Kalibracja kina domowego - dyskusja.

hans2

Banned
Najbardziej wierny oryginalowi jest PCM 5.1, DTS MA tez jest bezstratny ale juz kodowany. Ja kiedys zrobilem sobie test. Podlaczylem kabel coaxial ktory max przesyla DTS i odpalilem plytke z DTS MA najpier po hdmi a potem przelaczylem na coaxial ktory z MA przesylal tylko rdzen 1.5Mb i roznica w szczegolach byla dosc znaczna. Tak jak sluchasz mp3 320 - jest ladnie ale jak wlaczysz Flac tej samej pisenki to czuc ze brzmienie jest pelniejsze.

jeszcze nie porownywalem tego tak jak Ty napisales,
odpalilem film tylko w MA i stwierdzilem ze jest bardzo dobrze ale na DTS tez potrafi byc bardzo dobrze.

oczywiscie pomiedzy MP3 a FLAC slysze roznice, ale PCM vs jakakolwiek kompresja bezstratna to roznicy nie ma i nie moze byc :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
jeszcze nie porownywalem tego tak jak Ty napisales,
odpalilem film tylko w MA i stwierdzilem ze jest bardzo dobrze ale na DTS tez potrafi byc bardzo dobrze.

oczywiscie pomiedzy MP3 a FLAC slysze roznice, ale PCM vs jakakolwiek kompresja bezstratna to roznicy nie ma i nie moze byc :)

To ja lepiej napisze mam takie filmy na dvd ze zwyklym 5.1 dolby digital za sa lepsze od filmow nagranych w DTS HD MA :) i o co tu kaman..., mam tez takie filmy ze zwykly DTS rowniez jest lepiej nagrany od wspomnianego juz formatu ...- nie smieszne ? Ja tego nie pojmuje, ale wplywu zadnego na to czlowiek nie ma - niestety... chodzi oczywiscie o niektore filmy...
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Witam wiesz Krzychu jak tak bysmy podeszli do tematu to bysmy w wogole mogli kupic cd np Diory bo to tylko nosnik, ja pwoiem ci ze kilka cd odsluchiwalem za niezle pieniadze i powiem ci ze byly roznice pomiedzy nimi , nawet do tego stopnia ze na tej samej plycie jeden odtwarzacz np gral o 30% dynamiczniej niz inny ( ten sam wzmak , te same kolumny ) Ja osobiscie nie kupilbym wzmaka onkyo jak i cd onkyo z prostego wzgledu ze za podobne cene mozna kupic cos lepszego - oczywiscie wg mnie... Teraz sprawa tez wygladu , kazdy ma na to swoj gust ja mam wszystko z innej firmy i mi to nie przeszakdza ( znajomi moi jak przychodza nawet nie bardzo zauwazyli poza oczywiscie nazwa firmy ) , malo tego jakby ktos dal mi za 50% lepszy sprzet od mojego rowniez kazdy z innej firmy i by mi sie to podobal dzwiekowo to rowniez nie mialbym nic przeciwko temu... aby kolor byl ten sam... Mysle ze jak tobie daliby tez powiedzmy za te 50% wartosci lepszy amplituner powiedzmy Onkyo, a bluray dobry np arcama, a cd zaluzmy marantza , wzmak atolla to chyba bys nie odmowil takiego zestawu ?? Pomimo ze wygladaja inaczej i biorac pod uwage ze na te 50% byloby cie stac i mialbys ochote wydac te kase. Mysle ze wtedy juz nie patrzylbys ze to nie jest z tej samej firmy.
... SACD plyt jest bardzo malo i raczej ja bym sie tym nie kierowal...nie wspomne juz o MP3...
Podobnie jest z kolumnami kazdy albo prawie kazdy kupuje zestaw pieciu kolumn jednej firmy , a znam kilka osob co inne maja podlogowki, inny centralny i inne surrandy i gra to o niebo lepiej jak wiele zestawow ktore zlozone sa z tych samych klockow...
I teraz z innej beczki mnie coraz bardziej zastanawia dzwiek nagrywany w filmach na bluray, i nie potrafie zrozumiec jak mozliwe jest zeby zwykle dolby digital 5.1 czy zwykly dts zagraly lepiej jak niektory filmy nagrane DTS HD MA, Juz kilka takich filmow obejrzalem i szczeka opadla mi ale niestety nie z tego powodu co powinna ... nie oznacza ze bylo bardzo , bardzo zle ale za powiedzmy 70 czy 100 zl jak sie placi to jednak czlowiek wiecej wymaga. Tak sie zastanawiam od czego to zalezy czy ktos jakies oszczednosci robi i nagrywa to niby w najlepszym formacie dzwieku ale jakims tanim kosztem , czy ktos nie ma pojecia tego dzwieku nagrac tak zeby bylo to odpowiednio odczuwalne? Ma ktos jakies madre wytlumaczenie mi tej kwestii?..
lolek126, dlaczego piszesz, że płyt SACD jest bardzo mało i wprowadzasz ludzi w błąd?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To moze inaczej napisze malo jest plyt z SACD z tego co wiekszosc ludzi slucha.. i mialem na mysli rowniez sklepy stacjonarne z mozliwoscia odsluchania tego co sie kupuje a nie z netu... a jesli znasz sklepy stacjonarne gdzie jest duzy wbor plyt SACD np z muzyka rokowa zagraniczna i polska, czy tez cos mocniejszego to mozesz wkleic linka tutaj, chetnie zobacze co dany sklep stacjonarny ma w swojej ofercie. Ja w Warszawie szukalem swojego czasu to wszyscy mi mowili w sklepach ze SACD to juz wymiera i szkoda zachodu na sciaganie tych plyt... co nie oznacza ze sie gdzies nie znajdzie, ja tez znalazlem tylko ze w 95% to muzyka powazna. Nawet jak bylem na audio show to wiekszosc jak mieli to byla to muzyka powazna... Jakby to chociaz byl w 50% taki dostep do tych plyt, jak do cd to na pewno nie napisalbym tak jak napisalem wczesniej.
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Jeżeli się komuś proponuje sprzęt za kilka tys. to nie można go pozbawiać odsłuchu np takich płyt SACD jak The Eagles "Hotel California", Queen "The Game", dyskografia King Crimson, Depeche Mode i wiele wiele innych.
 

hans2

Banned
To ja lepiej napisze mam takie filmy na dvd ze zwyklym 5.1 dolby digital za sa lepsze od filmow nagranych w DTS HD MA :) i o co tu kaman..., mam tez takie filmy ze zwykly DTS rowniez jest lepiej nagrany od wspomnianego juz formatu ...- nie smieszne ? Ja tego nie pojmuje, ale wplywu zadnego na to czlowiek nie ma - niestety... chodzi oczywiscie o niektore filmy...

no w przypadku MA format nie jest ograniczeniem, jest nim lipny mastering

lolek126, dlaczego piszesz, że płyt SACD jest bardzo mało i wprowadzasz ludzi w błąd?

no jak porownac do CD to jest tego nawet BARDZO MALO...
 

gerus6

Active member
Bez reklam
no w przypadku MA format nie jest ograniczeniem, jest nim lipny mastering



no jak porownac do CD to jest tego nawet BARDZO MALO...
Oczywiście, że płyt CD jest więcej od SACD, tylko chodzi mi o to, że jak kupować sprzęt audio to lepiej wybrać taki który obsługuje SACD i DVDAudio. Kilka tys. płyt SACD i DVDAudio to znowu nie tak mało, a dźwięk lepszy od CD, no i 5.1 ;)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Panowie, a może z tym audio HD jest jak z obrazem HD w telewizji? Czyli jest rozdzielczość, a nie m bitratetu?. Może dlatego często jest kiszka?
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Jest kiszka bo filmy robią jak najtańszym kosztem, byle szybciej ,byle taniej.
Super dźwięk hd ma ostatni Transformers - dolby truehd
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Oczywiście, że płyt CD jest więcej od SACD, tylko chodzi mi o to, że jak kupować sprzęt audio to lepiej wybrać taki który obsługuje SACD i DVDAudio. Kilka tys. płyt SACD i DVDAudio to znowu nie tak mało, a dźwięk lepszy od CD, no i 5.1 ;)

Ja do końca tak na prawdę nie mam sprecyzowanych planów co do CD i BD, dlaczego? Słucham teraz ze starego odtwarzacza DVD za 300zł i mi się podoba, więc sądzę że nawet jakbym kupił CD za 1200zł to powinno byc lepiej? Druga kwestia to zasadność kupna BD, tym bardziej jak napisał LOLEK że ta jakość dźwięku w róznych wydaniach jest różna. Nawet jak kupię BD to 99% oglądanych pozycji to będzie DVD, bo mnie nie stać aby miesięcznie kupować po kilka płyt BD, a jestem miłośnikiem filmów. Inna kwestia Panowie, to że nie oszukując się przez Nasze forum jeden drugiego napędza. Już kiedyś pisałem że gdyby nie udzielanie się i pogłębianie wiedzy audio, bysmy mieli zestawy za 3k i jeszcze szpanowali przed znajomymi z takiego wypasu:) A tak to chcesz kupić wzmak za 2k, to ktoś napisze że to budżetówka i lepiej kupic za 3k, a jak dołożysz jeszcze 1k to juz bedzie swietnie. Za chwilę ktoś napisze że jak masz juz 4k to nie warto kupowac wzmaka , tylko się wstrzymac i dozbierać do 5k:) Podobnie jest z odtwarzaczami CD, o których pisałem koledze LOLEK. Ja wiem że są różnice, ale dając za wzmak Exposure ponad 2k nie widzi mi się dawać tyle samo za CD. Róznica tych 2 klocków jest spora i zawsze na wzmaku bedzie bardziej zauważalna. To tez nie tak że człowiek by nie dozbierał, ale w pewnym momencie trzeba powiedzieć sobie STOP, są jeszcze inne ważniejsze wydatki. Dlatego chcę kupić coś pokroju Onkyo CS5VL lub Music Hall A 15.2. Nie ukrywam że liczy się dla mnie wygląd i wysokość klocka ( wymóg stolika RTV). Inwestować i dokładać mozna w nieskończoność, a i tak zawsze się znajdzie ktoś co będzie miał lepiej grający sprzęt. O ile w przypadku niektórych kolegów lepiej zarabiających, wydatek 2k czy 3k to pryszcz, tak dla mnie i pewnie wielu innych to kupa wyrzeczeń. Ehh...rozpisałem się. Żebyście nie pomysleli że chcę konkurować z LOLKIEM na długość postu, on i tak wiedzie prym:razz:
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Transy to jest ewenement, sam film to nie moje klimaty, ale za te efekty surround i jakosc to wystawiam im 10/10.
Zdecydowanie jedna z najlepszych pozycji BR do testowania sprzetu audio.

Armanig, a jak Twoim zdaniem wypada jakość DTS vs. DTS HD Master? Warte to wszystko zachodu? Jeżeli mam kupować BD dla jednego z niewielu wydań w dobrej jakości dźwięku, to jak dla mnie szkoda kasy? Czy większość BD z dźwiękiem HD przewyższa wydania na DVD z dźwiękiem DD czy DTS? Tak szczerze koledzy?
 

hans2

Banned
Panowie, a może z tym audio HD jest jak z obrazem HD w telewizji? Czyli jest rozdzielczość, a nie m bitratetu?. Może dlatego często jest kiszka?

nie, to nie to. dts hd master audio i dolby digital hd to jest BEZSTRATNE kodowanie.
bitrate wyjdzie jaki wyjdzie po kodowaniu, ale w takich koderach nie ma zadnych ustawien np jakosci, po prostu musi wszystko zostac zakodowane.

natomiast nikt nie zabrania zrobic ripa np z kasety magnetofonowej i zakodowac go bezstratnym kodekiem. bedziesz mial bezstratnie zakodowany szum z dodatkiem jakiegos plumkania :)

kodek wideo typu x264 to stratny kodek i tutaj dla jakosci ma zasadnicze znaczenie bitrate.
film w x264 z bitratem 3000kb/s to lipa, 12000kb/s to wypas ale 12000kb/s jest prawie nie do odroznienia od blueray ktory moze miec np 30000kb/s.
 

hans2

Banned
Armanig, a jak Twoim zdaniem wypada jakość DTS vs. DTS HD Master? Warte to wszystko zachodu? Jeżeli mam kupować BD dla jednego z niewielu wydań w dobrej jakości dźwięku, to jak dla mnie szkoda kasy? Czy większość BD z dźwiękiem HD przewyższa wydania na DVD z dźwiękiem DD czy DTS? Tak szczerze koledzy?

tak jak pisalem ja sam jeszcze nie porownywalem,
ale wielokrotnie spotkalem sie z opinia ze roznice naprawde malo kto slyszy.
oczywiscie jesli mastering jest zrobiony poprawnie w obu przypadkach.

ogladalem pare filmow z dzwiekiem hd i nigdy jeszcze nie zauwazylem zeby to byla jakas "nowa jakosc".
bylo po prostu bardzo dobrze tak samo jak potrafi byc w "starych" formatach.

na razie takie mam odczucia, ale moze jeszcze po prostu nie trafilem na cos zwalajacego z nog.
calkiem mozliwe ze trzeba tez miec sprzet z wyzszej polki zeby uslyszec roznice...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Armanig, a jak Twoim zdaniem wypada jakość DTS vs. DTS HD Master? Warte to wszystko zachodu? Jeżeli mam kupować BD dla jednego z niewielu wydań w dobrej jakości dźwięku, to jak dla mnie szkoda kasy? Czy większość BD z dźwiękiem HD przewyższa wydania na DVD z dźwiękiem DD czy DTS? Tak szczerze koledzy?

Na pewno nie jest to roznica w stylu SD do HD (wizja), tez powstrzymam sie od porownania w stylu MP3 do CD, chociaz i takie opinie chodza. Pamietasz jak bylo z kablem ktory Ci wyslalem, niby porzadny a czy warty zachodu (inwestycji)? Dla nas nie, a dla innych musowy zakup. Wszystko zalezy od sprzetu i od naszego ucha. Ja slysze roznice, jest lepiej, ale przeciez sam w sobie DTS nie jest zly. Mam sporo filmow i czesto ogladam (takze dvd), sa filmy ktore w DTS'ie tez potrafia zwalic z nog.
Moglbym tu wkleic ciekawe dyskusje, od tych gdzie uzytkownicy zachwycaja sie roznicami w odbiorze, do tych gdzie te roznice sa marginalnie slyszalne. (Tyle ze po angielsku i znowu bys krzyczal ze na mnie ze nic nie rozumiesz ;) ) W tym wszystkie tabelki i wykresy, ale chyba nie o to chodzi. Na pewno nie wezme odpowiedzialnosci za Twoje pieniadze, chociaz za te pare stowek mozesz kupic BR i sprawdzic, to nie jest 2.5tys. Na Twoim miejscu kupilbym tanszego BR, i bezkompromisowo poszedl juz w CD do stereo. Ew. moge Ci wyslac UD5005 to sobie sprawdzisz (u mnie i tak lezy, ostatnio ogladam w sypialni na PS3), ale jak sie uszkodzi w transporcie to reka noga mozg na scianie :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja do końca tak na prawdę nie mam sprecyzowanych planów co do CD i BD, dlaczego? Słucham teraz ze starego odtwarzacza DVD za 300zł i mi się podoba, więc sądzę że nawet jakbym kupił CD za 1200zł to powinno byc lepiej? Druga kwestia to zasadność kupna BD, tym bardziej jak napisał LOLEK że ta jakość dźwięku w róznych wydaniach jest różna. Nawet jak kupię BD to 99% oglądanych pozycji to będzie DVD, bo mnie nie stać aby miesięcznie kupować po kilka płyt BD, a jestem miłośnikiem filmów. Inna kwestia Panowie, to że nie oszukując się przez Nasze forum jeden drugiego napędza. Już kiedyś pisałem że gdyby nie udzielanie się i pogłębianie wiedzy audio, bysmy mieli zestawy za 3k i jeszcze szpanowali przed znajomymi z takiego wypasu:) A tak to chcesz kupić wzmak za 2k, to ktoś napisze że to budżetówka i lepiej kupic za 3k, a jak dołożysz jeszcze 1k to juz bedzie swietnie. Za chwilę ktoś napisze że jak masz juz 4k to nie warto kupowac wzmaka , tylko się wstrzymac i dozbierać do 5k:) Podobnie jest z odtwarzaczami CD, o których pisałem koledze LOLEK. Ja wiem że są różnice, ale dając za wzmak Exposure ponad 2k nie widzi mi się dawać tyle samo za CD. Róznica tych 2 klocków jest spora i zawsze na wzmaku bedzie bardziej zauważalna. To tez nie tak że człowiek by nie dozbierał, ale w pewnym momencie trzeba powiedzieć sobie STOP, są jeszcze inne ważniejsze wydatki. Dlatego chcę kupić coś pokroju Onkyo CS5VL lub Music Hall A 15.2. Nie ukrywam że liczy się dla mnie wygląd i wysokość klocka ( wymóg stolika RTV). Inwestować i dokładać mozna w nieskończoność, a i tak zawsze się znajdzie ktoś co będzie miał lepiej grający sprzęt. O ile w przypadku niektórych kolegów lepiej zarabiających, wydatek 2k czy 3k to pryszcz, tak dla mnie i pewnie wielu innych to kupa wyrzeczeń. Ehh...rozpisałem się. Żebyście nie pomysleli że chcę konkurować z LOLKIEM na długość postu, on i tak wiedzie prym:razz:

Nie zawsze dlugo pisze :) ja na twoim miejscu kupilbym music hall... A roznica miedzy cd jest naprawde i to juz za dobre pieniadze... albo tez kwestia wlasnie jak plyta jest nagrana i stad sie biora takie roznice ze dwa odtwarzacze cd za powiedzmy 5 tys potrafia zupelnie inaczej zagrac na takiej samej plycie...
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
tak jak pisalem ja sam jeszcze nie porownywalem,
ale wielokrotnie spotkalem sie z opinia ze roznice naprawde malo kto slyszy.
oczywiscie jesli mastering jest zrobiony poprawnie w obu przypadkach.

ogladalem pare filmow z dzwiekiem hd i nigdy jeszcze nie zauwazylem zeby to byla jakas "nowa jakosc".
bylo po prostu bardzo dobrze tak samo jak potrafi byc w "starych" formatach.

na razie takie mam odczucia, ale moze jeszcze po prostu nie trafilem na cos zwalajacego z nog.
calkiem mozliwe ze trzeba tez miec sprzet z wyzszej polki zeby uslyszec roznice...

Jest kilka takich filmow co jest naprawde dobrze nagrane , chocby mumia 2 i mumia 3 , jedynke mam na dvd i tez jest ok ale te wydania na bluray sa swietnie dzwiekowo zrobionie mozna by bylo podawac tytulow, ale nie w tym rzecz, mi chodzi o to ze od tych ludzi co zalezy zeby bylo to na poziomie,maja to w tylku bo i tak wiedza ze ktos taki jak ja i mi podobni jak film sie podoba i tak kupimy go , bo ja nie pirace filmow - taki charakter szanuje ludzka prace , ale dziady nie szaunuja nas kupujacych i robia z z dzwiekiem to co nie powinno miec miejsca, bo jeszcze roznica miedzy jednym a drugim filmem na bluray ok ,ale jak na dvd sa lepiej dzwiekowo nagrane filmy wspomniany np chocby terminator 3 to takie cos juz powinno byc karalne... bo tyle ile wydalem ja chocby na same filmy to wiele osob tutaj cale kina domowe wlacznie z tv nie wlozyli tyle kasy co ja, a efekt czasem jest porazajacy jak cos sie oglada na chocby takim sprzecie jak ja mam, ktory nie jest to jakis hi-end ale jest ok.... wiec co maja powiedziec ci ktorzy maja budzetowe jakies kino domowe i wydajac 100 zl na film jest to dla nich juz jakis wydatek... dziadostwo i tyle..
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Oczywiście, że płyt CD jest więcej od SACD, tylko chodzi mi o to, że jak kupować sprzęt audio to lepiej wybrać taki który obsługuje SACD i DVDAudio. Kilka tys. płyt SACD i DVDAudio to znowu nie tak mało, a dźwięk lepszy od CD, no i 5.1 ;)

Te kilka tys . plyt to moze i jest jakby pozbierac powiedzmy z kilkudziesiciu sklepow inetrenetowych, bo w stacjonarnym to nawet nie moglem zobaczyc kilkudziesieciu plyt sacd , a tak jak pisalem jak juz znalazlem to w wiekszosci to muzyka powazna... malo tego za taka plyte placi sie wiecej wiec kazdy by chcial zeby przesluchac, a takiej mozliwosci juz nie ma jak sie kupuje z netu... wiec dalej bede sie upieral ze to format umierajacy jest... do tego patrzec ile ludzi kupuje oryginalne cd, a ile sciaga i slucha jakies mp3 czy tez flac - to mysle ze chetnych na sacd to nie znajdzie sie za duzo... to cos takiego jak z tv , ludzie kupujac pytaja sie od razu jakie formaty tv odtwarza bo juz z gory zakladaja sciagannie i ogladanie divixow i innych ....wczoraj ogladalem ten tv 85 cali samsunga 4k cos okolo 140 tys bedzie kosztowal, a jegomosc sie spytal czy odtwarza divix :) myslalem ze usiade z wrazenia... sprzedawca sie usmiechnal i cos tam powiedzial ale koledzy czy my mamy tak ... spoleczenstwo czy o co chodzi... kto kupuje tv za 140 tys. i jego nie stac na film kupic w sklepie ?? Naprawde rece opadaja a nie wspomne juz o innych organach... Pozdrawiam.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Mnie np. powaliła jakość dźwięku w dwóch filmach z HBO. Gniew Tytanów i Underworld Przebudzenie. Oba w SUPER jakości. Nie dosyć, że surroundy pięknie pompowały (jak to kiedyś napisał armanig) to jeszcze sama jakość/rozdzielczość/detaliczność dźwięku rewelacyjna :) Bardzo polecam :) Co do obrazu to w Underworld rewelacja (jak na TV), ale już Gniew trochę słabiej :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Mnie np. powaliła jakość dźwięku w dwóch filmach z HBO. Gniew Tytanów i Underworld Przebudzenie. Oba w SUPER jakości. Nie dosyć, że surroundy pięknie pompowały (jak to kiedyś napisał armanig) to jeszcze sama jakość/rozdzielczość/detaliczność dźwięku rewelacyjna :) Bardzo polecam :) Co do obrazu to w Underworld rewelacja (jak na TV), ale już Gniew trochę słabiej :)

Underworl 4 potwierdzam ( nawet niezle jest 3d jak na dokrecane ) , gniew tytanow 1 tez , dwojke dzisiaj bede ogladal w 3d... Ale jesli chodzi o 3d to jak na razie najlepszy dla mnie to avatar ( rewelacja jesli chodzi o obraz w 3d) , hobbit tez na pewno bedzie bosko bo tez nagrywany jest w 3d , ale jeszcze na tv nie ogladalem czekam do listopada az ukarze sie rozszerzona wersja. W kinie dwa razy bylem :)
 
Do góry