicy z czarnego albumu stopa perkusji uderza i zaraz sie wycofuje. Nie wiem tak powinno byc?

Teraz pytanie, ciekawe czy jednak cos jest sknocone w srodku ktores kolumny, ciekawe czy lewej czy prawej i gdzie teraz zamienic faze aby bylo ok.
 
Ostatnia edycja:
Do góry