Dolby Atmos, co to??

fluxer

New member
A co tu jest do ogarniania? To dość proste. Firma odpowiedzialna za kodek DTS już dawno zapowiedziała, że pracuje nad następcą HD Master Audio, który będzie tak jak atmos zawierał kanały sufitowe. Więc będzie dla niego konkurencją. Tak samo jak było z Dolby True HD i DTS Master Audio HD.

Wejdź sobie na bluraycom i zobacz jaki jest stosunek filmów kodowanych dolby, a dtsem. Uprzedzę, większość filmów na BD ma audio kodowane DTSem.

Stąd pytanie jest bardzo trafne. Kiedy już kodek od DTSu trafi do amplitunerów jakie będzie podejście wytwórni filmowych, który z nich wybiorą. Dla nas to nie ma znaczenia, bo to tylko sposób kodowania dźwięku, niczym się między sobą nie różnią ale z jakichś powodów przeważał dts. Ale dla nich ma to znaczenie, bo kasa z licencji za użycie.

W sumie jest jeszcze auro 3d ale to raczej ciekawostka nastawiona na wielokanałowe systemy do 16.4.

Ogarniasz?
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Odpowiedz jest bez znaczenia, przynajmniej na chwile obecna. Oba formaty sa obiektowe i bezstratne. Zadecyduje kasa. Jak sam zauwazyles, z punktu widzenia uzytkownika domowego, jest to nieistotne, chyba zeby okazalo sie ze beda one niekompatybilne i trzeba bedzie nowe dziury w suficie wiercic, co dotknie jakies sladowe czesci promila uzytkownikow. Ci co mieli dobre kina i co maja swiadomosc rzeczywistosci czekaja. Stad Twoje pytanie mniej wazkie, niz pytanie o pogode.
Aha i nie uprzedzaj mnie o dobrze znanych faktach. Chcesz byc bardzo szczegolowy, OK, ale nie zapominaj, ze DolbyTrueHD jest mniej liczne, za to czasem przynosi lepsze probkowanie dzwieku ( tyczy sie glownie koncertow ale i filmow - zwlaszcza w wersjach azjatyckich).
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dziś testowałem Transów w Atmosie, następnym razem zapiszę dokładny czas, ale jest kilka scen "niebo, a ziemia", w porównaniu do tradycyjnych konfiguracji.
To są spore różnice w odbiorze, ale co by miało nie być, dla mnie głównie liczy się DSU, bo i tutaj mam radoche. Trzeba sobie posłuchać "z" i "bez", w przeciwnym wypadku, większość z dobrym sprzętem, będzie mówić, że mu gra świetnie i nic więcej nie potrzeba, ale jakby usłyszał z załączonym sufitem ten sam fragment, to jestem przekonany, że szybko zmieni zdanie.
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Armanig.
Ale wychwyciles jedynie roznice na plus. Zadnego spadku dynamiki/glosnosci wzgledem DolbyTrueHD?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Odnośnie Igrzyska śmierci: Kosogłos część 1 .Na Polskę dostaliśmy DTS HD i to z nędznym bitrate

Film Blu-ray | Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 1 | The Hunger Games: Mockingjay Part 1 (2014)

DTS-HD Master Audio English 1973 kbps 5.1
DTS-HD Master Audio Polish 1996 kbps 5.1

Monolith i nic więcej nie będę pisał, ja na dvd mam ten film pisałem o tym w innym wątku.

Dziś testowałem Transów w Atmosie, następnym razem zapiszę dokładny czas, ale jest kilka scen "niebo, a ziemia", w porównaniu do tradycyjnych konfiguracji.
To są spore różnice w odbiorze, ale co by miało nie być, dla mnie głównie liczy się DSU, bo i tutaj mam radoche. Trzeba sobie posłuchać "z" i "bez", w przeciwnym wypadku, większość z dobrym sprzętem, będzie mówić, że mu gra świetnie i nic więcej nie potrzeba, ale jakby usłyszał z załączonym sufitem ten sam fragment, to jestem przekonany, że szybko zmieni zdanie.

Armanig mam sprawę możesz spisać konkretne czasy tych scen... i oczywiście tutaj wkleić może będę miał okazje gdzieś przetestować to sprawdziłbym sobie.. Na razie sklepy nie zamieniają swych sal kinowych na Atmos ale ...
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na Transach w Atmosie, wręcz odwrotnie, ścieżka ożyła. Takie mam odczucia, bez zbędnych analiz.
Jest taka scena, jak robot wsysa auta, rewelacyjnie to brzmi. Kilka innych również zrywa beret i jak wspomniałem, spora różnica na plus.
Atmos Demo disc również, ale to naturalne. Ten deszcz padający z sufitu, rewelacja.
Zauważalnie pokój wypełnia dżwięk.
Jeżeli chodzi o DSU, czyli to co mnie najbardziej interesuje, to nie miałem okazji jeszcze sprawdzić tych wszystkich pozycji nad którymi większość się rozpływa, ale to co już słyszałem wystarczy aby wyrobić sobie wstępną opinie i nie, nie zauważyłem jakiegokolwiek pogorszenia. Wszystkie głośniki mam wpięte do końcówek, ampli robi za pre. Zaliczę te "najważniejsze" pozycje i będę informował o swoich wrażeniach, generalnie jestem happy.

Armanig mam sprawę możesz spisać konkretne czasy tych scen... i oczywiście tutaj wkleić może będę miał okazje gdzieś przetestować to sprawdziłbym sobie.. Na razie sklepy nie zamieniają swych sal kinowych na Atmos ale ...

No problemo, ale to na dniach. Nie jest to też takie hop siup, bo słyszalne efekty z sufitu, to jedno, a drugie to samo tło, czyli coś, z czego nie zdajemy sobie sprawy oglądając film, ale wystarczy je wyłączyć i już czuć dziure. Co do samych efektów, to już na samym początku mamy kilka, chociażby przelatujący pocisk ze stodoły nad głową. Porównywałem bez sufitowych i już nie to samo.
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Ok. A jeszcze powiedz mi masz 2 czy 4 extra glosniki i jak masz ustawione i czy probowales je konfigurowac inaczej , np jako atmos enablet, a nie sufitowe. Pytalem o to rafarafa ale mnie olal. Ciekaw jestem roznicy w pozycjonowanou w deszczu i lisciu
 

Pejnal

New member
Wow. Armanig chyba jesteś pierwszym posiadaczem Atmosa na polskich forach, chyba, że reszta się nie chce ujawniać ;)

Napisz coś więcej bo też mnie temat interesuje ale czekam z realizacją do czasu jak już wszystko będzie na 100% zatwierdzone i zaktualizowane i sprzęty się pojawią z "ostatecznym" 4k, hdmi, hdcp, filmami, kodekami. Czyli jakoś do do końca roku z tego co twierdzą. I na wiosnę dziurawię sufit w salonie. :D

btw. sam sobie to instalowałeś czy jakiś majster? Zapewne w suficie podwieszanym? Wrzuć jakieś foty jak to wygląda u Ciebie.

Mnie w zasadzie też najbardziej interesuje jaki efekt w praktyce daje upmix do atmosa normalnych filmów i gier w 5.1/7.1. Bo jakby nie było tego mamy najwięcej. Sprawdź z jakimiś grami z konsoli/pc jak będziesz miał czas i zapodaj info w tym wątku. Będę tu zaglądał.


Ps. z tego co do tej pory zaobserwowałem to nie ma dedykowanych głośników sufitowych do atmosa i wystarczą zwykłe głośniki do zabudowy w sufit, a tych jest masa do wyboru u większości producentów. Zgadza się?
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Armanig spokojnie nie pali się , na razie w sklapach tych co znam nie chcą zmieniać sal kinowych na Atmosa więc luzik ale chodzi o to żebyś pamiętał i wstawił czasy ze scen..
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ok. A jeszcze powiedz mi masz 2 czy 4 extra glosniki i jak masz ustawione i czy probowales je konfigurowac inaczej , np jako atmos enablet, a nie sufitowe. Pytalem o to rafarafa ale mnie olal. Ciekaw jestem roznicy w pozycjonowanou w deszczu i lisciu

Mam 4 sufitowe. Ustawienie w menu i kalibracja zgodnie ze stanem faktycznym.
Po za przełączaniem z typowej konfiguracji, nie bawiłem się jeszcze innymi ustawieniami, a co samych do głośników Atmos Enablet to nie ma fizycznej możliwości aby oddały to co sufitowce. Głośnik sufitowy atakuje centralnie z góry i żadne odbicia nie są w stanie się do tego zbliżyć, co najwyżej będziemy mieli zbliżony efekt do tego o czym pisałem wyżej, czyli ew. wypełnienie o którym nawet nie wiemy do momentu jak nie wyłączymy "góry".

Jeżeli chodzi o demo Atmosa, to powiedzmy pierwsze: odgłos strzelającego pioruna (00.29s), genialne. Centralnie w sufitu, oczywiście okraszone to jest dźwiękami z reszty kolumn i całość tworzy fajną scene, natomiast kilka sekund dalej ulewa, również centralnie z sufitu.
No jest bajer. Pomijam już chrabąszcze i inne dzikie węże, lata to wszystko po pokoju.

Co do liścia, w następnym demie, to mamy fajny wiaterek i inne dzwięki z krzaków, ptaszki, kukułki i inne leśne gadziny, a na 02.44.s mamy 1 sekundowe dobitne przejście nad gałęzią (konkretnie z jednego - prawy tylny)

W Transach jest tego sporo, ale chciałbym zobaczyć Predatora z Atmosem z dżungli, to byłby absolutny odjazd i następny wymiar oglądania filmów.

Werf, sufitowce to MA CWT160R i powiem Ci, że jestem więcej jak zadowolony. Miały być 4x droższe, ale u mnie by się raczej marnowały. Testowałem je osobno (po montażu) bezpośrednio z ampli i można by na nich robić impreze, do Atmosa są ok. Zdecydowałem się na nie po relacji jednego forumowicza również z całą instalacją Atmosa. Gdybym miał brać jeszcze raz, nie wachałbym się. Zresztą jest spory wybór i każdy znajdzie coś dla siebie.

Pejnal, jak chcesz, żeby to grało, to trzeba to wygłuszyć, przeciągnąć spoooro kabla (u mnie poszło z 70m) i zrobić to (mniej więcej) jak ustawa przewiduje.
Co do reszty, to na dniach będę sprawdzał dalej co i jak.
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Dobra, ze nie ma szans to ja wiem, ale przysluzylbys sie sprawie, gdybys na chwile przelaczyl w menu na atmos enabled (bez ponownej kalibracji) i sprawdzil roznice wlasnie jesli chodzi o szum wiatru, pozycjonowanie owadow czy nawet glosow w teledysku.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Pejnal, jak chcesz, żeby to grało, to trzeba to wygłuszyć, przeciągnąć spoooro kabla (u mnie poszło z 70m).
Armanig, czyli sugerujesz jednak wygłuszenie? Kurczę u mnie ten sufit podwieszany i koszt zakupu 4 x puszek mi się mało uśmiecha, ale czego się nie robi dla hobby.... :) Najpierw jednak sprawdzę bez, może nie będzie tak źle. Kabla na same sufitówki u mnie wyszło 2 x mniej, ale to oczywiście kwestia wielkości pomieszczenia.
 

wojti42

New member
Armanig, czy mógłbyś tutaj wkleić linki do stron/tematów skąd czerpałeś wiedzę i na czyjej instalacji się wzorowałeś? I napisz coś więcej o tym wygłuszeniu. Myślałem, że wystarczy wmontować 4 głośniki w podwieszany sufit tak jak halogeny :) Ale widzę, że to grubsza sprawa. Chociaż pewnie efekty są tego warte.

Może ktoś się kiedyś pokusi o stworzenie poradnika dla zainteresowanych instalacją atmosa samodzielnie. Bo wynająć firmę instalacyjną AV i zabulić jak za zboże to nie sztuka...
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie sądzę by instalacja tego typu wymagała usług firm trzecich. Bez przesady. Własnie, montujesz to jak halogeny i tyle. Niektóre marki głosnikowe oferują też obudowy z wygłuszeniem do takich rozwiązan. POnoc jest lepiej, ale trzeba samemu potestować. Są dedykowane firmowe obudowy oraz cos w stylu tekstylnej torby, czapki z watą. POdejrzewam, że zrobienie czegoś podobnego to też nie trudność. Sporo tego w sieci.
Co do zasad to tu jest chyba główne źródło:
http://www.dolby.com/us/en/technolo...tmos-home-theater-installation-guidelines.pdf
 
Ostatnia edycja:
Do góry