Wybór głośników

Witam. Jakie byście polecili tanie satelitki (powiedzmy do 700 zł) do zestawu yamaha RX-A740, Bowers & Wilkins 686 S2, Bowers & Wilkins HTM62 S2, Bowers & Wilkins CT SW8. Pokój 23 m2. Satelitki będą wisiały na ścianie w moim nowo wyremontowanym salonie i dlatego pełniące do tej pory ich role kolumny od miniwieży będę musiał zastąpić ze względów estetycznych.
Na allegro znalazłem jakież używki B&W VM-1 za 700zł myślicie że się naddają?

Nikt nie miał styczności z tymi głośnikami?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Powiem Ci kolego że na ten metraż i przy tej kwocie będzie ciężko. Przyzwoity amplituner to już koszt 2,5k, a gdzie kolumny, subwoofer? Kolumny na ogół musza nie odbiegac jakością od elektroniki a przeważnie ją przewyższać.
 

sieka1975

New member
Ok rozumiem. Ale mi nie chodzi o audiofilski sprzęt za dziesiątki tysięcy. Znajomy ma zestaw Yamaha seria 400 nie pamiętam dokładnie i głośniki Obsidian 600 (Chyba?) i nawet mu to fajnie gra. A zestaw za okolo 3-3.5tys. Wiec dlatego pytam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A na jakim metrażu ma znajomy ten zestaw? To ważne kryterium, bo tego samego sprzetu nie wstawisz zarówno na 15 mkw jak i 40 mkw. Kolumny jeszcze jako tako by mogly być, ale do napędzenia ich musisz mieć coś lepszego niż Yamaha seria 4xx. Przynajmniej Yamaha seria 6xx lub 7xx. Podobna kwestia jeśli chodzi o subwoofer. Żeby poczuć te efekty tez nie wstawisz czegoś małego z 20 cm przetwornikiem i moca 100W RMS, bo on w takim salonie jak Twoj zginie, czyli musi być coś większego i mocniejszego a za tym również idzie cena. Ja broń Boże nie piszę o żadnym sprzęcie audiofilskim, bo za taki to byś musiał w totka wygrac:) Ja tez mam zwykły ale miło grający sprzęt na 15 mkw, gdzie swojego czasu mnie wyniósł ponad 6k ( samo kino domowe) i po upustach. Tak więc widzisz, że na 37 mkw musisz niestety trochę więcej funduszy poświęcić, nawet na sprzęt budżetowy.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Ok rozumiem. Ale mi nie chodzi o audiofilski sprzęt za dziesiątki tysięcy. Znajomy ma zestaw Yamaha seria 400 nie pamiętam dokładnie i głośniki Obsidian 600 (Chyba?) i nawet mu to fajnie gra. A zestaw za okolo 3-3.5tys. Wiec dlatego pytam.

To co napisał kompletnie nic z audiofilizmem nie ma. Sprzęt zawsze trzeba dobierać rozsądnie do swoich warunków w pomieszczeniu.
 

sieka1975

New member
Czyli widzę ze za 3-3.5Tysiaca to nic nie kupie??? To moze na poczatek zestaw bez subwoofer-a? Bo przeciez ludzie zaczynaja od stereo a pozniej rozbudowuja zestawy. Co sadzicie?? Jaki zestaw byscie polecali...
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kupisz, ale nie będzie tego efektu jaki oczekujesz. Nie na ten metraż. To coś na zasadzie kupna Opla Corsy i załadowania 5 osób z bagażami, czyli teoretycznie mozliwe ale w praktyce przyjemność podróży pozostawi wiele do życzenia. Każdy kto ma na wydanie jakieś oszczedności oczekuje efektu zadowolenia i efektów przyblizonych do tych kinowych, a wydać 3,5k tylko po to żeby stało w salonie i ladnie wyglądało to trochę kiepski pomysł. Powiem Ci więcej, przy tej kwocie to nawet cięzko by było kupić coś sensownego na 20 mkw, bo amplituner( ok 2k), kolumny ( 1500-2k), subwoofer ( 1k), to już daje Nam średnio ok. 5k, a to też bez rewelacji. Widzę że teraz sprzęt trochę podrożał, bo kiedyś za np. Onkyo serii 6xx płacilem 1500zł, a teraz widzę że seria 5xx to koszt ok. 2k.

p.s nawet rozbijając to na amplituner + fronty na poczatek i tak musisz dołożyć. Na amplitunerze nie przyoszczędzisz, bo musi mieć swoją moc żeby dał radę napędzić odpowiednio mocne kolumny i wyrobić się w takim salonie, więc te 2,5k musisz liczyc. Dobrych frontów za 1k nie kupisz.
 
Ostatnia edycja:

sieka1975

New member
Moze jakiś używany ampli? a kolumny nowe? Podrzućcie jakiś temat. Czy jest sens kupowania używanego ale wyższa półkę czy nowy a niższą?
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Zobacz kolumny Taga Tav606 5.0, sub magnat 302a, Ampl Pioneer vsx-529. W 3.5 tys sie zmiescisz I nawet to zagra
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko zobacz że kolega ma salon 37 mkw, więc Taga 606 kiepsko widzę. Pioneer serii 5xx to tez nie demon mocy, bo zasilacz zaledwie 450W. Tu nie chodzi aby dobrac sprzęt tylko w kwestii ceny, ale również pod dany metraż. Jeżeli szukamy czegoś co tylko będzie jako tako grało, to mozna coś dobrac, ale jeżeli szukamy sprzętu co zapewni Nam odpowiednie doznania to juz kasa musi byc większa. Sprzęt z drugiej reki to tez jest pomysł, tylko tutaj trzeba uważać i najlepiej kupowac od jakiegoś kolegi z forum czy od penej osoby. Często na aukcje trafia sprzet naprawiany i sprowadzany z zagranicy. Chcesz dobre jakościowo kolumny pod ten metraz, to zerknij np. na tą aukcję KLIPSCH ICON KF28 KC25 KB15 KOLUMNY 5.0 OKAZJA (5968438096) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.. Kolumny z dużą efektywnością i dynamiką, więc w kinie będzie bdb. do muzyki grają skrajami pasm, co niektorym się podoba a niektórym nie, ale przy tym budżecie nie ma co kręcić nosem. Kolumny kupisz, a może jeszcze coś z ceny zjada i wtedy mozna poszukać dobrego amplitunera z drugiej reki a w przyszłości dokupic subwoofer. Subwoofery Klipsch z tej półki tez nie śa drogie a mają odpowiedni zapas mocy.
 

sieka1975

New member
Wszystko fajnie tylko cena... Moj budżet to 3.5tysiaca a tu tyle wydam na same głośniki... No nic. Chyba pojade do jakiegos salonu i sam posłucham jak gra sprzęt w cenie 3.5 tys. Raczej nie dam rady wydać około 7tys na sprzęt. Po za tym to trochę dużo jak na rzecz którą będę używał w weekendy. Moze ktoś wydal mniej na sprzet ktory sie spisuje na metrazu 30-40m2?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Odsłuch na niewiele się zda, bo tutaj trzeba najpierw odpowiednio dobrać wielkośc kolumn. Jak ktoś ma pieniądze na odpowiednie kolumny i odpowiednią ich klasę, to wtedy może sobie pozwolic na odsluchy i odsiewanie tych co Nam do gustu nie przypadną. Co z tego że posluchasz np. frontów MA MR4 które kosztują 1800zł w pokoju odsłuchowym o powierzchni 20 mkw, jak po przyniesieniu do domu to już tak samo nie zagra? W takim salonie jak Twoj i MR6 będą za małe. Niestety, trzeba sobie uświadomić że po pierwsze im większy salon tym więcej jest potrzebne kasy, a i jesli chodzi o sam sprzęt to za jakością idą również pieniądze. Podejrzewam że ilu facetów jest na forum, to każdy by chciał iść do salonu np. Mercedesa i za 20 tys kupic nówkę, AMG na full wypasie, ale realnie jest to niemozliwe i podobnie jest ze sprzętem audio. Nikt też Ci konkretnie nie poradzi, jak to jest ze sprzętem niższej klasy bądź słabszym w podobnym metrażu, bo każdy ma też inną akustykę w pomieszczeniu. Kolega Mors111 kiedyś pisał że ma w swoim niemałym salonie subwoofer na 20cm przetworniku i daje rade, gdzie dla innego forumowicza taki sub to max. na 15mkw. Ja uważam że te Klipsch z linka to dobry wybór, bo klasa kolumn jest sporo wyższa niż jakieś Kody, Prism, tanie Tagi czy Jamo, do tego takich gabarytowo o mocowo kolumn raczej nie kupisz w tych pieniądzach. Jak sklep by Ci jeszcze opuścił parę stówek, to dokladając powiedzmy 500zł już możesz szukać używanego amplitunera. Ale, to Twoja kasa i Twoj wybór. Ja już napisałem co miałem napisać. Tylko co kolego zrobisz jak wydasz te 3,5k, wstawisz sprzęt do salonu i zamiast uśmiechu będzie niedosyt?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
sieka ja mam salon otwarty na jadalnie i kuchnie ponad 80mkw i radze sobie z jamo s606. Oczywiscie urzywam stereo, Fronty plus sub, lub czasem dolaczam centralny jak ogladam tv. Satelit nie uzywam bo nie mam zbytnio jak ich powiesic.

Glosniki takie kupisz w cenie okolo 1000zl do tego jakis normalny wzmacniacz lub ampli z wodotryskami.

Wczesniej mialem stary ampli, ktory jest teraz wart 200zl
Panasoni se-he75 zamienilem go teraz na nowiuski Marantz 6009 za 3000zl i powiem ci ze roznicy jako tako duzej nie ma w dzwieku. Jeden duzy plus to taki ze masz ten smieszny mikrofon i troche wyreguluje ci kolumny, bynajmniej mi bas tak nie dudni z suba.

Wiec smialo kupisz zestaw za 3000zl i bedziesz mial dobre efekty lepsze niz glosniki z tv. A jak zapuscisz na tym star warsy to jest efekt.

Zara bedzie fala hejtu ze glupoty gadam.
No ale sa rzeczy dla ludzi i sa rzeczy dla ludzi, na poczatek mozesz kupic jamo pobawic sie nimi i za rok czy dwa jak ci sie znudza sprzedac. Stracisz nie wiele bo kolumny za 1000zl duzo juz spasc z ceny nie moga ;) A kupisz glosniki za 3000zl a potem tysiaka nie dostaniesz.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Każdy ma swoje zdanie, a tutaj na forum raczej jest kultura i nikt nikogo nie krytykuje. Ja powiem Ci tak, miałem s606 na 15mkw i sprzedalem po pół roku;) Ale o gustach się nie dyskutuje. Natomiast piszesz że większych różnic nie było po zmianie elektroniki...i nie będzie bo na tych kolumnach tego nie usłyszysz. Im droższe kolumny, tym więcej niuansów i róznic jestesmy w stanie usłyszeć. To podobna sytuacja gdybyś na starych altusach chciał posłuchac muzyki poważnej i usłyszeć te wszystkie smaczki lub mial ochotę na wychwycenie różnic w okablowaniu. Pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Teraz trzeba sobie zadac podstawowe pytanie, czy szukamy odpowiedniego sprzętu mającego dac Nam namiastkę efektów kinowych czy szukamy czegoś co Nam jedynie poprawi odbiór TV i będzie ciut lepsze od głosników wbudowanych w TV? Jeżeli to pierwsze, to trzeba się cofnąć do moich poprzednich wpisów. Jeżeli to drugie to możemy kupić w sumie cokolwiek, albo parę kolumn i używany wzmacniacz stereo, co też jest fajną opcją. Do tego wszystkiego dochodzi Nasza wrażliwość na jakość dźwięku i oczekiwania co do tej jakości. Ja ukierunkowałem kolegę na taki sprzęt, który ma dac zadowolenie w kinie i uśmiech przy oglądaniu efekciarskich filmów, ale jeżeli ktoś ma małe oczekiwania i wystarcza mu że tylko coś tam głośniej będzie grało to tez to rozumiem. Niestety, nikt nikomu w glowie nie siedzi i nie wiemy co już będzie wystarczające a co nie.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Sadzisz ze elektronika nic nie pomoze tym glosnikom... hmmm.
Mam juz te jamo 3 - 4 lata

w tym miesiacu juz naciagnolem budrzet na marantza i nowy tv ale w przyszlym miesiacu chyba zainwestuje w nowe fronty, wstepnie bedzie to jbl 290 - ma byc cos co da kopa w duzym otwartym pomieszczeniu i jak otworze drzwi to i na tarasie :)

Jak roznice beda zauwazalne to pomysle wtedy nad wzmakiem.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wzmacniacz zauważalnie gra lepiej tzn. chodzi mi o jakość dźwięku a nie głośność. Kolumny jak pewnie już się doczytałeś powinny byc najdroższe i najlepsze w zestawieniu, bo to one mają największy wplyw na dźwięk. Jeżeli kupisz fronty za 1k, to nawet jak podepniesz pod nie wzmacniacz za 10k to duzo więcej nie wycisniesz, bo ograniczeniem własnie będą te kolumienki. Zobacz, że te Jamo są dośc solidnie wykonane i nie dziwi Cię czemu porządne monitory czasami są kilkukrotnie lub kilkunastokrotnie droższe? Wiem, renoma firmy też odgrywa rolę w cenie ale ta jakość wykonania, jakość samych przetworników czy elektroniki wewnątrz kolumny, zestrojenie ma wpływ na końcową jakość i cenę. Z mojego doświadczenia na dobrych kolumnach czy subwooferze nie powinno się oszczędzać, bo to jest zakup na lata. Design zwyczajnych kolumn jakoś zbytnio przez lata się nie zmienił, więc mając dobre te elementy toru audio na długi czas mamy spokój i nie musimy zmieniać. Podobna sprawa się tyczy dobrego wzmacniacza. Natomiast takie sprzety jak amplitunery KD, odtwarzacze BD/DVD czy multimedialne się szybciej starzeją. Co rok wchodzą nowinki, i gdybyśmy chcieli byc na bieżąco to co 2 lata by trzeba było wymieniać amplituner. Od mojego zakupu Onkyo mineły już ponad 3 lata, a w tym czasie weszło 4K, Atmos, dodatkowe złącza, nowsze wersje Audyssey itp.

p.s jak szukasz kolumn do szybszych bitów i z wykopem, to oprócz JBL zerknij właśnie na ofertę Klipsch i Paradigm. To sa wlaśnie kolumny do takiego agresywnego grania z dużą ilością góry i dołu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry