Dolby Atmos, co to??

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Armanig, czyli sugerujesz jednak wygłuszenie? Kurczę u mnie ten sufit podwieszany i koszt zakupu 4 x puszek mi się mało uśmiecha, ale czego się nie robi dla hobby.... :) Najpierw jednak sprawdzę bez, może nie będzie tak źle. Kabla na same sufitówki u mnie wyszło 2 x mniej, ale to oczywiście kwestia wielkości pomieszczenia.

Wiesz, włożyć w dziure to nie problem ;)
Jednak mamy tam K/G, ja sobie wytłumiłem dodatkowo. Efekt jest na prawdę dobry, a sufit sam w sobie jest zrobiony solidnie. Nie chciałem żadnych mikro drgań przenoszonych na płyte i konstrukcje, nie wspominając o jakimś brzęczeniu. Mam komfort psychiczny, no i faktycznie bardzo fajnie to plumka.

Wojti, przeczytaj ten wątek cały. Wklejałem tam chyba linki, ja spędziłem kilka msc. na czytaniu zagranicznych for, zaczynałem jak jeszcze nie było Atmosa na rynku. Można sobie przesiać głupoty i sporo ciekawych informacji wyciągnąć, chociaż z drugiej strony nie ma jakiejś wielkie filozofii.
Jak masz sufit podwieszany, to sam to spokojnie zrobisz, gorzej z przeciąganiem kabli.
Ja mam dodatkowo wygłuszany sufit, więc nie jest to taka typowa pusta zabudowa.

Armanig jakieś zdjęcia może :)

Wkleje jak dokończe do końca, a że mi się nie chce domalować to tak sobie trwa to ;)
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ja tylko cały czas nie kumam czemu we wszystkich dyskusjach o Atmosie przewija się deszcz... przecież słychać go jak uderza o ziemię. Nie z góry. Lecąca kropla jest bezdźwięczna. Chyba że to las. Wtedy woda uderza o liscie nad nami. To rozumiem.
 

Klinton

New member
Co do zasad to tu jest chyba główne źródło:
dolby.com/us/en/technologies/dolby-atmos/dolby-atmos-home-theater-installation-guidelines.pdf

Jak to mówią, najprostsze rozwiązania są najtrudniejsze do znalezienia :D

Najlepiej zacząć zdobywanie wiedzy na temat atmosa u źródła, czyli jego twórcy Dolby Laboratories i oficjalnego poradnika gdzie wszystko jest bardzo prosto i przejrzyście wytłumaczone/narysowane. :) A potem można czytać fora i odsiewać bzdury od faktów, jak napisał faktyczny użytkownik atmosa Armanig, a nie teoretycy-gawędziarze-malkontenci jakich na forach najwięcej, zwłaszcza w Polsce, krytykujący Atmosa nigdy go nie słysząc na żywo. :krol:

Powodzenia dla wszystkich budowniczych :eek:k:
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Aramig .
Powtirze jeszcze raz, gdybys przegapil i nie pisz, ze to nie ma sensu, tylko zrob tak.
Przelacz prosze przy najblizszej okazji na atmos enabled (bez ponownej kalibracji) i zobacz jaka jest roznica w pozycjonowaniu zrodel dzwieku w deszczu, lisciu i moze w bailando albo f1. Ciekaw jestem czy efekt bedzie przyjemniejszy, czy sie rozjedzie, czy niekoniecznie. 5 -10 min Cie nie zbawi.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Ok. A jeszcze powiedz mi masz 2 czy 4 extra glosniki i jak masz ustawione i czy probowales je konfigurowac inaczej , np jako atmos enablet, a nie sufitowe. Pytalem o to rafarafa ale mnie olal. Ciekaw jestem roznicy w pozycjonowanou w deszczu i lisciu

Spokojnie nie olałem Cię tylko zapomniałem o Twojej prośbie.

Efekt jest taki że ustawienie jako Atmos Enabled daje kompletną utratę przestrzeni i spójności dźwięku z obrazem.
Oczywiście efekt jest dokładnie jaki można się spodziewać bo inaczej znaczyłoby to, że albo kalibracja działa do dupy albo operator mikrofonu kalibrującego ma braki w głowie ;)
 
Ostatnia edycja:

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Ale chłopie po co ten elaborat? Nie odmawiam Ci żadnego rozumu! Pisałem o swoim systemie, własnej kalibracji i wrażeniach w moim pokoju.
Nic nie pisałem o Twoim pokoju i twoich eksperymentach.

Prosiłeś o test i go zrobiłem a mimo to jesteś niezadowolony...
Wycieczki o moich (w twoim mniemaniu) ograniczeniach są niepotrzebne i niestety ofensywne.
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
rafa@rafa
To co, może powinienem Cię przeprosić?
Skoro jesteś taki wrażliwy, to weź proszę pod uwage,że najpierw mnie zignorowałeś - choć dwukrotnie Cię prosiłem, nie raczyłeś odpowiedzieć.
Następnie ze mnie zakpiłeś. Czy może próbowałeś mnie obrazić?
Jakiż bowiem jest sens Twoich słów, jeśli nie: "albo masz popsuty sprzęt, lub nie umiesz go ustawić, albo jesteś idiotą"
Cytuję:
Oczywiście efekt jest dokładnie jaki można się spodziewać bo inaczej znaczyłoby to, że albo kalibracja działa do dupy albo operator mikrofonu kalibrującego ma braki w głowie ;)

Na koniec jeszcze oburzasz się na to, że nie dość, iż zmuszam Cię do czytania przydlugich tekstów, to jeszcze śmiałem zaklasyfikować Cię do większości populacji, szczęśliwie korzystającej z dóbr cywilizacji, jednocześnie wyrażając wątpliwość w to, iż nie należysz do tej kreatywnej grupy ludzi, kwestionujących utarte kanony, którzy napędzają rozwój ludzkości.
Faktycznie "pojechałem po bandzie".
To zdecydowanie haniebne i bardziej godne pożałowania, niz rozważanie, czy szansa na to, że ktoś jest idiotą, albo niedouczonym niedołęgą, wynosi jedynie 50%, czy może jednak więcej, bo taka była pointa Twojego komentarza, odnoszącego się do mojej osoby.
Następnym razem, jeśli natrafisz na jakiś mój "elaborat", nie trudź się nad znalezieniem odpowiedzi, w jakim celu i do kogo go napisałem. Nie zwykłem bowiem bezsensownie rozpisywać się do osób, którym wystarczą dwa słowa.
 
Ostatnia edycja:

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
rafa@rafa
weź proszę pod uwage,że najpierw mnie zignorowałeś - choć dwukrotnie Cię prosiłem, nie raczyłeś odpowiedzieć.
Następnie ze mnie zakpiłeś. Czy może próbowałeś mnie obrazić?
Jakiż bowiem jest sens Twoich słów, jeśli nie: "albo masz popsuty sprzęt, lub nie umiesz go ustawić, albo jesteś idiotą"

Aha, czyli ty "prosisz" a wszyscy wokół Ciebie wykonują polecenia. Oczywiście nie mają swojego życia i obowiązków lub je porzucają dla Ciebie...trafiłeś pod zły adres

Znaczenie moich słów jest wyraźnie podkreślone od trzeciego zdania w moim poprzednim poście więc nie muszę powtarzać. Musisz tylko przeczytać uważnie te moje "dwa słowa".

Nie zamierzam sie więcej rozpisywać na temat Twoich błędnych interpretacji. To jest temat o Dolby Atmos.
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
A o co ja zapytałem? Jakie buraki wysiewasz tej wiosny?
Aby spelnić moją prośbę, w przypadku Onkyo, wystarczy wejść w menu i zmienić jedno ustawienie, po czym poświęcić kolejne 3-4 minuty na odsłuch 2 sampli. Przez glowę by mi nie przeszło, że w przypadku innych amplitunerów, trzeba do tego celu konie zaprzęgać, albo w jakiś szczególnie uciążliwy sposób może to wpłynąć na życie rodzinne, czy codzienne obowiązki. Jak widać zdarzają się jednak odmienne, acz nieoczekiwane sytuacje, zupełnie jak z Atmosem w posiadanym przeze mnie Onkyo.
W zwiazku z tym prosze
Użytkowników Onkyo 636 z przednia para glośników sufitowych, jak również wyższych modeli, o dokonanie opisanej przeze mnie próby.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Armanig, czy SR7009 pozwala na bezproblemowe podłączenie 7.1.4, czyli możesz jednocześnie słuchać 11 kanałów? Doczytałem, że najwyżej jednocześnie 9 z amplitunera, ale jeśli mam fronty podpięte do wzmaka stereo, czyli jeśli na fronty mam osobną końcówkę mocy to czy pozostałe 9 kanałów pociągnie? Wiem że wspomagasz się końcówkami, ale może próbowałeś lub instrukcja o tym wspomina? Pytam, bo jak wiesz też planuję 7.1.4 i nie wiem czy moje dywagacje są słuszne czy nie trzeba jednak dokupić dodatkowej końcówki? Może masz instrukcję elektronicznie, np. do przesłania na email? Chętnie przestudiuję.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dzięki za e-instrukcje, ale nie daje ona konkretnej odpowiedzi na moje pytanie:
Konfigurowanie głośników i ustawienia ?Przypisanie wzmacniacz.? SR7009
Trzecia konfiguracja od dołu, typowe 7.1.4. (11.1).
Na prezentowanym powyżej schemacie (z linku) jest napisane, że muszę podłączyć dodatkową końcówkę, ale jest mowa tylko o tylnych sufitowych, przy czym fronty pozostają podpięte bezpośrednio do SR7009.
Skoro wyprowadzam fronty przez Pre-Out do wzmaka stereo, to teoretycznie zwalniam dwa kanały i mógłbym resztę podłączyć pod wszystkie końcówki SR7009, ale tu właśnie rodzą się wątpliwości, czyli czy da się "zmusić" taki ampli by , czy da mu się przypisać do poszczególnych kanałów inne, by rozpoznawał je poprawnie? W tym konkretnym przypadku zamiast używać kolejnej końcówki mocy do HEIGHT T2, podłączyć je do wskazanych na schemacie poniżej FRONT WIDE/HEIGHT T2 (tym bardziej, że wg podpisu gniazd można je chyba właśnie zamiennie tak podłączyć, ale pewności nie mam).
Podsumowując, czy by cieszyć się 7.1.4 mając fronty podłączone pod wzmak stereo muszę jeszcze dokupić dodatkową końcówka czy już wystarczy?
 

Attachments

  • Bez tytułu (Medium).jpg
    Bez tytułu (Medium).jpg
    55,7 KB · Wyś: 83
Ostatnia edycja:

werf

Active member
Bez reklam
Jutro pojutrze postaram ci się to sprawdzić
Według instrukcji wychodzi w tej konfiguracji że pre jest tylko aktywne do 2giej pary sufitowców bez możliwości przepisania na front
Czyli potrzebujesz dodatkowy zasilacz
 
Ostatnia edycja:

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Armanig, czy SR7009 pozwala na bezproblemowe podłączenie 7.1.4, czyli możesz jednocześnie słuchać 11 kanałów? Doczytałem, że najwyżej jednocześnie 9 z amplitunera, ale jeśli mam fronty podpięte do wzmaka stereo, czyli jeśli na fronty mam osobną końcówkę mocy to czy pozostałe 9 kanałów pociągnie? Wiem że wspomagasz się końcówkami, ale może próbowałeś lub instrukcja o tym wspomina? Pytam, bo jak wiesz też planuję 7.1.4 i nie wiem czy moje dywagacje są słuszne czy nie trzeba jednak dokupić dodatkowej końcówki? Może masz instrukcję elektronicznie, np. do przesłania na email? Chętnie przestudiuję.

Odpowiem za niego - tak, procesor jest w stanie operować na 11 kanałach po podłączeniu dodatkowej końcówki.
 

werf

Active member
Bez reklam
To oczywiste ale w przypadku Krzysztofa i konfiguracji 7,1 gdzie już do frontów jest koniec mocy dopięty będzie mu potrzebny jeszcze jeden koniec mocy
Problem w tym że nie do końca można wykorzystać fronty ja czyste Pre a wolną końcówkę wykorzystać do 2 pary sufitowców
Różną konfiguracje końcówek front można stosować u Pioneera z tego co pamiętam to 4520 miał tez taką możliwość
 
Do góry