Kalibracja kina domowego - dyskusja.

BRUTUS123

New member
Witam,

Tak jak w temacie. Przygotowuje się do zakupu kina domowego ( denon avr 1713 lub podobny + głośniki Jamo ??? ) w przedziale cenowym 3000 - 3500 zł.
Metraż pokoju to 25 m/2.
 

zylka85

New member
Panowie, proszę Was o napisanie czy wszystko ustawiłem zgodnie ze sztuką.

Crossover:
Fronty 80 Hz - large
Centralny 80 Hz - small
Surroundy 80 Hz - small

Bass settings LFE + Main 120 Hz (tak ma zostać czy ustawić na 80 Hz?)

Co z Cut Off na subwooferze? (Jamo SUB 300) Przedział jest od 40 do 150 Hz. Odkręcić na max do 150 Hz? Jak ustawić pokrętło Phase?

Dynamic volume mam ustawione na Day (day, midnight, night)

Source level podciągnąłem na max czyli + 12dB

Czy dB na poszczególnych głośnikach zostawić jak po kalibracji (wartości ujemne)? Podbiłem je mimo wszystko o 2 db. Czy też ustawić wszystko na 0 db?

Będę wdzięczny za korektę ustawień jeśli coś źle zrobiłem. Audyssey ustawił mi po kalibracji fronty na Full Band, LFE + main na 120 Hz, natomiast surroundy i centralny aż na 40 Hz.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Panowie z ciekawości przebrnąłem przez cały temat kalibracji tj. 500str.
Dużo informacji można wyciągnąć i masę rzeczy się nauczyć oraz uzupełnić wiedzę..;-) Najbardziej mnie rozbawiła historia naszego szanownego kolegi Whiplesha. Tak naprawdę ten wątek przez jakieś 400 stron żył dzięki niemu a dokładnie przez ok.300 stron były rozwiązywane problemy z jego nie zadowoleniem w kinie gdzie po 300 stronach miał już dosyć i w końcu przeskoczył na stereo...;-)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panowie z ciekawości przebrnąłem przez cały temat kalibracji tj. 500str.
Dużo informacji można wyciągnąć i masę rzeczy się nauczyć oraz uzupełnić wiedzę..;-) Najbardziej mnie rozbawiła historia naszego szanownego kolegi Whiplesha. Tak naprawdę ten wątek przez jakieś 400 stron żył dzięki niemu a dokładnie przez ok.300 stron były rozwiązywane problemy z jego nie zadowoleniem w kinie gdzie po 300 stronach miał już dosyć i w końcu przeskoczył na stereo...;-)

Ha ha ha - piękne podsumowanie ;)
To teraz już wiesz ile musiałem się natłumaczyć :D

Pozdrowienia dla Kolegi Whiplasha, z dużą sympatią :)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Pytanie na jakiej głośności amplitunera oglądacie u siebie filmy oraz jaka jest skala urządzenia?
Ja u siebie ogladam:
- przeważnie to vol 55- 60 (skala 0-80, salon 26m2 ), przy 65 jest już strasznie głośno i mnie męczy, na chwilę dla pokazania koledze ale do obejrzenia już 2 godzinnego filmu vol na 60.. ;-)
- u kolegi kilka razy oglądałem na 65-70db ale to było tylko przez moment bo nie dało rady wytrzymać
 
Ostatnia edycja:

abart68

New member
Witam kalibrowałem moją 809 chyba ze dwadzieścia razy ze subem i bez suba mikrofon bliżej i dalej w różnych miejscach i chyba tak wycisza.Powiem że po przesunięciu mikrofonu bliżej środka mierzy wszystko OK metry i Hz idealnie tak samo jak na tyle.Dzwoniłem do Onkyo i stwierdzili ze wszystko jest OK ,wpływ na wyciszenie ma akustyka,kolumny i wielkosć mojego pomieszczenia.Stwierdzili że jeżeli przeszkadza mi takie wyciszenie to mam pobawić się w ustawienia ręczne.Mówiłem również o mojej starej 608 że kalibrowała na -4 ,odpowiedzieli że nie mogę się tym sugerować.Jeżeli mam jakieś wątpliwości to mogę amp.przysłać do mnich na sprawdzenie ale są przekonani że rzcej wszystko jest OK.Także chyba pobawię się ręcznie tylko nie wiemn czy dam radę(czy mógłbym sugerowac się ustawieniami z mojego starego Onkyo lub niedawnego Harmana 460 poniewaz mnie więcej równo ustawiały).Pozdrawiam.

Ja od kilku dni mam Onkyo TX-RZ800 i w automatycznej kalibracji mam ciągle taki sam problem .
Prawy frontowy głośnik ma wykrywaną odległość 0,15 m a w rzeczywistości jest 5,50 m , w takiej samej odległości jest sub stojący obok tego głośnika i jest wykrywany poprawnie 5,50 m.
Co może być przyczyną takiego wyniku pomiaru odległości .
Pozostałe głośniki wykrywane sa poprawnie w odległości a Hz ustawia się na 50 fronty , 60 center i reszta , sub 120 więc to chyba jest OK ale co z tym prawym kanałem 0,15m? Ustawiam go ręcznie ale ciekawe co to może być .
Glosniki :
Fronty CANTON Chrono 509.2 DC , Centralny Canton też z tej serii , głośniki surround Monitor Audio FX i sub Monitor Audio RSW12 .:eek:k:
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Hmmmmm..... Odbicia ?
Zmień może troche kąt patrzenia prawego frontu i zrób kalibrację. O ile nic lub niewiele się zmieni to może zamień fronty miejscami i znowu kalibracja.
Wyniki dadzą może jakiś punkt zaczepienia.
 
Do góry