Zmiana frontów..na początek :)

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jasne ,że wiele firm zwraca uwagę na dizajn - niektóre aż za bardzo,dobrym przykładem jest Bang &Olufsen gdzie zatrudniani są wybitni projektanci lub nawet specjalistyczne firmy np. Frackenpohl Poulheim ,firma nie ma w zwyczaju wypuszczać na rynek rzeczy o banalnym wyglądzie
Innym przykładem jest też wszystkim znany Sonus Faber ,który nie odważył się wypuścić na rynek kolumny wykonane z płyty wiórowej

Skoro przy kolumnach jesteśmy ,bardzo ciekawe i piękne z wyglądu kolumny produkuje Artos ,zetknąłem się z ich produktami w Niemczech
ARTOS Audio | the ART Of Sound
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Przemko i oby SF nie wpadł na pomysł, aby przestał robić kolumny z prawdziwego drewna.. a właściwie księgowy :)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z drewna to aktualnie chyba tylko wysokie modele. W serii Olympica jest jeszcze mdf + fornir co nie zmienia faktu , że są wykonane bardzo dobrze.
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Drewno naturalne niezbyt nadaje się do wyrobienia skrzynek kolumn głośnikowych, drewno paczy się, pęka, każda deska da inny rezonans, klejenie takich skrzynek to wyższa szkoła jazdy dla wytrawnych stolarzy i to pod nadzorem akustyka. Dlatego są tak drogie i niewiele ich na rynku.
Co innego MDF pokryty fornirem, tu mamy same zalety materiału MDF (waga,prężność,wytrzymałość,gęstość)
Gruby MDF pokryty fornirem (czyli cienkim naturalnym drewnem) i polakierowany daje najlepsze efekty wizualno-dżwiękowe.
Niektórzy producenci troche oszukują bo oklejają fornirem zwykła płyte wiórową, a piszą - drewniana kolumna!.
No tak, wióry to też drewno...
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Lite drewno jest ciężkim materiałem ze względu na swoją niejednolitość. Dlatego nie produkuje się kolumny z litego drewna na masowa skalę. Często kolumny mają cały szkielet z mdf-u , a tylko boczki dokładane z drewna żeby dodać szlachetność. Oczywiście mówię tu o drogich kolumnach.

Robi się też "kanapki" z materiałów o różnych gęstościach (sklejka, mdf, Hdf)
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Z drewna to aktualnie chyba tylko wysokie modele. W serii Olympica jest jeszcze mdf + fornir co nie zmienia faktu , że są wykonane bardzo dobrze.

Paweł chyba od olimpijki w górę, a na pewno od serii Tradytion..
Drewno naturalne niezbyt nadaje się do wyrobienia skrzynek kolumn głośnikowych, drewno paczy się, pęka, każda deska da inny rezonans, klejenie takich skrzynek to wyższa szkoła jazdy dla wytrawnych stolarzy i to pod nadzorem akustyka. Dlatego są tak drogie i niewiele ich na rynku.
Co innego MDF pokryty fornirem, tu mamy same zalety materiału MDF (waga,prężność,wytrzymałość,gęstość)
Gruby MDF pokryty fornirem (czyli cienkim naturalnym drewnem) i polakierowany daje najlepsze efekty wizualno-dżwiękowe.
Niektórzy producenci troche oszukują bo oklejają fornirem zwykła płyte wiórową, a piszą - drewniana kolumna!.
No tak, wióry to też drewno...

Drewno na kolumny jest przechowywane przez odpowiedni okres czasu w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu i do tego w odpowiedniej temperaturze. Weź mi znajdź jedną parę kolumn SF albo od Serbina od serii Olimpijka w górę która będzie pęknięta, wypaczona to takiego łyskacza stawiam, że jeszcze w życiu takiego nie piłeś..:) miesiąc temu widziałem 12 letnie kolumny Sonusa - kolego tak wyglądały jak ze sklepu byś je wyjął.. a na innym forum ludzie mają 6-8 letnie i wygadają jak mówią piknie - nic złego z nimi się nie dzieje. Oczywiście jak ktoś się przyłoży to wszystko może się zdarzyć.. ale to trzeba chcieć.. Jeden ze znajomych ma 7 letnie Aidy (które widziałem na oczy) i również wyglądają obłędnie.. w sierpniu zresztą będę miał okazje kolejny raz je zobaczyć i posłuchać w warunkach domowych.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Lite drewno jest ciężkim materiałem ze względu na swoją niejednolitość. Dlatego nie produkuje się kolumny z litego drewna na masowa skalę. Często kolumny mają cały szkielet z mdf-u , a tylko boczki dokładane z drewna żeby dodać szlachetność. Oczywiście mówię tu o drogich kolumnach.

Robi się też "kanapki" z materiałów o różnych gęstościach (sklejka, mdf, Hdf)

Jest to bardzo kosztowne i mało kto chce się w to bawić to jest główny problem.. nie wspominając o samym procesie malowania, jeden Gość opowiadał mi jak był w fabryce SF i widzieli jak je malują i ile jest z tym problemu, bo jeden kawałek drzewa nie jest równy drugiemu i sam choćby proces wchłaniania koloru potrafi być zupełnie inny jak w kolumnach, które ten sam pracownik malował powiedzmy dzień wcześniej. Wczoraj Kolega kupił Accardo Serbina, nie wiem czy widziałeś te kolumny na żywo - masakra jakość zabija człowieka, to są takie kolumny, które aż chce się dotykać. Coś pięknego, niestety tak jak wspomniałem wyżej - jest bardzo mało firm co chcą się "bawić" w drewno na kolumny, ale Ci którzy robią to dają radość dla oczu tych, którzy sobie kupią i postawią w swoich salonach. O uszach nie wspominam bo wiadomo, że każdy ma swój ulubiony dźwięk. A inną sprawą jest , że takie kolumny muszą kosztować, ale nikt nie powiedział, że każdy musi mieć tego typu kolumny.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
To, co Paweł napisał po części jest prawdą rzeczywiście drewno jest nie jednorodne na powierzchni i ma różną gęstość podobnie jest w przypadku betonu .Pamiętam firma Isophon próbowała wykonywać obudowy kolumn z betonu ,problem polegał na tym ,że podczas formowania beton miał różną gęstość- inną na dole ,a inną na górze
Płyty MDF czy HDF są tanie łatwe w obróbce i mają dobre właściwości akustyczne ,wydaje się że idealnym materiałem może być też akryl ,który ma jedną "cudowną " cechę jest pozbawiony rezonansów własnych dlatego jest używany do produkcji gramofonów ,pierwsze gramofony Transrotor były własnie z akrylu ,niestety akryl jest drogi
Ale musicie zwrócić uwagę na jeszcze jedna rzecz, drewno pomimo swych pewnych wad jest materiałem naturalnym który daje naturalny dźwięk .Widzieliście fortepian ,skrzypce ,gitarę z MDF ? ,co więcej różne gatunki drewna dają różny dźwięk dlatego do produkcji gitar Gibson używa się dwóch gatunków - gryf gitary jest z klonu .Ta naturalność materiałów jest wykorzystywana nie tylko do obudów - duńskie firmy głośnikowe tak chętnie używają jedwab do głośników kopułowych

Jeszcze wracając do linku Artos Audio ,zobaczcie na model Sunrise jak jest pomysłowo zrobiony otwór bas-reflexu w postaci pionowej wąskiej szczeliny
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
T
Ale musicie zwrócić uwagę na jeszcze jedna rzecz, drewno pomimo swych pewnych wad jest materiałem naturalnym który daje naturalny dźwięk .Widzieliście fortepian ,skrzypce ,gitarę z MDF ? ,co więcej różne gatunki drewna dają różny dźwięk dlatego do produkcji gitar Gibson używa się dwóch gatunków - gryf gitary jest z klonu .Ta naturalność materiałów jest wykorzystywana nie tylko do obudów - duńskie firmy głośnikowe tak chętnie używają jedwab do głośników kopułowych

Zgada się, ale w przypadku kolumn zdania są podzielone. Jednak jestem bliższy twierdzenia, że kolumny to nie instrument. Mają za zadanie odtworzyć jak najwierniej brzmienie różnych instrumentów drewnianych , ale i blaszanych i innych. Dobrze by było , żeby kolumna miała jak najmniejszy własny charakter. Raczej dąży się do tego , żeby obudowy były wzmocnione/sztywne nie rezonowały. Choć są wyjątki jak np. Harbeth, Graham.

Co nie znaczy , że lite drewno jest złe co Franco udowodnił. Jednak trzeba się na tym znać, drewno musi być odpowiednio przygotowane, przechowywane, sezonowane, zabezpieczone. Jest to ręczna robota co za tym idzie jest to pracochłonne i drogie.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To, co Paweł napisał po części jest prawdą rzeczywiście drewno jest nie jednorodne na powierzchni i ma różną gęstość podobnie jest w przypadku betonu .Pamiętam firma Isophon próbowała wykonywać obudowy kolumn z betonu ,problem polegał na tym ,że podczas formowania beton miał różną gęstość- inną na dole ,a inną na górze
Płyty MDF czy HDF są tanie łatwe w obróbce i mają dobre właściwości akustyczne ,wydaje się że idealnym materiałem może być też akryl ,który ma jedną "cudowną " cechę jest pozbawiony rezonansów własnych dlatego jest używany do produkcji gramofonów ,pierwsze gramofony Transrotor były własnie z akrylu ,niestety akryl jest drogi
Ale musicie zwrócić uwagę na jeszcze jedna rzecz, drewno pomimo swych pewnych wad jest materiałem naturalnym który daje naturalny dźwięk .Widzieliście fortepian ,skrzypce ,gitarę z MDF ? ,co więcej różne gatunki drewna dają różny dźwięk dlatego do produkcji gitar Gibson używa się dwóch gatunków - gryf gitary jest z klonu .Ta naturalność materiałów jest wykorzystywana nie tylko do obudów - duńskie firmy głośnikowe tak chętnie używają jedwab do głośników kopułowych

Jeszcze wracając do linku Artos Audio ,zobaczcie na model Sunrise jak jest pomysłowo zrobiony otwór bas-reflexu w postaci pionowej wąskiej szczeliny
Dokładnie przecież kiedyś SF brał przetworniki wysokotonowe od Dynek... tylko po pewnym czasie Duńczycy powiedzieli stop.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Zgada się, ale w przypadku kolumn zdania są podzielone. Jednak jestem bliższy twierdzenia, że kolumny to nie instrument. Mają za zadanie odtworzyć jak najwierniej brzmienie różnych instrumentów drewnianych , ale i blaszanych i innych. Dobrze by było , żeby kolumna miała jak najmniejszy własny charakter. Raczej dąży się do tego , żeby obudowy były wzmocnione/sztywne nie rezonowały. Choć są wyjątki jak np. Harbeth, Graham.

Co nie znaczy , że lite drewno jest złe co Franco udowodnił. Jednak trzeba się na tym znać, drewno musi być odpowiednio przygotowane, przechowywane, sezonowane, zabezpieczone. Jest to ręczna robota co za tym idzie jest to pracochłonne i drogie.

Dlatego bawi się w coś takiego kilka firm na świecie. ..niestety, bo jakby było więcej to może ciut tańsze by były kolumny z drewna. Choć pewnie nie koniecznie...
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Chario tez chyba robi kolumny z drewna i nie sa to arcydrogie produkty.

Nie wiem Krzychu ale to łatwe do sprawdzenia.. :) Mi sie wydaje , ze Chario jakoś w Polsce średnio się sprzedaje tak jak i Triangle.. Tych pierwszych nigdy nie słuchałem, natomiast te drugie godne uwagi kolumny tylko musi być odpowiednio dobrana elektronika i kable.

Ps. popatrzyłem na ceny mają i tańsze, ale i drogie kolumny też mają :)
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Chario tez chyba robi kolumny z drewna i nie sa to arcydrogie produkty.

Chario są mało docenione u nas. Szczególnie są cenione wśród audiofilu stare z najwyższej serii Academy Millenium. Pięknie wykonane jak ktoś lubi taki design oraz topowe przetworniki. Dziś już nie jest tak dobrze , ale nie jest też źle :) Z obecnej produkcji znam Delphinus. Jeden z potężniej grających monitorów na basie jakie znam. W 15m2 raczej nie zagrają.

A Xavian za południową granicą, to co?

Też weszli od niedawna w drewno. Czas pokaże jak z trwałością drewnianych skrzynek.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dokładnie czas pokaże jak będzie np 7-10 lat po zakupie takich kolumn. Ale cieszę się, że są tacy co próbują sił w drewnie.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Chario tez chyba robi kolumny z drewna i nie sa to arcydrogie produkty.


Dostałem info od kolegów odnośnie Chario - mam na myśli takich co mieli kontakt z tymi kolumnami.. więc tak niskie modele to typowe mdf , wysokie modele oni łączą drewno z mdf i hdf. Wedle opinii kolegi na żywo wyglądają bardzo ładnie - jemu przypominają starsze modele SF - natomiast czy to jest ta sama jakość co w SF czy FS to pewnie zależy również od gustu potencjalnego nabywcy. Jedno jest pewne jest to odpowiedni poziom. Natomiast nie mogą nic powiedzieć o tym jak kolumny zachowują się po dobrych kilku latach.. zapewne nie widzieli takich kolumn po xx latach użytkowania.
Mnie bardziej przekonują do siebie SF a patrząc, że pewne modele Chario powiedzmy kosztują tyle co np nowe amati tradytion to wolałbym kupić takie kolumny o ile miałbym do tego salon jak i elektronikę. Co nie zmienia faktu, że są tacy co idą w drewno i to jest bardzo fajne. Trzymam kciuki.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Krzychu a muzycznie do czego byś to porównał ? Nigdy nie słuchałem tych kolumn ...a ciekawy jestem do jakich kolumn brzmieniowo są podobne. Oczywiście wyższe modele dźwiękowo będą lepsze od tych tańszych, ale jak będę miał kiedyś okazję posłuchać to sobie chwilkę usiądę i posłucham :) aby zaspokoić ciekawość.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Do góry