Auro-3D.

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
@SNiP3R, i tak ma być. Nie gra on tak, jak pozostałe głośniki. Jego zadaniem jest właśnie subtelne uzupełnianie dźwiękiem przestrzeni nad tobą. Nie raz będziesz mógł odnieść wrażenie, że mając ścieżkę z kanałem TS, głośnik VOG nie gra. Ale to tylko pozory. Inną kwestją jest to, czy testujesz nagranie natywne, czy upmixujesz. Oczywiście, zawsze możesz podbić volume, jeśli Ci mało.
W przypadku małej odległości między tylnymi-górnymi głośnikami, głośnik VOG nie jest potrzebny. W Twoim przypadku (zdjęcia), VOG ma rację bytu. Podobnie rzecz ma się z głośnikiem CH.
To przy okazji. Pisząc wcześniej, że nie upmixuje się nagrań natywnych Auro to chodzi o to, że jeśli nagranie nie ma któregoś z kanałów, np. właśnie TS, a jest ten głośnik w systemie, to upmix nie spowoduje, że głośnik VOG zagra. Tak samo będzie z kanałem CH. Lecz przy upmixie innych treści, te głośniki zagrają. Zarazem, nie mając głośników TS i CH, ich ścieżki (jeśli są w źródle) zostaną wmiksowane odpowiednio w kanały tylne górne i przednie górne. Itd. Ale żeby to wszystko sobie potestować, potrzebna jest jedna z płyt demo Auro-3D. :)

Zgadza się, @krzysztofradio. Zawsze znajdzie się wyjątek. Choćby epizodyczny. :)
 

SNiP3R

Member
Dobra. Teraz skapłem się, że w ustawieniach Denona jest jeszcze skala siły działania Auro3d. Nominalnie jest ustawione na 10 (max 16). Ustawiłem sobie na 16, to efekt surround teraz jest masakryczny!
 

SNiP3R

Member
Takie pytanie: dlaczego gdy w TV Samsung (Q95T) wybiorę eARC włączony, to np. w filmach na Netflixie mam ograniczony wybór trybów dźwięku na amplitunerze no i nie mogę wybrać żadnego auro ani atmos. Gdy wyłączę eARC wtedy wszystko jest ok?
 

SNiP3R

Member
Zauważyłem, że im lepsze źródło dźwięku, tym lepszy efekty 3d. Czyli np. stereo vs dd5.1, to ten drugi daje znacznie lepszy efekt surround.

Jeszcze w sprawie mojego problemu eARC.

Jeśli w tv ustawię na ON, wtedy nie mogę wybrać upmix do auro 3d, jednak jeśli leci ścieżka atmos, to mogę wybrać atmos na denonie. Czyli wychodzi na to, że gdy w TV jest eARC włączone, amplituner nie może używać upmixu, tylko daje natywny dźwięk.

Muszę sobie zapodać jakiś odtwarzacz blu-ray i podpiąć do Denona i zobaczyć wtedy, gdy leci natywny atmos, czy będzie do wyboru upmix do auro 3d...
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Ale pisałeś, że masz bluraya; Sony ubp-x1100. :) Nic więcej nie potrzeba. AuroMax Auro upmixuje każde treści. Z wyjątkiem DTS:X. Ten musi grać wyłącznie na swoim kodeku. Co do stereo vs 5.1, to zgadza się.
 
Ostatnia edycja:

ralfik77

Member
Bez reklam
Po co włączasz eArc, jak go nie potrzebujesz.
Ta funkcja nie jest dobrze dopracowana w Samsungu i może działać niezgodnie z oczekiwaniami.
 

SNiP3R

Member
To jest tak:
wszystkie apki jak Netflix, Prime Video czy Apple TV odpalam ze smarta tv Samsung (Q95T). Dlatego leci wszystko po HDMI zwrotnym (ARC/eARC).

Blu Ray od Sony mam w sypialni, bo jakoś nie potrzebowałem go w salonie, z racji że aktualnie wszystko ściągam z neta i na pena, a tego wrzucam do Samsunga. Reszte oglądam z Netflixa itp.

Może lepszym rozwiązaniem byłoby kupić np. NVIDIA Shield TV (PRO) i tam mieć wszystkie VOD oraz dysk/pen z filmami, a Samsunga traktować tylko jak odbiornik i do konsoli XSX?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bierz Shielda, zainstaluj to o czym pisaliśmy w ostatnich wątkach i już nie będzie powrotu. Atmosy/DTSx, wszystko pod ręką w zasięgu pilota, bez ściągania czy jakiś penów.
 

jojoro

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jestem w trakcie rozbudowy KD. Mój Marantz sr 7015 obsługuje natywnie 9.2 kanałów albo 11.2 z użyciem końcówki mocy. Chciałbym to wykorzystać do zrobienia auro 3d 10.1.
Mam jednak problem z głośnikiem vog. Jaki głośnik zastosować? Przeglądam głośniki atmosowe/efektowe i widzę że można je kupić tylko w parach. Może użyć jakiegoś płaskiego głośnika centralnego i powiesić na suficie? Niestety nie mam możliwości instalacji w suficie podwieszanym. Zastanawiam się też nad zasileniem tego głośnika. Końcówkę mocy wolałbym kupić do wyjścia na kolumny frontowe i mieć lepsze stereo niż do VOG ale nie wiem czy mój ampli umożliwia takie połączenie.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Też myślałem swego czasu, żeby użyć centralnego jako VOG.

Co do zasilania, to w sr7010 sygnał był w drugim wyjściu na subwoofer, czyli konieczne zasilanie zewnętrzne. Nie wiem czy coś się zmieniło w sr7010, musisz instrukcje poczytać.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
W serii SR70… nic się nie zmienia. https://manuals.marantz.com/SR7015/EU/PL/index.php Dla głośnika VOG niezbędny jest zewnętrzny wzmacniacz, z drugiego subwoofera. I tak jak pisał @krzysztofradio, można wykorzystać drugi głośnik dla Wysokiego Centrala, tyle tylko, że w Marantz’u od serii 80...
Co do samego głośnika TS, to odpuść sobie klasyczne głośniki atmosowe – do zabudowy. Zainteresuj się tego typu konstrukcjami https://sklep.audiocolor.pl/kategoria-produktu/marki/kef/kef-t-series/ Bardzo estetyczne rozwiązanie. I przede wszystkim, odpada kucie sufitu. :)
 
Ostatnia edycja:

jojoro

Klub HDTV.com.pl
VIP
Myślałem kiedyś o tych KEFach ale boję się, że to po prostu nie gra dobrze. W testach widzę, że schodzą one tak naprawdę do 130Hz, o 80Hz można pomarzyć.
Dlaczego mam unikać głośników atmosowych? Czy do Auro-3d nie poleca się też ustawienia głośników pod odpowiednim kątem?
A może dać sobie spokój z tym VOG i walnąć na sufit 4 głośniki (np. kef q50a) + normalnie 5.1 lub 7.1 i będzie OK?
 
Do góry