Dolby Atmos, co to??

mrokness

New member
https://ibb.co/eAoMy5

Kurcze coś nie mogę wstawić tego rysunku.
Obrazek w odnośniku.

Mam pytanie. Czy kierunek montażu głośników atmosowych ma znaczenie?
Czerwone i czarne prostokąty. czy zaleca się może któreś z tych ułożeń w szczególności?
wzdłuż a może w poprzek.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie ma to jakiegoś specjalnego znaczenia, gdybyś chciał użyć monitorów podwieszonych do sufitu, to można typowo w pionie jak te czarne, ale jak chcesz na płasko w sufit to ja bym robił jak te czerwone.

Jak będziesz montował sufitowe, to podłącz je pod fronty w ampli, włącz tryb direct i odpal jakąś łupankę z basem, zobaczysz jak zmienia się barwa. Różnice są spore.
U mnie wystarczy przesunąć się lekko do tyłu i od razu wchodzą niskie, 60cm do przodu i znikają.
Przy montażu warto o tym pamiętać, jak ma być tip top. Akustyka i rozchodzenie się fal to podstawa.
 
Ostatnia edycja:

mrokness

New member
Dzisiaj przyszła pierwsza para heco 200f. Jutro przychodzi druga i zastanawiam sie co i jak. U kolegi Bipo w galerii widać że ma w poprzek. Mi wizualnie bardziej pasowałyby wzdłuż, tak jak te czarne. Użyje dokładnie tego samego sposobu montażu jak Bipo.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Gdzieś czytałem, (nie przypomnę sobie dziś), że jeśli w sufitowcach są gwizdki osobno (bo niektóre mają budowę współosiową) to powinno się je dawać bliżej ucha, a najlepiej, by oś ucha, oś tweetera i oś średnioniskotonowca tworzyły linię prostą...
Ze względów wizualnych tyczy się to raczej głośników o okrągłym przekroju.
 

fragles123

New member
Chodzi o to że 5.1.2 mam tylko jak ustawię surround Dolby czyli upmix
Nie powinien się pojawić dedykowany tryb?
A może to wina odtwarzacza xbox one s?
Sygnał wejściowy na amplituner DD 5.1
 
Ostatnia edycja:

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Nie znam ustawień xboxa ale ma po prostu przesyłać sygnał do zdekodowania przez amplituner. Może jest jakaś opcja bypass/pass through itp
 

fragles123

New member
Z xbox Wychodzi dźwięk Dolby True HD(szczegóły dźwięku)
Nie mam możliwości przestawić na inny dźwięk
Na amplituner wchodzi dolby 5.1 (sprawdzane po naciśnięciu I)
Czy jak jest dźwięk atmos to amplituner powinien pokazać tryb w menu?
 

*Krzysiek*

New member
Xbox dostał jakiś tydzień temu update dla bitstream, więc wspiera atmos, DTS X i auro



XBOX ONE S DOLBY ATMOS
Od dzisiaj po aktualizacji konsoli oprócz zmian w wyglądzie mamy działające Dolby Atmos (sprawdzone) i DTS X (deklarowane). Tak więc XBOX jest juz pełnoprawnym odtwarzaczem UHD Bluray z obsługą HDR i audio passthrough

Sam nie mam Xboxa , ale w jednym artykule wyczytałem że aby załączyć atmos, to musisz zmienić ustawienia nie w głównym menu Xboxa tylko w menu odtwarzacza blu-rey.
Tapniete z S7
 
Ostatnia edycja:

fragles123

New member
W sumie zawsze miał wyjście bitstream
Można ustawić DTS albo DD
Po przełączeniu w amplitunerze pojawia się odpowiednio czerwony napis dts lub znaczek dd
Ale nie ma trybu atmos do odtwarzania w amplitunerze
 

*Krzysiek*

New member
No nie do końca, ustawienia DD i DTS to są ustawienia systemu i gier tak jak w Playstation. Ale na płytach DVD Blu-ray itd nie mogłeś zmienić dźwięku na "bitstream" tak jak np w Playstation. Dopiero od tego update jest ta możliwość. Dlatego płyty z ścieżką atmos lub DTS X były odtwarzane jako normalny DD lub DTS w zależności od tego co miałeś ustawione w ustawieniach systemu Xboxa. Teraz dźwięk z płyty przechodzi tak to nazwijmy prosto do wzmacniacza i wzmacniacz dekoduje dźwięk, a nie Xbox dekoduje i przesyła już zdekodowany dźwięk a wzmacniacz go tylko odtwarza.

Czyli jeżeli na płycie jest np : DD 5.1 i atmos. To po wybraniu z menu płyty ścieżki DD 5.1 wzmacniacz otrzyma "surowy" przekaz, który zostanie przez wzmacniacz rozpoznany i zdekodowany jako DD 5.1. Jeżeli z tej samej płyty wybierzesz Atmos to znów wzmacniacz otrzyma "surową" ścieżkę rozpozna i zdekoduje jako Atmos. Bez względu na to co jest ustawione w ustawieniach Xboxa. Przedtem jak w konsoli było ustawione DD bitstream, to Xbox dekodował dźwięk i przesyłał go dalej już zdekodowany jako DD. I obojętnie czy była to ścieżka DD DD Atmos lub DTS to wzmacniacz i tak już otrzymał zdekodowany dźwięk DD. Bo tak było ustawione w ustawieniach konsoli. A teraz ustawienia w konsoli powiedzmy że nie mieszają się do Togo co jest na płycie. [emoji6]
Tapniete z S7
 
Ostatnia edycja:

fragles123

New member
Dolby atmos na pc
Po upgrade systemu Windows 10 do wersji creators update mamy dostęp do Dolby atmos na pc
Wystarczy pobrać ze sklepu program Dolby access
Miłego testowania :)
Puszczy film z PC amplituner prawidłowo rozpoznaje dźwięk jako atmos :)
Z xbox też już mam Dolby atmos
Trzeba przestawić w ustawieniach blu Ray na to żeby dźwięk dekodowal amplituner
 
Ostatnia edycja:

fragles123

New member
Program Dolby access wprowadza obsługę atmos w pc
Można ustawić opcje dźwięku na dekodowanie prze amplituner po podłączeniu przez hdmi albo przez kartę muzyczną.
W programie 4 dema z Dolby atmos
Dostępne po upgrade Windows do wersji creators update
 
Do góry