Kalibracja kina domowego - dyskusja.

WiTT

New member
Bez reklam
No widzę że się rozumiemy w tym temacie (i nie mam na myśli motoryzacji) :D

BTW: I czy są Tobie w tej "branży" jeszcze jakieś dziewczyny których nie rozpoznasz? ;)
 

WiTT

New member
Bez reklam
Ahaha, faktycznie,w adresie fotki jak się kliknie jest :mrgreen: Zapomniałem że z nas tu na forum nieźli detektywi :D :D
 

Sektor7

New member
Witam. Od kilku dni jestem posiadaczem Onkyo tx525 i po przesiadce z yamany 357 stwierdzam, że to przepaść brzmieniowa :) .Słów kilka na temat kalibracji, wykonałem ją oczywiście jak należy, ale z efektu nie jestem zbytnio zadowolony, bo fronty mi wyciszylo na -5 central na -7 i tyły przy tych parametrach zagłuszają przód. Suba ustawil niemal wzorowo bo na -1 przy volume na godz 9, odległości też wyczuł prawie identycznie z faktycznymi z wyjątkiem suba, bo stoi 3,5 m od odsłuchu, a audyssey ustawia na 4,8. Nie wiem czy to ma tak byc, czy stoi w złym miejscu?

Co ciekawe kiedy zmniejsze odleglość na ampli na prawidłowe 3,5 m to bas gdzies znika.. Co z tym zrobic? Zostawic pomiar 4,8 czy polatać z subem w inne miejsca?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Zostaw, poziomy poszczegolnych glosnikow sa przyciszane dlatego abys w momencie odkrecenia ampli na 0.0dB mial z kazdego glosnika referencyjna glosnosc. Odleglosc suba zazwyczaj jest wyzsza niz w rzeczywistosci i to tez sie zostawia. To jest opoznienia, sub ma swoja elektronike ktora w jakis sposob opoznia sygnal.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam. Od kilku dni jestem posiadaczem Onkyo tx525 i po przesiadce z yamany 357 stwierdzam, że to przepaść brzmieniowa :) .Słów kilka na temat kalibracji, wykonałem ją oczywiście jak należy, ale z efektu nie jestem zbytnio zadowolony, bo fronty mi wyciszylo na -5 central na -7 i tyły przy tych parametrach zagłuszają przód. Suba ustawil niemal wzorowo bo na -1 przy volume na godz 9, odległości też wyczuł prawie identycznie z faktycznymi z wyjątkiem suba, bo stoi 3,5 m od odsłuchu, a audyssey ustawia na 4,8. Nie wiem czy to ma tak byc, czy stoi w złym miejscu?

Co ciekawe kiedy zmniejsze odleglość na ampli na prawidłowe 3,5 m to bas gdzies znika.. Co z tym zrobic? Zostawic pomiar 4,8 czy polatać z subem w inne miejsca?

Ja u siebie też czasami tak mam, że przy oglądaniu filmu z dobrymi efektami surround, mam wrażenie że tyły mocniej grają niż fronty. Ale zapuść sobie ton testowy, i wtedy usłyszysz czy każda kolumna gra z jednakową głośnością. U mnie głośność jest jednakowa przy każdej kolumnie, ale jak napisałem nieraz mam uczucie jakby tyły grały więcej niż przód.
 

Sektor7

New member
Dobra, to suba zostawiam jak jest. Test ton moim zdaniem nie jest miaro dajny, bo jak wyrównam poziomy przodu z tyłami, to i tak tyły dominują aż za bardzo, a przecież tak nie może być, bo to sa efektowe, a nie główne. Kiedy fronty są na 0 to tyły muszą być na -10 żeby brzmiało właściwie, ale to pewnie stąd te kwiatki, że center i surroundy są magnata, a fronty universum q5000 (niedługo idą do wymiany) subwoofer zaś własny projekt :-D skrzynia zamknięta na głośniku 25cm, aktywny, gra bardzo ładnie, dobrze zestrojony bo audyssay nie ma z nim problemu w kalkulacji. Całościowo brzmi to wszystko znakomicie, ale po własnych ustawieniach niestety. Kalibracja ustawia mi fronty na small i odcięcie aż na 40hz :-/
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To wiesz ze ustawiles najgorzej jak mozna?
Przeczytaj watek podwieszony, a nastepnie ten watek. Poswiec 2,3h i bedziesz wiedzial wszystko.
 

Sektor7

New member
Przeczytałem ten wątek cały. Czyli co, podstawowa zasada nie dublować basu? odcięcie na 80hz i fronty na large to też źle?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak, nie dubluje sie basu. Pozornie mozesz miec go wiecej, ale ten traci na jakosci. Fronty koniecznie na small. Wylacz dynamic vol.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie zaszkodzi, ja od czasu do czasu przeprosze sie z mikrofonem, a juz na pewno przy kazdym mniejszym, lub wiekszym "przemeblowaniu".
 

Sektor7

New member
Dynamic vol mam wyłączone, włączone mam tylko dynamic eq i ten double bass nieszczęsny. Fronty na small? Hmm...wnioski z wątku płyną raczej inne, że powinny być large. Poza tym brzmi to kiepsko z małymi frontami, bo tak mi audyssey ustawiło właśnie. Ampli mam raptem od kilku dni i dopiero zaczynam z tym zabawe, ale jeszcze odświeże sobie ten wątek, bo to bezapelacyjne kompendium wiedzy. Kieruje sie zasadą z pierwszych stron Fronty large, reszta small i crossover 80hz. Mam tu jeszcze music optimizer i pm bass, co z tym?
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kolego, ale gdzie Ty wyczytales ze fronty maja byc ustawione na Large?
Odswiez sobie jednak ten watek, a jak znasz angielski to przeskocz bezposrednio do linkow ktore masz w watku podswieszonym. Oszczedzisz sobie czasu. Zrezygnuj z "double bass", a jak Ci brakuje niskich, to podkrec ostatecznie w ampli jego wartosc (nie w subie). Odpal sobie jakis film, np. Transformers (wzorowa jakosc audio) i sprawdz na spokojnie swoje odczucia, dzwiek ma miec jakosc, nie koniecznie lupac nonstop basem.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Double bass czy LFE+Main to sa opcje do stereo kiedy to fronty graja pelnym pasmem a subwoofer dubluje bas (bo inaczej sie nie da stereo nie zawiera sciezki LFE). Do kina domowego 5.1 tej funkcji sie nie uzywa, nie liczy sie ilosc a jakosc tego basu. Kolumny na small i 80hz a subwoofer swoje + to co odetniesz z kolumn czyli ponizej 80hz i wtedy to brzmi dobrze.
 
Do góry