Dolby Atmos, co to??

bubafat

Well-known member
Bez reklam
Swiat sie konczy tylko na nowych produktach i tylko jednym producencie.
Tak właśnie!
Dlatego wszystkim zainteresowanym fanom dzwieku souround życzę wygranej w lotto, aby mogli wypróbować u siebie w domu , upgrade'owanego ( prawdopodobnie jeszcze w tym roku) do 48 kanalow Trinnova Altitude 32. Albo chociaż Altitude 16.
Na upgrade'owany do ponad 12 kanalow procesor, w klasie budżetowej, nie zapowiada się raczej prędko.
 

fragles123

New member
Pytania do znawców tematu.
Jak powinny być ustawione głośniki surround, prostopadle do ściany (podlogi) czy lekko pochylony w kierunku słuchacza?
Interesuje mnie co mówi o tym literatura, a nie opinie ustaw sobie jak lepiej.
Czy tylne głośniki surround mogą być zainstalowane w rogu pokoju (tak mam teraz) czy przenieść je na tylną ścianę?
Chodzi mi o to czy amplituner koryguje takie ustawienie. Tzn czy jest sens przenosić je na ścianę..?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Amplituner koryguje czasy opóźnień i barwe.
Kierunku skąd dochodzi dźwięk przecież nie może w żaden sposób zmienić.
Tyły muszą być z tyłu.

Intencją kolumn surround jak sama nazwa wskazuje jest wytworzenie pola otaczającego dźwięku. Dlatego kolumny nie powinny grać w ucho.
Prawidłowe efekty daje ustawienie zgodne z rekomendacją Dolby. 30-60cm powyżej linii uszu słuchaczy. I kolumny grają nad głowami a nie w głowę.
 

fragles123

New member
Dzięki za odpowiedź
Głośniki tylne umieszczone w rogu mieszczą się w zakresie kątów
w specyfikacji Dolby atmos. (135 stopni)
Dlatego zastanawiam się czy przesunięcie ich na ścianę coś zmieni (150 stopni)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tych dyskusji była cała masa, u mnie zawsze surroundy jak poniżej. Czy to w konfiguracji 5.1 czy 7.1.4
Różne są szkoły, ale u mnie taka się sprawdza i te wrażenia w mojej ocenie najlepsze.
Co jest moim zdaniem kluczowe, to fizyczna odległość od słuchacza.
Czyli +/- podobnie jak na zdjęciu i o ile o kalibracji już się tu napisałem, to żadna nie jest w stanie okiełznać odległości tak jak ta wspomniana fizyczna.
Czyli jaki dasz za blisko, to nie myśl, że kalibracja "zasymuluje" swoją korekcją to co fizyczne odsunięcie. To nie jest lekarstwo na wszystko.
Mimo, że nie chcesz rad pt. "sprawdż sam", to jednak zachęcam, bo to najlepsze możliwe rozwiązanie.

77ef4776_vbattach190778.jpeg
 

fragles123

New member
Ja mam dokładnie tak jak na twoim rysunku
Surround pod kątem 90 stopni
Tylne surround są pod kątem 135 stopni i są w rogu pokoju
Pytanie czy jak je przesunę na tylną ścianę i uzyskam kat 150 stopni to będzie jakaś różnica
Amplituner koryguje przecież odległość......
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Do 7.1 mam tak jak poniżej, tyle, że SBL/SBR nie są tak książkowo oddalone od pleców.
Ampli oczywiście stara się zrobić korekcje, ale postaw boczne surroundy 70cm od miejsca odsłuchu (także pomiaru) i rozstaw je potem na 2m.
Żadna kalibracja tego nie zastąpi. Fizyki nie oszukasz.
Nie ma takiej opcji i nigdy nie będzie.

Jeżeli o mnie chodzi, to zawsze do 7.1 surroundy tylne (SBL/SBR, nie mylić z surroundami SL/SR) stawiam za plecami, nie w rogu. Dużo też zależy od miejsca za plecami, to jest kluczowe.

attachment.php
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Kolumny z nr 5 to co to za kolumny, od czego?

Jak masz uklad 9.1 to te "5" to sa te dodatkowe kolumny.

Ja u siebie mam wlasnie tak jak na tych rysunkach. Boczne na 100stopnie a tylnie na 135 stopni.ll

Armanig nie chcesz potestowac u siebie trybu M-Dax 9.1.4 na marasiu? Ja nie mam dodatkowej koncowki mocy i lipa.
 

fragles123

New member
To jeszcze pytanie o fronty.
Jeśli są 2 głośniki to który powinien być na wysokości uszu?
Wysokotonowy czy niskotonowy?
Głośniki półkowe,
 
Do góry