Auro-3D.

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolega ma na myśli typowe nagrania muzyczne? Myślałem, że chodzi też o koncerty. Ale, generalnie to chodziło mi o: „a muzyka z vog nie korzysta”. No cóż. Mogę Kolegę zapewnić, że korzysta. I to bez względu na format i ilość kanałów – od 2.0 do 7.1. Właśnie odsłuchałem sobie po fragmencie z kilku koncertów, bo tych mam bardzo dużo. Tak więc, nie jest źle. ;) Ale, jak już pisaliśmy, wyjątek stanowi natywne Auro, bez zapisanego kanału sufitowego czyli, od 9.1 w dół.
 

RAF1977

Banned
Czyli auromatic, go używa, to fajnie. Kiedyś go pewnie zamontuję. Narazie trochę przytłacza mnie liczba kolumn głośnikowych w pokoju i ta jedna dodatkowa musi poczekać.
 

RAF1977

Banned
Tak😀 ale widać tylko jeden koło kolumny z przodu, reszta pochowana. Sam system 11 głośników mnie przytłacza.
Ostatnio najchętniej słucham płyt CD Z połączeniem bezpośrednio z CD marantza na yamahe stereo, kolumny plus jeden sub, właśnie ten z przodu koło kolumy. Jest taki wykop i soczystość dźwięku, że mógł bym cały dzień siedzieć i słuchać.
Na 1/4 mocy wzmacniacza mam 72db, mierzone telefonem na brzuchu. Zależne od nagrania ale tak średnio licząc. Do tego efekty masażu na sofie. I nie wiem czy to bas z kolumn czy suba. Chyba sweeet spot tu mam. Jak siedziałem bliżej kolumn na fotelu to takiego efektu nie miałem.
Właśnie siedzę sobie po pracy, piwko i muzyczka.
Jak się skończy płyta, to spróbuję koncert frediego na auro3d.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Metraż 3.6x5.5
No 4 głośników na suficie bym chyba nie wytrzymał.
Tiesto w auro 3d 9.1 leci, fajnie góra gra przy natywnym auro.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @Snikers, to zbyt duże uproszczenie. ;) Dźwięk również dociera z nad naszej głowy. Ale nie w takim sensie, rozumianym np. przez pryzmat grania kolumn frontowych. Tu chodzi o coś innego.
I właśnie Auro reprezentuje ciekawy sposób rejestracji dźwięku, który ma zbliżyć ten dźwięk do oryginalnego brzmienia, aby to brzmienie było przede wszystkim jak najbardziej naturalne.
Przykłady rejestracji dźwięku w technice Auro.





Jak widać, istotny jest tu masz mikrofonowy z wieloma mikrofonami kierunkowymi i charakterystycznym ich ustawieniem. A dlaczego? Ponieważ dźwięk, to również fale odbite, wszelkiego rodzaju pogłosy, echa, a nie tylko dźwięk bezpośredni. I to one kształtują dźwięk również nad naszą głową. Nawet w mikro skali. Stąd też, jest w tych nagraniach niesamowita przestrzeń.
Dlatego też Auro, ze swoim sposobem rejestracji a później reprodukcji tegoż dźwięku, znalazło zastosowanie przede wszystkim przy realizacji muzyki klasycznej/symfonicznej, jako najbardziej naturalnej, wykonywanej na instrumentach akustycznych, lub ludzkich głosach – chóry. I to wszystko wiąże się również z akustyką pomieszczenia, bo to ona ma decydujący wpływ na całość przekazu, również ten nad nami.

A tak, przy okazji.
Dysponujecie Koledzy sporymi, a nawet macie po kilka subwooferów. Mam coś dla Was. Jeśli macie odwagę ustawić swoje woofery/KD na poziom referencyjny 0dB, to zachęcam do odtworzenia fragmentu filmu „Kowboje i Obcy”. Konkretnie, należy wybrać rozdział 3ci. Sami zrozumiecie, o co chodzi. ;) Za resztę, nie biorę odpowiedzialności. A może znacie coś lepszego?
 
Ostatnia edycja:

Snikers89

New member
Bez reklam
Akurat srednio mi ten film pasowal. Niby z Danielem Craigiem ktorego lubie ale film troche pokrecony.

Co do koncertow w Auro hmm...
Firestorm ja cie rozumiem ze chcesz w miare mozliwosci poczuc sie jak na owym koncercie. Jednakze pamietaj ze mimo poglosow i systemu Auro sama muzyka inaczej brzmi w systemie a inaczek w stereo.
Pamietaj ze w owym systemie dzwiek leci cyfrowo wiec juz przemielony przez procesory itp.
Natomiast ja slucham muzy we FLAC wysokiej jakosci razem z Hi Res po analogu. I niestety brzmi to o niebo lepiej. Pokwapil bym sie nawet o stwierdzenie ze brak temu polotu do stereo.
Jednakze muza muza i mi system kina ma sluzyc do filmow i dlatego niecierpliwie czekam na start natywnego Auro w produkcjach kinowych i na BD.
Tak czy siak to tylko moja opinia i moze kiedys zmienie zdanie ale poki co jest jak jest.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Akurat srednio mi ten film pasowal. Niby z Danielem Craigiem ktorego lubie ale film troche pokrecony.
Nie chodzi mi o sam film, a o efekty audio. ;)
Co do koncertow w Auro hmm...
Firestorm ja cie rozumiem ze chcesz w miare mozliwosci poczuc sie jak na owym koncercie. Jednakze pamietaj ze mimo poglosow i systemu Auro sama muzyka inaczej brzmi w systemie a inaczek w stereo.
Bo czym innym są koncerty, a czym inny nagrania studyjne. Jak już pisałem, mam dość dużo koncertów i stereo przestało mnie bawić. I dlatego, wolę tą przestrzeń. ;)
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Snikers. Tak jak kolega Firestorm napisał.
My nie słuchamy CD w auro3d.
Wiadomo że stereo słucha się w stereo i tak brzmi najlepiej.
Na auro słucha się nagrań muzycznych w auro, ewentualnie w dts 5.1.
Przecież nie będę dźwięku 5.1 słuchał w stereo.

Ja również lubię słuchać CD w stereo i nie stawiam jednego ponad drugim.
 
Ostatnia edycja:

Snikers89

New member
Bez reklam
RAF zgadza sie. Sam bym 5.1 nie sluchal w stereo bo to troche nie trzyma sie kupy. Chodzi tylko o to ze przynajmniej ja muzyke slucham tylko i wylacznie w stereo. Kino zawsze bylo moim marzeniem jako ze uwielbiam filmy ale muzyka w systemie no jakos mi nie wchodzi.
 

RAF1977

Banned
No powiem Ci że na przykład koncert Freddie Merkury, który dziś obejrzałem, też mi nie podszedł i wolał bym posłuchać jego muzyki w stereo ale znowu Jane Michel Jarre, super brzmi w 5.1, mam jeden koncert i płytę studyjna 5.1
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No właśnie, Kolego @RAF. Proszę też nie myśleć, że jak dla mnie, stereo jest be, a multichannel cacy. Oczywiście w kontekście pojęcia muzyki.
Chodzi o to, jak na przykładzie Auro, że jeśli treści wielokanałowe od początku są nagrywane w sposób „naturalny”, jako multichannel, to jest to działanie celowe, a przez to zrozumiałe. Natomiast czym innym jest upmix nagrań stereofonicznych, które nigdy nie były zarejestrowane jako wielokanałowe. A jak wiemy, może to odnieść lepszy lub gorszy skutek.
Druga strona medalu to to, że mając już nagranie multichannel możemy przejść do odtwarzania stereo, natomiast ze stereo do multichannel, już nie bardzo mi się to widzi. Oczywiście jeżeli mówimy o jakości, a nie efekcie.

Posiadam też płyty w formatach Hi-Res: DVDAudio, SACD oraz Bluray Audio. I na tych płytach mamy wybór ścieżek pomiędzy stereo i multichannel, w różnych formatach. Dlaczego z tego nie korzystać? Tyle tylko, że niektóre z tych płyt były nagrywane jako multichannel, a inne osiągnęły to przez upmix. Szczerze powiem, że coś takiego nie do końca mnie przekonuje. Chociaż, może brzmieć fajnie. Powiem więcej. Może zaskoczę, ale w przypadku odtwarzania CD (stereo), w ogóle nie używam Audysseya.
I to tyle, z mojej strony, w powyższym zagadnieniu. ;)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Jednakze muza muza i mi system kina ma sluzyc do filmow i dlatego niecierpliwie czekam na start natywnego Auro w produkcjach kinowych i na BD.
Każdy ma jakieś pragnienia. ;) Jak wiecie, a o czym pisałem, jestem zadeklarowanym „koncertowiczem”, niż kino maniakiem. Dlatego ja, czekam na pierwszy koncert w Auro 3D w wykonaniu współczesnych zespołów rockowych. :)
 

RAF1977

Banned
Może zaskoczę, ale w przypadku odtwarzania CD (stereo), w ogóle nie używam Audysseya.
I to tyle, z mojej strony, w powyższym zagadnieniu. ;)

Ja też.
CD >wzmacniacz stereo > kolumny + jeden sub.

Właśnie słucham tego auro3d.

5b73092d908eddd6e611c6c5dce4f4a0.jpg

1b7e554fb212299374b34b7f24452373.jpg
 
Do góry