Telewizor TCL C845 4K Ultra HD: Mini LED OD10, QLED, 2000 nitów, HDR10+, Dolby Vision/Atmos, 144 Hz i Google TV - wszystko co musisz wiedzieć.

zabtcent

Member
Czy ten model z X2 który kupiłeś ma dokładnie taki sam procek jak C805, czyli Pentonic 700 (MT 9653)?
Czy twój model posiada usb 3.0? Jeżeli tak, to czy jest tam funkcja nagrywania pvr? Jeżeli tak, to możesz sprawdzić, jak to działa? Czy jest to tylko na papierze, czy w praktyce nie ma żadnych problemów?
Byłbym za info bardzo wdzięczny.
Procesor to MT9653 i posiada USB 3.0. Czy posiada funkcję nagrywania to niestety nie wiem bo nie jest mi potrzebna więc nie interesowałem się tym i nie mam pod ręką żadnego dysku którym mógł bym to sprawdzić.
 
Dzięki za info. Mógłbyś sprawdzić za pomocą zwykłego pendrive. Nigdzie nie mogę znaleźć w internecie jak to jest z tym nagrywaniem. Moja kobieta często sobie nagrywa programy, nie nie ma czasu oglądać na bieżąco.
Teraz po ustawieniu, nic się nie zacina? Smart chodzi szybko?
Kalibrowałeś tv? Ktoś ci kalibrował, czy sam to robiłeś? Jeżeli sam, to z czego korzystałeś?
 

zabtcent

Member
Sporo gwiazd wygasło na tym TCL :)
Prawda. Jest mniej ale jak nie wiemy, że czegoś nie ma to nie brakuje :) A na serio jest ich trochę mniej ale zdecydowanie wolę takie podejście niż to co wyprawia Samsung i ich algorytm. Moim zdaniem nie wpływa to w żadnym stopniu na odbiór filmu. Jak by nie było takie gwiazdki na czarnym tle to już ekstremalny przypadek i idealny w tym wypadku będzie OLED ale to już zupełnie inny przedział cenowy. Mogę żyć z takim kompromisem.
 

zabtcent

Member
Dzięki za info. Mógłbyś sprawdzić za pomocą zwykłego pendrive. Nigdzie nie mogę znaleźć w internecie jak to jest z tym nagrywaniem. Moja kobieta często sobie nagrywa programy, nie nie ma czasu oglądać na bieżąco.
Teraz po ustawieniu, nic się nie zacina? Smart chodzi szybko?
Kalibrowałeś tv? Ktoś ci kalibrował, czy sam to robiłeś? Jeżeli sam, to z czego korzystałeś?
Postaram się to jakoś sprawdzić. Po ustawieniu wszystkiego tv nie przycina i nie wariuje ale jak pisałem wyłączyłem tryb uśpienia. To rozwiązało problemy z Disney+, o których pisałem. Smart działa ok. Nie ma czkawki itd. Ciekawostka, jak się wyłączy asystenta głosowego to chodzi zauważalnie szybciej. Sam kalibrowałem. Może to nie profesjonalna kalibracja i na oko i wcale nie poprawna ale jako punkt referencyjny brałem Macbooka pro Retina . Tak wiem, zaraz będzie burza ale one są w miarę dobrze skalibrowane „z fabryki” i po prostu jestem do tego przyzwyczajony. Oczywiście można lepiej ale nie pali mi się do profesjonalnej kalibracji tv.
 
Postaram się to jakoś sprawdzić. Po ustawieniu wszystkiego tv nie przycina i nie wariuje ale jak pisałem wyłączyłem tryb uśpienia. To rozwiązało problemy z Disney+, o których pisałem. Smart działa ok. Nie ma czkawki itd. Ciekawostka, jak się wyłączy asystenta głosowego to chodzi zauważalnie szybciej. Sam kalibrowałem. Może to nie profesjonalna kalibracja i na oko i wcale nie poprawna ale jako punkt referencyjny brałem Macbooka pro Retina . Tak wiem, zaraz będzie burza ale one są w miarę dobrze skalibrowane „z fabryki” i po prostu jestem do tego przyzwyczajony. Oczywiście można lepiej ale nie pali mi się do profesjonalnej kalibracji tv.

To czekam jak to jest z tym nagrywaniem.
Możesz orientacyjnie wypisać ustawienia jak skalibrowałeś? Wiem, że każdy telewizor jest inny, inne też pomieszczenie w którym jest, ale dobrze wiedzieć do czego się odnieść.

W twoim modelu jakie masz dokładnie WiFi i Bluetooth? Rozumiem, że Ethernet to pewnie marne 100 megabit?
 
Ostatnia edycja:

zabtcent

Member
To czekam jak to jest z tym nagrywaniem.
Możesz orientacyjnie wypisać ustawienia jak skalibrowałeś? Wiem, że każdy telewizor jest inny, inne też pomieszczenie w którym jest, ale dobrze wiedzieć do czego się odnieść.

W twoim modelu jakie masz dokładnie WiFi i Bluetooth? Rozumiem, że Ethernet to pewnie marne 100 megabit?
Podłączyłem dysk pod USB ale chyba da się tylko nagrywać TV która leci po kablu „antenowym” albo nie potrafię tego znaleźć xD TV mam tylko po HDMI z dekodera UPC i tutaj nie widzę możliwości nagrywania. Może ktoś bardziej ogarnięty się znajdzie w tej kwestii. Ethernet to niestety jak pisałeś, WIFI wg. specyfikacji to WiFi 6 – 802.11ax. W teście wyciąga 355 na łączu 700Mbps.
Balans bieli mam tylko ustawiony w SDR. 2 punktowy. Od góry: 0,-5,-14,0,-1,-1. W HDR mam domyślne ustawienia. W obu trybach poziom czerni na 49 i gamma 2. Reszta „wspomagaczy” wyłączona.
 

Marlo

Active member
Mam 65C845 X2 od około dwóch tygodni. Disney+, Netflix, HBO. Gram na Xbox series X i jestem póki co zachwycony. Przesiadłem się z Samsunga 65QN85A który był najgorszym tv jaki miałem okazję posiadać jeśli chodzi o jakość obrazu i współpracę z konsolą. Samsungowe algorytmy strefowego wygaszania są tak agresywne, że seria QN85 jak i QN90 nie nadają się w ogóle do grania na konsolach, plus wygaszanie było tak powolne, że widać było jak w dynamicznych scenach Samsung nie nadąża wygaszać stref. TCL na razie sprawuje się doskonale. Jedyne co zauważyłem to Disney + z jakiegoś powodu potrafi restartować TV przy wznowieniu oglądania filmu, robił to całkowicie z czapy zaraz po uruchomieniu aplikacji. Wyłączenie trybu szybkiego startu TV usunęło problem. Druga rzecz to VRR. Gdy VRR jest uruchomione na konsoli to czernie dostają lekko i już nie są czarne jak smoła tylko lekko szare ale widoczne wyłącznie jak się gra w całkowitej ciemności. Naprawdę trzeba się doszukiwać :) Motion smoothing nie radzi sobie mocno gdy judder reduction jest ustawione powyżej 3. W dynamicznych scenach pojawiają się artefakty( włosy, liście itd). Nie jestem fanem upłynniania obrazu więc mam blur reduction i judder ustwione na 2. Nie zauważyłem problemów i artefaktów.
Dla porównania zdjęcie z Disney + i Frozen jak miałem jeszcze oba tv w domu. QN85A to ten tak pięknie świecący po prawej. Lokalne wygaszanie ustawione w obu na high. Jak coś więcej chcesz wiedzieć to śmiało pytaj. :)
Oczywiście aparat wyolbrzymia "świecenie" Samsunga i na żywo jest po prostu szarawy ale różnica obu tv postawionych obok siebie jest ogromna. TCL masakruje Samsunga czerniami.
Nie porównuj telewizora z matrycą VA do telewizora z matrycą IPS-ADS , bo to nie ma sensu. W TV TCL przy włączonym VRR strefowe wygaszanie jest wyłączone, to się tyczy też TV Hisense , jedynie w Samsungu i Sony działa strefowe wygasznie przy włączonym VRR, , ale też jest wtedy mocno ograniczone żeby był niski input lag.
 

Marlo

Active member
Dlaczego? Z tego co wiem kąty widzenia są na korzyść IPS, czas reakcji, kolory także, ale podświetlenie? Czy to wina IPS, że gwiazdy na ekranie są prześwietlone i pokazuje się jasna łuna?
Jak się kupuje telewizor z matrycą IPS to trzeba wiedzieć jakie ma plusy i minusy , a nie narzekać później że jest słabiutka czerń i kontrast.😉
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Jak się kupuje telewizor z matrycą IPS to trzeba wiedzieć jakie ma plusy i minusy , a nie narzekać później że jest słabiutka czerń i kontrast.😉
Ale zdajesz sobie sprawe że 90% kupujących TV nie ma bladego pojęcia że są wogóle jakieś różne typy matryc w telewizorach :)
Marketing Samsunga czyni cuda a tymczasem takie kwiatki jak ta matryca ludziom wciskają, a też duża część nabywców nawet nie wie że mogła mieć lepszy TV bo nie oglądaja testów czy forum o TV. A tymczasem inni producenci doganiaja albo i przeganiają tych wielkich producentow, proponując lepszy towar za niższą cenę, co coniektórych mocno boli ;)
 
Jak się kupuje telewizor z matrycą IPS to trzeba wiedzieć jakie ma plusy i minusy , a nie narzekać później że jest słabiutka czerń i kontrast
Zapomniałem dodać o oczywistym - kontrast i czerń. Ale na powyższym zdjęciu ewidentnie widać, że nie szwankuje tam czerń czy kontrast, ale podświetlenie, które za bardzo nierównomiernie rozświetla.
 

zabtcent

Member
Nie porównuj telewizora z matrycą VA do telewizora z matrycą IPS-ADS , bo to nie ma sensu. W TV TCL przy włączonym VRR strefowe wygaszanie jest wyłączone, to się tyczy też TV Hisense , jedynie w Samsungu i Sony działa strefowe wygasznie przy włączonym VRR, , ale też jest wtedy mocno ograniczone żeby był niski input lag.
Czy aby rozmowy na forum i dyskusje tutaj nie polegają właśnie na porównaniu różnych technologii, różnych TV itd? Ja znam różnice między różnymi typami matryc i ich zalety oraz wady. Są osoby które nie spędzają pół życia rozkładając każdy tv na czynniki pierwsze i dla nich takie porównanie może być przydatne. Plus producenci bardzo często nie podają takich informacji i jaki jest typ matrycy w konkretnym TV. QN85A np. w 85'' ma VA, w 65'' IPS ADS ale o tym Samsung już nie informuje. Plus różne rynki mają różne matryce jak w modelu QN90A gdzie w zależności od regionu jest VA lub IPS ADS. Co do VRR i lokalnego wygaszania w telewizorach Samsunga to na papierze działa ale rzeczywistość jest jeszcze gorsza.

1)TCL z VRR - lekko szare czernie ale stabilny obraz i naprawdę trzeba rozkładać to co się widzi na czynniki pierwsze aby to zawuażyć
2)TCL bez VRR - lokalne wygaszanie działa i czernie są jak smoła bez artefaktów i niestablinego obrazu jak w Samsungu. Wszystko działa jak powinno
3)Samsung z VRR - wygaszania nie da się wyłączyć, obraz jest niestabilny, kolory "pływają" z powodu powolnego działania wygaszania, stałe elementy na ekranie( HUD w grach) zanikają, tracą kolory, itd. Ghosting/smużenie jest nie do zniesienia w tym przypadku
4)Samsung bez VRR - zachowuje się pratycznie tak samo. Wygaszanie jest jedynie szybsze i działa trochę sprawniej.

Przykład jednego z problemów w TV Samsunga i powód dlaczego szczerze nienawidziłem tego TV :)
 

zabtcent

Member
Zapomniałem dodać o oczywistym - kontrast i czerń. Ale na powyższym zdjęciu ewidentnie widać, że nie szwankuje tam czerń czy kontrast, ale podświetlenie, które za bardzo nierównomiernie rozświetla.
Więcej gwiazd i blooming albo lepszy kontrast i czernie bez "świecenia" ekranu. Wrzuciłem porónanie żeby każdy mogł sobie wyrobić zdanie czy warto. @luck76 bardzo dobrze to wypunktował bo jest tych gwiazd zauważalnie mniej. Nie ma co ukrywać, że takie sceny są trudne dla wielu TV. Coś za coś w tym wypadku i albo akceptujemy albo szukamy czegoś co spełni wymagania. Ja miałem wyznaczony budżet i musiałem się poruszać w określonej kwocie i musiało to być 65". C845 wypadał tutaj najlepiej moim zdaniem i spełniał założenia.
 
Ostatnia edycja:

kocur75

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie porównuj telewizora z matrycą VA do telewizora z matrycą IPS-ADS , bo to nie ma sensu. W TV TCL przy włączonym VRR strefowe wygaszanie jest wyłączone, to się tyczy też TV Hisense , jedynie w Samsungu i Sony działa strefowe wygasznie przy włączonym VRR, , ale też jest wtedy mocno ograniczone żeby był niski input lag.
Czasy sie zmieniaja. Porównywałem IPS-ADS z VA. Czyli Hisense UX 65 vs Hisense 65 U8KQ. I ADS wygrywa czernia ( ale to Pro, tam jest typowy kontrast natywny 2500:1). Fajny ten czarny z Dead Space :)
 
Do góry