Dolby Atmos, co to??

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Ok. Czas minal.
Jako ze uzytkownik rafa@rafa, nie byl uprzejmy odpowiedziec na moj postulat i poprawic swoja pomylke, wprowadzajaca pozostalych czytelnikow w blad, uczynie to za Niego.
Otoz nie jest prawda, ze wszystkie dostepne na rynku amplitunery posiadaja maksymalnie 9 koncowek mocy. Onkyo TX- NR3030 posiada ich 11 i potrafi zasilic uklad glosnikow, skladajacy sie z 7 kanalow + 4 Atmos jednoczesnie.
Nie kazdy niestety potrafi sie przyznac do bledu. Latwiej jest poskarzyc sie. :)
 

Grisza HD

New member
Ostatnio w radio słuchałem i Polacy też wymyślili coś na wzór Dolby Atmos, tylko za pomniałem jak to się nazywa, mówili że jest lepsze i tańsze a są takie same efekty dla ucha i mózgu człowiek. Ponad 120 ścieżek generowanych jednocześnie i przetwarzanych.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Byłem przekonany, że nie ma amplitunerów które mają więcej niż 9 końcówek mocy. A tu proszę. Atmos pełną gębą. :smile:
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Konfiguracje o której pisał Krzysztof czyli 7,1,4 potrzebny jest dodatkowy wzmacniacz
A jeśli fronty mają iść przez pre potrzebny jest jeszcze jeden dodatkowy
Właśnie to sprawdziłem na świeżo rozpakowanym 7009
Czyli lipa, wielka wielka kicha. Zakładam, że aby cieszyć się 7.1.4 to trzeba zakupić SR7009 oraz MM7025 czyli śrdenia przyjemność wydawać ok. 9 tys. zł by słuchać spadający liść w deszczu :)
Mogę jedynie stwierdzić że menu umożliwia zmianę przypisania kanałów które działają pod pre out więc zakładam że producent nie zrobił tego bez powodu gdyby tak się nie dało.
Nie mam jednak fizycznie drugiego wzmacniacza żeby to wybadać organoleptycznie.
Z opcji dostępnych w mojej konfiguracji przy 2 sufitowych jako zasilane z preout mogę wygrać fronty lub Top Middle.
Przy ustawieniu 4 sufitowe jako opcja preout mogę wybrać 4 sufitowe bądź fronty i jedna z par sufitowych.
Myślę że to daje nam 99% pewności że to zadziała jak chcesz.
no właśnie, te 99% :D
Ale powoli, nie poddaję się. Nie musisz mieć kolejnego wzmacniacza. Przecież jeden już masz, skoro udało Ci się podłączyć fronty przez PRE-OUT. Ja też nie zmierzam dokupować dodatkowej końcówki tylko dla dodatkowych dwóch kanałów sufitowych. Chodzi mi tylko o to, że udało Ci się podłączyć i wykorzystać wszystkie końcówki amplitunera plus dwie ze wzmaka, ale Twoja ilustracja pokazuje konfigurację 9.1.2. Pytanie czy jesteś w stanie osiągnąć to samo, ale 7.1.4?
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Mysle, ze zmiebilbys zdanie ogladajac Gravity z glosnikami na sufice. 5.1.4 tez robi swietny efekt.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
A jeśli fronty mają iść przez pre potrzebny jest jeszcze jeden dodatkowy
Właśnie to sprawdziłem na świeżo rozpakowanym 7009
Dopiero po czasie do mnie dotarło że właściwie to samo napisałem ale złe wnioski z tego wyszły :)
Przy ustawieniu 4 sufitowe jako opcja preout mogę wybrać 4 sufitowe bądź fronty i jedna z par sufitowych.
Jakby nie patrzeć muszą być dwie końcówki lub jedna 4 (5) kanałowa.
 
Ostatnia edycja:

robertuss

Active member
Bez reklam
W kompleksy was trochę wpędzę.;)

Alcons%20JT%20cinemas%20KerkradeWeb.jpg

20140924064232_Alcons-JT-cinemas-Kerkrade-2Web.jpg
 

werf

Active member
Bez reklam
Czyli lipa, wielka wielka kicha. Zakładam, że aby cieszyć się 7.1.4 to trzeba zakupić SR7009 oraz MM7025 czyli śrdenia przyjemność wydawać ok. 9 tys. zł by słuchać spadający liść w deszczu

Niekoniecznie wystarczy byle jaki wzmacniacz nawet bez przelotki baypass,dobrze by było jakby miał wejście wyzwalacza on/off
Robisz raz kalibracje chowasz za szafę zapominasz
Raczej nie zaburzy efektu
Ewentualnie spraw sobie łonkio :)
Zresztą na jesień każdy będzie miał już taką konfiguracje
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
na jesień każdy będzie miał już taką konfiguracje
Każdy użytkownik? Jesteś niepoprawnym optymistą :D
Póki co pozostaje myśleć o 5.1.4, 7.1.2 lub 7.1.4 i przepinanie kolumn (fronty do amplitunera a wzmak jako końcówka mocy do drugiej pary sufitowych. Na dłuższa metę chyba by mnie sz...trafił.
Inne opcje to czekać na ampli który bezproblemowo obsłuży 11 kanałów bez kombinowania z zewnętrznymi wzmacniaczami. Wydaje mi się, ze obecnie po części są to ograniczenia konstrukcyjne (tylko jakie?), a po drugiej części - jak to bywa dzisiaj, znacznie większej - dokładne przemyślenia księgowych - "a może jednak zapłaci kolejny grosz i kupi naszą końcówke..." :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jest tak:
SR7009
7.1.2 - obsłuży ampli, 7 głównych i 2 sufitowe
5.1.4 - obsłuży ampli, 5 głównych i 4 sufitowe
5.1.2 - wiadomo
7.1.4 - obsłuży, ale potrzebny zewnętrzny wzmacniacz do tych dwóch sufitowych. Czyli 9 (ampli) + 2 (wzmacniacz sufitowe).

Natomiast wiem o co Ci Krzychu chodzi, ja powpinałem się do końcówek, ale postaram się zrobić kilka kombinacji i też coś wrzucę do dyskusji.
Co do samego wzmacniacza, to bardzo popularny (tani) stał się jeden na amazonie, większość go wykorzystuje właśnie do Atmosa.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Armanig ciekaw jestem Twojego i innych Kolegów zdania nt. oceny dwóch pierwszych konfiguracji (bez osobnych końcówek). Wolelibyscie 7.1.2 czy 5.1.4? Już pomijam fakt, że cyferke "1" najlepiej jeszcze zastąpić "2" :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jest tak:
SR7009
7.1.2 - obsłuży ampli, 7 głównych i 2 sufitowe
5.1.4 - obsłuży ampli, 5 głównych i 4 sufitowe
5.1.2 - wiadomo
7.1.4 - obsłuży, ale potrzebny zewnętrzny wzmacniacz do tych dwóch sufitowych. Czyli 9 (ampli) + 2 (wzmacniacz sufitowe).

Natomiast wiem o co Ci Krzychu chodzi, ja powpinałem się do końcówek, ale postaram się zrobić kilka kombinacji i też coś wrzucę do dyskusji.
Co do samego wzmacniacza, to bardzo popularny (tani) stał się jeden na amazonie, większość go wykorzystuje właśnie do Atmosa.

Czyli rozumiem, że wpięcie frontów we wzmak stereo (jako końcówka mocy do samych frontów) nie ma tu nic do rzeczy i końcowki w SR7009 przeznaczone na fronty nie mają tu nic do rzeczy i są na sztywno przypisane tylko do frontów (zarówno gniazda głośnikowe jak i wyjście na Pre-Out.
Oficjalnie na razie mam 5.1, ale od jakiegoś czasu podłączyłem dodatkowe stare głośniki i mam 7.1. Nie chcę mi się teraz wracać do 5.1 bo jest różnica :)
Głupio też tak trochę kupować dodatkowy wzmak dla samej dodatkowej pary sufitowych ;) Gdyby kosztował 500 zł to jeszcze :D
 

bubafat

Well-known member
Bez reklam
A jednaak aktualne.
Za 500pln mozesz dostac cos takiego:

http://www.abt.com/mobile/product_details.php?product_id=11041

Polecam nie zrazac sie wygladem i przejrzec specyfikacje. Wlacza sie i wylacza bezobslugowo po otrzymaniu sygnalu/ czasowej nieaktywnosci. Nie ma potencjometra ani pilota, ale umozliwia wyregulowanie czulosci wejscia srubokretem.
Za polowe tej kwoty mozna dostac uzywany wzmacniacz stereo. W budzecie 500pln mozna znalezc ich sporo.
 
Ostatnia edycja:

Bonaventura

New member
Inne opcje to czekać na ampli który bezproblemowo obsłuży 11 kanałów bez kombinowania z zewnętrznymi wzmacniaczami.

No właśnie, czy są na rynku jakieś amplitunery z Atmos'em które bezproblemowo umożliwiają podłączenie konfiguracji 7.2.4 bez żadnych kombinacji? Lub czy ewentualnie jacyś producenci takie planują w niedalekim czasie wprowadzić.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Amerykańska Integra DTR-70.6, klon 3030 (porównując tylne ścianki urządzeń). Dla mnie Integry zawsze prezentują się lepiej, niż Onkyo.

DTR-70.jpg
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
A jednaak aktualne.
Za 500pln mozesz dostac cos takiego:

Sonance Sonamp MKII Amplifier - SONAMP260MK2 - 91892 - Abt

Polecam nie zrazac sie wygladem i przejrzec specyfikacje. Wlacza sie i wylacza bezobslugowo po otrzymaniu sygnalu/ czasowej nieaktywnosci. Nie ma potencjometra ani pilota, ale umozliwia wyregulowanie czulosci wejscia srubokretem.
Za polowe tej kwoty mozna dostac uzywany wzmacniacz stereo. W budzecie 500pln mozna znalezc ich sporo.
No tak, schować za szafę i zapomnieć ;)
 
Do góry