Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Panowie mam do was pytanie. Jak najlepiej ustawić subwoofer do słuchania muzyki ?? Chodzi mi o jego crossover z tyłu obudowy. Nieraz słucham w Stereo, nieraz w 5.1. Odciąć go zgodnie z frontami np. na 60 Hz, czy z pozostałymi na 80 Hz ??
Fronty schodzą do 55 Hz
Center 80 Hz
Tyły 80 Hz
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Co do pytania o niszczeniu frontow ustawieniem na small. Kolego co z tego ze ustawisz je na large i podasz im pelne pasmo jak amplituner nie ma takiej wydajnosci i ten bas ledwo pierdnie z nich? Dlatego kieruje sie go na subwoofer ktory bez problemu sobie z takim zejsciem poradzi.

Do stereo suba to najnizej 60hz do kina 80hz.
 
Najniżej na 60Hz - dlaczego nie można na 50 Hz ?? Chodzi tu o konkretne zgranie z moimi głośnikami i gdybym miał schodzące do 40Hz to wtedy mógłbym go ustawić na 50 Hz?? Czyli żeby co chwila nie przestawiać lepiej dać do Stereo i kina na 80 Hz ??
I jeszcze jedno pytanie. Jak wiadomo to kanał LFE gra do 120 Hz. Co się stanie jak z tyłu subwoofera ustawię na 80 Hz ?? Nie wytworzy się dziura ?? W ampli SONY nie mam ustawienia LPF for LFE i nie wiem też jaka ta wartość jest fabrycznie ustawiona (ale pewnie 120Hz)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Z moich obserwacji do stereo najlepiej jest 50-60hz a do kina 80hz. Jesli z tylu ustawisz 80hz to nie bedzie dziury, crossover oznacza ze od wybranej wartosci pasmo wyzsze jest stopniowo sciszane. Takze nawet ustawiajac na 50hz bass 100hz jeszcze gra ale juz cicho. Takze spokojnie ustaw 80hz wtedy subwoofer bedzie mocniej gral tym niskim basem, wtedy brzmi to lepiej.
 

Sektor7

New member
Co do pytania o niszczeniu frontow ustawieniem na small. Kolego co z tego ze ustawisz je na large i podasz im pelne pasmo jak amplituner nie ma takiej wydajnosci i ten bas ledwo pierdnie z nich? Dlatego kieruje sie go na subwoofer ktory bez problemu sobie z takim zejsciem poradzi.

Do stereo suba to najnizej 60hz do kina 80hz.

Krzywdzące słowa i bardzo nie prawdziwe, bo ja ostatecznie zostałem przy ustawieniu frontów na Large i w kinie zdecydowanie nie pierdzą, ale puszczają konkretnego bąka, bo przy wyłączonym subie radzą sobie zaskakująco dobrze z dołem pasma i ledwo można odróżnić czy w danym momencie oglądam z subem czy bez, chyba że wchodzą już najniższe rejestry typu wybuchy, wtedy czuć że czegoś brakuje.

Armaning, to jest właśnie mój kompromis, bo mam tylko ampli i kiedy chce posłuchać muzyki w stereo to troche śmieszne żeby grzebać w setupie i przestawiać small na large i na odwrót, ty do stereo masz wzmaka więc u ciebie sprawa jest prostsza.

Pytanie do użytkowników Onkyo. Do muzyki w prologic czy stereo załączacie polepszacze PM bass i Music Optimizer czy zostawiacie na off? Bo jeśli chodzi o ten pierwszy, który poprawia selektywność tonów, bas, sopran to ten drugi chyba za bardzo ingeruje bo wprowadza lekkie buczenie. Możecie coś podpowiedzieć? Staram sie nie używać polepszaczy, ale może któryś robi coś dobrego niż złego
 

spinacz66

New member
Bez reklam
Nie wiem mój wujek posiada jamo s 416 i sub 210 i ma kolumny ustawione jako Duże z amplifem Jvc.Chodź Jvc nie odtwarza dekoderów Hd Ale to bez różnicy siedząc około 1,5 metra od tv nie czuję dublacji suba i kolumn w basie nie pamiętam ile te kolumny mogą przenosić hz dokładnie a ile sub ale to gra bardzo dobrze pokój nie jest akustyczny tylko w bloku na parterze ja u siebie nie sprawdzę bo nie mam kolumn stojących.specjalnie poszedłem do niego do sprawdzić
 
Ostatnia edycja:

Sektor7

New member
No właśnie, kolejny przykład, wniosek z tego taki ze double bass nie powinien być aż tak krytykowany, bo potrafi to dobrze zagrać, grunt żeby front właściwie zgrać z subem
 
No właśnie, kolejny przykład, wniosek z tego taki ze double bass nie powinien być aż tak krytykowany, bo potrafi to dobrze zagrać, grunt żeby front właściwie zgrać z subem

Czyli jak to zrobić ?? Suba ustawić na granicy zejścia frontów, czy zejścia satelit i centrala ??
Ustawiasz wszystko na Large, czy tylko fronty ??
 

Sektor7

New member
Ja myśle, że nie ma jednego złotego środka, wiele zależy od sprzętu i akustyki pomieszczenia, ja mam fronty ścięte na 80hz, bas na ampli-4 i głośność suba nie za wysoko, żeby sie nie wybijał przed szereg, audyssay mi go ustawił na -2 przy gałce na godz 9ej, dokładnie 75db w test tone i brzmienie jest naturalne, bez podbic i męczącego walenia
 

spinacz66

New member
Bez reklam
wytłumaczcie mi jedno czy kupie kolumne podstawkową czy stojącą to jak odetne te 80hz z subrm to nie bedzię różnicy w basie miedzy dużą a mała?w zestawie 5.1 czy w takim razie jest sens kupowć dużych kolumn jak im sie odcina pasmo?
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Jesli tylko kino to wystarcza dobre monitory. Podlogowe kolumny sa w zestawach 5.1 po to ze na nich tez ludzie sluchaja muzyki a slabe monitory + sub w stereo nie zagra dobrze
 

spinacz66

New member
Bez reklam
przepraszam cie bardzo słabe monitory jak pisze a sub saty Epos AVS 5.1 też za słabe nagrodzone tyloma na świecie oznaczeniami też ponieważ że nie podłogówki to zgrają słabo po są podstawkowe
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
O czym ty piszesz? Ja mowie ogolnie ze jak ktos chce kino bez sluchania muzyki to wystarczy set 4 monitorow, central i subwoofer. Muzyka na tanich monitorach brzmi slabo.
 

spinacz66

New member
Bez reklam
przeczytaj pozostałe posty poco więc kupować podłogówki za pare tyś zł ja można kupić nap.eposy co podałem i tak odetnie się im pasmo jak w poradniku.Więc moje pytanie brzmi po co podłogówki jak można monitory z dobrym subem zegrać.I pytanie to mojego postu gdzie napisałem że wójek ma jvs z jamo i przy large bas się nie dubluje w Kd ja pytam się w Kd nie stereo powiedźcie mi jak to ma sens stosowanie podłogówek jak im się odetnie pasmo 80hz? miedzy kolumnami podstawkowymi?
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sens jest ogromny i nie chodzi tu tylko o muzyke, a generalnie o jakosc.
W przeciwnym wypadku ludzie nie kupowaliby drogich skrzynek do swoich pomieszczen, glownie nastawionych na kino.
Dobre monitory tez nie sa zle.
 

spinacz66

New member
Bez reklam
Armanig przyznasz sam teraz co napisałeś poniżej monitory mogą zagrać w KD dobrze tak samo jak podłogówki o to mi chodzi a z tymi ustawieniami to różnie jest u ludzi to co daje lucas a thx nie zawsze dobre jest przekonałem się na swojej plazmie że ten certyfikat przekłamał w kolorach
 
Zrobiłem test. Ustawiłem crossover z tyłu w Subie przed kalibracją na 60Hz. Kalibracja podgłośniła go na +10dB (maksymalną wartość w skali -10dB - +10dB) przy ustawieniu Volume na godzinę 9, a więc dałem mu Volume na Max z tyłu. Wtedy po kalibracji ściszyło go na -1 dB - więc byłoby ok.
Ale teraz przy filmach testowych (a raczej przy płytach testowych DD 5.1 i DTS 5.1 np. Avia, Avia II, THX Demo Disc bass napierdziela, że szok). Oczywiście ustawiłem wszystkie głośniki na SMALL i odciąłem na 80 Hz, mimo, że kalibracja ustawiła fronty na LARGE, a central i tyły na Small z crossoverem 120 Hz. Tak ma być czy coś źle zrobiłem ??
 
Do góry