Wybór głośników

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Amplituner musisz wybrać z pełną obsługą dźwięku po hdmi czyli:
AVR255
AVR1909
RXV663
TX-SR606

Kolumny np, Jamo S606HCS3+SUB250
 

remarquee

New member
Witam,
Po kilku miesiącach czytania tego forum okazuje się, że wiem mniej niż na początku, a mętlik w głowie coraz większy:) Dlatego może spróbuję z waszą pomocą usystematyzować troche moje oczekiwania i przemyślenia.
Generalnie poszukuję zestawu kolumn do KD i muzyki (50/50). Całość będzie stała w pokoju 16m^2, sciany raczej gołe także warunki do odsłuchu średnie.

Amplituner to Marantz SR 5003 (nie pytajcie dlaczego :)). Planowane kolumny to:
MA BR5 lub RS6
Kef iQ50 lub 70 (chyba że dostanę gdzieś jeszcze iQ5/7 SE w dobrej cenie)
Heco Celan 500
Elac FS68 (w top-hifi mi polecano:))
W czasie poszukiwań powyższych zestawów pojawiło sie kilka wątpliwośći:
1. Czy podłogówki nie będę za duże do tak małego pokoju (wolę podłogówki z przyczyn praktycznych). Szczególnie sie boję tu o MA RS6 ze względu na ich ponoć potężny bas. Jeżeli lepsze będą monitory to może jakieś propozycje w podobnych cenach.
2. Czy MA lub KEFy zagrają w miarę poprawnie przy ostrzejszej muzyce (może są jakieś bardziej uniwersalne kolumny? - JBL odpada)

Oczywiście staram się wysłuchać wszystkich podanych zestawów jednak największy problem mam z MA i Heco (jakoś nie mogę ich znaleźć w Warszawie). Kolumny z róźnych półek bo w zależności od tego co usłyszę budżet może być dość elastyczny. Do kina dokupię puźniej jakieś surroundy i centralny. Największy problem mam z frontami ze względu na słuchaną muzykę.
Będę wdzięczny za pomoc.
 
Ostatnia edycja:

Lemoniada

Member
blackninja napisał:
Amplituner musisz wybrać z pełną obsługą dźwięku po hdmi czyli:
AVR255
AVR1909
RXV663
TX-SR606

Kolumny np, Jamo S606HCS3+SUB250
1.Jak cenowo możesz mi załatwić te ampli
2.jakim ampli najtańszym ale dobrym podłącze ten zestaw.........
Sony 40KDL 3500 Full HD+ Tuner HD Cyfry Plus+Ps3+ 5.1.............

Jeżeli chodzi o kino to myślałem jeszcze nad takimi wariantami jakbyś mógł poukładać je od najlepszych do najborszych
1.JBL Balboa System

2
 
Ostatnia edycja:

Jarema

New member
Wymiana sprzętu cd.

Witam ponownie,
Brak odzewu rozumiem wynika z za małej ilości info ode mnie więc dorzucam.
Budżet na 2 kolumny szacuję ok. 2500 zł.
Z info w necie wybrałem co następuje.
1. Canton GLE 409
2. JBL ES-90 (chyba że wystarczy seria E?)
3. Yamaha NS-555

I jeszcze jedno pytanie, co potem? Czy nowy amplituner, czy skompletować do nich pozostałe głośniki KD? Bo jeśli pójdę dalej w głośniki KD to może od razu kupić np. serię E JBL za ok. 3500zł?
Dzięki za odpowiedzi.

 

manfred1

New member
Jarema napisał:
2. JBL ES-90 (chyba że wystarczy seria E?) I jeszcze jedno pytanie, co potem? Czy nowy amplituner, czy skompletować do nich pozostałe głośniki KD? Bo jeśli pójdę dalej w głośniki KD to może od razu kupić np. serię E JBL za ok. 3500zł?
Dzięki za odpowiedzi.


Rób jak chcesz ale nie rób tak jak ja zrobiłem. Kupiłem komplet 5.1 ES80 bez odsłuchu. Dzwoniłem do pewnej firmy w Krakowie i sprzedawca zachwalał je że w tej cenie nie ma nic lepszego. Ostatnio miałem okazję posłuchać na onkyo 805 KLIPSCH REFERENCE RF-62 Nie umiem tak pieknie obierać w słowa jak robią to recenzenci kolumn głosnikowych. Ale powiem Ci że dźwięk jest jakby "czystrzy" wyraźniejszy "głośniejszy" tak tak na tych samych ustawieniach brzmi o wiele lepiej noż ES80. Gdybym dziś kupował zestwa 5.1 w życiu bym nie kupił JBL w tej cenie. Już lepiej szarpnąć się na fronty a potem dokupić resztę i być zadowolonym niź kupić wszystko i mieć nerwa na jakość płynącej muzy.
 

Jarema

New member
Dzięki Manfred1,
Inforrmacja jak najbardziej przydatna. Nie mieszkam w Krakowie więc możliwości odsłuchowych nie mam za wiele, ale wiem że bez tego się nie obejdzie bo i nie chcę. Dlatego na początek chcę zebrać więcej wiedzy, żeby wiedzieć w czym sie obracać.
Może przecież być taka sytuacja że jedyne kolumny jakie odsłucham w danym salonie, np. 3 różnych firm będą grały przeciętnie, ale jakieś zawsze będa grały najlepiej. Bez wiedzy że jest coś lepszego i próby namierzenia tego będę skazany na mniejsze zło.
Chyba za dużo namąciłem w wypowiedzi, ale dalej czekam na rady.
Zdrowych odsłuchów życzę.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Jedna uwaga: odsłuch w warunkach innych niż nasz lokal docelowy też może być mylący - przyład kupiłem Dali Ikon 6, które podobno wg opinii różnych specjalistów nie mają za dużo basu (kolumny raczej wyrównane w całym zakresie) w moim betonowym pokoiku wydają z siebie basu aż za dużo (taki urok pokoju). W przypadku JBL byłaby po prostu masakra...
 

Jarema

New member
odsłuch w miejscu przeznaczenia

Pejotpe, na pewno jest to najlepsze rozwiązanie, pytanie w ilu przypadkach możliwe?
Co do ilości basu, też mam pytanie, na ile ilość dolnych Hz jest wyznacznikiem ilości dobrego basu, a ile dodaje bass relfex nie mówiąc o konstrukcji głośnika.
Może jest to dobry materiał na doktorat a może po prostu wystarczą opinie ludzi którzy odsłuchują te kolumny na co dzień?
Co na to kolega Blackninja?
Pozdrawiam
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Jest tak jak pisze pejotpe, bas kolumn wzmocni betonowa ściana, gips osłabi, ściana z oknami osłabi itd. Więcej w "graniu" kolumn do powiedzenia ma pomieszczenie, niż specyfikacja kolumn, mówi się nawet o 50%.

manfred1 reference maja klarowniejszy dźwięk ale jest on obarczony innymi problemami:
zagmatwana scena dźwiękowa, nierównomierny rozkład wysokich w zależności od kąta odsłuchu. Coś za, coś.
 

Jarema

New member
Wnioskuję z tego, że:
1. Jednak muszę mieć pewność w wybranych kolumnach co do basu. Pokój docelowy z jednej strony ma okna na całej ścianie do tego drzwi balkonowe, z drugiej jest otwarty na korytarz i jadalnię. Na to już nic nie poradzę, ale w przyszłości jak warunki będą lepsze (spec. pokój w domku) nie chcę lecieć i kupować kolejnej wersji kolumn. Wolałbym je uznać za "prawie" docelowe. Jakaś wygrana w totka może oczywiście to zmienić ale wtedy będę miał inne zagwozdki :).
2. Jeżeli odsłuch nie na moim Onkyo TX-SR 501 i nie w miejscu docelowym to wystarczy żeby miały w miarę pozytywne opinie, mieściły się w budżecie i pasowały do koloru mebli :D i żeby nie była to Koda.

W takim razie Blackninja poproszę o propozycje odsłuchu w salonie w Olsztynie (którym?). Przypomnę, że budżet ok. 2500 zł, pokój 25m3, ampli j.w., głównie KD ok. 80% , muzyka instrumentalna, rock, dużo instrumentów ok. 20%.

Zanim zdecyduję może ktoś jeszcze ma coś do dodania, bo dzięki waszym podpowiedziom już mi się klaruje obraz.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Odsłuch w Twoim przypadku jest bardzo potrzebny, zajedź do naszego sklepu na Dwrocową 35. Wcześniej dobrze się umówić 89 534 53 17.
 
Ostatnia edycja:

Jarema

New member
Blackninja dzięki za zaproszenie na pewno skorzystam w niedługim czasie. Ty już też masz jakieś swoje typy, które będzisz chciał mi pokazać, możesz wrzucić które to się wcześniej zapoznam. Dzięki.

i po pierwszym odsłuchu na Dworcowej czyli u Blackninja...
...na wzmacniaczu stereo CA grały:
1. Elac FS 68
2. KEF IQ70
3. Triangle - nie znam modelu bo się zagadałem :) tu może pomóc Blackninja.
Pierwsze wrażenia sa takie:
1. Na pewno preferuję kolumny grające szczegółowiej z twardym mocnym basem podobno wchodzą w grę yamaha SN555 lub 777, paradigmy monitor 7 lub 9, i te z odsłuchu.
2. Jeżeli wezmę pod uwagę że odsłuch był na CA stereo to wnioskuję, że każdy ampli KD (nie mówiąc już o moim zaspanym Onkyo 501) trochę je zmiękczy.
3. Kolega w salonie mówił że nowe ampli AV Onkyo też są bardziej leniwe niż te CA lub Marantz tzn. że przy zmianie ampli muszę je brać pod uwagę.

Teraz znowu poproszę o sugestie co do moich przemyśleń i dalszych kroków. Posłuchałem wszystko co było w tym salonie i będę dążył do odsłuchu w domu, tylko muszę zagęścić modele i firmy. Przydałby się jescze odsłuch kolumn na ampli KD.

Przypomnę, że wybieram 2 kolumny podłogowe do istniejącego KD DVD+Ampli Onkyo 501 (po kolumnach następne do wymiany) + Koda 703 5.1, przeznaczenie KD 80% muzyka 20% (może się zmienić na korzyść muzyki jeżeli wrażenia będą podobne do tych z odłsuchu :) ), budżet 2500-3000zł).

Jeżeli docztaliście to napiszcie swoje sugestie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
To nasz sklep ale nie ja :) Słuchałeś u Mareczka.
Triangle to Altea EX.

Trzeba jeszcze posłuchać JBL ES80 ES90 i tych które wymieniłeś.
 

Jarema

New member
Mareczków Ci u Was dostatek, pozdrawiam co najmniej dwóch bo JBL słuchałem u drugiego lub pierwszego bo jego znam dłuuuugo z Uranii.
Odsłuch na JBL i ponownie na Kef odbył się na ampli KD, płytka moja czyli nie oryginał (nie będę się oszukiwał to jest główne źródło muzy) koncert Dżem. Zostaję przy tym co oferują Kef i Elac, bardziej twardo i szczegółowo niż JBL.
Myślę że w KD to nie zaszkodzi a tło zrobi sub.
Czekam na Paradigmy, które mają być lada dzień, a Yamaha ciągle nie odsłuchana, może jakaś pojawi się w Olsztynie :) ?
Triangle trochę ponad budżet, ale teraz zaczęło mnie zastanawiać czy akurat trafiłem w te kolumny za jednym razem czy to wzacniacze stereo je "wyprostowały". Może następny krok to będzie właśnie wzmacniacz stereo?
Temat ciągle otwarty.
PS. Cantony 409 odłsuchane w znanym markiecie i odpadają, dużo ssssszzzsszz.

Nowe pytanie: kolumny będą stały w rogach pokoju niedalego od ściany, czy tylny bass reflex jest w tym przypadku do przyjęcia lub pod jakim warunkiem?
 
Ostatnia edycja:

Jarema

New member
a ile potrzeba do tylnego bass refleksu? mam taką przestrzeń na szerokość ok. 30cm i długość 60 cm, z jednej strony mebel a z drugiej ściana i kolumny będą ustawione pod kątem, więc z długości zostanie może z 45 cm.
Jak nie wystarczy, to pozostaną tylko albo aż KEF iq70.
 

Jarema

New member
Temat kolumn zakończył się na KEF IQ 9.

Basreflex x 2 do przodu więc nie ma problemu z dostawieniem do ściany.

Dzięki wszystkim za opinie i rady.

Przenoszę się na wzmacniacze stereo.

Cześć. Mam spokój z kolumnami na baaardzo dłuuugo.
 
Do góry