Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Whiplash

New member
Bez reklam
Mala ciekawostka, wczoraj zauwazylem sluchajac J.M Jarre z CD zalaczylem subwoofer i odcialem fronty na 80hz czyli jak przy ustawieniu kinowym i uslyszalem ze sub gra jakos inaczej niz zazwyczaj. Moj denon ma jeszcze osobne ustawienie wielkosci kolumn i obencosci subwoofer do Stereo i KD

Zakladka ustawienia Stereo obejmuje wielkosc kolumn, czy jest subwoofer, ew. odciecie i odleglosc kolumn, subwoofera juz nie. I do tej pory sluchalem z ustawieniem Fronty Large, Sub - OFF i odleglosci -0.0m. Kiedys zmienilem na faktyczne odleglosci i zapomnialem o tym i wczoraj sie okazalo ze ustawienie odleglosci powoduje jakas zmiane w fazie kolumn i suba. Do tej pory sub najlepiej gral w fazie 180 przy ustawieniu kolumn na 0.0 metra, po zmianie na 3,5m sub w fazie 180 gra bardzo slabo i zmiana na fazy na 0 powoduje znaczna poprawe brzmienia. Przy odsluchu na samych kolumnach to czy jest 0m czy 3.5m nie powoduje zadnej roznicy w brzmieniu, ale przy zalczonym subie fazy zaczynaja sie nie zgrywac.

Rasumujac, fronty na 0 metra i sub na 180 stopni jest bajka, zmienimy odleglosc kolumn i ciach sub ginie.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Whiplash , ja rowniez dolaczam sie do tego ze naprawde podziwiam cie za wytrwalosci w sensie pozytywnym oczywiscie bo ja nie mialbym tyle zdrowia zeby tak sie katowac nad sprzetem. Ale wiesz jedno jest pewne nie mozesz kupic sobie np denona 4520 ( bo rozumiem ze jestes zwolennikiem brzmienia denona) bo wtedy juz nie bedziesz soba i nie bedziesz mial tych roznych rozterk na temat sprzetu....
A tak calkiem powaznie to mysle ze jestes jeszcze mlodym czlowiekiem tak do 30 -stki na maxa, bo jakbys byl starszy to mysle ze wiecej mialbys problemow zyciowych ( dom , dzieci itp ) i wtedy tak bys sie nie zastanawial nad brzmieniem swojego zestawu... chociaz ja stary tez jakis nie jestem bo mam 39 lat ale moze to kwestia tez charakteru, ze czlowiek tak nie wnika az w to jak dany sprzet w domu gra skoro sie juz na to zdecydowalem. Osobiscie wiem zeby lepiej zagraloby to co mam, trzeba kupic wzmaka za 4-6 tys. i bedzie juz wszystko ok... a tak trzeba isc na kompromis i lepiej tak sobie myslec bo mniej czlowiek sie rozwodzi nad tym i zdrowiej dla mnie i na pewno dla rodziny :).. I ostatnia sprawa pomimo ze lubie i kino i muzyke to tylko czesc zycia i nie ma wg mnie nad tym tyle sie rozczulac bo zycie jest za fajne zeby tylko i wylacznie zyc kinem domowym. Ale to moje osobiste zdanie :).Pozdrawiam kolege.
ps. zeby nie byc gorszym od kolegi:) to napisze ze zauwazylem ze przygwizdy lepiej sie sprawuja na filmach dvd niz na bluray:)
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Panowie, ja to poprostu lubie i mnie to jak narazie kreci. Nie bawie sie calymi dniami moim zestawem bo na dzien moze z godzinke sobie poslucham a jak cos mnie zaintryguje to wam pisze. Nie myslicie chyba ze jestem jakims wariatem i non stop szukam dziury w calym zestawie. Taki ma charakter ze jak czym sie zajmuje to albo najlepiej jak potrafie albo wcale. Dlatego ciagle kombinuje z KD aby wydobyc max jego mozliwosci, z wasza pomoca.

Moje spostrzezenia dot. poprzedniego posta potwierdzily sie w 5.1, wlaczylem sobie Queen z Budapesztu z DTS MA 96/24 i jesli np. odleglosc subwoofera ustawie na 0 a kolumn na rzeczywista czyli 3.5m to sub generalnie zamiera, trzeba przestawic faze i znowu gra fajnie.

Juz chyba wiemy dlaczego czesto gesto po kalibracji odleglosc subwoofera jest sporo zawyzona lub zanizona od pozostalych kolumn, elektronika poprostu proboje zredukowac niezgodnosc fazy sub/kolumny poprzez ustawienie roznych odleglosci.
 

hans2

Banned
@lolek126: wiadomo ze zawsze mozna kupic po prostu drozszy sprzet i powinno byc lepiej, ale audio to taka specyficzna sprawa ze bardzo duzy wplyw ma pokoj, adaptacja, ustawienie kolumn, miejsca odsluchu i kalibracja.

sprzet to dosc prosta sprawa, wystarczy polozyc karte na stol :)
ale dogranie reszty elementow to trzeba na to kupe czasu i tutaj pieniadze nie pomoga bo ja nie mialbym zaufania ze przyjdzie pan kalibrator i za np 2k zl ustawi wszystko idealnie w ciagu jednego dnia (a raczej paru godzin).
moim zdaniem zwlaszcza w tej dziedzinie kasa wszystkiego nie zalatwia, zeby bylo optymalnie to najlepiej przy tym troche posiedziec

oczywiscie kazdy z osobna musi to sobie sam wywazyc, sa tez inne przyjemnosci w zyciu. nawet niedawno byla dygresja na inny temat ;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Panowie, ja to poprostu lubie i mnie to jak narazie kreci. Nie bawie sie calymi dniami moim zestawem bo na dzien moze z godzinke sobie poslucham a jak cos mnie zaintryguje to wam pisze. Nie myslicie chyba ze jestem jakims wariatem i non stop szukam dziury w calym zestawie. Taki ma charakter ze jak czym sie zajmuje to albo najlepiej jak potrafie albo wcale. Dlatego ciagle kombinuje z KD aby wydobyc max jego mozliwosci, z wasza pomoca.

Moje spostrzezenia dot. poprzedniego posta potwierdzily sie w 5.1, wlaczylem sobie Queen z Budapesztu z DTS MA 96/24 i jesli np. odleglosc subwoofera ustawie na 0 a kolumn na rzeczywista czyli 3.5m to sub generalnie zamiera, trzeba przestawic faze i znowu gra fajnie.

Juz chyba wiemy dlaczego czesto gesto po kalibracji odleglosc subwoofera jest sporo zawyzona lub zanizona od pozostalych kolumn, elektronika poprostu proboje zredukowac niezgodnosc fazy sub/kolumny poprzez ustawienie roznych odleglosci.

Stary, to chyba 99% na tym forum jest nawiedzonych:) U mnie faza na subie jest różna, ale opinię wnoszę po zmiane suba. Kalibracja z subem ma największe problemy, już kilka osób potwierdzało tą tezę, bo mamy różną akustykę. Bas jak wiemy nie jest ukierunkowany, i pewnie dlatego zwsze ta odległość jest większa, bo są różne odbicia,opóźnienia. U mnie zawsze kalibracja ustawiała większą niż by wynosiła w rzeczywistości, niezależnie czy miałem suba BR czy teraz zamknięty. W przypadku kolumn jest idealnie, ale z subem zawsze ten 1m-2m dodaje.

@lolek126: wiadomo ze zawsze mozna kupic po prostu drozszy sprzet i powinno byc lepiej, ale audio to taka specyficzna sprawa ze bardzo duzy wplyw ma pokoj, adaptacja, ustawienie kolumn, miejsca odsluchu i kalibracja.

sprzet to dosc prosta sprawa, wystarczy polozyc karte na stol :)
ale dogranie reszty elementow to trzeba na to kupe czasu i tutaj pieniadze nie pomoga bo ja nie mialbym zaufania ze przyjdzie pan kalibrator i za np 2k zl ustawi wszystko idealnie w ciagu jednego dnia (a raczej paru godzin).
moim zdaniem zwlaszcza w tej dziedzinie kasa wszystkiego nie zalatwia, zeby bylo optymalnie to najlepiej przy tym troche posiedziec

oczywiscie kazdy z osobna musi to sobie sam wywazyc, sa tez inne przyjemnosci w zyciu. nawet niedawno byla dygresja na inny temat ;)

Dokładnie się zgodzę. Czy Pan kalibrator posiada więszą widzę od większości z nas?, nie sądzę. Czy przeskoczy akustykę pomieszczenia?, też nie. Dla laika to bedzie bezcenna pomoc, ale dla ludzi siedzacych w temacie to zbędny wydatek. Najpierw adaptujemy pomieszczenie, a później szukanie brzmienia. W innym wypadku, jak w większości mieszkań, odsłuchy i kompromisy.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To u mnie ile miałem HK to zawsze zgadywały :)

Po prostu lubisz to brzmienie, i tyle:) Masz dobre warunki do rozstawu sprzetu. Gusta i guściki, nie ma jednej recepty;) Prawda jest taka że niewielu z Nas miało możliwość przetestowania przez określony czas kilku różnych klocków: HK, Marantz, Onkyo, Denon, Yamaha itd. W salonach na szybko się wydaje że coś gra lepiej/gorzej, ale dopiero po długim czasie użytkowania dochodzimy do wniosku co nas kręci i w jakim kierunku iść. Podejrzewam, że jakby wziąć kilku Kowalskich z ulicy na odsłuch, to z gębą otwartą by siedzieli zarówno przy HK i JBL, jak i innych marek w różnych konfiguracjach. Temat świetny, ale nigdy nie dojdziemy do jednoznacznych wniosków, i na tym polega przyjemność przebywania na forum:)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja bym powiedzial nawet wiecej, ktos wczesniej napisal odnosnie sygnatury ze nie dlatego pisze zeby sie chwalic tylko .... bo nie ma czym sie chwalic.... ja znam takich ludzi ktorzy za najgorsze tutaj kino domowe calowaliby po rekach , gdyz ich nie stac na zadne kino domowe,bo nie ma czegos takiego jak slabe czy dobre kino domowe, to zawsze bedzie kwestia wlasnie to co ja pisze majetnosci czlowieka i na ile sobie moze pozwolic ... dla kogos bedzie zwykle to kino domowe a dla innego bedzie to wow , a znowu powiedzmy"lepsze kino domowe " dla kogos bedzie juz to wow, a dla innego kto ma wieksza kase lub jest na tym punkcie nakrecony bedzie to slabe, gdyz moze miec o niebo lepsze kino domowe... i tak mozna sobie pisac az czlowiek zejdzie z tego swiata. Dlatego ja pisze ze nie samym kinem czlowiek musi zyc bo szkoda zycia zeby tylko tym elementem sie ekscytowac.... choc tez lubie :) i osobiscie nie potrafilbym szukac przy tym samym zestawie juz po pewnym czasie jego uzytkowania czegos jeszcze lepszego w tym sprzecie, bo gdzies w podswiadomosci wiem ze lepiej bedzie jak kupie wzmacniacz stereo i tyle... a ten czas przeznaczyc na cos innego. Dlatego podziwiam kolege ktory caly czas walczy ze swoim sprzetem, ale mysle ze jest to kolega w dosyc jeszcze mlodym wieku i stad tez ma wiecej czasu ;-) Tylko kiedys przychodzi ten kres i wiecej juz naprawde nie da sie wyciagnac z czegos bez wzgledu co to jest... i zeby sie w ktoryms momencie nie zapetlic w tym szukaniu tego czegos....
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Oj nie walcze Lolek, az sie wam dziwie bo niby zapalency i zamiast ciagnac ze mna temat to podziwiaja za wytrwalosc.. Co z was za maniacy Home Cinema i Stereo co ? ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja to widze tak: Niekwestionowany lider tego watku Whiplash - juz w pokoju, a reszta z nas grzecznie czeka na swoja kolej ;)
 

Attachments

  • OneCheswickMcmurphyChief.jpg
    OneCheswickMcmurphyChief.jpg
    35,6 KB · Wyś: 158

Whiplash

New member
Bez reklam
Kurde mac, wariata ze mnie zrobili.. Krzysiek nie ma mowy o zamknieciu watku bo cos wam powiem.....

.....Wiecie ze po przelaczeniu amplitunera na wejscie analogowe 5.1 wylaczaja sie wszystkie korekcje brzmienia? Audyssey, Tone Control wszystko co jest i nie mozna tego wlaczyc..
 
Do góry