Auro-3D.

jojoro

Klub HDTV.com.pl
VIP
A jak z montażem tych skośnych atmosowych głosników na suficie? Są jakieś uchwyty specjalne, czy to się bezpośrednio do sufitu przykręca jakoś?

Zmieniając nieco temat. Testowałem sobie na tym co mam czyli 5.1 + głośniki górne przednie upmix do auro 3d i DTS.neural:x.
Nie wiem jak wasze odczucia ale ja mam takie.
Auro3d - wiecej basu, ale ogólnie brzmienie bardziej naturalne i zrównoważone bo prym wiodą kolumny podłogowe przednie.
DTS.neural:x - bardzo ostro dają kolumienki efektowe (tyły), fronty mocno wycofane, zlewają się z tłem. Basu mniej ale takie na dłuższą metę efekciarskie granie. Muzyki na tym słuchać się nie da, no może jakiś koncert. Można na tym od biedy oglądać jakieś skoki narciarskie czy mam talent.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @jojoro, GŁOŚNIKI NA SUFICIE TO NIE AURO.
Nie wiem czy znasz - https://www.auro-3d.com/wp-content/uploads/documents/Auro-3D-Home-Theater-Setup-Guidelines_lores.pdf, ale to elementarne podstawy formatu Auro-3D. I aby „bawić” się w Auro, należy je znać i rozumieć. Inaczej nie ma to sensu. Ale po co ja się znów produkuję, skoro i tak każdy robi po swojemu. Więc po co to wszystko? To przy okazji. Zapewne niewielu też wie, że głośników typu dipol/bipol, nie stosuje się do odtwarzania muzyki. To typowe głośniki kinowe. Dlatego też, w Auro ich nie ma.
 

jojoro

Klub HDTV.com.pl
VIP
@firestorm7 - bardzo ciekawy dokument.
Szczerze mówiąc nie czytałem wszystkich 1800 postów w tym wątku o auro 3d ale nie ma co się dziwić, że wiedza o tym jest mizerna.
Aż sobie poszukałem w Internecie informacji na ten temat - w języku PL praktycznie nic. Filmiki na YT też są różne. Pytałem o te głośniki na suficie bo na filmikach YT też takie są.
Nie ma co ukrywać, że 99% zainteresowanych zerknie na YT a nie na datasheet auro (to pewnie czytają instalatorzy)
Netflix i inne popularne streamingi nie wspierają tego standardu, nawet gdy się zastanawiałem jaki amplituner kupić to dopiero w porównywarce produktów doczytałem , ze mój marantz ma obsługę auro3d a model niższy nie i szukałem w necie co to jest. Robiłem wywiad u sprzedawcy i na konkurencyjnych forach i zazwyczaj dostawałem odpowiedź, że to format niszowy, bez znaczenia i można sobie tym głowy nie zawracać.
Tak więc nie ma sie co dziwić, że wiedza w narodzie niewielka a większość idzie w atmos.

Widzę, że masz A3D 11.1 i szczerze z chęcią zobaczyłbym jak to u ciebie wygląda. Jeśli możesz podzielić się zdjęciami z rozmieszczenia głośników to będę wdzięczny.
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Argument z niszowym Auro3d jest słaby.
Ferrari, Lamborghini, to też niszowe marki.
Możesz sobie nimi głowy nie zawracać jak masz Fiata.
 

SNiP3R

Member
Po kilkunastu dniach mogę już nieco napisać na temat Auro3d.

Zacznijmy tak: jeśli chodzi o upmix, to nic nie może się równać. Czy filmy, czy muzyka (zwłaszcza muzyka) brzmią świetnie, momentami genialnie (wszystko zależy od jakości i typu źródła dźwięku).

Np. koncert "Hanz Zimmer Live in Prague" brzmi wprost genialnie, a jak załączy się chór przy utworze z Króla Lwa pt. "Circle of Live", to ciarki murowane!

Film "Finch" (Apple TV) - tu również przewaga Auro jest wdoczna nad resztą. Efekty są bardziej naturalne, w Atmosie jakby sztuczne, zbyt uwypuklone.

Dużo zależy od źródła ścieżki. Dobre źródło Atmos czasami jest lepsze od Auro3d, jednak w większości przypadków auro matic daje lepsze rezultaty.

Ale każdy sobie robi jak chce. Atmos jest mainstreamowy, więc dużo popularniejszy.

Auro natomiast jest technicznie bardziej złożone i daje lepszą satysfakcje, w 90% przypadków.

Ja jestem mega zadowolony.

PS: polecam zrobić sobie dobre przygotowanie akustyczne pomieszczenia odsłuchowego. W moim przypadku był to salon (musiałem długo namawiać Żonę) ale efekty są zdumiewające. Niebo a ziemia.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @jojoro. Wiesz, datasheet Auro to nie tylko teoria dla instalatorów. Zapewniam Cię, że jeden z naszych Kolegów buduje KD w oparciu o ten dokument. I z tego co widzę, jest on bliski ideału. A łatwo nie ma. Mało tego. Dodatkowo łączy Auro z Atmosem. Jeśli chodzi o tematykę Auro na YT, to poszukaj tych filmików, w których wypowiada się Wilfried Van Baelen, CEO Auro Technologies, a nie cwaniaczków, co to dopiero teraz pieją i rżną „fachowców” od Auro. Chyba nie zdajesz sobie sprawy, jakim potencjałem dysponuje Auro. Nie interesuje mnie to, co inni piszą i mówią o Auro, bo w większości to teoretycy. Bo dobre, samo się obroni. A o Auro w Polsce możesz zapomnieć.
Może wiesz, ale dużo osób na Świecie używających Atmosa ma konfigurację głośników Auro. Bo brzmi to dla nich po prostu lepiej. Od niedawna i Atmos dopuszcza instalowanie głośników pod kątem 30 stopni. A propos. Czy wiesz, że Atmosa wcale nie stworzyło Dolby?
Co do mnie. Widzę, że urzędujesz w Krośniewicach. Ja w Łodzi. Więc… Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam się przekonał co do Auro, zamiast oglądać obrazki. ;)
A głos Kolegi @SNiP3R jest o tyle ważny, że jest on osobą „postronną”, nie jak my, starzy wyjadacze, ale mający świeże spojrzenie na temat. Co istotne, bazujący na własnych doświadczeniach, nieprzesiąknięty ideologią. Jeśli to kogoś nie przekonuje, to trudno. Ja płakać nie będę. Czytałem o irytacjach Atmosowców, którzy na dźwięk słowa „Auro”, dostawali spazmów, bo jedynym słusznym „bogiem” dla nich, jest Atmos. Dziecinada. Tak, czy inaczej, witam w klubie. W imieniu własnym i Kolegów. :)
 

SNiP3R

Member
Wczoraj w końcu przyszedł do mnie Nvidia Shield TV Pro.

Od razu jak podłączyłem, to zainstalowałem Tidala zacząłem słuchać muzyki atmos, oczywiście wszystko upmixowane do Auro.

Kolejny kamień milowy dla mnie w słuchaniu muzyki.

Jak to brzmi! Trzeba sobie posłuchać samemu by to docenić.
 

SNiP3R

Member
Pytanko: można gdzieś w sieci kupić/zassać materiały (filmy czy muzyka) w natywnym Auro, ale w formie cyfrowej, czyli plików? Czy tylko zostaje opcja zakupu CD?
 

jojoro

Klub HDTV.com.pl
VIP
A jakich uchwytów do głośników używacie żeby dało się wyregulować te 30 stopni w obu osiach. Bo oglądam już 2 dzień allegro i chyba wszystko ma regulacje tylko góra dół + 360 stop i dookoła albo lewo prawo ale nie góra dół.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

jojoro

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ten pierwszy zauważ obrócisz sobie dookoła oraz do góry w dół ALBO prawo/lewo. Mam podobne uchwyty na froncie i wiem jak to działa.
Drugie chyba ok. O coś takiego mi chodzi. Obawiam się tylko że nie będą się lubić z kef q350 bo on ma z tyłu bassreflex i taka wielka blachę nie ma do czego zamocować

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No właśnie. Kwestia połączenia uchwytu z kolumną. Ja, jako majsterkowicz, dałbym sobie z tym radę. Trzeba by było zrobić konstrukcję, łączącą kolumnę z uchwytem, a montowaną między nimi.
 

jojoro

Klub HDTV.com.pl
VIP
No właśnie. Kwestia połączenia uchwytu z kolumną. Ja, jako majsterkowicz, dałbym sobie z tym radę. Trzeba by było zrobić konstrukcję, łączącą kolumnę z uchwytem, a montowaną między nimi.
No właśnie jakaś dłubania która wyjdzie mi zapewne nie tak estetycznie jak gotowe rozwiązania. W dodatku ten drugi uchwyt sprawia wrażenie bardzo przylegającego do ściany co też z bassrefleksem nie do końca będzie pewnie szczęśliwe.
Ty masz auro więc na jakich uchwytach je ustawiłeś?

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Unikam pokazywania swoich głośników bo ogólnie, póki co, to wciąż eksperymentalna prowizorka, ale robi swoje. Więc nie ma czego pokazywać - czekam na poważny remont, który wszystko zmieni.
No dobrze. Przestudiowałem te Twoje Kefy. Nie widzę problemu z ich montażem na uchwytach. A tylny bas reflex nie ma znaczenia. Nie będę się rozwijał, ale jest bardzo dobrze. Na podstawie moich głośników można Twoje Kefy zamontować w ten sam sposób - wykorzystać otwory terminali głośnikowych, przez odpowiednią konstrukcję. Oczywiście inną, niż moja.
Generalnie jest tak, że górne głośniki Auro, wszyscy montują na ścianach. W moim przypadku, jest nietypowo. Szczerze, to nie spotkałem się też z takim montażem głośników i pewnie nikt czegoś takiego nie zobaczy. Taki mój patent. Ale wynika to też z tego, że uwzględniłem pewne cechy konstrukcyjne moich JBLów E10.
Otóż głośniki te wiszą na haczykach (najprostszy montaż), co daje też efekt lewitacji, a którymi obracając zmieniam kąt poziomy. Moje pomieszczenie ma akurat taką bryłę i wysokość, że rozmieszczenie głośników górnych osiąga 30 stopni, jak również ich pochylenie względem słuchacza są idealne.
A wszystko to za sprawą umiejscowienia terminali głośnikowych - wykorzystuję ich wyważenie środka ciężkości (poza VOG), który z automatu nadaje im odpowiedni kąt frontu z głośnikami, w stosunku do słuchacza. Tak więc, nie jest to dla każdego. Taki to trik.
Ogólnie chodzi tu o przedstawienie rozwiązań, które dają pewien kierunek, a które muszę dopracować i udoskonalić. I to tyle.

VOG





VOG i LHR.



LHF, CH i RHF.





 

ralfik77

Member
Bez reklam
Ale pisałeś, że masz bluraya; Sony ubp-x1100. :) Nic więcej nie potrzeba. AuroMax Auro upmixuje każde treści. Z wyjątkiem DTS:X. Ten musi grać wyłącznie na swoim kodeku. Co do stereo vs 5.1, to zgadza się.
No niestety, u mnie jak jest natywny Atmos, to nie mogę Auro3d włączyć a na sr7010 można było włączyć zawsze.

Mam jednak na to sposób.
Apple TV 4k.
Wyłączam mu Dolby Atmos I zawsze wysyła pcm 5.1 lub pcm 7.1 a z tego Auro3d upmix robi fajniejszy dźwięk, niż natywny Atmos.

Powiniem szczerze, że av8805 robi lepszą robotę z Auro3d, niż robił sr7010 (mimo że tamten pozwalał włączyć Auro3d zawsze, na wszystkim), to nie używałem tego Auro3d w filmach wcale a teraz, chętnie po nie sięgam.
 

ralfik77

Member
Bez reklam
To jest tak:
wszystkie apki jak Netflix, Prime Video czy Apple TV odpalam ze smarta tv Samsung (Q95T). Dlatego leci wszystko po HDMI zwrotnym (ARC/eARC).

Blu Ray od Sony mam w sypialni, bo jakoś nie potrzebowałem go w salonie, z racji że aktualnie wszystko ściągam z neta i na pena, a tego wrzucam do Samsunga. Reszte oglądam z Netflixa itp.

Może lepszym rozwiązaniem byłoby kupić np. NVIDIA Shield TV (PRO) i tam mieć wszystkie VOD oraz dysk/pen z filmami, a Samsunga traktować tylko jak odbiornik i do konsoli XSX?
Wyłącz Atmos w TV, to będzie wysyłał dd+ i z niego zarobisz Auro3d upmix.
 
Do góry