Kalibracja kina domowego - dyskusja.

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wiem ze mnie zaraz wygonicie z tego forum za to co powiem.. Ale co tam raz czlowiek zyje, skoro bylo juz o wplywie rury od odkurzacza i taboretu na pomiar mikrofonu podczas kalibracji to czy maskownice glosnikow tez maja wplyw? Pytam serio, macie zalozone maskownice podczas kalibracji i ew podczas odsluchu ?

Czytałem kiedyś że ponoć niektóre konstrukcje mają, ale czy to kolejne audiovoodoo, czy może jest w tym cień prawdy to nie wiem. Logicznie mysląc to tak jak byśmy kolumnę przykryli jakąś zasłoną, czyli całkiem możliwe że coś w tym jest? Ja tam słucham w maskownicach, bo przy kocie i dzieciaku to bym musiał ciągle ściągać i zakładać:)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To zalezy, sa kolumny gdzie producent zaleca odsluchy z maskownicami.
Sa tez tacy co wola brzmienie z nimi, bez znaczenia co kto zaleca, ale zazwczyjaj jednak sie zdejmuje, a szczegolnie do stereo. Dla wielu sa roznice, male ale sa. Zalezy od ucha "audiofila". Ja jak robilem kalibracje z maskownicami, to tez odsluchy byly z nimi. Zazwyczaj jednak maskownice OUT i do kalibracji i do odsluchow.
Jedno jest pewne, na impreze zawsze odsluchy z maskownicami ;)
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
maskownice lekko przycinaja wysokie tony, innych roznic nie zauwazylem.
zostawiam zalozone i kalibracja to kompensuje podbiciem zeby efekt byl neutralny.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wszystko zalezy tez od samych maskownic, byl watek na ten temat na audiostereo z tego co pamietam. Najlepiej zdjac z jednej i sprawdzic samemu na materiale stereo ew. roznice.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Wiem ze mnie zaraz wygonicie z tego forum za to co powiem.. Ale co tam raz czlowiek zyje, skoro bylo juz o wplywie rury od odkurzacza i taboretu na pomiar mikrofonu podczas kalibracji to czy maskownice glosnikow tez maja wplyw? Pytam serio, macie zalozone maskownice podczas kalibracji i ew podczas odsluchu ?

Ja tam slucham z maskownicami, chyba ze raz na jakis czas mam chec glosno posluchac to wtedy je zdejmuje, a kalibracje robilem przy zdjetych bo testwoalem wtedy cardasa i jak widac jakos to nie pomoglo ... a przy cichym sluchaniu w wogole roznicy nie czuje miedzy zdjetymi, a zalozonymi...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kalibruj tak, jak bedziesz ogladal w wiekszoci.
JEsli zazwyczaj masz zalozone to nie sciagaj, jesli masz odkryte to tak zostaw.
Jedne kolumny mają maskownice "niesłyszalne", inne bardziej. Ikony zdecydowanie lepiej brzmią bez i nie jest to tylko moje zdanie, ale wyczytalem to tez gdzies w necie.
Mimo to, ze wzgledow na malego biegajacego brzdąca na codzien mam zalozone i tak tez robilem kalibracje.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Wiem ze mnie zaraz wygonicie z tego forum za to co powiem.. Ale co tam raz czlowiek zyje, skoro bylo juz o wplywie rury od odkurzacza i taboretu na pomiar mikrofonu podczas kalibracji to czy maskownice glosnikow tez maja wplyw? Pytam serio, macie zalozone maskownice podczas kalibracji i ew podczas odsluchu ?
1. Kalibracja mikrofonem na rurze od odkurzacza / na taborecie
2. Audiofilski kurz wpływający zasadniczo na brzmienie i akustykę pokoju
3. Założone / zdjęte maskownice

Koledzy! Mamy TOP 3 audioholików z HDTV! :D :bober::krol:
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Panowie, korzystając, że zrobił się mały offtop - szybkie pytanko. Kupiłem nowy TV, zamówiłem dziś okulary 3D i Avatara w 3D. Jakie jeszcze ze 2 filmy zamówić, żeby był szał. Nie chodzi o fabułę, ale o 3D. Tylko 2 najlepsze.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Proszę Was, PPD wygląda o 10 lat starzej niż w rzeczywistości ma ;) Poza tym ona ma nie sprzątnąć tego kurzu, przecież ustalone było że swobodnie osiadający się kurz w pokoju, nie sprzątany min. 2 tygodnie, zasadniczo wpływa na jakość dźwięków i wydobywa głębię z muzyki... :D

PS: Raccoon, tam gdzie jest dużo akcji najpewniej :) transformers, batman, prometeusz :)
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Panowie, korzystając, że zrobił się mały offtop - szybkie pytanko. Kupiłem nowy TV, zamówiłem dziś okulary 3D i Avatara w 3D. Jakie jeszcze ze 2 filmy zamówić, żeby był szał. Nie chodzi o fabułę, ale o 3D. Tylko 2 najlepsze.
"Legends of Flight" "Żółwik Sammy"
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panowie, korzystając, że zrobił się mały offtop - szybkie pytanko. Kupiłem nowy TV, zamówiłem dziś okulary 3D i Avatara w 3D. Jakie jeszcze ze 2 filmy zamówić, żeby był szał. Nie chodzi o fabułę, ale o 3D. Tylko 2 najlepsze.

Zalatw sobie Zolwika Sammy, widzialem wiekszosc filmow 3d, ale tam jest najlepsza scena z znanych mi produkcji. Generalnie tydzien radochy i mozna zapomniec o calym tym 3d.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
A ja zaczne znowu narzekac... Nie lubie mojego Denona.. Wkurza mnie ta kalibracja ktorej nie mozna zmienic wg. swoich preferencji i tak dla lewego frontu 63hz sa na 0db a dla prawego na -6db i podczas sluchania muzyki w stereo poprostu slychac ze prawy front prawie nie ma basu, pozatym ta korekcja audyssey flat tez taka sobie, podbija srodek, wysoki srodek 4-8 Khz... Wylaczajac caly Audyssey znowu brzmienie jest plaskie, bez zadnego polotu i czesc.

Jest jedna opcja ktora w jakims stopniu mnie ratuje, mianowicie Bypass L/R powoduje ze EQ kalibracji nie jest stosowany dla frontow, dla pozostalych kolumn jest. Niestety w takim ustawieniu jakos nie naturalnie podbijany jest bass na frontach a gory brakuje i musze Treble dodac na full zeby byla rownowaga.. Co to powoduje, to ze treble dziala tez dla pozosyalych kolumn ktore juz maja nakladke EQ z audyssey + ja nakladam treble i graja o wiele glosniej niz fronty. Trafi mnie cos, jak moglem byc tak glupi aby kupowac 5.1. Amplituner stereo + 2 kolumny i bylbym zadowolony.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Cos Ci powiem, jak mialem Onkyo 905 to tez nie moglem znalezc swojego brzmienia, nie w tym rzecz ze bylo zle, ale byl jakis niedosyt, czegos brakowalo w tych ustawieniach (w moim odczuciu). Szczegolnie mnie to zastanawialo z uwagi chociazby na sama cene tego ampli (6k), wiec pewne wymagania mialem. Teraz co ciekawe, te same warunki, kalibracja, glosniki, ustawianie itp. a Marantz calkowicie inaczej skalibrowal sprzet, jezeli chodzi o kino to tyly dostaly niesamowitego kopa, cala dynamika jakby inna. Stereo tez brzmi inaczej. Duzo mozna by pisac i nie mam zamiaru faworyzowac Marantza, tylko takie wlasnie mam odczucia, moze blizsze moim wymaganiom/przyzwyczajeniom. Moze masz za duze wymagania, albo jest Ci pisany inny ampli? Inne brzmienie. Nie masz mozliwosci wypozyczenia Yamahy, HK itp.? Takie porownianie w domu jest bezcenne.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No niestety nie. Kolumny graja napewno dobrze bo tak jak mowie z funkcja Bypass L/R jest super, ladny miekki bass, fajna gora ok tylko ze jest to co opisalem wyzej. Poprostu wszystko psuje brak mozliwosci odlaczenia EQ audyssey dla wszystkich kolumn, z mozliwoscia wlaczenia Dynamic EQ bo bez niego jest tragedia. Przeciez nie bede sluchal non stop na 80% mocy..

Wylaczylem EQ na przodach i dodalem gory w zakladce treble i jest miod, jakby tak dalo sie wylaczyc EQ w pozostalych glosnikach to bylo by po problemie.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Panowie, korzystając, że zrobił się mały offtop - szybkie pytanko. Kupiłem nowy TV, zamówiłem dziś okulary 3D i Avatara w 3D. Jakie jeszcze ze 2 filmy zamówić, żeby był szał. Nie chodzi o fabułę, ale o 3D. Tylko 2 najlepsze.

Jesli chodzi o filmy typowo 3d nagrane to tylko avatar i hobbit I, reszta to wszystko pozniej jak ja to mowie cyfrowo przerabiany film z 2d na 3d i efekty sa rozne mniej lub bardziej efektowne.. ale avatar i hobbit jest the best... tylko pamietaj ze w listopadzie hobbit wychodzi wersja rozszerzona wiec moze warto od kogos pozyczyc ... a kupic w listopadzie dla siebie... jeszcze mozesz kupic Legends of Flight tez jest cool :) i bajki podobno sa dobrze nagrane w 3d co niektore ale ja nie ogladalem osobiscie...
 
Ostatnia edycja:
Do góry